ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 17.07.13
JUL-2013

Raport calitate/pret foarte bun

Salutare

Tocmai ce m-am intors din Topola Skies unde am stat 5 nopti si am sa structurez putin experienta.

Transportul: daca nu optati la masina personala aveti la dispozitie transport din bucuresti sau din constanta. Din constanta practic sunt 2 curse dus si 2 retur, in ciuda a ceea ce gasiti pe net.

Cazare: se face doar in apartamente cu 1 sau 2 dormitoare + living foarte spatios. Apartamentele sunt noi cu mobilier de buna calitate, se face curatenie zilnic. Pentru apa calda exista cate un boiler in baie; e posibil sa ai ghinionul sa se defecteze acest boiler... Am auzit doar de 1 caz de defectiune, insa la cate apartamente sunt, e f putin.

Relaxare: sunt mai multe piscine: cu vedere panoramica la mare, cu topogan, etc... insa problema e la sezlonguri care sunt "rezervate" la prima ora desi sunt folosite doar seara. Aceasta practica e interzisa de complex insa romanii nu se pot abtine in a acapara aiurea sezlongurile.

La plaja poti ajunge pe o poteca special amenajata (1100 m, priveliste frumoasa insa ai nevoie de putina conditie fizica) sau cu autobuzul complexului; insa pe plaja sejlongurile gratuite ale complexului sunt putine; ai varianta pe nisip sau sa inchiriezi...

Poti opta pentru diferite excursii si calatorii contra cost. Plata se face in leva sau euro. ATENTIE: la hotel nu exista schimb valutar (in alte parti eu am gasit) asa ca sa aveti bani deja schimbati sau mergeti pana in balcik (12 km) sa schimbati.

Personalul e amabil, nu stiu deloc romana si unii nici engleza dar cu putina rabdare se poate comunica.

Cca 95% din cei cazati sunt cu copii (in general sub 5 ani) asa ca sa nu ramaneti surprinsi de acest aspect.

Pe ansamblu, a fost o destinatie foarte frumoasa, in care m-am relaxat si pe care as recomanda-o si altora.

Trimis de andreichis in 17.07.13 16:11:48
Validat / Publicat: 17.07.13 17:54:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: statiune constantin si elena

VIZUALIZĂRI: 3725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreichis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.13 17:52:41]

@andreichis: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cred ca s-a strecurat o greseala in caseta cu numarul de adulti, poti reveni cu o corectie?

Multumesc.

dandana
    [17.07.13 22:50:56]

Nu trebuie mers la Balcic pentru schimbat bani. In Kavarma (aprox. 10 -15 minute de mers cu masina) exista 2 banci unde se pot face tranzactii bancare. Tot in Kavarma exista supermarket, piata, spital, magazine, restaurante, benzinarie. Pe sosea la scurta distanta dupa ce iesi de pe drumul dinspre Topola exista chiar un mare panou publicitar pentru supermarketul din Kavarma scris in limba romana

Din nefericire am avut de-a face cu respectivul spital... te intorci in timp cu vreo douazecisi... ceva de ani, altminteri oamenii serviabili.

andreichisAUTOR REVIEW
    [18.07.13 08:29:55]

@dandana: e adevarat ca e mai aproape Kavarna insa in Balchik ai ce sa mai vezi... gradina botanica, eventual...

crisco
    [22.07.13 12:15:32]

@andreichis:

buna m-ar interesa daca mancarea este asa cum a spus didi76 chiar nu ai ce manca? seara ai ce face? animatia este buna? multumesc

andreichisAUTOR REVIEW
    [22.07.13 12:53:00]

In primul rand, mentionez ca restaurantele erau cotate cu 3 stele, deci automat la acest standard poti sa faci referire.

In perioada cat am fost eu, mancarea a fost ok (nota 8.50), nu am nimerit mancare rece, micul dejun si gustarea de dupa amiaza aveau cam acelasi meniu in fiecare zi, insa pranzul si cina erau diversificate (3-4 feluri de carne (pui, porc sau peste), 4-5 feluri de garnituri (din cartofi, din orez, din legume), 4-5 feluri de salate.

Nu am incercat mancaruri care nici in Romania nu le consum (tocaturi, garnituri ce contin cartofi, etc). Ceea nu mi-a placut a fost faptul ca legumele fierte (broccoli, baby carrot, varza de bruxelles, etc) nu erau suficient de fierte pentru gustul meu. Bauturile alcoolice rau bulgaresti insa destul de ok iar cele soft se asemanau la gust cu bauturi gen Cappy... Cafea era cam aiurea, insa cu lapte era baubila. Exista obtiunea de bauturi mai bune, insa contra cost (bere si sucuri imbuteliate, fresh-uri, espressouri etc).

Cu cateva zile sa plec in concediu am avut o urata indigestie si am crezut ca va recidiva la Topola insa surprinzator mancarea nu mi-a creat nici un fel de probleme.

Animatiile:

In timpul zile, la anumite ore erau tot felul de activitati: jocuri in piscina, un joc cu bile de-al lor, spatiu cu animatori pentru copii. Terenul de tenis era gratis insa inchirierea paletelor era contra cost (e bine sa le ai pe ale tale).

Seara de la 8.15 pana la 9.15 era un program pentru copii si dupa 9.15 program pentru adulti. Insa ceva lejer: demonstratii de dans, scheciuri de comedie, miss-uri... Pe la 10.30 se oprea torul deoarece era program de odihna.

Netul gratis functiona foarte greu (chiar si semnal ok, nu aveai banda) sau contra cost, dar nu stiu cat de ok era acesta.

Alte distractii in complex seara nu prea aveai.

La ora 8 se inchidea zona spa (cu sauna, fitness, biliard), cam aiurea...

Locul e ok pentru relaxare (somn, plaja, mancare...) insa daca vrei viata de noapte... poate in orasele invecinate...

Sper ca ti-am fost de ajutor; daca mai vrei info, cu cea mai mare placere.

amero
    [22.07.13 12:59:08]

@crisco: cand ai timp citeste ce am scris si eu ptr. ca am fost acolo la inceputul lunii.

crisco
    [22.07.13 19:17:56]

@amero:

multumesc

maria223
    [25.07.13 19:53:12]

Buna, as vrea sa stiu daca se fumeaza in resort. la bar, piscina, sau daca sunt interdictii multumesc

amero
    [26.07.13 17:09:11]

in restaurant si lobby categoric nu, piscinele exterioare si barurile aferente nu cred ca intra in discutie, am vazut si scrumiere.

toate apartamentele au balcoane generoase unde se poate fuma

maria223
    [27.07.13 00:30:29]