ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 21.06.13
JUL-2013

Sejur la Marina Apartments

Saptamana trecuta ne-am intors din vacanta in Corfu. Am stat in Agios Gordis, la Marina Apartments. Vila are doua corpuri de cladire, de o parte si de alta a drumului ce trece prin statiune, la iesirea spre Cato Garouna. Noi am fost cazati in corpul II, intr-o garsoniera la etajul doi. Am avut chicineta separata, spatioasa si bine dotata (ar fi fost bun si un prajitor de paine), baie cu dus si uscator de par, camera cu doua paturi, balcon comun la camera si chicineta, dar destul de ingust. Nu am avut nevoie de aer conditionat intrucat doar dimineata, de pe la ora 8 pana pe la 11 batea soarele, apoi era umbra. In corpul I, pe partea cu piscina, camerele sunt mai mici, cu chicineta in camera si balcoane mici. In plus, vila este in panta, iar camerele de la etajul 1 au practic balconul la parter.

Mobilierul este cam vechi, masiv si nu foarte practic. De exemplu dulapul nu are rafturi, doar loc pentru umerase... Exista televizor, dar se prind doar 4-5 posturi. Curatenie se face aproape zilnic, iar pe la mijlocul sejurului a fost schimbata lenjeria de pat.

Distanta fata de plaja este destul de mare, iar la intoarcere e de urcat o panta si, in functie de corpul in care esti cazat, sunt multe scari de urcat sau de coborat. Si spre piscina sunt multe scari de coborat, fara exagerare chiar poate fi o problema pentru unele persoane.

Piscina este ok, functioneaza si barul de la piscina si chiar ni s-a sugerat ca ar cam trebui sa facem consumatie. Desi exista jacuzzi la piscina, acesta a fost tot timpul fara apa. Preturile la bar sunt cam ca si la terasele de pe plaja... 2,5 euro un frappe, 3 euro un fresh de portocale (foarte bun). Au si ceva salate si pizza, nu stiu cum sunt, nu am incercat. Internet wi-fi era doar la piscina, si doar pana pe la ora 20, cand se inchidea piscina. Teoretic ar trebui sa fie si in camere dar cica erau nu stiu ce probleme... Sau nu au vrut sa ne dea parola... Nu am mai insistat pentru ca, avand balconul spre piscina ne puteam conecta la internet si din balcon. In plus la orice taverna, chiar si la cele de pe plaja, poti sa ceri parola pentru wi-fi, iar pe drumul spre plaja sunt cateva terase care au free wi-fi.

Noi am achizitionat aceasta vacanta printr-o agentie de turism deoarece aveam nevoie de transport. Dintre ofertele lor eu as recomanda cazarea in Agios Gordis la Marina Apartments. In alte conditii, cu siguranta se pot gasi cazari mai bune si mai ieftine in Corfu.

Trimis de carmenmo in 16.07.13 18:35:36
Validat / Publicat: 16.07.13 19:42:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpic Beach, Halkidiki, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenmo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.13 19:06:29]

@carmenmo: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[20.07.13 12:01:26]

@carmenmo: Carmen, multumim pentru impresiile si sfaturile date de tine, sunt pretioase pentru cei ce urmeaza sa mearga acolo pentru prima data.

Am o intrebare: cine a ales in care din cele 2 corpuri sa fiti cazati: voi, agentia sau gazdele?

Am mai citit pe forum cum ca nu ambele cladiri au acelasi standard si mi se pare oarecum nedrept ca unii sa primeasca ceva mai bun, in timp ce altii stau in conditii mai putin primitoare, la acelasi pret.

Intreb asta si pentru ca mi-am luat biletele din februarie si imi doresc sa am prioritate la camere bune, dar experienta mi-a mai aratat ca nu intotdeauna primesti ceea ce crezi ca ti se cuvine.

[20.07.13 19:41:50]

@kuki9:

Repartizarea pe camere o face doamna Marina, proprietara. Are o lista cu turistii si iti spune direct la ce camera esti repartizat.

Diferenta mare de confort intre cele doua cladiri nu cred ca este, doar ca in corpul dinspre piscina spatiul este mai mic.

Ghid din partea agentiei in Agios Gordis nu vei avea, nu te baza pe ei. Va veni o fata a doua zi sa va vanda excursiile si cam atat. Sigur, in caz te probleme o puteti suna, dar la cazare asista doar insotitorul de grup (daca mergeti cu autocarul), care probabil nici nu va sta pana se cazeaza toti turistii.

Sa aveti o vacanta reusita!

[20.07.13 19:58:22]

@carmenmo: M-am mai linistit! Multumesc pentru raspuns! Nu ma bazam pe insotitor, dar e bine de stiut la ce sa ne asteptam, important e ca nu sunt diferente notabile, pentru ca nu suntem niste fitosi, vrem doar cazare decenta. As mai indrazni o intrebare, daca se poate: se aud asa de tare motociclistii noaptea? Cineva a mentionat acest lucru intr-un review, iar noi am patit asta in Halkidiki. Inca o data, mii de multumiri!

[21.07.13 17:26:02]

@kuki9: Da, se cam aud, drumul este in panta in zona respectiva si trebuie sa ambaleze motoarele la urcare.

Din fericire drumul nu e foarte circulat, parca in week-end a fost ceva mai rau. In corpul II, cel cu receptia, sunt si camere care au balconul spre partea cu dealul, dar acolo bate soarele toata dupa-amiaza.

[22.07.13 08:28:21]

Multumesc pentru promptitudine si claritate! Un real ajutor! Iti voi urmari cu drag toate review-urile de acum incolo.

MICHAEL 63
    [18.05.14 18:30:05]

@carmenmo: Am citit impresile tale despre Marina Apartmens si as avea o intrebare, unde mi-ai recomanda cazarea in corpul 1 sau in corpul 2 sa nu fie zgomot dar nici soarele sa nu-mi bata toata ziua. Te intreb pt ca mi-am achizitionat si eu un sejur la Marina Apartmens, sau daca imi poti da si alte sugesti.

[19.05.14 18:12:46]

@MICHAEL 63: In corpul de cladire de pe partea cu piscina camerele sunt mai mici si cred ca toate au vedere spre sosea, deci poate fi zgomot.

In celalalt corp, mai vechi, unde este "receptia" sunt camere mari, cu chicineta foarte spatioasa si separata de camera. Eu zic ca sunt mai avantajoase camerele cu vedere spre sosea, pentru ca e soare doar dimineata. In camerele din spate probabil ca e mai liniste, dar dupa-amiaza nu prea poti sa stai in balcon. In plus, daca imi amintesc eu bine, la etajul doi balcoanele din spate nu sunt acoperite deloc...

Ce ar mai fi de remarcat este faptul ca sunt foarte multe scari de urcat sau coborat. In plus si la vila se ajunge urcand o panta destul de abrupta.

Deci, eu recomand sa incercati cazare in cladirea mai mare (pe parte dreapta a drumului, cum urcati). Si sa aveti pastile de tantari...

Concediu placut!

MICHAEL 63
    [26.05.14 17:15:13]

@carmenmo: Multumesc mult pt sugestii, am sa va urmez sfaturile. Mii de multumiri.

Alexa Nico
    [25.05.15 11:50:35]

Buna! Anul acesta, impreuna cu prietenul meu ne-am hotarat sa mergem in Corfu. Dupa multe cautari, deoarece bugetul este cam redus, ne-am hotarat sa ne cazam7zile zile la Marina Appartaments si am cateva intrebari la care te-as ruga din suflet sa imi raspunzi cand poti si ai timp:

1. ce camera sa ne alegem avand in vedere ca eu am un somn foate sensibil (lucrez in sanatate) si ma trezeste orice zgomot si am inteles ca unele sunt la strada si iar altele au vedere la un deal...

2. intr-o camera dubla de 2pers kicinetta e in aceeasi incapere sau sunt 2 sunt diferite

3. pe ce mail ai putut sa comunici cu cei de acolo.

Mulumesc mult si astept raspuns!

Alexa Nico, carmenmo, kuki9, MICHAEL 63
    Alte impresii din această RUBRICĂMarina Apartments: