ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUN-2013

Concediu frumos si linistit

Incep review-ul prin a specifica un lucru pe care nu l-am gasit pe internet si despre care nici agentia prin care am plecat nu a stiut sa-mi mentioneze nimic, si anume ca in Kemer, localitatea Goynuk sunt 2 hoteluri La Mer (La Mer si La Mer Art), ambele de 5 stele, apartinand aceluiasi grup hotelier numit La Mer Hotels. Acestea se afla in apropiere unul de calalalt, intre ele fiind doar hotelul/resortul Majesty.

Diferenta dintre cele 2hoteluri/resorturi La Mer nu este mare. Noi am fost cazati la La Mer Art, dar am fost si am vizitat si La Mer pentru ca asa cum spuneam sunt foarte aproape unul de celalalt si facand parte din acelasi grup hotelir bratarile erau aceleasi si deci nu existau restrictii. Cel mai probabil puteam merge acolo si sa mancam sau sa facem plaja, insa nu ne-am dorit acest lucru pentru ca ne-a placut mai mult resortul in care am fost cazati, fiind mult mai aerisit si cu mai multa umbra in zona piscinei.

Un plus la celalalt resort este faptul ca are toboganele cu apa si piscina pe plaja.

Ca si clasificare a resortului acesta nu are tocmai 5 stele, pentru ca asa cum se stie 5 stele turcesti inseamna cam 4 stele in mod normal.

Resortul este compus din hotelul propriuzis, care are camere si cu balcon si fara balcon si niste bungalouri, sau casute cu etaj cu cate 4 camere fiecare, pe care insa nu le-as cataloga nici macar la 4 stele deoarece acestea sunt cu gresie pe jos, mai mici decat camerele din hotel si cu mobilier mai vechi, dar din ce am inteles si pretul este mai mic acolo. Resortul dispune de amfiteatru, zona spa, sala de fitness, discoteca in aer liber, loc de joaca pentru copii, 3 tobogane cu apa (mici, dar pe care se pot da si adultii daca nu au gabarit depasit), 2 piscine in aer liber si una acoperita (in zona spa), restaurant principal cu terasa si alte 3 cu specific (italian, turcesc, marinaresc-peste), unde iti trebuie rezervare cu o zi inainte si unde platesti bauturile separat, spre deosebire de staurantul principal.

In concluzie resortul dispune de tot ce are nevoie pentru 5 stele, insa toate sunt la nivel micro. Spun asta pentru ca fost si in resort-uri din Belek, unde toate astea sunt pe intinderi cu mult mai mari si mult mai variate, dar si preturile cu o mie de euro in plus.

Ce am gasit in Kemer si nu am gasit in luxul din Belek, a fost apa incredibil de frumoasa si de curata si peisaje de vis cu muntele care se intrepatrunde in mare. Resortul La Mer Art se afla intr-o padure de pin, care iti ofera o relaxare deosebita in mijlocul naturii, dar si racoarea necesara in zilele toride.

Despre capitolol mancare nu cred ca am ce sa povestesc, pentru ca asa cum se stie turcii sunt maiestrii in arta culinara si pun muuulte si variate mancaruri la dispozitia turistilo. Spun doar atat: m-am intors cu 3 kg in plus din acest concediu, iar sotul meu cu 5 si astfel cred ca v-am facut sa intelegeti cat de mult ne-a placut mancarea lor. :)

Camerele hotelului sunt maricele (noi am avut camera cu balcon), baia este spatioasa, cu o chiuveta mare de sticla ce da un aer deosebit, curatenie impecabila- ni se schimbau zilnic lenjeriile.

Echipa de animatie foarte draguta, in fiecare zi faceau altceva, iar serile nu erau 2 la fel (am participat la seara turceasca, seara braziliana, concurs de miss, white night).

Plaja hotelului este mare, spatioasa, se gasesc mereu sezlonguri la umbra sau la soare, intrarea in apa se face lin, singurul discomfort fiind faptul ca este o plaja de pietris, nu de nisip fin, asa ca daca veti alege acest hotel va recomand sa va luati incaltari speciale.

In speranta ca va sunt de ajutor informatiile, recomand cu placere La Mer Art!

Trimis de Iliescui in 16.07.13 16:24:34
Validat / Publicat: 16.07.13 17:47:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Kusadasi, Istambul

VIZUALIZĂRI: 4626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iliescui); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.13 17:47:25]

@Iliescui: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.07.13 18:30:07]

@Iliescui:

Mulțumiri pentru info; am actualizat numele rubricii, pentru a putea găzdui impresii despre ambele hoteluri (din moment ce au aceeași clasificare și, din câte spui, nu sunt diferențe semnificative între ele; cel mai probabil au și multe facilități comune)

[17.07.13 12:16:47]

@webmaster: Am primit o sesizare din care reiese că prețurile sunt diferite pentru La Mer și pentru La Mer Art, ceea ce înseamnă, fără putință de tăgadă, că sunt diferențe (probabil notabile) între cele două hoteluri.

În consecință am mutat recomandările în rubrica "La Mer Art Hotel [Goynuk]" (nou-creată pe sait)

IliescuiAUTOR REVIEW
[17.07.13 15:07:42]

@Admin: Ma bucur, pentru ca eu despre acest hotel am vorbit de fapt. Insa la momentul respectiv nu exista decat o singura varianta la care puteam posta.

lidana
[17.07.13 18:24:03]

Multumim pentru informatii si felicitari pentru sejurul reusit.

Ar fi minunat daca ai adauga si niste poze (uneori ele spun mai mult decat cuvintele), mai ales ca esti primul care scrii un rewieu pentru aceasta destinatie.

Iliescui, lidana
Alte impresii din această RUBRICĂMajesty Club La Mer Art Hotel [Goynuk]: