ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
    JUL-2013
    4 AD. + - COPII -- v: -

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Plajele vizitate de mine in Sardinia

Dragii mei Chucky va saluta din nou de la Cluj.

Incep prin a va aminti faptul ca eu sunt genul de persoana atrasa de natura, peisaje si plaje superbe. De cativa ani incoace am incercat sa gasesc combinatia perfecta de excursie adaptata genului meu mai aventurier si in sfarsit am gasit destinatia potrivita... se numeste Sardinia, insula pe care am vazut-o acum in luna iulie intr-o excursie splendida de 8 zile in care am incercat sa vad cat mai multe plaje cu nisip alb. Dupa cum banuiesc ca toata lumea stie... Sardinia este faimoasa prin plajele si peisajele sale asa ca o vacanta pe aceasta insula minunata se impunea de ceva timp. Am decis impreuna cu alt cuplu de prieteni apropiati sa vizitam Sardinia la inceputul acestei luni.

Pentru a vedea cat mai multe plaje ne-am hotarat ca jumatate din cazare sa o efectuam in nord-estul insulei, langa Olbia, aproape de Coasta de Smarald, iar cealalta jumatate in partea sudica a insulei aproape de Cagliari iar transportul pe insula l-am efectuat cu o masina inchiriata din aeroportul din Alghero (un Fiat Punto inchiriat cu 470 Euro pe 8 zile)

In ceea ce priveste transportul spre destinatie acesta s-a efectuat putin mai complicat si anume: am luat initial avionul cu zbor direct cluj-milano bergamo, apoi de la aeroportul bergamo am luat un autobuz care sa ne duca spre aeroportul malpensa, de unde ulterior am luat alt avion cu destinatia Alghero. De aici am inchiriat masina cu care am ajuns la hotelul de langa Olbia in cursul noptii. Distanta dintre Alghero si Olbia este in jur de 138 km asa ca am avut putin de circulat cu masina

Stiam foarte bine ca italienii stau foarte slab la capitolul transport public asa ca inchirierea unei masini cu ajutorul careia ne-am deplasat spre punctele de interes, a fost absolut necesara si imperioasa. Fara masina nu am fi putut vedea deloc obiectivele pe care ni le-am propus deoarece insula este dupa cum bine stiti foarte mare (a doua ca marime dupa sicilia din zona Marii Mediterane). Mare atentie la inchiriatul unei masini deoarece foarte multe dintre serviciile de inchiriat auto nu inchiriaza masina decat daca ai card embosat. Masina trebuie adusa inapoi in punctul de inchiriere cu rezervorul plin. Combustibilul (benzina) ne-a costat cam 90 euro de cuplu pe durata calatoriei.

Legat de plajele insulei, aceasta dispune de o mare diversitate: de la plaje virgine, izolate, aflate in golfuri frumoase cu un decor natural fantastic, grote, etc si lipsite de un oarecare grad de comfort-ca de exemplu dusuri pe plaja sau restaurante (am observat ca italienii, ca de altfel si spaniolii, le denumesc Cala-Exemple: Cala Luna, Cala Corsara etc) pana la plaje publice, largi, intinse, aglomerate si pline ochi de turisti.

Ne-am propus sa vedem cate o plaja pe zi dar au fost zile in care am vazut doua pe zi. Au fost si plaje prin care am trecut succint, cat sa apuc sa simt nisipul si apa, sa fac o poza etc. Atunci cand circuli cu masina este important de urmarit indicatoarele de culoare maronie care indica plajele: Spiaagia Liscia Ruja, Su Giudeu etc etc. Am incercat sa ma axez pe plajele mai laudate sau mai populare desi e posibil sa fi pierdut alte plaje mai putin cunoscute dar mai frumoase. Acum desigur ca pentru amatorii de nisip si apa fiecare plaja are specificul si frumusetea ei iar pentru alte persoane nu la fel de pasionate ca si mine sa zicem toate plajele pot sa para cam la fel.

In ceea ce urmeaza o sa va descriu succint plajele pe care le-am vazut atat in zona nordica cat si in zona sudica a insulei iar la sfarsit o sa fac 3 topuri personale (si subiective) cu plajele mele preferate dupa cateva criterii importante.

1. La Pelosa- este cea mai iubita si populara plaja a intregii insule. Se afla situata in partea de nord-vest a insulei, aproape de oraselul-statiune Stintino (la 5 km de Stintino si am vizitat-o exact in ultima zi, inainte sa ne intoarcem la Alghero sa predam masina. Am apucat sa ma bucur de acesta plaja cam in jur de o ora. As fi vrut sa stau mai mult dar nu s-a putut pentru ca trebuia sa ajungem si la aeroport in timp. Apa si decorul natural sunt impresionante si plaja pare desprinsa din zone tropicale. Marea mediterana este limpede precum cristalul iar in apropiere se afla un turn din piatra in mijlocul apei la care poti ajunge inotand. Combinatia acesta intre mare de culoare turcoaz, turn de piatra in mijlocul apei pe o mica insulita, decorul natural frumos si plaja cu nisip alb, este mortala. Plaja este atat de aglomerata incat cu greu poti sa prinzi un loc unde sa te asezi pe nisip. Este indicat a se ajunge aici intr-o zi normala a saptamanii si cat de devreme posibil in cursul diminetii. Imi imaginez doar cat de scumpa poate fi o cazare in aceasta zona.

2. Cala Corsara- este o zona splendida cu plaje si golfuri naturale, situata in insula Spargi, cuprinsa in arhipelagul La Maddalena, din care mai fac parte si insulele Budelli, Caprera, Santa Maria etc. Aici am ajuns in cadrul unei excursii de o zi cu vaporul luat din Palau, un satuc frumos din nord-vestul Sardiniei, aflat la vreo 40 km de Olbia. La Cala Corsara peisajele sunt de vis, plaja este virgina iar apa de o claritate fantastica. Puteai sa te urci pe o stanca din apropiere si sa faci niste poze frumoase cu plajele si golfurile.

3. Spiaggia Rosa-Celebra plaja cu nisip roz- se afla situata pe insula Budelli si am vazut-o doar din vapor. Momentan accesul pe plaja este strict interzis deoarece nisipul de culoare usor rozalie dat de coralii din zona nu mai pare asa roz in zona de contact cu apa marii si trebuie sa se refaca aria de plaja deja afectata...

4. Plaja Pevero- este prima plaja pe care am vazut-o in Sardinia. Este situata in golful Pevero la sud de statiunea de lux Porto Cervo, la aproximativ 30 km de Olbia. Plaja este evident cu nisip alb dar atentie nu am observat dus pe plaja (fac aceasta afirmatie pt amatorii de comfort). 2 sezlonguri cu umbrela costau pe aceasta plaja in jur de 15 euro de cuplu.

5. Plaja Liscia Ruja-este plaja mea preferata de pe Coasta de Smarald Este situata si mai la sud decat plaja Pevero. Venind cu masina dinspre Olbia inspre Porto Cervo este important de urmarit un indicator de culoare maronie ce indica drumul spre plaja. Liscia Ruja are de toate: plaja mai lunga cu nisip alb, mare turcoaz, cadru natural cu padure de pini in apropiere, bar pe plaja, dus pe plaja. Aici cred ca vine lumea buna sa faca baie pe coasta de smarald desi plaja nu stiu cat este de cunoscuta. Fac aceasta afirmatie tinand cont de drumul neasfaltat si intortocheat pe care se ajunge aici. Oare nu au avut bani sa il asfalteze sau au vrut sa tina ascunsa aceasta plaja pentru ei??? O umbrela cu 2 sezlonguri pe randul din spate costa pe aceasta plaja nu mai putin de 30 euro pe cuplu.

Alte plaje cautate pe Coasta de Smarald sunt Romazzino, Spiaggia del Principe, Capricciola etc pe care nu am apucat insa sa le vad.

6. Plajele din Villasimius, un satuc- statiune excelent din sud-estul insulei, situat la 56 km departare de Cagliari. Am vazut 3 plaje: Simius plaja principala a statiunii, plaja Porto Giunco (preferata mea din aceasta zona) si Notteri situata intre cele doua. La Porto Giunco cadrul natural este incredibil de frumos si plaja este mai larga. In apropiere se afla o balta cu o rezervatie de flamingo. Pe un deal impadurit se gaseste un turn de piatra, ca o fortificatie, unde se poate ajunge cu piciorul pe un traseu turistic (doar chef si rabdare de a urca sa prezinti). De aici de la Torre di Giunco cum se numeste, privelistea asupra intregii regiuni (plajele, dealuri in departare, apa, iahturile de pe mare, balta cu flamingo) iti taie rasuflarea...

7. Plajele din Chia, regiune situata in sud-vestul insulei la 52 km departare de Cagliari. Aici plajele sunt renumite atat prin nisipul fin si de cea mai buna calitate cat si prin celebrele dune de nisip alb. Am apucat sa descopar plaja Su Giudeu, o plaja intinsa cu nisip alb si fin (preferata mea din aceasta zona) si plaja Sa Colonia. Alte plaje in zona Chia mai sunt Porto Campana, Cala Cipolla etc. Pe drumul dinspre Cagliari inspre Chia se trece cu masina si pe langa un satuc numit Pula (nu ma refer la cuvantul obscen si vulgar atribuit organului genital masculin si nici la statiunea cu acelasi nume din Croatia)...

8. Spiaggia di Tuerreda- este desosebit de frumoasa prin insasi cadrul ei natural si apele cristaline ale marii. In rest nu exceleaza in mod deosebit la capitolul nisip.

Este situata in apropiere de plajele din Chia si putin mai la vest. De asemenea mare atentie la indicatoarele de culoare maro care indica plajele. Exista si bar si restaurant pe plaja. Spre fericirea mea am gasit si dusuri.

9. Spiaggia Poetto. Este plaja publica a orasului Cagliari. Nu se remarca prin nimic deosebit fata de celelalte plaje. Nisipul este mai putin fin sau alb, apa mai murdara si mai tulbure, dar paradoxal mai calda decat restul plajelor vazute in restul vacantei. Aici insa exista un grad mai mare de comfort existand si dusuri publice si zone de agrement (volei pe plaja, tenis cu piciorul, etc). Tot aici am avut neplacerea sa observ mai multe perechi (cupluri) de homosexuali cum se sarutau in apa si pe plaja in vazul lumii... Dar ca sa il citez pe Jon Voight in filmul Heat (1995): It's a free country... brother!

10. Plaja La Cinta langa orasul San Teodoro, situat la sud de Olbia la o distanta de apriximativ 35 km. Aceasta este o plaja mare si lunga cu nisip fin si alb si apa calduta. O recomand pt cei care vor o plaja aproape de oras si cu un grad mai mare de comfort. In zare se vede o insula stancoasa numita Tavolara unde se poate ajunge cu diverse vapoare din portul San Teodoro.

La final de review o sa expun top 3 plaje dupa mai multe criterii:

Din punct de vedere al calitatii nisipului:

1. Su Giudeu.

2. Sa Colonia

3. La Cinta

Din punct de vedere al cadrului natural:

1. Porto Giunco Villasimius.

2. Cala Corsara

3. La Pelosa

Din punct de vedere al claritatii apei si frumusetii plajei:

1. La Pelosa

2. Cala Corsara

3. Tuerredda

Peace and love, Chucky.

Trimis de chucky31* in 18.07.13 19:22:12
    Validat / Publicat: 18.07.13 21:35:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 24070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Porto Giunco Villasimius... imagine de sus de langa Torre di Giunco

[18.07.13 21:54:46]

Done

[18.07.13 22:02:36]

@webmaster:

Thank you... thank you very much...

gettutza
    [18.07.13 23:04:27]

@chucky31: Super rw, iar de poze ce să mai zic!!!.

Îți urmăresc cu interes postările pentru că, nu știu cum se face că mergi în locurile în care ori am fost ori îmi doresc și eu să ajung.

În Sardinia am fost cu mulți ani în urmă, cred că sunt vreo 13, dar m-aș întoarce oricând pentru un sejur.

În rest, ai grijă pe unde te plimbi, ai fost la Valencia, am fost și eu după tine, ai fost în Insula Capri si Costiera Amalfitană, urmează să merg și eu în septembrie.

Costa del Sol nu te tentează, că tot este șoția ta îndrăgostită de Spania?. Eu imi doresc să văd Malaga și de acolo să fac un tur prin Sevilla-Granada-Cordoba-Cadiz-Ronda.

Hai poate te duci tu primul să-mi dai si mie detalii.

Felicitări pt. postare.

[18.07.13 23:17:14]

@gettutza:

O mersi mult...

Si pe mine m-a tentat mult Costa del Sol in trecut

M-am mai temperat cand am aflat de preturi, lipsa zborului direct din cluj si apa cam rece din cauza curentilor... dar cine stie... poate o fac in viitor...

mariana
    [19.07.13 09:50:07]

As dori sa te intreb cum sunt preturile in aceasta perioada? Spuneai ca ti-a placut Villasimiuss, noi acolo vom sta, plecam peste 2 zile? Cum a fost marea? Plajele sunt toate asa aglomerate? Sunt terase pe plaja? Ati mai vizitat si altceva, orice detaliu ne-ar fi bun. Multumesc frumos daca ai timp sa-mi raspunzi!

Calatorii placute in continuare!

[19.07.13 13:13:03]

@mariana:

Villasimius este un satuc tip statiune foarte curat, dragalas si cochet

Sunt sigur ca o sa iti placa acolo

Plajele sunt 3: notteri, simius, porto giunco

La porto giunco am observat terase

Apa este calduta dar nu foarte calda cum e in mallorca sau creta

Nisipul de buna calitate, cadrul natural exceptional

Eu as recomanda plaja porto giunco, unde poti sa urci la turn pe un traseu (o carare) de unde poti vedea un peisaj incredibil si poti face poze exceptionale.

Am luat cina intr-un restaurant din satuc

preturile in sardinia sunt mai mari ca in mallorca daca ar fi sa compar cu o alta insula din mediterana dar daca cauti bine e posibil sa gasesti ceva mai convenabil

depinde de buget, de ce vrei sa mananci, unde vrei sa mananci etc

un peste spada poate fi 16 euro dar la fel de bine poate fi si 20 euro iar o pizza o poti gasi si la 7 euro si la 12... depinde unde mananci

sunt restaurante mai simpliste dar sunt si de fitze... pt toate gusturile si buzunarele...

daca o sa fiti cu masina e posibil ca parcarea sa va dea ceva batai de cap dar se rezolva pana la urma

Concediu placut!

mariana
    [20.07.13 10:44:32]

Of, iti scrisesem si eu dar nu am fost logata si nu am stiut sa-l salvez! Binenteles ca l-am pierdut!

Multumesc pentru raspuns!

Sunt puncte info-turistice? Ati fost in parcul national si in satele pescaresti cu toate casele pictate? Ce ati mai vizitat interesant? Si noi avem masina, de aceea ne gandim sa vizitam cat se poate de mult.

Preturile sunt ok, normale. In Croatia ex. un platou de 2 persoane cu peste era 35 euro dar merita toti banii! Iar in Ibiza am vazut o chestie faina, aveau la restaorante meniuri cu pret fix 7-8 euro, ex. jumatate de pui cu cartofi si o salata imensa...

Multumesc inca odata si calatorii multe si placute si voua! Fotografiile sunt grozave!

Irina Petrescu
    [10.08.13 11:07:35]

@chucky31: Buna. Multumindu-ti pentru toate detaliile referitoare la plaje (sigur imi vor folosi) as vrea sa te intreb referitor la drumuri. Intentionez sa inchiriez o masina si sa fac E-V si N-S. Drumurile sunt civiizate, 1-2 benzi? Ma gandesc ca nu au autostrada, nu? Ati fost si cu feribotul catre Corsica? Temperatura in Iulie? Ai idee si in Sept?

Obiective importante de vizitat?

Nu prea am inteles de ce ati facut atatea drumuri cu avionul... exista cursa directa Bucuresti- Alghero ... Probabil ca era mai usor sa veniti cu auto/ tren la Buc su apoi sa luati direct- Este posibil sa plece Wizzair si din Cluj, direct Alghero.

Multumesc anticipat.

[12.08.13 12:00:47]

@Irina Petrescu:

servus irina

pai nu am vrut sa merg cu trenul pana la bucuresti 9 ore... de aceea am ales zbor din cluj... dar cam tot pe acolo ieseam parerea mea...

nu am vizitat corsica

temperaturile erau intre 30 si 35 de grade in luna iulie, banuiesc ca nu vor fi asa ridicate in septembrie.

obiectivele turistice cele mai importante sunt insasi plajele in sine...

poti vedea si principalele orase: alghero, cagliari, sassari, olbia.

drumurile sunt foarte bune... nu o sa ai probleme...

Irina Petrescu
    [12.08.13 12:15:53]

@chucky31: multumesc pentru info!

[24.08.14 12:15:50]

@chucky31:

Dragilor,

am fost la Torremolinos chiar pe Costa del Sol in 2001 pe vremea cand Spania nu adoptase inca moneda unica.

Din punctul meu de vedere Torremolinos este combinatia ideala, pt ca toate punctele de atractie, respectiv Granada, Sevilla, Cordoba, Ronda, Cadiz si chiar mai departe Gibraltar si Tanger ori Casablanca (unde se organizeaza excursii cu ferry-ul), se pot realiza in cel mult 1 zi (cu exceptia Marocului, evident).

Torremolinos este un orasel statiune aflat la 6 km de Malaga si care este un loc pt toata lumea, si pt cei cu bani si pt cei cu mai putini bani.

Este net superior Marbellei care este prin definitie o statiune de fite.

Din Torremolinos deci se poate vizita toata Andaluzia. V-o recomand cu mare caldura. Despre preturi n stiu sa spun nimic pt ca din 2001 si pana acum, mai mult ca sigur ca viata s-a scumpit destul de mult. La vremea aceea pe mine m-au costat toate excursiile (cu exceptia Marocului si Gibraltarului) 250 USD. Excursiile se pot contracta la receptia hotelului sau la orice agentie din oras (orasul e plin de agentii de turism).

Plajele sunt largi si generoase, fiind flancate de o parte de restaurante si de alta de mini boutique-uri cu de toate.

Cordoba (oras aflat sub protectie UNESCO) este o bijuterie dar se poate vizita numai joia (sau in orice caz numai 1 singura zi pe saptamana).

In orice caz va recomand sa mergeti in excursii organizate prin intermediul agentiilor pt ca accesul la obiectivele turistice se face rapid. Pe cont propriu se sta la cozi interminabile pt ca grupurile organizate au prioritate.

Mergeti cu incredere, este un loc unde statul la plaja si vizitatul obiectivelor turistice absolut splendide, fac o combinatie ideala!

Alocati-va cel putin 10 zile pt un astfel de sejur!

Enjoy!

Ligia

Lisu
    [21.02.16 21:30:46]

Buna seara! este neaparat sa iei full casco la masina inchiriata, merita? eu o sa plec la mijlocul lunii mai si ma gandesc ca poate 'sar' aceasta etapa care costa ceva. Multumesc anticipat de info Cazare buna in Olbia poti sa ne recomanzi si Cagliari?

[21.02.16 22:56:03]

@Lisu -

Buna Lisu,

in Olbia sau Cagliari nu am fost, dar am fost in Alghero vara trecuta.

Motivul pt care totusi scriu aceste randuri este in primul rand pt cei interesati de a vizita Corsica si se afla in Alghero sau imprejurimi.

Ora de plecare catre Corsica din Alghero este 5 dimineata si din pacate nu se viziteaza toata insula ci numai oraselul in care se acosteaza. Deci fie inchiriati o alta masina in Corsica fie va ganditi daca totusi merita sacrificiul.

In august 2015 am prins o vreme caniculara dar cu apa Meditarenei destul de rece si cam plina de alge. In plus in jurul pranzului incep vanturi destul de serioase care te pot face chiar sa pleci de pe plaja.

Nu stiu daca in toata insula e asa sau numai in nord-vest.

Bafta si calatorie placuta!

[21.02.16 23:15:58]

@robaltag

dar am fost in Alghero vara trecuta.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Lisu
    [22.02.16 09:06:43]

Multumesc frumos pentru informatii.

Noi am luat deja bilete de avion pentru perioada 11.05-25.05. cu gandul de sa inchiriem o masina din aeroport Alghero in prima etapa 4 nopti si sa o predam in St. Teresa pt a lua ferry catre Corsica - 4 nopti.

In Corsica, la fel intentionam sa inchiriem masina (in urma numeroaselor discutii cu diferite firme de inchiriere auto hertz, aviz sau locale nu avem voie cu masina inchiriata pe ferry), si bineinteles la intoarcere din Corsica sa luam din nou masina pentru 7-8 zile pentru a colinda Sardinia partea de Ves-Sud si Alghero.

Nedumerirea mea este daca este de dorit a se inchiria masina cu full casco: am vazut ca asigurarea suplimentara este destul de scumpa.

2 zile sunt suficiente pentru a descoperi Alghero? o cazare ieftina si buna in zona imi puteti recomanda?

va multumesc mult! Toate cele bune!

[22.02.16 22:37:50]

@Lisu -

Alghero se poate vizita in 2 zile insa cam pe fuga. Oraselul e cochet si usor de strabatut in 2 zile. Ar mai trebui insa cam o zi-doua pt a se vizita grotele lui Neptun (care sunt f frumoase) si vestita fabricuta de paste care se afla intr-o zona cu un peisaj superb. Ar fi bine daca s-ar merge cu un ghid care sa explice atat imprejurimile cat si ceea ce se viziteaza in interiorul fabricutei.

Eu am fost cu bilet prin agentie deci pretul a fost pachetul complet cazare+mic dejun + charter, deci este irelevant pt scopul calatoriei tale.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta nici cu optiunile casco sau fara casco.

Poate te pot ajuta cititorii acestui site.

Toate cele bune,

[22.02.20 13:30:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plajele Sardiniei, #EXCURSII și CĂLĂTORII - SARDINIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Sardinia]

chucky31*, gettutza, Irina Petrescu, Lisu, mariana, robaltag