ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2009
PREȚ EUR ?

AUTORUL NU ar recomanda

Velika Plaza

Cam ca la noi...

Velika Plaza se intinde la sud de Ulcinj, inspre Albania, pe multi kilometri, fiind o plaja cu nisip fin si intrare lina in mare. Portiuni din ea sunt concesionate (veti fi surprinsi de numarul mare de rusi din zona - "Bora Bora Open Club & Beach" e administrata exclusiv de rusi! ) si amenajate/redenumite mai mult sau mai putin pompos de catre respectivii concesionari - "Europa", "Tropicana", "Miracle Beach", "Copacabana", "Bora Bora", etc. , etc. , etc.

Portiunile concesionate si amenajate sunt ok si se aseamana intre ele - sezlonguri, umbrele din panza sau trestie, baruri, restaurante, etc. In schimb, portiunile dintre plajele amenajate sunt lasate de absoluta izbeliste, fiind efectiv napadite de mizeriile lasate de catre cei ce le utilizeaza gratis (am uitat sa mentionez, la cele amenajate umbrelele si sezlongurile, ca si "baldachinele" se platesc! ). Nu sunt curatate peste noapte, asa ca PET-urile de toate dimensiunile, resturile de mancare, clasicele "pungi de-un leu", slapii rupti si parasiti si cate si mai cate isi fac veacul nestingherite acolo! Fara exagerare, cred ca nici macar in Romania nu am vazut asa mizerii pe plajele neamenajate (ex. Mamaia Nord-Navodari e lux fata de ceea ce am vazut in sudul Ulcinj-ului! ).

Preturile pentru doua sezlonguri si o umbrela variaza intre 4 euro pe zi ("Bora Bora") si 10 euro pe zi ("Miracle Beach"), iar pentru "baldachine" se joaca in jurul a 15 euro pe zi.

La "Bora Bora" se poate servi si masa, in conditii excelente si la preturi modice - de exemplu, pentru doua salate "Garden" (legume de gradina, proaspete) si 2 portii de inghetata a 3 globuri fiecare am platit 12 euro, cu bacsis cu tot! O cafea espresso mica e cam 2 euro, un RedBull, la fel, etc.

Mai multe din aceste plaje amenajate au locuri de inchiriere a echipamentului de kite-board si instructori specializati pentru cei ce doresc sa fie initiati.

Per total, e (aproape) ok, cu conditia sa nu va aventurati in portiunile neamenajate!

Trimis de gamma999 in 06.09.09 14:23:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU. A mai fost în/la: Kotor

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gamma999); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P04x Intrarea in \"Copacabana Beach\" - o plaja ok, insa cam aglomerata!

gamma999 [06.09.09 14:40:23] »

Am uitat sa specific un lucru : despre Ada Bojana nu am scris nici un rand (nu ca n-as fi vrut!).

Intrarea spre plaja e marcata de o poarta impunatoare, cu 2 cerberi destul de impresionanti, care, cu carnetul de "tichete" in mana au - totusi! - inspiratia sa te informeze ca plaja este DOAR PENTRU NUDISTI !

Asa ca optiunea ulterioara iti apartine exclusiv - noi am spus pas!

Totusi, podul de peste canalul care separa Ada Bojana de restul lumii ofera o frumoasa priveliste, cu casutele sale de odihna si/sau pescuit, cu pontoane proprii, de pe ambele maluri ale canalului. E interesant!

gamma999