ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
JUN-2013

Frumos, relaxant, rezonabil

Inaintea weekend-ului in care sarbatorim Rusaliile si profitand de lunea libera ne-am gandit sa iesim si noi pe undeva din Bucuresti, ca mai tot romanul care n-are stare sa stea pe acasa.

Initial, planul era sa o intindem la mare, dar cum am aflat de la stiri ca toata lumea merge acolo am schimbat macazul si ne-am hotarat sa mergem la munte. Dupa ceva dezbateri la un pahar de vin s-a supus la vot si a iesit castigatoare varianta Transalpina, ca tot era in plan de mai mult timp.

Si daca tot ajungem pe acolo ar fi bine sa bagam o geana si pe la manastirile si pesterile din zona.

Dupa stabilirea destinatiei am trecut la treaba pe net in cautarea cazarii. Treaba destul de complicata deoarece nu prea stiam zona, iar din auzite nu stiam decat de Ranca. Ne facea tare cu ochiul, dar consultand harta am vazut ca obiectivele vizate de noi sunt un pic cam departe si am fi pierdut timp cu drumul in fiecare zi.

Asa ca am ales zona Baia de Fier si bine am facut, deoarece cei peste 20 de km intre Ranca si Baia de Fier chiar nu se merita sa-i facem de mai multe ori, tinand cont ca se urca din greu pe pante de 10-12%.

Pensiunea pe care am ales-o de pe net se numeste Casa Noastra din Baia de Fier. De aici ai 1,5 km pana la Pestera Muierii, vreo 5 km pana la Pestera Polovragi si manastirea Polovragi si 20 km pana la Horezu si manastirea Hurezi. Deci pozitionarea pensiunii este foarte convenabila pt. turismul din zona.

Nu va pot spune cum se ajunge la pensiune, deoarece este asezata chiar in Baia de Fier iar orasul este destul de maricel si in plus sunt vreo 3 cai de acces din mai multe zone. Noi am ajuns la indicatiile telefonice ale proprietarului si chiar foarte repede de la intrarea dinspre Horezu.

Pensiunea Casa Noastra este asezata intr-un cartier foarte linistit, departe de zonele cu trafic intens, chiar departe fata de alte pensiuni, intr-o curte foarte mare, plina de copaci si verdeata.

Proprietarii pensiunii, niste oameni de treaba, saritori si foarte prietenosi, din spusele lor sunt romani care lucreaza de ani buni in Germania si pensiunea e facuta si mobilata in majoritate cu lucruri de foarte buna calitate aduse de acolo.

Au un living foarte mare, cu mari suprafete vitrate ce dau spre livada din spatele pensiunii. Au un semineu de toata frumusetea iar mobila este cu mult peste ce gasesti prin pensiunile obisnuite. E chiar luxos! Peste tot prin pensiune sunt expuse tablouri deosebite si diverse obiecte vechi, ca iti face o reala placere sa le studiezi.

Am facut rezervare telefonica, fara plata vreunui avans, pentru o camera tripla si am nimerit-o pe singura disponibila la acea data, o camera imensa in care pe langa noi ar fi incaput usor si masina. Curatenia in camera, ca si in restul vilei: impecabila. In camera exista un dressing sau sifonier, cam pe marimea camerei, adica tot imens. Proprietarii nu au montat inca instalatii de aer conditionat, dar au spus ca sunt in plan, deoarece le etaj se simtea caldura seara.

Baia foarte mare, foarte curata, suplimentar cu bideu, cu foarte multe prosoape noi, cu consumabilele obisnuite, fara probleme de apa calda, cu cada, dar fara perdea de dus. Se stropea pe jos, dar tinand cont ca era o baie foarte mare nu era o mare problema.

Pentru distractia copiilor si fericirea baiatului meu, in curte au loc de joaca, o plasa pentru sarituri si piscina. Impreuna cu baietelul gazdei, numai in apa si sus pe plasa au stat, chiar si cand a plouat.

Micul dejun contine produse traditionale si e mai mult decat copios. Chiar daca era super abundent, in permanenta eram intrebati daca nu mai dorim si altceva. Probabil ca aratam cam anemici! Pentru celelalte mese noi ne adusesem o gramada de carne pt. gratar, dar in prima zi am preferat sa ne pregateasca gazdele masa: foarte buna mancarea, iar tuica si vinul lor trebuiesc neaparat incercate. Puteti sta la mesele de prin gradina sau la cele de pe terasa acoperita.

Pentru fripturi au pus la dispozitia turistilor un foarte inteligent gratar cu scripete din lant, adus si el din Germania. O minunatie, la care era doar o mica problema: ii trebuie mai multe gauri pentru tirajul de aer. Daca nu aveti carbuni au ei o gramada de lemne.

Am descoperit ca aveau si biciclete, dar a ramas pentru data viitoare ca ne-am trezit tarziu.

Ca tarife ne-a costat 130 lei/noapte (100 cazarea + 15 lei mic dejun/adult), destul de rezonabil pentru tot ceea ce se ofera, cat si pentru facilitati.

Ne-a placut foarte mult si recomandam cu caldura pensiunea Casa Noastra din Baia de Fier.

PS. Am trecut ca pensiunea e de 3 margarete, dar sincer nu prea stiu sigur si nici n-am descoperit pe net.

Trimis de vini in 17.07.13 12:28:23
Validat / Publicat: 17.07.13 14:30:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 1850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Baia camerei triple

webmaster [27.08.13 18:41:12] »

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Noastră [Baia de Fier]: