ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUN-2013
2 ad AD. + 1 COPII -- v: 7

O vacanta frumoasa

Anul acesta am ales ca destinatie de vacanta ins. Thassos. A fost solutia perfecta, iar ,,Stella Mouraki Studios" a fost locul unde ne-am simtit foarte bine. Pensiunea ne-a fost recomandata de o familie prietena care a venit aici pentru a-l doilea an consecutiv. Am vazut toate fotografiile lor si am facut alegerea in cunostinta de cauza, dar ne parea rau ca nu gaseam nici o referire pe site-ul AFA (cu o singura exceptie).

Locatia este exact ca in fotografiile de pe site-ul oficial, vila dispune de 8 camere triple (1 pat dublu si unul single) si un apartament; camerele sunt mari, dotate cu toate cele necesare (curatenie se face zilnic, lenjeria este schimbata de 2 ori pe saptamana); in curte sunt 4 locuri de parcare; vila este dotata cu un foisor cu doua mese de cate 8 locuri, un gratar si doua plite de gatit pe gaz in aer liber. Clientii sunt in majoritate romani, ceea ce nu este neaparat un lucru bun (unii dintre noi uitam cele mai elementare reguli ale bunului simt doar pentru ca suntem in vacanta).

Pretul a fost unul foarte bun in comparatie cu oricare dintre pensiunile/hotelurile din orasel pensiunea fiind de 4 margarete, 25 euro/noapte/camera in perioada 24.06-08.07.2013. Este situata pe soseaua care inconjoara insula (distanta totala a soselei care inconjoara insula este de 98km.), in zona centrala a orasului; din vila se coboara pe straduta care duce direct la plaja (aprox. 250 m.) si unde sunt concentrate majoritatea magazinelor cu suveniruri, un magazin expres al unui cunoscut hipermarket francez, multe taverne dar, mai ales o macelarie foarte bine aprovizionata; linga vila este un un mic magazin unde se gasesc tot felul de produse alimentare si nealimentare, o patiserie (nu foarte grozava) si, mai ales, o pescarie unde se gasesc diverse tipuri de peste si fructe de mare (daca vila este dotata cu gratar va recomand sa cumparati pestele de aici preturile fiind mult mai mici ex. : 6E/kg peste dorada, tot la fel pt. creveti, caracatita este 8E/kg., pestele spada 13E/kg., ton 9 E/kg., etc).

Tavernele sunt aliniate de-a lungul plajei si au toate cam acelasi meniu, iar preturile difera foarte putin.

Singurul minus al acestei locatii este datorat situarii pe soseaua principala cauza care face ca toate camerele cu vedere la mare sa ,,sufere" din cauza zgomotului facut de scuterele foarte zgomotoase, sau de motocicletele ambalate la maxim. Odata cu inchiderea geamurilor zgomotul aproape dispare. In toata perioada nu am simtit prezenta mustelor si a tintarilor.

Proprietarii (Stella si George) sunt gazdele perfecte, foarte primitori dar in acelasi timp foarte discreti, gata sa te ajute chiar daca nu vorbesc prea bine engleza. Pentru a va face o idee despre costuri va pot spune ca preturile sunt urmatoarele (cu mici variatii de cativa euro-centi): la suermarket-ul cu origini franceze o paine costa 0,90 E, un litru de lapte de la 0,90E, iaurtul 3,25E/litru sau 3 cutii de 250gr. 2,34,5l ulei masline 20E, cutia de inghetata apartinind concernului de 500gr. 3,75E, iar pretul urca pina la 6E/cutie la alte firme, maslinele sunt 4E/kg. La taverne preturile sunt aprox. acleiasi, cu foarte mici variatii: 2,50-3,00 E/portia de tzatziki, 6,50-7,00E/portia de musaca, 3,75-4,20E/portia de cataif cu frisca, 8E/portia de caracatita, 6-8Eportia de fructe de mare, 2,50E/portia de giros (un fel de saorma doar ca mult mai gustoasa) 19e/kg carne de miel sau ied la protap.

Revenind la conationalii nostri pot sa afirm deschis si cu parere de rau ca in majoritate ne fac de rusine, obiceiurile proaste se pastreaza ,,cu sfintenie": masini parcate la limita plajei sau care rulau pe aleile pietonale semnalizate fara nici o retinere, foarte galagiosi, fara sa respecte vecinii de camera sau de plaja, care vorbesc tare, vocifereaza sau injura fara sa le pese, poate din acesta cauza ospitalitatea grecilor incepe sa aibe anumite limite. Din pacate comportamentul urat in cazul nostru apartine conationalilor nostri din jud. Brasov si Ilfov, dar nu numai.

Daca eram obisnuiti ca in Grecia la restaurante sau taverne sa se ofere div. produse ,,din partea casei", anul acesta am observat ca multe locatii au renuntat la acest bun obicei (poate si din cauza crizei). In orice magazin sau restaurant/taverna veti primi automat bon si restul pina la ultimul cent.

Costurile cu transportul sunt in functie de autoturism/consum dar taxele sunt: 26/RON taxa de pod la Giurgiu, la intoarcere taxa bulgarilor este de 2 E pentru pod, 5E/saptamana vigneta in Bulgaria, autostrada pina la Keramoti 2,40E, ferry 27E/autoturism inclusiv 2 ad. si 1 copil la ducere si 27,50E la intoarcere.

Traseul de traversare a Bulgariei a fost urmatorul: Giurgiu-Razgrad-Targoviste-Omurtag- Kotel-Yambol-Elhovo-Svilengrad fiind cel mai scurt, cu cele mai putine localitati, fara dificultate, fara politie si deci, fara radare a. i. traversarea tarii se face in aprox. 3 ore.

Plaja Golden Beach este placuta, cu nisip foarte fin, intrarea in mare este lina, apa marindu-si adincimea foarte lent este perfecta pentru familiile cu copii mai mici sau mai mari. In port barcile pescarilor sunt sursa cea mai ieftina de peste si fructe de mare preturile fiind fara concurenta. In concluzie ins. Thassos este destinatia perfecta de vacanta, nu foarte departe de casa, inchei prin a ura vacanta placuta tuturor.

Trimis de ana popa in 10.07.13 01:34:43
Validat / Publicat: 10.07.13 06:30:52

VIZUALIZĂRI: 4692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.13 06:31:39]

@ana popa: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cippp
[10.07.13 08:20:19]

Frumos review! Cum vi s-a parut drumul prin Razgrad-Svilengrad? Pana la Razgrad il cunosc, e prost, iar pe Google Maps il vad destul de intortocheat! E un drum bun, asfaltul e de calitate sau e peticit, cu gropi si capcane? Multumesc.

[10.07.13 16:30:01]

@cippp: Buna ziua, multumesc pt. aprecieri.

Drumul este foarte bun, deloc intortocheat, covorul asfaltic nou, indicatoare mai multe, mai vizibile si in alfabetul latin. Nu veti gasi gropi, capcane sau alte de acest fel, bulgarii ne-au intrecut de mult la capitolul drumuri si nu numai. Sunt denivelari pe o lungime de aprox. 5 km. in apropiere de Elhovo, fara probleme. Daca urmati acest traseu veti trece fara probleme.

Noi am iesit pe la Hamzabely, in Turcia toate drumurile sunt in regim de autostrada si am dorit sa evitam granita bulgaro-greaca din cauza drumului ingust si pe alocuri periculos, la mare altitudine. si drumul pe la Svilengrad este bun, povestile despre drumuri proaste, capcane si altele asemenea au ramas acum doar povesti.

Atentie respectati limitarile de viteza si atentie, in localitatile bulgaresti sunt limitatoare de viteza din ciment foarte inalte si late, nu le luati in viteza (astea ar fi capcanele existente), oricum sunt vizibile si respectand viteza nu aveti probleme.

Drum bun.

alinafulg
[10.07.13 20:14:51]

Doresc sa rezerv o cazare la aceasta vila, dar din pacate nu mai exista studiou disponibil decat la parter pe partea din fata a vilei. Puteti sa-mi spuneti daca acele studiouri au balcon sau nu?

Am avut o alta cazare in Skala Potamia cu incepere a sejurului din 7 iulie insa nu am putut face deplasarea din motive de sanatate, iar din nefericire am pierdut si banii achitati la agentie.

[10.07.13 23:35:47]

@alinafulg: Buna Alina, ambele camere de la parter cu vedere la mare au terasa mare, nu balcon. Vei fi foarte multumita.

Ai grija cand te apropii de centrul statiunii vei vedea pe partea stanga magazinul de care vorbeam, inca o pensiune, un loc liber apoi este pensiunea doar ca indicatorul este in alfabetul specific cu litere grecesti dar te ajuta ca pensiunea imediat urmatoare ,,Stefania"! este in alfabet latin.

Peste strada este supermarketul.

Este usor de recunoscut fatada fiind la fel ca in imaginile de pe net.

Sanatate si vacanta placuta.

alinafulg
[11.07.13 01:07:11]

@ana popa: Multumesc pentru raspuns. Cum ati procedat cu avansul aferent rezervarii?

[11.07.13 15:46:32]

@alinafulg: Avansul a fost echivalent cu valoarea unei nopti de cazare, pe care l-am trimis in contul pe care l-am primit de la banca din insula, restul este achitat cand ajungeti, Stella are grija sa scada avansul, nu trebuie sa va faceti probleme.

[12.07.13 08:52:23]

Stimata d-na imi puteti zice si mie daca functioneaza reteaua de Wi-Fi in camere sau in curate, ca am vazut in prezentarea de pe site ca ar exista asa ceva, noi ne pregatim sa mergem in cateva zile si as dori as stiu la ce as ma astept in privinta asta. In alte privinte sunt, cred eu destul, de lamurit dupa ce am citit o multime de chestii pe aici.

[12.07.13 09:58:55]

Si as mai avea o intrebare daca nu va suparati unde sunt parcate celelalte masini daca in curte sunt numai patru locuri de parcare?

[12.07.13 13:56:57]

@cristineii: Buna ziua, nici o problema cu internetul, Stella va da parola si e OK. Cel mai bun semnal este in foisor, in camere putin mai slab.

Gard in gard cu pensiunea este un loc liber, fara constructie unde proprietarii si ceilalti clienti de la Stella pot lasa masinile fara probleme la umbra maslinilor. Gardul este din plasa, masinile sunt in siguranta.

Daca nu va suparati as dori sa va dau un sfat: desi Stella nu se va arata nemultumita va sfatuiesc sa lasati masina in curtea alaturata daca nu este nici un loc liber si sa nu procedati ca un bucurestean care si-a lasat masina pe iarba, chiar in fata dusului de langa scara, desi noi i-am spus politicos sa o mute (pacat de curtea frumoasa si ingrijita) si va mai rugam sa va opriti si alarma masinii, fiti fara grija nu este nici o problema doar ca am avut norocul ca 2 masini (evident de la noi) sa urle noaptea (o minunatie).

Concediu placut, drum bun.

Va sfatuiesc sa nu mergeti la plaja de marmura cu masina personala, drumul este foarte prost, cu cratere, este drumul exploatarii de marmura si va rupeti efectiv masina (aprox. 5-7 Km). Plaja nu este ceva extraordinară, este in mijlocul exploatarii, multa galagie de la utilaje, mult praf, plaja efectiva este ffff. mica (2 sezlonguir +umbrela 7E), apa desi are o culoare minunata data de pietricelele albe de marmura este f. adanca, la mal este peste genunchi, iar in 2-3 m se adanceste brusc peste cap (aprox. 1,80-2 m), daca aveti copil (ii) nu este deloc placut pt. ca nu pot intra decat tinuti in brate tot timpul.

Plaja Paradis Beach este minunata, aproape salbatica, iar intrarea in apa este mai lina chiar decat in Potamia.

[15.07.13 07:53:55]

Va multumesc stimata doamna pentru promtitudinea cu care ati binevoit a imi raspunde, cred va o sa fiu multumit de alegerea facuta. Toate cele bune.

alinafulg, ana popa, cippp, cristineii
Alte impresii din această RUBRICĂMouraki Stella Studios: