ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
ÎNSCRIS: 18.07.13
JUL-2013

Către satisfăcător

Fascinant

Am plecat la ora pranzului din Bucuresti (am platit la [...], am calatorit cu [...]-tot de acolo am primit si card de reducere. Nu intaleg ce, de unde...). Pe drumul spre Grecia am oprit la 3 popasuri din Bulgaria-cele mai ingrozitoare si mizerabele (parerea mea). Cunosc drumul fiind din Bulgaria... de asta imi permit sa clasific mizerabele locurile.

Despre autocar-la dus era ok-foarte spatios, la intors cam nasol-f. inguste scaunele, aerul nu facea fata...

Am avut-o pe ghida Luiza. O doamna amabila cu zambetul pe buze mereu... am ramas socat ca poveste ca de aproape 20 de ani face jobul asta si totusi la informatiile pe care le oferea facea greseli cam mari.

Am ajuns dimineata la Nidri-7:40h. Am stat la piscina pana la ora pranzului ca sa ne cazam. Gazda, doamna Niki era ok (nu pot sa zic lafel si pt femeia de servici- ... din Bulgaria cu mare tupeu)

Camera arata ok, baia in general mirosea groaznic... cam murdara... prosoapele s-au schimbat sambata (noi am plecat luni :))) adica peste 5 zile.

Despre Nidri doar cuvinte de lauda, oameni f. amabili, taverne curate, cafenele lafele.

Exista plaja frumos amenajata putin mai jos de la port. Platesti consumatie si folosesti sezlong si umbrela.

Ghida locala Elena-nota 10. Amabila, explicatii pe masura. Bravo, Elena!

Merita vizitate Portul Katsiki, Egremni, Agiofili... insula Meganisi, Itaka.

Noi am preferat excursia cu Nidri Star-vas cu 2 palube. Opreste la toate locurile care merita vizitate. Am facut si turul plajelor pe insula-Egremni, Porto Katsiki, Agiofili si Scorpios.

De mancat am preferat taverna Maistrali-peste proaspat si caracatita la gratar excelente. Personal amabil. Ultima seara am primit si un cadou de ramas bun din partea gazdelor-CD cu muzila de la taverna, personalizat. Este ceva banal, dar credeti-ma sa primesti un cadou de la niste straini, care totusi s-au gandit la tine... este minunat.

Pe oferta agentiei scria ca trebuie sa eliberam camera la 9h-e nu a fost asa. La 7:30h eram cu bagajela la locul unde am coborat acum 7 zile si asteptam autocarul. Pe la 8h eram pe drum catre Ag. Nikitas sa adunam restul turistilor. Oprire la Parga (erau uni care au ales Parga) si am continuat catre Kalampaka-Meteora.

La 15:30H am fost la hotel. Curat, ok. Este un oras f. frumos, nu prea aglomerat in poalele Meteorelor. Nu aveam rabdare sa ne trezim dimineata ca sa intram in manastiri.

Micul dejun... ca sa nu injur las puncte. Mai bn era fara mic dejun. Salam (nu am mancat) oua fierti, gem la cutiuta, unt, masline si paine. Iartul in general f. bun, lapte... o cafea obosita. Macar o bucata de rosii, branza... nimic.

La 9 deja am fost in autocar pe drumul catre manastirea Sf. Stefan.

Mare dezamagire-dintre toate am mers la Sf. Stefan reconstruit prin anii 70 :))) astea din sec. 11 sau 14 nu erau asa de interesante.

De acolo am plecat catre Salonic. Poze la Meteore am facut din autocar-am avut noroc cu geamul curat... nu a oprit deloc macar pt o poza panoramica.

La 14 cam asa eram in fata la Basilica Sf. Dumitru-Salonic. 30min. -urcare in autocar catre turnul alb. Ajunsi acolo-greva :) era inchis de vizitare. Tot asa-30 min. Cu alte vorbe, mai bine nu ne duceau acolo pt 30 min. Vizita la MEteora si la Salonic-bataie de joc. Apropo la Meteora am stat fix 1h. :))) la intrare era coada si am asteptat 10 min pana intram. acolo repede o poza si hai la autocar.

Vizita Meteora-30min, vizita Salonic-30min, pauza la "Bomboane"'-oprire in Bulgaria la 20 km de la Kulata-Promahonas. Un magazin unde se vindeau masline si ulei... dulcuri si cam atat-tot 30 min.

In general excursie OK, lipseste sa se mai gandeasca la altele obiecte turistice incluse in program.

Poze am cu sutele :)) poate mai pun ceva disearqa. Daca pot sa va ajut cu alte informatii nu ezitati sa scrieti.

Trimis de Gudas in 18.07.13 12:05:59
Validat / Publicat: 18.07.13 13:54:46

VIZUALIZĂRI: 7319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gudas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul camerei

webmaster [18.07.13 13:50:15] »

@Gudas: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Pentru hotelul din Kalampaka, ar fi bine sa scrii un review separat.

Am setat în program coordonatele GPS ale Studio Christos, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Gudas [18.07.13 14:07:50] »

@webmaster: nu este ok pozitionare pe harte. studio christos se afla in calitea... intre nidri si steno, la aproape 300 de metri din vapoarele pe harta in directia steno. chiar se vede pe harta al 2lea hotel cu piscina in fata

webmaster [18.07.13 14:34:31] »

@Gudas:

Sper ca l-am nimerit, sau macar sunt pe aproape

Vezi te rog harta. click aici.

Mersi.

Gudas [18.07.13 15:02:13] »

@webmaster: asa da si imi ceri scuze despre gramatica dar sunt si la job si am un laptop cam ciudat. am niste reguli si imi adauga"i'' sau ''e'' la sfarsit ). sory

flaviana77 [20.01.14 12:59:01] »

buna, asa per total cu bune si cu rele as dori sa stiu daca se merita sa faci un concediu in acest loc avand in vedere si cazarea si locul in care se afla vila si imprejurimile ei, etc. poate ne oferi mai multe informatii?

Gudas [20.01.14 22:57:03] »

@flaviana77: Salut,

De unde sa incep... calatoria cu autocarul la dus era OK. Confortabil si destul de spatios.

La intoarcere alt autocar mai inghesuit... cam nasol si obositor.

Nidri-un orasel minunat, liniste si odihna. Plaje cu nisip nu sunt. exista plaja in oras la aproape 10 min de mers pe jos de la Christos. Ce e drept fara masina esti cam legat de Nidri. Faimosele plaje sunt la aproape 30-40 km in partea opusa a insulei. Noi ne-am folosit de excursiile oferite si am mers cu vaporas-una era la Meganisi si alta cu 3 plaje parca.

Christos studio este recent renovat dar nu si ultimul etaj... unde eram noi ), baie cam intunecata si urat mirosatoare (fiind insula cam peste tot este asa)

Nu exista plaja in fata cum e la poze-a fost o data acum multi ani ))))

Vila este situata chiar in centru pe aleia pietonala din Nidri si langa port.

Daca iau si rele si bune-MERITA SEJURUL IN NIDRI. Alta treaba este transportul si excursiile din Salonic-cam 30min oprire. Nu ai timp nici pt cafea

Meteora-din toate manastirile din sec. 11,13... noi am fost la Sf. Stefan construit (reconstruit, a ars) prin anii 70. O singura manastire si atat.

Daca te intereseaza ceva anume nu ezita sa scrii

flaviana77 [21.01.14 09:14:19] »

@Gudas:

iti multumesc mult pentru raspuns.

m-am lamurit cum sta treaba si pe masura ce citesc si primesc diverse raspunsuri sunt din ce in ce mai in ceata cu locul de vacanta pe care sa il aleg pentru vara.

stiu cum se procedeaza cu opririle pe traseu, asta este doar asa o frectie la picior de lemn, parerea mea, asa am patit si acum doi ani cand am fost in Thassos cica la intoarcere oprire la Kavala, orasul numit Monte Carlo Greciei, dar nu am apucat sa vedem mai nimic si era un oras intr-adevar superb, acolo se merita chiar sa faci un concediu, parerea mea, dar intr-o ora nu ai ce vedea.

Gudas [21.01.14 15:08:21] »

@flaviana77: Lefkada este o insula superba. Merita toti banii. Am citit si eu multe dar pana la urma am ramas cu amintirile placute.

Asa ca un sfat-alege ce iti place si nu te uita in jur. Fiecare cu parerea lui. Totusi esti la mare nu sa stai in camera sau sa dormi in baie ca pute ))))))))))

flaviana77 [21.01.14 15:53:48] »

@Gudas:

ai dreptate, de aceea ma informez si chiar am discutat si cu sotul meu, pana la urma sa avem un pat unde sa dormim seara dupa ce venim de la taverne, sa avem un dus sa ne spalam cand ne intoarcem de la plaja ca oricum in camera vorba ta stai cat sa dormi noaptea si na cam atat in restul zilei la plaja in excursii eventual, la masa etc. multumesc mult gudas

bose [11.02.14 21:02:20] »

Preţul a fost bun din câte înţeleg. Chiar dacă autocarul s-a mişcat repede şi pauzele au fost scurte, acum ai o idee mult mai corectă despre ceea ce ai vrea să vizitezi într-o viitoare excursie în Grecia. Şi asta contează foarte mult. Data viitoare nu vei mai avea mulţi timpi morţi în care trebuie să descoperi ce este interesant de văzut şi de făcut pe acolo.

Excursii frumoase!

elenus [09.04.14 18:50:08] »

Buna,

Lamureste ma te rog daca tu personal vei mai reveni la acest hotel. Se merita sa nu?

Gudas [12.04.14 14:15:38] »

@elenus: Salut,

Sa fiu sincer DA. Conditiile in Grecia in general sunt cam lafel peste tot-gresie pe jos, mobila din anii 80-90-facuta din lemn, ceva simplu nu modern si lux. Am stiut unde ma duc si la ce sa ma astept de la hotel. Singura chestie nasoala era camerista din Bulgaria-cam" bronzata la piele" fara maniere si bun simt. Intra peste tine in camera, tipa si urla... blasteme ca la usa cortului. Chiar daca TU esti turist si ea angajata ca TU sa te simti bine... aveai impresia ca ai calcat stramb pe undeva... dar ma rog asa sunt. Fara bagare de seama in rest totul era perfect.

Proprietare Nikolina-o femeia cu bun simt, educata si linistita.

Merita toti banii. Este in centru... are piscina curata, langa hotel exista un bar tot cu piscina... perfect.

flaviana77 [13.05.14 14:24:36] »

Buna,

Daca ar fi sa alegi intre Filio studio si Christos studio , imi poti spune te rog ce ai alege si de ce anume?

Gudas [14.05.14 11:17:34] »

@flaviana77: Salut,

Nu am cum sa aleg... am fost doar la Studio Christos. Nu stiu cum este Filio

biaianis [18.06.14 15:26:53] »

@Gudas: buna... as vrea sa stiu daca exista plaja in fata vilei (Studios Christos) asa cum arata in pozele (putine) pe care le-am vazut pana acum. Multumesc mult: -)

Gudas [19.06.14 10:03:19] »

@biaianis: Salutare... NU. A fost cred cumva multi ani ahahahahaha. Ai o plaja superba la 10min pe jos, imediat ce treci din centru, treci biserica pe dreapta, urmeaza posta pe stanga si dupa poduletul faci imediat dreapta. Plaja este amenajata tu sezlonguri si umbrele, masute... extrem de curata si civilizata. Exista un bar unde trebuie sa faci consumatie pt sezlonguri... noi fiecare dimineata comandam un frape-2€. Merita toti banii. Ai o panorama minunata in fata.

Cand te plictisesti de insulitele care se vad in largul apei poti sa optezi pt excursie cu Nidri Star 1sau 2. Un sfat... nu cumpara excursiile de la agentie. Merg direct la port si cumparati biletele de la vas cu o zi inainte. Merita excursia care va duce pe toate plajele faimoase de pe insula, dureaza o zi.

Vacanta placuta!

Black_Cat [19.06.14 11:19:15] »

salut. Poti pune te rog o poza cu studio Christos? Multumesc.

biaianis [19.06.14 13:41:48] »

@Gudas: Multumesc tare mult pentru raspunsul tau.

Am vrea sa mergem la o plaja cu nisip fin... se pare ca cei de la agentie habar nu au: - (Ce plaja imi sugerezi sa imi aleg in acesta insula? ... scuze ca te stresez cu atatea intrebari, dar as vrea sa avem o vacanta ok din toate punctele de vedere. Multumesc: -)

Gudas [19.06.14 21:27:52] »

@Black_Cat: salut... nu am poze din camera... am fost la mare nu sa ma pozez in pat ))))) am o poza aici facuta din balcon-la apus.

Gudas [19.06.14 21:50:19] »

@biaianis: majoritatea plajelor din Lefkada si nu numai... in general in marea Ionica sunt cu pietricele... gasesti si cu nisip dar nu asa de fin.

Black_Cat [20.06.14 10:04:07] »

ma gandeam ca poate ai ca toata lumea face poze si la camera . Oricum am gasit pe net ceva poze si pare ok.

Gudas [20.06.14 11:49:50] »

@Black_Cat: pozele care se gasesc pe net sunt adevarate cu o mica exceptie-toata cladirea este renovata doar ultimul etaj si mnsardele nu sunt.

Exact acolo sunt cazati romanii. camera cat de cat... dar avea o terasa minunata

Merendino [10.08.14 18:36:05] »

"Micul dejun... ca sa nu injur las puncte. Mai bn era fara mic dejun. Salam (nu am mancat) oua fierti, gem la cutiuta, unt, masline si paine. Iartul in general f. bun, lapte... o cafea obosita. "

Cam asa este micul dejun!

Gudas [10.08.14 20:02:51] »

@Merendino: nu stiam ca a inceput Madam Nicolina sa gateasca ahahahaha. In general asta este micul dejun grecesc, cu mici exceptii unde te servesc cu placinta in loc de gem...

Merendino [13.08.14 17:17:29] »

@Gudas:

crezi sau nu cam asa sta treaba!

biaianis, Black_Cat, bose, elenus, flaviana77, Gudas
Alte impresii din această RUBRICĂChristos Studios: