ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
JUN-2013

Plaja Milos sau despre cum sa urci un munte pentru a ajunge in Paradis

Dupa cum am scris in review-ul precedent -- vezi impresii -- revin cu informatii concrete despre cum sa ajungi la una din cele mai frumoase plaje de pe insula, dar totodata una din cele mai greu accesibile. Spun asta deoarece pana la plaja nu este un drum pe care sa mergeti sau sosea ci trebuie practic sa urcati si sa coborati un munte. Ar mai fi o varianta de a ajunge aici pe mare.

Sa o luam cu inceputul: daca v-ati planificat sa ajungeti la plaja Milos ce trebuie sa stiti pentru inceput este faptul ca pe plaja nu sunt taverne sau chioscuri deci trebuie sa va luati mancare si apa cu voi pentru ca acolo nu veti avea de unde sa cumparati. Un al doilea lucru pe care trebuie sa il luati in seama este faptul ca aceasta plaja este frecventata de nudisti. Deci nu este recomandata celor cu copii mici. Un al treilea lucru important: drumul pana la plaja este destul de accidentat, deci nu va luati in picioare tocuri!

Pentru a ajunge la plaja va recomand sa va lasati masina in Agios Nikitas, este o parcare mare gratuita la intrare in sat, la sosea, in rampa, chiar sub niste maslini umbrosi. Apoi urmati strada principala din Agios Nikitas, o strada plina cu taverne, ce duce la plaja. La intrare pe strada, chiar pe partea stanga veti vedea un panou cu harta spre plaja Milos. Drumul trasat cu rosu este cel pe care trebuie sa il faceti pe munte pentru a ajunge la plaja. Veti vedea ca aveti ceva de mers! Treceti de acest panou si o luati drept inainte pe strada principala din Agios Nikitas. La un moment dat vor incepe sa apara si tavernele.

Mergeti pe jos un minut. Veti ajunge la un moment dat la o taverna pe partea dreapta a drumului, ce are chiar la intrare meniul in limba romana. E imposibil sa nu il sesizati. Taverna se numeste Klimataria, are scaune albastre si o terasa acoperita acoperita cu bolta de vita de vie la etaj. Exact vis a vis de aceasta taverna se afla Taverna Posseidon. E usor de remarcat: are o terasa foarte umbroasa acoperita cu vita de vie si e decorata cu multe ghivece cu muscate colorate.

Exact unde se termina taverna Posseidon veti vedea un mic indicator spre Milos Beach pus pe un suport ce tine ghivece cu flori in forma de magar, chiar langa meniul tavernei. E un indicator mic de lemn. Vis a vis de acest indicator mai este unul pus pe bordura ce va indica drumul in sus pe niste trepte de piatra indicand Villa Milos pe un lampadar si chiar sub el altul cu Milos Beach. Ar mai fi inca un indicator pus printre bolta de vita de vie a tavernei, dar acesta e greu de vazut, poate fi acoperit de frunze sau flori.

Faceti stanga si urcati treptele de piatra. Veti avea impresia ca sunteti pe proprietatea cuiva, dar acesta este drumul, pe langa vila respectiva.

Continuati drumul pe treptele de piatra pana la terminarea lor. De aici incolo aveti de parcurs un drum montan, o carare abrupta pe alocuri. Cararea urca muntele prin padurea plina de conifere, maslini si chiar cactusi uriasi. Drumul este ceva accidentat pe alocuri, trebuie sa aveti grija mai ales daca sunteti in slapi, sa nu alunecati deorece sunt portiuni de drum cu bolovani sau chiar bucati de stanca ce ies parca din munte. Exista si un mic parau pe langa aceasta carare cu care va veti intersecta pe alocuri, chiar udandu-va pe picioare.

Veti avea impresia ca sunteti la munte! Si chiar sunteti! De jur imprejur din copacii umbrosi veti auzi pasarele ciripind si aceste sunetele va vor insoti tot drumul!

Dupa o bucata buna de drum in rampa apare o portiune unde sunt formate niste trepte naturale chiar din radacinile pinilor de pe marginea drumului. Aici drumul e ceva mai in rampa si cred ca au au creat aceste trepte tocmai pentru a impiedica alunecarea. Nu mai aveti mult si ajungeti in varf unde cararea se ingusteaza dar trebuie sa aveti grija la pinii pitici si la vegetatia uscata de pe marginea drumului care va poate zgaria serios pe picioare. Am admirat aici o sumedenie de flori frumos colorate!

In cateva minute vi se va arata in fata ochilor o priveliste de vis: chiar din varful muntelui aveti o minunata panorama asupra plajei. De sus apa are culoarea turcoaz contrastand cu albul pietricelelor de pe plaja si cu verdele vegetiei luxuriante. De aici de sus veti face cele mai frumoase fotografii ale plajei! O plaja naturala ce pare neatinsa de mana omului si de civilizatie! Aceasta este frumusetea Milos-ului: natura in forma pura, munte si mare in acelasi loc, culori fascinante pe care le descoperi pe parcurs ce incepi sa „simti” Milos-ul. Apa are nuante de turcoaz la tarm pana la albastru azuriu in larg, pietricele albe de pe tarm stralucesc in lumina soarelui, muntele capata nuante diferite, aceasta este o plaja pentru cei ce iubesc natura!

Im momentul cand incepe coborarea vor aparea niste trepte foarte inguste si foarte inalte de piatra pe care trebuie sa le coborati cu grija sa nu alunecati. La un moment dat apare si o balustrada de care sa va tineti.

Dupa ce se termina treptele de piatra urmeaza sa mai coborati putin pe un nisip foarte fin pana la plaja. Plaja are practic nisip fin, acesta fiind mai in spate inspre munte, daca vreti sa stati mai apropa=e de apa, acolo va trebui sa stati pe pietricele. Mie nu mi s-au parut deloc incomode.

Va recomand sa stati ceva mai in spate, dupa amiaza valurile sunt din ce in ce mai mari iar apa se apropie foarte mult de tarm udand jumatate de plaja.

Pe alocuri sunt alge uscate aduse de mare pe plaja, iar daca sunt valuri mari, veti mai vedea portiuni cu alge, dar nu peste tot.

Spre capatul plajei se gasesc grote facute in munte unde puteti sta la racoare. Din loc in loc pe plaja sunt corturi. Majoritatea care stau aici in corturi sunt nudisti.

Daca mergeti pana in capatul plajei, sunt niste stanci frumoase de care se sparg valurile. In cazul in care nu sunt valuri foarte mari puteti merge prin apa si imediat dupa stanci veti gasi o fasie mica de plaja unde puteti sta singuri.

Nu stiu ce sentiment veti simti voi cand veti vedea plaja Milos, dar eu una cand am ajuns acolo, am zis din prima nu mai plec pana se intuneca si cu greu m-am putut desparti de acest mic coltisor de rai.

Oricum la intoarcere trebuie sa luati in calcul in caz ca stati pana tarziu ca trebuie sa parcurgeti acelasi drum pe munte si nu ar fi indicat sa va prinda intunericul prin padure!

Pe muntele ce strajuieste plaja am vazut niste vile foarte frumoase cu vedere la plaja si imi imaginam ce priveliste ti se ofera daca te cazezi acolo!

Sper ca acest review sa fie folositor tuturor celor ce vor sa vada aceasta plaja minunata! Este plaja care nu trebuie ratata sub nici o forma de oricine ajunge pe insula!

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 17.07.13 17:39:39
Validat / Publicat: 17.07.13 19:09:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Kefalonia, Salonic, Kalampaka-Meteore, kavala

VIZUALIZĂRI: 23271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P48 Plaja Milos

[17.07.13 19:56:10]

Milos este si plaja mea favorita, de ce?

Simplu pentru culoare, pentru incredibila claritate a apei, pentru nisip si pentru peisajul deosebit, nici o alta plaja din Lefkada nu intruneste aceste cerinte simultan, decat Milos.

Nu are sezlonguri, nu are taverne, nu are toalete, nu are terase, nu are muzica, nu are dusuri, nu are cosuri de gunoi, (deja mamaiotii se inchina si nu cred ca exista asa ceva in Europa) dar are restul, rest care face mai mult ca orice pentru mine.

[17.07.13 20:12:02]

@ionescunic: Total de acord!

[19.07.13 10:05:23]

[19.07.13 20:16:40]

@webmaster13: E frumos.

Multumesc

pisicademare
[02.08.13 20:13:59]

Buna! Plec in Lefkada in 9 septembrie. Rw-urile si fotografiile dvs. mai ca ma fac sa plang, ca mai am de asteptat 37 de zile!

clau.nov
[02.08.13 21:17:03]

@Muffin2009: Multumesc si eu pentru acest review ffff util si pentru ca, datorita dvs, " am facut cunostinta " (chiar si virtual) cu minunatiile ce ma asteapta a le descoperi.

Chiar azi am printat articolul, pt. ca, ma repet, e un util ghid.

Felicitari pentru vacanta!

[02.08.13 23:19:07]

@pisicademare: Mai e putin pana atunci! Ma bucur ca rw meu ti-a fost de folos!

@clau. nov: Iti multumesc pentru aprecieri!

Am scris acest rw pentru a veni in ajutor tuturor celor ce vor sa ajunga la plaja Milos. Vacanta frumoasa!

mire_c
[09.08.13 11:01:07]

@pisicademare: Buna! Noi in data de 8 am vrea... Plecati prin agentie? O zi frumoasa!

[27.08.13 21:23:00]

@Muffin2009: buna. Sunt in Lefkada. Spune-mi, te rog, in Milos nu se poate ajunge si cu barca din Agios Nikitas?

[28.08.13 14:57:01]

@vlado2: Stiu ca se ajunge si pe mare dar nu stiu exact daca poti ajunge din Agios Nikitas.

[28.08.13 15:45:12]

@vlado2: se poate ajunge cu o mica barcuta intitulata taxi-boat.

[28.08.13 18:52:44]

@ionescunic: din ag. Nikitas?

[28.08.13 19:18:11]

@vlado2: pai cam de acolo, din alta parte ar face prea mult timp si ar fi prea scump.

[23.09.13 17:37:04]

Se poate face acest traseu si cu un copil de 7 ani? Bineinteles incaltat adecvat... etc? Din poze parca la coborare parea destul de periculos... sau poate ma insel? Ma pregatesc pentru la anul...

mire_c
[23.09.13 17:54:59]

@mihai79: Buna! Este mult spus periculos. Eu zic ca se poate parcurge fara propleme, dar cu putina atentie! Mai ales daca este uscat. Si chiar merita. Cea mai deosebita plaja din Lefkada, de departe!

[23.09.13 18:05:53]

@mire_c: Multumesc pentru promptitudine. Cu adevarat un loc minunat. O zi frumoasa iti doresc!

iulianic
[23.09.13 18:27:54]

@Muffin2009: O descriere foarte amănunţită, care te poartă pas cu pas spre această plajă superbă. Felicitări! Tot în iunie am fost şi eu în Lefkada şi am vizitat plaja Milos, dar în cursul dimineţii. Pozele tale arată cât este de minunată plaja Milos la apus.

@mihai79: Poţi face drumul până la plajă însoţit de un copil de 7 ani, bineînţeles, supravegheat. Noi am avut cu noi o fetiţă de 3 ani şi jumătate şi a făcut acest drum pe picioruşele ei, mereu ţinută de mână. Nu te grăbeşte nimeni, poţi face scurte opriri pentru peisaj, pentru odihnă şi pentru umbră (noi am făcut drumul de întoarcere cu soarele sus). E bine de spus şi copilului ce îl aşteaptă. Îi testezi interesul, dar îl şi pregăteşti. Mai are rost să spun cum a dormit nepoţica noastră în după amiaza aceea?

[23.09.13 18:55:19]

@iulianic: Acum chiar m-am linistit... multumesc mult inca odata! Vacante minunate tuturor!

[23.09.13 19:54:15]

@iulianic: Iti multumesc pentru aprecieri!

Noi am ajuns la Milos undeva pe la ora pranzului pentru ca in dimineata zilei respective a plouat si nu mai speram ca vremea sa isi revina. Dar soarele a iesit din nori si ne-am putut bucura de o zi minunata in acest mic colt de paradis. Aici am facut cunostinta cu cele mai mari valuri, cu mult mai inalte decat cele de pe plaja Egremni, dupa cum se poate observa si din poze.

La asfintit plaja a capatat nuante minunate pe care ma bucur ca am reusit sa le surprind in fotografii.

Astept sa ne povestesti si tu cum a fost vacanta ta pe insula!

@mihai79: Poti face drumul fara probleme cu copilul de 7 ani.

[23.09.13 20:27:11]

@mihai79: dealul care se urca si apoi se coboara are maxim 80m inaltime, dar e la fel de adevarat ca la coborare spre Milos e mai abrupt, insa cu rabdare si calm se poate cobora.

[23.09.13 23:32:16]

@ionescunic: Din poze panta parea mai abrupta... ma bucur pentru ca asa o sa fie mai frumos. O sa fac un duplex (putin munte + mare) Multumesc.

@Muffin2009: Excelent detaliat... plus poze... fara cuvinte! Un real ajutor pentru cei care ajung prima oara aici!

[24.09.13 07:50:59]

@mihai79: Asa cum spuneam (intrebam) mai sus, catre Milos exista un taxi-boat din plaja Ag. Nikitas. Astfel scapi de urcus. Este adevarat ca in ziua in care am fost eu in Nikitas barcuta vaporasul nu mergea din cauza valurilor. Dar eu cred ca este mai lejer asa mai ales ca aveti un copil cu voi...

[25.09.13 22:06:31]

@vlado2: Stiu si de aceasta varianta dar din ce am vazut in niste filmulete pe net panta este destul de accesibila... bineinteles cu atentie. Ma orientez la fata locului. Numai bine!

sandamarg
[02.09.14 05:01:59]

Buna! Multumesc Muffin2009 pentru traseul detaliat inspre una dintre cele mai frumoase plaje din Lefkada, pe care am vizitat-o chiar ieri.

Poate ca postarea mea vine cu intarziere, insa doresc sa ma adresez celor care isi programeaza concediul pentru vara viitoare. Am parcurs acest traseu cu cei doi copii ai mei (5,7 ani si 2,2 ani), iar cel mic l-a parcurs pe jos pana in varful muntelui; intrucat coborarea ar fi fost prea periculoasa l-am transportat in brate.

La intoarcere intentionam sa luam Milos Express (taxi) de care au pomenit si alte persoane, insa frumusetea potecii ne-a facut sa ne razgandim.

Din pacate, lipsa toaletelor si a tomberoanelor se face simtita pe alocuri.

[28.11.17 08:20:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Agios Nikitas» (nou-creată, între timp, pe sait)

clau.nov, iulianic, mihai79, mire_c, Muffin2009, pisicademare, sandamarg
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Nikitas: