ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: BAIA mare
ÎNSCRIS: 25.07.12
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 7 ani

Perfect pentru odihna, relaxare si familii cu copii

Stau si ma gandesc ca a trecut si imi pare nespus de rau, daca ar fi sa aleg ce mi-a placut cel mai mult cred ca ar fi organizarea si diversificarea, dar sa incepem cu inceputul adica la inceputul anului ne-am hotarat ca vom merge cu familia adica 2 adulti+2 copii la un AI si am inceput cautarea, cea mai mare parte s-a desfasurat pe AFA, apoi am solicitat oferte si ne-am hotarat asupra acestuir resort Pappilon Belvil-Antalya –Belek-Turcia.

Cum anul trecut am luat bilete fara a ne documenta inainte si nu a iesit tocmai bine, anul acesta ne-am documentat temeinic.

Pachetul pentru 7 nopti UAI, 2 adulti+1 copil pentru cea mica nu am platit ca nu implinise inca 2 ani, camera tripla in bungalow+transport avion din Cluj+transfert hotel aeroport a fost 1750 E, din care cazarea+ masa fara transport exact 1050 E, dar a meritat toti banii.

Poate vi se va parea lung articolul dar nu am reusit sa spun tot in mai putine cuvinte, daca va plictisiti la un moment dat puteti sa vedeti doar pozele care sunt graitoare.

Am ajuns pe aeroportul din Antalya fara intarzieri sau vre-o problema, am cautat tur operatorul care ne-a dat nr ei de tel si ne-a aratat autocarul care ne va duce la resort, din aeroport pana la resort am facut exact 45 minute, cazarea ca atare s-a facut in 10 minute si am fost preluati de o masinuta silentioasa ca cele pt golf care ne-a dus la bungalowul nostru.

Resortul foarte mare format din:

1) hotelul mama +bungalowuri multe nu am putut sa le numar aranjate frumos, inconjurate de alei, gradini frumos aranjate si intretinute gradinile erau udate zilnic dimineata si seara si in plus erau curatate tunse, taiate, tot felului de copaci palmieri, ficusi imensi, trandafiri japonezi, duzi, broaste testoase care se plimba in voie, diverse pasari am vazut si o pupaza, pisici care aveau si o casuta amenajata, totul foarte dragut si curat, fantani arteziene, mini bazine cu poduri peste, o moara de apa, o mini cascada totul foarte frumos aranjat

2) zona distractie copii cu receptie, piscine, loc de joaca, WC copii cu chiuvete si toalete mici, teren de sport totul inconjurat, pe jos pavat cu cauciuc in caz de accidente, locul de joaca acoperit de niste panze pentru a feri copii de soare cand folosesc topoganele, piscina pentru toddlers apa 40 cm, cu topogane unde erau tasnitori cu apa, aici as avea un mic comentariu, apa mie mi s-a parut foarte rece iar tasnitorile destul de puternice, noi nu am stat deloc la acest bazin, in plus erau niste cladiri stil gradinita cu multe sali unde erau jucarii, masute scaunele unde putei colora, desena etc, cinematograf copii, loc unde contra cost putei sa-ti pictezi singur tricouri sau fuste, gentute sau puteai picta –colora cu nisip colorat preturi intre 8-17 E depinde ce doreai sa personalizezi, noi am pictat un tricou cu strumfita 8E, noi nu prea am stat pe la gradinita desi zilnic animatorii aveau program pt copii, a fost ziua piratilor, ziua romanilor etc imbracau si pictau copii in pirati sau ce tema aveau si faceau diverse activitati, o alta piscina pentru copii cu apa de 20 cm era langa piscina calda de adulti

3) piscinele exterioare pentru adulti, erau in numar de 3, una cu perdea de apa, hidromasaj iar deasupra avea o casuta, una cu apa calduta, cu teren de polo acolo ne-am trait noi mare parte din concediu si inca una doar pentru persoane peste 18 ani, unde nu am intrat deloc, regulile de la piscine mi-au placut nu ai voie sa sari in piscine, nu ai voie sa impingi pe nimeni in piscine etc voi atasa o poza, sezlonguri la toate piscinele, iar noua nu ni s-a intamplat sa nu gasim loc indifferent unde am vrut sa stam, gaseai sezlonguri peste tot, sezlongurile erau protejate de umbrele, langa piscina cu apa calduta era si pool barul principal cu terasa acoperita, aici puteai comanda orice de la ora 10 pana la ora 24 cred, in plus exista si o piscina interioara dar noi nici macar nu am fost sa o vedem, sunt animatori care organizeaza volei in apa, polo, gimnastica, darts, concursuri doar sa vrei sa participi

4) topoganele functionau zilnic intre 10 si 13 si dupaamiaza, erau suficiente si se puteau da si copii in functie de varsta

5) teren de tenis, baschet, fotbal nu stiu exact regimul lor deoarece nu am fost dar cred ca pe baza de programare puteai juca

6) plaja mare, cu 6 randuri de sezlonguri acoperite pentru a fi feriti de soare, puteai sta atat la soare cat si la umbra, intre sezlonguri era alee din lemn care era maturata non stop, loc de pus pahare goale, cosurile de gunoi erau vase de lut stil roman si erau golite de 3-4 ori pe zi, aici era si un teren de volei pe plaja, tenis de picior si un beach bar unde de asemenea puteai comanda orice bautura, la fiecare intrare/iesire pe plaja erau dusuri si robinete pt picioare sa nu duci nisip la piscine si cabine pentru a te putea schimba daca doreai acest lucru, prosoapele de plaja sunt gratuite cand ne-am cazat am primit 4 carduri cu care ne-am scos 4 prosoape de plaja, care puteau fi schimbate zilnic sau chiar de cate ori doreai, le dadeai pe cele folosite si primeai in schimb curate, la plecare dadeai prosoapele si ti se inapoiau cardurile care le predai la receptive, plaja cu nisip fin, scoici mici albe si foarte putine, intrarea in mare se face lent, fara pietre, iar noi am prins tot timpul apa marii calda, in larg exista o insula plutitoare, un fel de ponton unde se poate ajunge inot, pe plaja am vazut trecand o camila, un magar si un pirat cu un papagal sau o iguana pentru poze in rest liniste si relaxare, la capatul plajei puteai inchiria skijeturi, sa te plimbi cu banana umflata sau sa te dai cu parapanta tras de barca, nu stiu preturile ca nu am fost

7) amfiteatru este situat intre piscina calda si restaurant, aici in fiecare seara se organizeaza alt spectacol, de la ora 20-21 este discoteca sau o alta activitate pentru copii, bineinteles ca nu am lipsit la nici una iar de la ora 21-22:30 spectacol de adulti, seara turceasca cu dansuri traditionale, acrobatii cu chinezi care s-au contorsionat, dansuri, seara cu circ mongolez, deosebit de interesant si frumos in prima seara am ratat deoarece nu am stiut ce pierdem dar in rest am luat parte la toate spectacolele si chiar a meritat, stai linistit la masa “daca te lasa copii” comanzi de la bar si te uiti la un spectacol foarte interesant, a mai fost bingo dupa incheierea spectacolului distractia se continua pana tarziu in noapte pe plaja cu karaoke, discoteca etc, focuri de artificii pentru cei cu copii mai mari sau singuri, noi mergeam la culcare 

8) restaurantul este o cladire de sine statatoare legata de hotel, la parter erau jocuri electronice, darts, billiard etc contra cost, in afara cateva magazine de suveniruri, haine, etc la etaj in partea stanga era restaurantul pentru copii cu masute si scaunele mici, farfurii si tacamuri pentru copii, pahare de plastic, de asemenea erau si cateva mese de adulti daca vroiai sa stai cu copilul m-a impresionat atentia oferita copiilor si detaliile care de multe ori fac diferenta, aveau inclusiv lapte praf Aptamil 1,2 sau 3, blender vertical pt pasat mancarea, diverse legume fierte doar, sau carnita expre pentru copii mici, in dreapta era restaurantul imens cum intrai te intampina mancarea pe diverse insule care se schimbau in functie de tipul mesei, mic dejun, pranz sau cina, la micul dejun aveai o insula cu croissante, zeci de feluri, insula cu felurite tipuri de paine+prajitor, insula cu branzeturi, insula cu legume, insula cu seminte unde gaseai inclusiv faguri cu miere, rahat, arahide etc, insula cu sosuri, dresinguri, iaurt, compoturi etc, insula cu preparate calde (omlete, placinte, oua fierte, etc), zona pentru dietetici cu mancare la regim care era la fiecare masa, zona de cereale, zona cu bauturi, sucuri, zona cafea, ceai cam asta era inauntru dar puteai servi masa si pe terasa cu vedere la mare unde era o zona cu ceai, cafea, o zona unde iti prepara cineva omleta cu ce vroiai tu sa pui pe ea, pe loc, o zona cu fructe care se gasea indiferent la ce moment al zilei te duceai la masa cu cel putin 6 feluri de fructe diferite, pepene rosu, galben, cirese, caise, piersici, nectarine, corcoduse, mere, portocale, banana plus alte fructe exotice, micul dejun putea fi servit de la ora 7-10 iar de la 10-11 mic dejun tarziu, de la ora 11-16 exact sub terasa de servit masa era zona de Gozleme&Ayran ceea ce inseamna o lipie de-a lor care ti-o face pe loc cu ce vroiai tu cu cascaval, branza, carne tocata, cartofi etc, coapta pe loc pe o plita, fiica-mea zilnic a mancat cu cascaval si iaurt, tot in aceeasi zona de la 12-16 era zona unde puteai servi gustari pachetele de primavera chinezesti, pachetele indiene, cartofi copti, crochete de ceapa, etc, putin mai incolo era zona pizza 12-15:30 blaturile erau déjà facute cand incepea prepararea pizzei iar tu spuneai cu ce vrei pizza si in 5-7 minute era gata pizza ta personalizata, 12-16 coltul cu waffe unde iti facea waffele pe loc si iti puneai cu ce vrei tu, toate acestea pueau fi servite pe o terasa improvizata pe iarba, cu farfurii si tacamuri de unica folosinta, tot aici era zona de cofetarie de la ora 12-17 puteai sa te servesti cu ce prajituri erau expuse intr-o vitrina frigorifica, de la ora 12 puteai servi pranzul la barul de la piscine avantaj ca nu trebuia sa te duci in camera sa te schimbi, puteai manca in costum de baie, aici gaseai placinte calde care erau facute pe loc, shaorma, aripioare facute la gratar, sosuri, fructe, salate etc vre-o 7 feluri de mancare din care puteai allege, de la ora 12:30 puteai servi pranzul sus in restaurant sau la barul de pe plaja unde zilnic aveau pui la rotisor+ alte feluri, noi zilnic am luat pranzul la barul de la piscina, ne era mai comod, nu ne patam decat pielea goala unii dintre noi, nu trebuia sa mergem sa ne schimbam etc, de la ora 16 la barul de la piscine se faceau zilnic gogosi cu diverse sosuri ciocolata, vanilie, zahar pudra etc si in sfarsit am ajuns la cina eu zic ca era cea mai diversificata masa a zilei incepea servirea de la ora 18-22 cine putea fi luata doar in restaurant sau pe terasa restaurantului, unde seara de seara era o insula unde se faceau fripturi de diferite feluri de carne, de la vita, vitel, porc, pui, porumbel, rata, peste, fructe de mare etc puteai manca orice iti doreai, in plus erau seri cu specific chinezesc, Mexican, turcesc etc unde pe langa gratrele si mancarea obisnuita mai erau si insule cu specificul serii respective tacos, sushi etc. In 7 zile nu am reusit nici macar sa gust nici 70% din mancarea preparata, atata diversitate in preparate si in dulciuri nu am vazut niciodata intr-un singur loc, insula cu dulciuri continea cel putin 20 de feluri de prajituri, torturi crème, seara era fantana de ciocolata calda alba sau neagra, salate de fructe, inghetata la discretie.

9) camerele din bungalowuri erau destul de mici, intrai intr-un hol, in stanga o baie cu o cada mica cu uscator de par, prosoape albe immaculate, casca dus, sapunuri, sampoane, geluri de dus. pahare, in dreapta holului dulap cu seif in care iti puteai lasa valorile, seiful inclus in prêt, camera cam de 4x4 m, dotata cu aer conditionat, cu minibar unde zilnic ti se punea 2 sucuri Pepsi si 2 sucuri Mirinda, 2 ape plate toate la jumate de litru+2 beri Efes Pilsener, terasa cu intinzator de rufe pentru a-ti putea usca slipul si 2 scaune, WI-FI in camera care a functionat tot timpul fara probleme, noi am avut camera la parter cred ca marea majoritatea a persoanelor cu copii aveau la parter pt a nu cara caruciorul la etaj, bungalowurile erau cu 1 sau 2 etaje. Bungalowurile nu sunt departe de plaja sau de piscine restaurant, totul este aranjat in asa fel incat sa ajungi repede oriunde, pt fiica mea cea mica am primit patut si saltea noi noute in folie. Scriu despre camera din bungalowuri ca era mica in comparatie cu cea din hotel, niste prieteni aveau camera in hotel, camera din hotel era cred ca de 2,5 ori mai mare decat cea din bungalow, la fel si baia cel putin de 2 ori mai mare decat o aveam noi, balcon mare, o altfel de mobile diferenta de prêt cam 100 E. Daca ar fi sa fiu carcotasa sa fiu cel care vede tot si sesizeaza tot la noi gresia era ciobita in vre-o 3 locuri, in baie pe tavan era o mica pata de mucegai in jur de 3-4 cm, iar manerul de la usa care deschidea terasa era defect sau oricum foarte ciudat, daca vrei sa gasesti ceva nod in papura. Curatenie se facea zilnic, prosoape schimbate zilnic chiar daca nu le lasam pe jos.

In mare cam asta ar fi la capitolul mancare exista tot ce iti poti imagina, baclavale, fructe de mare, o groaza de sortimente de peste, exista posibilitatea de a manca in restaurantele a la carte care sunt cu specific chinezesc, Mexican, Italian si turc aflate la parter sub terasa, trebuie doar sa-ti faci rezervare, noi am mancat la cel chinezesc unde comanzi felul 1 supa la alegere erau vre-o 2 supe, salata, gustare, fel principal si desert, totul este inclus in prêt nimic nu trebuie platit, nu am mai mers si la celelate deoarece mancarea era atat de diversificata si de extraordinara incat nu am avut timpul fizic sa gustam tot. Bauturile la fel, nefiind consumatori de alcool, am mai baut cate o bere sau un pahar de vin la masa dar vedeam cockteiluri peste cockteiluri atat alcoolice cat non alcoolice, iar apa era intr-un fel de cutiuta de plastic sigilata era rece si se gasea in niste castroane immense pe bar.

Servicii cu plata se gasesc daca vrei sa-ti ciuguleasca pestii picioarele erau 2 acvarii 15 E/20 min, tatuaje temporare pt copii sau adulti in functie de dimensiune de la 8 E, magazinele din incinta resortului cu suveniruri si haine aproape orice 15 E, noi am luat o pereche de papuci de plaja pt sotul meu ca i-am uitat acasa si jucarii de nisip, 15 E bucata, pentru cumparaturi va recomand sa mergeti in Kadrye, voi scrie si despre asta, nu stiu exact daca serviciile de masaj, baie turceasca cat erau ca nu am intrebat.

Ni s-a oferit de catre reprezentatnta agentiei diverse excursii la diverse preturi dar nu am fost, cu 2 copii nu este foarte relaxant sa calatoresti mult sis a vizitezi.

Cel mai mult mi-a placut organizarea, nicaieri nu era aglomerat putand sa mananci in atatea locuri nu asteptai nicaieri, la fel fiind atatea baruri totul era foarte rapid, sezlonguri suficiente organizare de nota 10+.

Recomand cu drag acest resort mai ales familiilor cu copii, parerea mea este ca 10 zile de sejur ar fi optim, noi dupa 7 nopti am mai fi stat, nu ne-am plictisit iar copiilor le-am placut la nebunie fiica mea cea mare a plans ca ne intoarcem.

Trimis de dcuanita in 14.07.13 13:38:16
Validat / Publicat: 14.07.13 15:35:28

VIZUALIZĂRI: 4314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PANOU INFO IN FATA RECEPTIEI
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

DoreD
    [14.07.13 18:22:56]

Foarte cuprinzator. Felicitări pentru vacanța reușită!

[14.07.13 18:56:13]

@DoreD: Multumesc, am incercat sa rezum chiar tot

si am uitat sa scriu ca daca vrei odihna exista piscina pentru persoane pste 18 ani, unde nu au acces copii, la fel si la masa in restaurant este zona pentru 14+, mi se pare foarte ok faptul ca se gandesc sa fie ok pentru fiecare.

danamandache
    [14.07.13 21:55:25]

Foarte multe detalii care te ajuta sa te hotarasti atunci cand vrei un hotel in care sa iti petreci vacanta. Felicitari pt vacanta dar si pt review!

[15.07.13 07:55:33]

@danamandache: mULTUMESC

[16.07.13 11:35:06]

@dcuanita: descriere perfecta cu un singur amendament care nu este f. important despre suprafata camerei care este de circa 27 mp in club si circa 40 mp in hotel.

Spun asta pentru ca o camera de 16 mp este chiar micuta pentru o familie cu doi copii.

Baia (cada mai ales) f. f. mica dar se compenseaza cu terasa de exemplu care este superba (la parter)

razvan1977
    [05.08.13 12:06:03]

plec pe 2 septembrie acolo. se gasesc sezlonguri pe plaja? pentru ca nu am chef sa ma trezesc la 7 dimineata pentru a ocupa sezlonguri

[05.08.13 12:59:35]

@razvan1977: anul trecut la 10.30 gaseam multe libere in capatul din dreapta plajei, langa piscina cu tobogane. Speram ca si anul acesta sa fie la fel. Chiar dapa sunt spre marginea resortului este bine ca ai f. aproape piscina si barul.

razvan1977
    [05.08.13 17:49:43]

@danalix: sa fie si marea aproape si e super

[05.08.13 22:01:03]

@razvan1977: da este acolo la locul ei. sper sa fie la fel de frumos ca anul trecut.

[14.08.13 13:30:52]

@razvan1977: imi cer scuze de intarzierea raspunsului, dar sunt in concediu si nu am intrat deloc sa-mi citesc mailurile, de aceea este facut concediul nu?

in ceea ce priveste sezlongurile pe plaja nu este nici o problema, sunt suficiente, noi nu ne-am trezit niciodata dimineata devreme sa punem prosoapele dar am gasit pe plaja sezlonguri suficiente.

[16.01.14 13:58:22]

In luna iunie vom pleca si noi la acest hotel, 2 adulti + 2 copii. Micuta mea va avea 11 luni si va rog sa imi spuneti la capitolul mancare pt bebe, ce ofera hotelul si ce trebuie sa duc de acasa pentru a nu cara degeaba? Gasesc iaurturi ambalate sau doar in castron? Fructe sunt tot timpul sau doar la anumite mese? Mancarea pt copii se afla tot in restaurantul principal? Va multumesc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.01.14 20:33:23]

@mihaela oltean:

Restaurantul pentru copii este separat de restaurantul principal. Găsești acolo absolut tot ce ai avea nevoie pentru a hrăni copilul. Papi restaurant este dotat cu mobilier pentru copii (măsuțe și scăunele), farfurii speciale dintr-un soi de plastic frumos decorate. În frigidere găsești borcănele cu diverse chestii, sucuri la cutii mici de carton cu pai. Mâncarea celor mici nu este condimentată. Cu toate acestea, restaurantul era destul de gol, majoritatea preferând să-și ia copiii cu ei la masă în restaurantul principal, folosind scaune din acelea înalte.

Fructe găsești la barul de la piscină și la cel de la plajă pe tot parcursul zilei (10-18) și în restaurantul principal în timpul orelor de masă.

[17.01.14 08:28:22]

@nicole33: Multumesc frumos.

[17.01.14 20:13:28]

@mihaela oltean: Da este perfect adevarat, restaurantul copiilor are de toate, sincer iaurt ambalat eu nu am vazut, doar varsat dar foarte bun, au mixer vertical pt prepararea piureurilor pt bebelusi, iar in incinta restaurantului pt copii sunt 2-3 mese si pt adulti, daca doresti sa servesti masa alaturi de copii. Lapte praf Aptamil, incalzitoare de biberoane, cam de toate. Noi avand copii mai mari respectiv 2 ani nu am mancat deloc de la copii, doar lapte luam de acolo.

khristina
    [13.02.14 00:11:35]

@mihaela oltean: ne vedem acolo in iunie in ce perioada mergeti? noi pe 19 iunie plecam

[13.02.14 14:12:35]

@khristina: da, vom fi deja acolo. Ne intoarcem in 23. Ai copii? Cunosti si alte detalii despre acest hotel? Sper sa fie frumos si sa ne vedem cu bine! Sa treaca odata iarna asta...

khristina
    [13.02.14 23:49:05]

@mihaela oltean:

Da, am un baietel de 2 ani. Tot ceea ce stiu e ceea ce am citit aici, ca doar de aici ce "inspiram" unde plecam in vacanta ne vedeeeeem

carlos
    [17.07.14 01:29:41]

@dcuanita: Puteti sa-mi spuneti (prin mesaj privat - nota webmaster) prin care turoperator si/sau agentie ati plecat? Sau pe care il recomandati?

Va multumesc.

simoneta
    [12.12.14 13:38:26]

@dcuanita: Buna ziua. Daca puteti, va rog frumos sa-mi trimiteti si mie mesaj privat cu numele agentiei cu care ati fost la acest hotel la care doresc sa merg anul viitor si eu cu sotul si copilul, deoarece pretul mi se pare ok.

Va multumesc mult.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.12.14 14:42:58]

@simoneta - Poti cere o oferta chiar aici pe site.

Pentru oferte trebuie sa faci o "solicitare de oferta", gasesti deasupra ecourilor in chenar rosu link direct "N. B. : membrii AmFostAcolo beneficiază - in cadrul sistemului de Privilegii - de preţuri particulare pentru vacanţa în această destinaţie - negociate direct cu tour-operatorii sau cu proprietarii. •Verifică: solicită o ofertă personalizată - click aici"

carlos, danalix, danamandache, dcuanita, DoreD, khristina, mihaela oltean, nicole33, razvan1977, simoneta
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]:

• pagină generată în 0.068238019943237 sec