ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013

• TIMP CITIRE: 12 MIN

Vizita la Vezuviu-Pompei-Sorrento

Vizita la Vezuviu-Pompei-Sorento

Se da:

-doi prieteni aflati in Lido di Ostia (langa Roma)

-o singura zi la dispozitie

Se cere

-vizitarea tuturor celor trei obiective mentionate anterior

Demonstratia

1. T R A N S P O R T U L

A. De la Lido di Ostia la Roma.

Dupa cum bine este stiut Lido di Ostia este statiunea (orasul) port si de vacanta al Romei la Marea Adriatica. Este de asemenea binecunoscuta pentru situl arheologic din orasul cu acelasi nume. (Ostia Antica scavi – dar despre acest aspect in alt comentariu)

Legatura dintre Lido di Ostia si Roma se face in doua moduri:

-cu autobuzul – varianta complicata, de lunga durata, fara un orar foarte strict

-cu un tren de suburbie care face legatura intre Roma (poarta San Paolo) si Lido Ostia (Cristophor Colombo)

Acest tren circula cu foarte mare regularitate, in orele de varf din 15’ in 15’ in cealalta parte a zilei intre 20-30 min. De asemenea la statia de capat din Roma respectiv Poarta San Paolo, se afla la comun si statia de Metrou a Romei dar care se numeste Piramide (se afla pe magistrala B a metroului).

Pentru utilizarea acestui tren suburban se folosesc tot biletele valabile in Roma, deci tarifele sunt urmatoarele (sunt valabile si Roma pe toate liniile de transport – autobuz, tranmvai, metrou, tren suburban)

•BIT € 1,50 valid 100 minute de la prima intrare-validare

•BIG € 6,00 valid pana la ora 24.00 a zilei in care a fost validat. Sunt un numar nelimitat de calatorii. Atentie daca l-ati validat la ora 21.00 azi este valabil pana la ora 24.00 (doar 3 ore, la italieni biletul de o zi nu este valabil 24 de ore cid oar pana la ora 24 a zilei in care a fost validat. Acelasi principiu se aplica si la restul de bilete.

•BTI € 16,50 valid 3zile de la validare, expirand la ora 24.00 a celei de a treia zi de la validare.

•CIS € 24,00 valid 7zile de la validare, expirand la ora 24.00 a celei de a saptea zi de la validare.

•ABONAMENT LUNAR PERSONAL € 35,00 valid luna calendaristica deci nu 30 de zile. Pe el scrie numele lunii si ar trebui scris si cel al calatorului (daca il luati pe 22 iunie il veti folosi pana pe 31.06 orele 23.59. Nu poate fi imprumutat.

•ABONAMENT LUNAR IMPERSONAL € 53,00 valid luna calendaristica deci nu 30 de zile. Pe el scrie numele lunii si NU trebuie scris si cel al calatorului (daca il luati pe 22 iunie il veti folosi pana pe 31.06 orele 23.59. Poate fi imprumutat.

Mai multe detalii despre transportul in comun in Roma si suburbia gasiti pe acest site atac.roma.it dar recomand sa il folositi pe cel in limba italiana, cel din engleza nu contine toate informatiile.

De asemenea am postat si 2 fotografii cu orarul trenurilor pe directia Ostia-Roma.

Deci de la Lido di Ostia la Roma am folosit acest minunat tren suburban care m-a lasat in Roma in 40 min. De la statia Poarta san Paolo (pentru tren se numeste asa) am trecut fara sa ies din statie in Metrou linia B (statia se numeste Piramide) pe care l-am luat pana la statia Tiburtina FS (8 statii)

ATENTIE cei ce urmeaza sa ia trenul catre Napoli de la gara de tren Tiburtina, cand aleg metroul de pe magistrala B, ca acesta are o bifurcatie la statia Bologna. Deci daca vreti sa ajungeti la Tiburtina atentie cand luati trenul sa fie cel ce merge la Rebibia si nu cel de Conca D’oro

B. De la Roma la Napoli.

Noi am ales trenul, aici sunt diferite solutii. Am sa vorbesc despre cea folosita de noi.

In Italia exista o companie privata de transport feroviar calatori. Se numeste ITALOTRENO are si website italotreno.it/EN/Pages/default.aspx. Aceasta deserveste mai multe orase din Italia cu trenuri de mare viteza. (300 km /h) Printre orasele pe care le deserveste amintesc aici Venetia, Milano, Torino, Bolognia, Roma, Napoli, Salerno, Florenta, Padova

Avand in vedere ca este companie privata statul nu i-a dat voie sa opereze pe gara Termini, asa ca ea opereaza pe doua gari secundare dar la fel de frumoase, respectiv gara Ostiense (langa statia Piramide –pt Metrou B, sau cum se mai numeste ea Poarta San Paolo – pt trenul suburban) sau gara Tiburtina FS pe magistrala B a metroului langa statia de metrou Tiburtina

Noi am optat pentru aceasta companie privata pentru ca este putin mai ieftina decat cea de stat numita TRENITALIA (website trenitalia.com) pentru ca am gasit in scurt locuri la low cost si pentru ca avea orarul mult mai convenabil.

Ambele companii feroviare opereaza cu aceleasi tipuri de tren, gama Alstom 500. Viteza max 360 km/h.

Orarul curselor il gasiti pe site. Noi am luat un tren la ora 07.17 din Roma Tiburtina FS si am ajuns la Napoli, gara Centrala (este cea care are cele mai bune legaturi) la ora 08.25. Zic ca e o afacere buna 217 km in 68 min la 22.5 euro (one way). Conditiile de calatorie exceptionale – scaune ca la avion, insotitori la fiecare vagon, wi-fi gratuit in tren, prize de 220 V la fiecare scaun, aer conditionat etc.

Pretul platit a fost de 45 de euro dus intors Roma-Napoli-Roma. Am luat biletele cu 5 zile inainte si nu am mai gasit bilete la categoria cea mai ieftina.

TIPS: daca luati dus intors aveti un discout de 10%. In cazul nostru one way era 25 euro, dus intors am platit 45 euro

TIPS 2: daca cumparati din timp biletele gasiti si o categorie mai ieftina (cea mai ieftina), cea de 20 euro one way, si 36 euro dus intors.

C. De la Napoli-Pompei-Sorento

Ajunsi in Napoli la gara Centrala la ora 08.17, am coborat la nivelul -1, unde se afla metroul din Napoli si trenul suburban, numit Circumvezuviana (statia de sub gara a acestui tren se numeste Napoli Garibaldi)

De aici trebuie sa luati circumvezuvian (trenul suburban) pentru urmatoarea destinatie Napoli-Pompei Scavi-Sorrento.

Lagatura catre Pompei- Sorrento am avut-o la 08.41. Deci foarte buna legatura. Pentru orarul trenului circumvezuviana consultati website-ul eavcampania.it/web

Aceasta magistrala are 35 de statii pana la capat adica la Sorrento (se parcurge pana la capat cam in 66min). Pentru Pompei veti merge doar 20 de statii in aproximativ 36 min. De asemenea pe acelasi traseu se afla si situl Erculane (Herculane- alt oras distrus de Vezuviu la eruptia 24. aug. 74 AD)

Pretul biletului este defalcat, pe zone in care doriti sa ajungeti. Astfel:

-daca va opriti la Herculane 1 drum 2.20 euro, o zi in weekend 3.50 euro, o zi normala 6.30 euro

-daca va opriti la Pompei 1 drum 2.90 o zi in weekend 4.60, o zi normala 8.40 euro

-daca mergeti pana la Sorento 1 drum 4.10 euro, o zi in weekend 6.50 euro, o zi normala 12 euro

Detalii suplimentare despre preturi pe web la adresa unicocampania.it/?lang=it ... lietti&action=1

Noi am ales varianta de o zi pana la Sorrento in weekend deci tariful a fost de 6.50 euro. Ne-am oprit la Pompei, de acolo am mers la Sorrento, si seara ne-am intors direct Sorrento Napoli. Si am dat gratis cartelele altor turisti care mergeau la Sorrento (chestie pur romaneasca – dar in ambele cazuri cei ce le-au laut au vrut sa ne dea bani pe ele, insemna ca se mai practica acest sport turistic)

Concluzii transport

Durata: Lido di Ostia –Roma (statia Piramide) 45 min. -tren suburban

Piramide (metrou B) -Tiburtina FS (metrou B) 30 min – metrou

Tiburtina FS (gara Roma) -Napoli Centrale (gara Napoli) 68 min – tren de mare viteza

Napoli Garibaldi –Pompei Scavi (Circumvezuviana) 40 min- tren suburban

TOTAL DURATA calatorie 2 ore si 23 min la care se adauga aproximativ 30-50 min intre mijloace de transport. In total de cand ne-am suit in tren in Lido di Ostia si pana am ajuns in statie la Pompei a fost de la ora 05.53 am pana la 09.20-30 la Pompei Scavi.

Costuri totale de transport dus intors Lido di Ostia –Sorento –Lido di Ostia

-Lido-Tiburtina-lido acoperit de abonamentul lunar pe care il aveam (cel de 35 de euro)

-Roma-Napoli-Roma 45 euro tren mare viteza

-Napoli-Sorento-Napoli 6.50 euro

TOTAL COST 51.50 EURO

2. P O M P E I -- V E Z U V I U

Le voi trata impreuna intrucat pentru ambele obiective am coborat la aceeasi statie respectiv Popmei Scavi (de pe linia Circumvezuviana – Napoli-Sorrento)

Am ajuns in Pompei Scavi la ora 09.20. La iesirea din statia de tren avem urmatoarele:

-in stanga la aproximativ 10 m se afla statia de plecare pentru excursia de la Vezuviu

-in dreapta la aproximativ 75-100 m se afla intrarea in situl arheologic Pompei.

Avand in vedere ca eram odihinti am decis sa mergem prima data la Vezuviu, intrucat este vorba si de un urcat pe jos de aproximatv 20 min, pe o panta medie spre grea.

A. VEZUVIU.

La iesirea din statia de tren Pompei Scavi, in stanga la 10 m se afla un centru de informatii de unde se pot cumpara si biletele de urcat pe Vezuviu.

Costul excursiei este de 22 euro in care aveti inclus transportul pana la buza conului principal, intrarea pe vulcan si un ghid de grup in limba pe care o alegeti (engleza, franceza, germana, spaniola, rusa, ceva asiatic, si italiana bineinteles) De aici mai departe nu veti mai plati nimic.

Din 10 in 10 min de aici pleaca cate un autobuz de 19 locuri catre intrarea in parcul national Vezuviu. Deci nu pe vulcan. Acest autobuz este al statului si este gratuit. Drumul dureaza 10-15 min.

Daca mergeti din Pompei acesta va lasa la intrarea in parc undeva la baza muntelui unde incepe padurea (Boscoltrecase) se vede pe harta vezi foto

Apoi de aici veti lua niste masini de teren gen militare cu 19 locuri care va vor urca pana la baza conului (dureaza aproximativ 20-30 min) drumul este destul de rupt, masinile sunt gen militar, asa ca confortul lipseste cu desavarsire. Plecarea acestor masini este din 30 in 30 min. Numai ele urca pe acest drum, drumul este foarte ingust o banda pe sens, si se asteapta in anumite puncte pe drum pentru a trece una pe langa cealalta.

La casa de bilete de langa statia de tren, dupa ce achitati 22 euro, vi se da un bilet. Acesta va este verificat la urcarea in autobuzul de stat (avand in vedere ca si el si masinile militare de la baza conului au acelasi numar de locuri -19 in fapt) au prioritate cei care merg pana sus, deci cei care au cumparat biletele integral. La finalul deplasarii cu autobuzul primariei, coborati si va deplasati 20 m la parcarea vehiculelor militare. Aici vi se i-a biletul ce l-ati primit jos, si vi se da altul. Soferul vi-l verifica (noul Bilet) si va lipeste pe haine un autocolant cu numele lui si va urca in vehicul (autocolantul este pentru a va cobora tot cu el la ora la care v-o precizeaza cand ajungeti la dsetinatie.

Dupa cca 20-30 min de mers cu aceste vehicule militare veti ajunge la baza conului principal, unde inclinatia muntelui nu mai permite urcatul cu masina (chiar daca este militara). Aici este o parcare, coborati si vi se indica ora de intoarcere, la noi a fost 12.10 ora asta trebuie sa o respectati cu sfintenie daca intarziati mai mult de 3-4 min aveti toate sansele sa veniti per pedes pana la autobuzul primariei si credeti-ma mergeti vreo 2-3 ore pe jos pe o panta destul de mare. Cam cum e drumul nostru de cota dar mult mai lung si mai abrupt (urcati de la nivelul marii adica altitudine 0 la 1200 m)

Dupa ce coborati din vehicule vi se indica drumul de deplasare. Aici dupa cateva sicane ale potecii ajungeti la o bariera unde se face intrarea pe vulcanul Vezuviu. Vi se i-au bilete pe care vi le-au dat la intrerea in parc (cele cu care va-ti urcat in vehiculule militare) si vi se dau altele care sunt de fapt costul intrarii si costul ghidului pe care il veti gasi sus pe buza vulcanului.

Dupa ce treceti de bariera urmeaza un urcus de 15-30 min in functie de pregatirea fizica a fiecaruia. Cert este ca in aprecierea mea este vorba de o urcare medie spre usor dificila, avand in vedere atat caldura, inclinatia, cat si granulatia solului (este atat pietris, cat si bolovanis, cenusa- sau un nisip foarte fin nu stiu sa il cataloghez)

Recomanadare – cel putin pentru perioada verii apa la voi si niste incaltari adecvate (nu tocuri sau slapi sau ceva de genul)

Pe perioada urcusului putei admira (daca nu sunt nori) panorama asupra golfului Napoli.

Sus pe vulcan este foarte frumos sunt multe zone de fotografiat, ghidul va va vb cca 10 min, explicand eruptia, structura vulcanului, etc De asemenea sunt 2 magazine de suveniruri. Nu sunt toalete sau cel putin eu nu am vazut dar nici nu am cautat.

Atentie sa respectati ora de intoarcere, timpul trece foarte repede mai ales ca dupa urcare cateva minute aveti nevoie de recuperare.

Intoarcerea este in acelasi stil, pe jos pana la baza conului –parcarea vehiculelor militare-cu acestea pana la intrarea in parcul national- si de aici cu autobuzul de stat pana la statia de tren Pompei Scavi

CONCLUZII

-foarte frumos, foarte pitoresc, putina aventura cu vehiculele militare, putin efort fizic, peisaje superbe, si pana la urma urcati pe un vulcan. Excursia merita din plin

-nu cred ca as recomanda cuiva sa urce pe jos tot drumul. Economia de 10 euro – atat costa vehiculele militare nu se justifica. Intrarea pe vezuviu fara ghid costa 8 euro (sau cel putin asa scria pe biletul meu) si prin deductie 4 euro costa ghidul.

TIPs se pare ca panorama de pe vulcan este mai frumoasa iarna, cel putin asa spunea ghidul.

B. POMPEI.

Dupa ce ne-am intors de pe Vezuviu, am mers in dreapta statiei de tren unde se afla Porta Marina a orasului antic Pompei. Intrarea principala in situl arheologic.

Orarul de vizitare

Aprilie-Octombrie 08.30-18.30, ierirea max la 19.30

Noiembrie-Marie 08.30-15.30 iesirea max la 17.00

Tarife de vizitare

-11 euro, redus 5.50 euro pentru o zi doar pompei

-20 euro, redus 10 euro pentru 3 zile include pompei, herculane, oplontis, stabia, boscoreale

De banii de intrare nu primiti nimic, o harta costa suplimentar 2 euro.

Bilet redus se aplica la persoanele intre 18-25 ani ce sunt residenti ai UE si profesorii, tb dovedit cu documente.

Copii sub 18 ani si varstinicii de peste 65 ani GRATUIT

La intrare sun o gramada de ghizi care nu au un pret fix, totul se negociaza nu stiu cat costa.

Obiective ce nu trebuiesc ratate:

-Amfiteatru, Basilica, Thermele, casa faun, Casa Brutarului, piata forului, bordelul, corpurile pietrificate (nu stiu cat de reale sunt, dar daca sunt reale sunt incredibile)

TIPS

-se gasesc fantani cu apa potabila, dar apa are un gust pregnant de fier, deci recomand apa de acasa

-atentie se vind sticle de apa pretutindeni – 1 euro sticla de 500 ml, vedeti sa nu fie reutilizate. Sunteti in Napoli doar.

-atentie la hotii de buzunare

-nu prea gasiti zone de umbra, asadar daca mergeti vara aveti grija, de asemenea drumurile sunt pavate cu bolovani, incaltaminte adecvata.

-in opinia mea la fel de frumoasa si mult mai accesibila este Ostia Antica langa Roma.

C. SORRENTO

Dupa ce ne-am intors din pompei in statia de tren Pompei scavi, am luat Circumvezuvianul pana la Sorrento alte 14 statii, cam 30 min.

Traseul urmat de tren este foarte pitoresc, trece prin multe tuneluri sapate in munte, multe viaducte si va lasa in centrul statiunii Sorrento.

Sorrento este un oras pitoresc tipic mediteranean, cu o zona montana inalta ce practic intra in mare. Este o statiune a bogatilor la litoralul golfului Napoli. Stradutele sunt foarte frumoase, magazinele la fel. Este recunoscut pentru limoncello un digestiv italian din lamaie, si de asemena de aici se pleaca catre Insula Capri

Se poate manca la preturi acceptabile.

Restul se va vedea in poze.

Trimis de eduardpetrut in 15.07.13 13:56:46
    Validat / Publicat: 15.07.13 15:40:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: FLORENTA, SIENA, ROMA,

VIZUALIZĂRI: 23817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eduardpetrut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P24 mozaic in casa faun

webmaster [15.07.13 14:31:40] »

eduardpetrut [15.07.13 16:37:14] »

@webmaster: rog sa imi postati si mie melodia urmatoare ca fundal muzical

rezolvat (by webm)

Michi [15.07.13 19:07:29] »

Nu bun, foarte bun review cu precizia ceasului din gara. Am fost si noi acum cateva luni cam pe acelas traseu cu o excursie dezorganizata pentru seniori si daca am fi avut minighidul tau la dispozitie am fi avut curajul sa ne aventuram singuri.

roth [15.07.13 21:39:44] »

Bravo si fiindca nu e cu sonor... scriu ca am si aplaudat.

Sincer un rw care vorba lui @Michi daca il printezi poti sa te aventurezi la sigur.

Date si detali precise, bine structurat... iar pozele... super.

Am fost in Noiembrie 2012, era tot soare, am stat in tricou asa ca nu stiu cand in iarna sa fie peisajul mai frumos... poate doar ca pomii sunt ruginii sau mai golasi si asta sa dea farmec locului si privelistei.

De arhivat si la nevoie de printat pentru viitorii calatori.

PS

Am revazut pozele ca ceva nu batea cu ce stiam eu..ati avut alt traseu, urcarea la mine era pe o poteca lata si cu sol mult mai inchis la culoare. O sa studiez si o sa vad daca doar e o impresie sau nu. Stii cumva daca sunt mai multe cai de acces la vulcan?

In noiembrie, e drept nu e varf de sezon asa ca nu am auzit/vazut/aflat de acele masini militare.

Multumesc anticipat pentru satisfacerea curiozitati vis-a-vis de traseu.

Poza 14 ma face sa cred ca mai sunt si alte cai de acces.

eduardpetrut [15.07.13 22:03:50] »

@roth: sunt cel putin 2 cai de acces

una este cea pe care am urcat noi cu autobuzul primariei, am trecut pe langa o gramada de hoteluri si pensiuni atat pe stanga cat si pe dreapta, iar cand a inceput padurea de pini si s-a intrat in parcul national a oprit intro parcare semiamenajata.

dupa ce am aschimbat masinile am trecut in cele militare am intrat in parc (la propriu am trecut niste porti mari de metal, si am trecut pe langa cantonul garzii de mediu (polizia forestale statale) dupa care ne-am zmucit asta cu masina vreo 20 de min.

apoi am ajuns la parcarea unde se aflau numai (exclusiv masini de gen militar - nu alt tip - exact ca in poze.

urcarea a continuat per pedes, am facut cam 100-150 m de urcus cu doua sicane si a urmat locul unde ne-a rupt biletele, si apoi urcusul timp de vreo 10-15 min.

sus, ghidul ne-a spus sa ne plimbam intre cele doua magazine de suveniruri si sa nu ne ratacim si sa coboram cumva pe alt drum care duce spre herculane.

in concluzie mai exista sigur un drum

PS @roth si michi

multumesc mult pentru aprecieri, mai ales ca vin de la doi membri de seama ai forumului. Pe viitor am sa incerc ca toate rw mele sa fie la fel.

roth [15.07.13 22:35:49] »

Gata... s-a facut lumina in sat... adica in mintea mea. Eu pe acel drum am fost, cel spre Herculane.

Era de ziua mea, sincer nu bausem decat apa insa prea nu semana ce facusem eu cu ce vedeam acum in poze.

Vacante minunate

eduardpetrut [15.07.13 23:44:38] »

@roth: ok, ma bucur ca am putut lamuri dilema

vacante placute

PS rw tau m-a inspirat mult la aceasta excursie

eduardpetrut, Michi, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Pompei şi/sau Vezuviu: