ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Un hotel candva de 5 stele, astazi de cel mult 3 stele.

Am poposit pentru o noapte in drumul nostru spre peninsula Halkidiki, bratul Kassandra, venind de pe litoralul bulgaresc, in orasul Alexandroupoli, la hotel Alexander Beach & Convention Center.

Hotelul este amplasat la iesirea din oras pe drumul ce leaga granita dintre Bulgaria si Grecia si Salonic, pe tarmul marii. Stiam de acasa ca hotelul este clasificat ca fiind de 5 stele, insa mai tarziu am aflat ca grecii au o alta clasificare si ca un hotel de 5 stele din Grecia nu este acelasi lucru cu 5 stele din restul Europei.

Am ajuns la receptie, undeva dupa ora 5 dupa amiaza si am aflat ca aveau camere libere. Am facut greseala de a solicita cazare la hotel fara a solicita in prealabil sa vedem camera, astfel ca dupa ce am achitat 100 euro pentru o noapte, am primit cartela si ne-am indreptat spre camera. Ceea ce ne-a mirat au fost holurile hotelului care nu au lumina naturala ci doar niste spoturi discrete in pereti, iar cum varul era de culoare gri inchis am avut senzatia ca strabatem holurile unui buncar antiatomic sau sediul vreunei organizatii secrete. Senzatia nu era nicidecum una placuta ci dimpotriva creea o impresie destul de stranie.

Ajunsi in camera, am descoperit un spatiu destul de mic, cu o baie si mai mica si un balcon ce se dorea cu vedere la mare, insa nu avea decat vedere spre un drum ce lega hotelul de plaja.

Impresia generala a fost ca atunci cand hotelul a fost dat in folosinta probabil ca era deosebit de impunator, insa acum era doar un spatiu intortocheat, cum spuneam cu holuri inguste si nefiresc de intunecoase, cu multe cotloane si schimbari de directie si de nivel, astfel incat usor te puteai rataci. Am lasat bagajele si am plecat sa cercetam zona.

Am revenit in zona receptiei, care arata cel mai bine din hotel si strabatand o zona in care era barul, am iesit pe o terasa unde erau amplasate mai multe mese si o piscina de dimensiuni modeste.

Ceea ce ne-a impresionat neplacut a fost apa din piscina, plina de frunze si nu tocmai curata. Am urmat indicatorul - Beach - si ne-am trezit din nou pe holurile hotelului care in cele din urma ne-au condus catre o alta zona a hotelului unde erau mai multe camere la parter si care beneficiau de o piscina privata unde mai multi copii se balaceau. Am urmat cu incapatanare indicatorul Beach si in cele din urma am reusit sa parasim complexul si sa ne trezim pe o alee ce evident conducea spre plaja.

Numai ca aleea in cauza era strajuita de o parte si de cealalta de niste boscheti atat de inalti si desi, incat sotul meu si-a exprimat rezerva cu privire la revenirea la hotel dupa apus pe acest drum.

Am reusit in cele din urma sa ajungem si la plaja, insa aici uimire, nici urma de plaja, ci doar o coasta stancoasa, foarte abrupta, unde jos se vedea marea murdara si agitata. Am privit in toate partile crezand ca am gresit drumul insa nu se zarea nicaieri vreun loc unde sa-ti poti pune prosopul, nu mai vorbim de umbrelute si sezlonguri. Am vazut de pe dealul pe care ne dusese poteca, ca la distanta de vreo 300-400 metri era intr-adevar o bucatica de plaja de unde turistii din hotel se intorceau. Dezamagiti de absenta posibilitatii de a face o baie in mare am revenit in hotel si pentru ca nu aveam decat mic dejun in pretul camerei, am deci sa mergem in oras sa luam cina.

Am parcurs distanta pana in centrul orasului cu masina in vreo zece minute si am oprit in dreptul unei taverne care ne imbia cu meniuri cu peste si fructe de mare. Am optat pentru fructe de mare si am avut placuta surpriza sa vedem ca ne aduce un platou mare pe care erau diferite soiuri de fructe de mare bune si bine gatite. Am platit in jur de 30 de euro 2 portii de fructe de mare si una de souvlaki, care de fapt erau frigarui din carne de pui. o bere si doua sucuri.

Am revenit la hotel si am constatat ca intre timp in camera ne fusese adus si un pat pliant pentru fiul nostru, cu lenjerie si pregatit pentru noapte.

A doua zi dimineata am coborat in restaurant unde ne astepta un mic dejun destul de consistent si bine pregatit.

Ca o concluzie, hotelul Alexander nu este o destinatie de vacanta in sine, pentru ca nu are plaja, orasul este departe, obligatoriu deplasarea se face cu masina, posibilitati de distractie zero in hotel.

In alta ordine de idei, hotelul nu este imbietor nici prin arhitectura nici prin servicii, nici prin curatenie, nici prin amabilitatea gazdelor, el ramane doar un loc de popas pentru o noapte.

Nu va recomand sub nici o forma sa alegeti un sejur in aceasta destinatie si la acest hotel, pentru ca la pretul de 100 euro camera pe noapte sigur exista variante mai bune.

Inselatoare sunt si fotografiile de pe site-ul oficial al hotelului care prezinta probabil imagini de la deschiderea hotelului de acum multi, multi ani in urma, in realitate nu arata nicidecum ca in fotografii, peretii sunt scorojiti si zgariati, baia candva luxoasa acum necesita o cosmetizare urgenta, balconul prafuit si plin de frunze.

Trimis de Lisa in 20.07.13 21:58:20
Validat / Publicat: 20.07.13 22:53:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Salonic, Pefkohori

VIZUALIZĂRI: 4258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[21.07.13 09:27:34]

• SOCIALs