ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.07.10
AUG-2012

Richmond 2012

Pentru prima data la Richmond. Dupa 4 ani de Surmenli.

Prima impresie: fascinati de imensa gradina.

Si curiosi pentru diferenta de tarif. Am tot urmarit, mereu la Richmond preturile sunt mai mari.

Am ajunsi un pic crispati pentru faptul ca aveam rezervare la family room nu in hotel.

Dupa momentul cazarii (care a fost aproape instantaneu) ne-am indreptat spre camera insotiti de un baiat care impingea caruciorul cu bagaje.

Am rasuflati usurati cand am vazut camera. Superba, mare, aerisita.Baia super curata, dotata cu consumabile ce s-au inlocuit pe tot parcursul sejurului.Pana si la odorizantul de camera s-au gandit!!!

Minibarul cate 2 sucuri gen fanta si cola +o sticla de apa zilnic.

Asternutul se schimba la 3 zile, prosoapele de cate ori le lasai pe gresia baii.

Ghinionul nostru caci la inceputul lunii august anul trecut erau temperaturi de 42-45gr. Super plaja, nisip fin, curat, sezlonguri din belsug, apa buna, calda, curata... Greu de stat pe plaja la asa arsita, dar ne-a salvat piscina acoperita, care avea si un pic de terasa pe care puteai sa faci si plaja cat rezistai. Seara cand mergeam la masa termometrul exterior arata 37gr!!!

La piscina mare destul de aglomerat si f mult soare, nu am stat.In schimb n-am rezistat topoganelor f bine intretinute si destule de mult lasate sa functioneze (comparativ cu Batihan unde am inteles ca mergeau 2 ore pe zi sau cu Gran Efe unde tot asa mergeau 2 -3 ore pe zi).

Mancare in exces, nu aveai cum sa pleci nemancat, mult prea multa, dupa parerea mea. Si buna, n-am auzit in 14 zile sa zica cineva ceva referitor la calitate. Noi am simtit lipsa ayranului pe care nu-l gaseam decat la baruletul de la plaja in restaurant nu aveam.De evidentiat cafeaua turceasca de la lobby bar dar si amabilitatea personalului de aici.

Si in general nu am vazut personal morocanos sau obraznic. Toti zambeau, glumeau si se purtau ca si cand acum ar fi venit la munca dupa ceva vacanta, chiar ma gandeam cum e posibil!!!Si munceau, erau oameni pe care-i gaseam in restaurant dimineata la micul dejun iar seara la 23 -24 cand se inchidea barul de la piscina, debarasau mesele de acolo!!!

Un mare plus a fost aerul conditionat fara care n-am fi rezistat, super a mers!!

Acum sa va spun parerea mea : eu cred ca family room este o alegere mai buna decat cazarea in camerele de la hotel. Nu am mers in hotel sa vad o camera, dar daca te uiti pe site-ul de rezervari se vede diferenta de suprafata.

Din cate am inteles singurul plus la camerele de hotel este internetul care inteleg ca merge in camera. La noi la family nu a mers, am spus la receptive dar au zambit amabili si atat.

Dar in rest merge internetul absolut peste tot inclusiv la piscina acoperita. Nu ne-a deranjat prea tare ca nu am putut folosi laptopul in camera!!!

Si un sfat: nu uitati de ceva pentru tantari. Foarte muli si foarte rai!!!

O sa ne amintim cu drag de vacanta de la Richmond!!!

Trimis de cris&vio in 17.07.13 19:39:16
Validat / Publicat: 17.07.13 19:57:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI=SURMENLI, EPHESIA, BATIHAN, IMBAT, GRAND EFE

VIZUALIZĂRI: 4061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris&vio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 una din aleile dinspre plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.60 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [17.07.13 22:28:37]

@cris&vio:

Acum sa va spun parerea mea: eu cred ca family room este o alegere mai buna decat cazarea in camerele de la hotel. Nu am mers in hotel sa vad o camera, dar daca te uiti pe site-ul de rezervari se vede diferenta de suprafata.

Aproape întotdeauna cazarea la bungalow-uri este mai ieftină și mai puțin confortabilă decât cazarea în clădirea principală. Singurul avantaj al vilelor față de hotel este aerul condiționat individual, mai eficient, în general, decât sistemul centralizat.

Pentru corecta informare a cititorilor ar fi fost util de precizat că atât la bungalow, cât și în hotel există camere duble standard. Faptul că tu ai ales să plătești pentru o family room, întotdeauna mai scumpă și mai spațioasă decât o dublă standard, oriunde s-ar afla aceasta, este strict opțiunea voastră. Acest tip de cameră este preferat de către familiile cu doi copii, pentru un cuplu fără copii nu se justifică diferența de preț.

cris&vioAUTOR REVIEW
    [18.07.13 12:42:14]

@nicole33: Ori nu m-am exprimat eu corect ori nu s-a inteles exact ce vroiam sa spun...

Temenul corect este Vila Room Land view.

De fapt sunt niste vilute cu mai multe camere, cu vedere la gradina.

Despre pret, se poate verifica, este mai mic decat pentru camerele din hotel si am specificat ca e parerea mea si ca n-am intrat intr-o camera din corpul principal dar am inteles din discutiile cu cei care erau cazati acolo...

In plus, am crezut ca s-a inteles ca vorbeam despre o camera dubla.

Oricum, ideea era ca ingrijorarea noastra in legatura cu faptul ca nu aveam cazare in corpul principal (hotel) s-a dovedit a fi nefondata, conditiile au fost mult peste asteptari!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.07.13 21:54:31]

@cris&vio:

E bine că ne-am lămurit. Family room înseamnă altceva decât dublă standard, indiferent unde se află. Cel mai important este că te-ai simțit bine și te-ai bucurat de concediu. Am fost interesată de acest hotel în urmă cu câțiva ani și am fost sfătuită călduros să aleg cazarea în hotel. Probabil dacă stăteai în hotel condițiile ți-ar fi întrecut și mai mult așteptările.

cris&vio, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂRichmond Ephesus [Pamucak]: