ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2013
JUL-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Slab spre foarte slab

O serie de evenimente pe care nu le-am putut anticipa m-au determinat sa rezerv 3 zile la acest hotel, din pacate, pentru ca acum chiar regret lucrul respectiv. Se pare ca in perioada cand eu trebuia sa fiu la Sinaia avea loc nu stiu ce raliu, fapt pentru care toate hotelurile unde intentionam sa ma cazez si-au epuizat camerele. Doream o cazare in centru (restul strazilor erau inchise din cauza raliului si nu se putea face accesul cu auto), iar singura unitate cu camere libere era fostul hotel Sinaia, acum Rina, detinut cred eu de niste evrei care si-au pus amprenta in toate cele pe hotel, dupa cum veti vedea.

Bineinteles ca la sosire nu era deschisa poarta parcarii, stai, cauta paznicul, ala saracul de el nu putea sa o deschida, a trebuit sa cheme ajutoare, haos, pana la uram tot un bolovan a rezolvat situatia :) s-a deschis si am ajuns la hotel.

E situat in centru, dragutel in exterior, am cerut o camera superioara cu balcon, am primit si ne-am dus bagajele (singurei, caci cei 2 burtosi care cred ca aveau acest rol stateau si se uitau la trecatori...).

Camera e medie ca marime, iar toate cele cu balcon sunt cu vedere spre bulevard, izolate fonic aproape de zero, dar cu intrare cu cartela... In camera gasim o lenjerie de pat buna (asta ca sa incep cu ceva pozitiv), papuci de unica folosinta, fara halate, cateva cosmetice de baie (care dupa ce s-au terminat nu au mai fost inlocuite in veci), un micut lcd suspendat pe un perete si bineinteles, balconul. Maricel, de altfel, dar gol. Nu tu o masuta, un scaun, nimic, de parca ieseam pe el ca sa fac yoga... Oricum, desi mobilierul din camere parea nou, nimic nu se potrivea, ba era zgariat, ba nu era incastrat cum trebuie, ba scartaia... ma rog. Peretii - scorojiti si ei, nu se putea altfel.

Micul dejun nu e rau, in sensul ca poti manca cate ceva daca ti-e foame, dar in niciun caz nu vei manca ceva de calitate. Numai porcarii. Dar, aveau separat si mancare kosher, asa ca evreii pot sta linistiti... sunt in siguranta dpdv al mancarii ”regulamentare”. De altfel, pana la intrarea in restaurant au si o sala de rugaciuni pentru acestia, cu tot ce trebuie (nu am mai intalnit asa ceva niciodata pana acum la un hotel, in aeroport am mai vazut, dar la hoteluri...)

Piscina este un fel de bazin similar cu cele in care se imbaiau bunicii nostrii pe la Caciulata si Calimanesti... urat... dar urat rau! Niste scaune meschine de plastic pe margini troneaza in marea sala a baii, alaturi de 2 mingi gonflabile... Si 2 saune. Ce-i drept, functionale, dar care nu te imbiau sa le folosesti pentru ca aratau neingrijit, precum piscina. Este gratis pentru clientii hotelului, dar nu as mai intra in ea. Pentru a ajunge la piscina treci prin tot lobbyul pe langa niste mese scorojite de biliard si de fotbal de masa.

In rest... ce sa zic, nu era murdar rau, dar nici curat nu prea era, personalul neinteresat de treaba (amabil, insa) - la ora 15.00 se apucasera cameristele sa urle pe hol una la alta in fata usii mele si sa caute un ”taburet disparut”. Dupa ce le-am luat la rost un pic au tacut si si-au cerut scuze. De asta zic: nu erau chiar scorpiuţe :)

Ceva deranjant, am mai spus-o, izolarea fonica - zero aproape. Eu stateam pe la 6, iar in camera se auzea formatia de muzica care presta in restaurantul de la parter... deci, va dati seama ce izolare era!!!

Nu stiu, poate sunt si eu prea pretentios, dar chiar nu as recomanda hotelul acesta. Eu unul stiu ca nu voi mai sta la el, sub nicio forma. Cu toate astea, clienti se poat gasi, iti ofera un loc unde sa pui capul seara, "un dumicat de paine" dimineata, o baita in "bazinul bunicii" sa te relaxezi... pentru cine e de ajuns, poate incerca.

Trimis de rentea in 21.07.13 22:19:59
Validat / Publicat: 21.07.13 23:25:12

VIZUALIZĂRI: 1907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.30 EUR pe cameră

padureanu
    [07.09.13 18:15:24]

Aveti dreptate, hotelul se prezinta destul de bine in exterior insa restaurantul este slabut iar preturile destul de mari.

padureanu
    Alte impresii din această RUBRICĂRina Sinaia Hotel: