ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 28.05.10
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 14/11 ani

Posibilă cazare intermediară în drum spre Zakynthos sau Peloponez

Anul acesta am ales ca destinație de vacanță insula Zakynthos, așa că datorită distanței pe care o aveam de parcurs - cca 1400km - am fost nevoit să caut un hotel pentru o cazare intermediară pentru o noapte.

Având in vedere mărimea familiei și faptul că trebuia să țin cont și de orarul pentru ferry de a doua zi, nu a fost chiar așa de ușor de găsit o cazare la plesneală, pe traseul 1 (aici va fi un link, după ce voi descrie și drumul cu mașina până in Zakynthos), motiv pentru care am ales Hotel Scala situat in Raches, sau cum zic grecii Paralia Rachon. Este o localitate mică în apropiere de Lamia, foarte aproape de autostrada Athena - Salonic, cca 2 km, deci nu a trebuit să ma abat prea mult de la drum.

Localitatea este micuță așa că nu merită un review ceva gen ''descoperă... '' motiv pentru care o să spun câteva cuvinte despre ea: judecând după mașinile cu numar străin înclin să cred că este o localitate de tranzit, iar datorită faptul că beneficiază de un mic port burdușit de șalupe și mici iahturi am tras concluzia ca este folosită ca și loc de vacanță de grecii din apropriere (Lamia, Larissa).

Pe malul mării, la singura stradă principală, sunt înșirate câteva taverne care pe lângă servirea mesei și potolirea setei puneau la dispoziția clienților ''sun beds'' gratuit. Există deci și o plajă foarte îngustă, cu un nisip mai grosier, deci se poate face și o baie scurtă dacă se ajunge în timp util la destinație.

Există și un ''supermaket'', de unde se poate lua câte ceva la prețuri ceva mai mici decât de la taverne - noi am dat atacul la bere și sucuri reci :), mai ales la bere după un drum de cca 1000km.

Bun... acum despre hotel: având în vedere că nu am reușit să dau de pagina web a hotelului - nici nu știu dacă are-, am fost nevoit să apelez pentru prima data la amicul booking.com. Cost cazare pentru o noapte 80 euro cu mic dejun, 4 persoane, apartament. A fost un pic mai scump fiind apartament, prețurile pentru două persoane încep de la cca 40 euro /noapte

Amplasarea: așa cum am spus mai sus, este foarte aproape de malul marii, exact in dreptul portul, toate camerele beneficiind de vedere la mare, si la iahturi - motiv de băgat unghia în gât și înghițit in sec. Coordonatele GPS le-am pus în caseta tehnică așa că nu o să șe reiau aici, din autostrada pînă la hotel nu sunt mai mult de 3km, deci facil de ajuns.

Camera: așa cum am spus a fost un apartament destul de generos - estimez undeva la cca 60mp - cu 5 paturi si doua camere separate. Hotelul fiind o afacere de familie, și de tranzit judecând după mașinile parcate în apropriere - are un aspect mai de vechi la interior, însă este foarte curat deci pentru o noapte nu a contat prea mul aspectul, plus că la 2 stele nici pretenții prea mari nu aveam.

Pe toată lungimea camerei era un balcon relativ îngust, însă datorită lungimii nu era o problemă de spațiu. Toate camerele, inclusiv a noastră, au vedere la port și la mare seara era o plăcere să stai la racoare cu o bere rece în față, după un tratament adecvat cu Autan - fară protecție împotriva țânțarilor e cam dificil să stai seara pe afară.

Camera dispune de chicinetă utilată, frigider, în fiecare sub-cameră există aer conditionat (unul nu am reușit să îl pornim datorita telecomenzii cam rudimentare).

Internetul este disponibil în tot hotelul, gratuit, pe laptop mergea ok - wifi -, pe dispozitive gen tabletă, smartphone era cam slab semnalul pe balcon, însă erau locuri unde reuseai să te conectezi.

aaa... era să uit, pe jos gresie gen cărămidă, curată, fără colțuri sparte OK, iar ieșirile pe balcon - 2 la număr erau protejate cu plase antițânțari , la fel și ferestrele.

Baia: baia destul de măricică, cabină de duș nu exista, era acea bordură mai sus de nivelul pardoselei pentru a nu se scurge apa în toată baia. Uscătorul de păr nu l-am folosit, dar cred că era funcțional. Gelul de duș lipsea - motiv pentru care o sa depunctez un pic în caseta tehnică la note -, erau însă 4 sapunele minuscule suficiente pentru cât am stat noi acolo, mai ales ca aveam gelul de duș în dotatrea proprie.

Masa: Noi am avut cazare cu mic dejun inclus. Nu cred ca am mancat undeva un mic dejun mai sărăcăcios ca aici: pâine - 1 tip, mezel - 2 tipuri de sunca presata, 1 tip de cașcaval feliat la milimetru, unt, nutela, 2 tipuri de gem (în acele cutiuțe mici de plasti), lapte, suc - 1 singur tip nu tec, dar nici prea natural, măsline, cafea, ceai. Am cerut și niste iaurt - doar ei îl fac pe cel mai bun- am primit un bol mic ca acela în care se pun cereale. Una peste alta nu plecai cu burta goală, dar nici nu te prea săturai. Alta motiv pentru care o să-i mai scad nota la ''purtare''.

Masa de seara am luat-o la o terasă din apropriere - a avut clienți toată ziua - așa cum se manancă in Grecia, adică foarte bine, foarte mult și relativ ieftin.

Parcarea: parcare dedicată nu exista, așa că am parcat mașina în stradă - cum de altfel făcea toată lumea - fără nici o problemă, fiind chiar sub balconul camerei unde stăteam.

Consider ca este o solutiție de cazare în tranzit decentă pentru persoane care nu au mari pretenții, mai ales atunci cand în plin sezon turistic nu prea îți dă nimeni o cameră pentru o noapte și asta si vineri spre sambătă.

Am făcut și câteva poze, însă nu am stat să scot tehnica din dotare din mașină - am descărcat strictul necesar pentru o noapte- așa că unele din ele sunt usor mai întunecate - lipsa unui blitz mai ok.

De aici am plecat către Zakynthos, Tsilivi, Hotel Iakynthos Resort despre care va urma alt review.

Ş-am încălecat pe-o şa, ş-am spus povestea aşa

V. P.

Trimis de Nasshu in 16.07.13 13:46:42
Validat / Publicat: 16.07.13 15:00:31

VIZUALIZĂRI: 3724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul de la etajul 1, după cum se vede strica un pic aspectul general al hotelului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

• SOCIALs

• pagină generată în 0.049982070922852 sec