ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2013
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 2 ani

O vacanta reusita

In primul rand tin sa le multumesc celor care au lasat aici impresii despre acest hotel (am vazut ca acum logo-ul lor este Astera Hotel&Spa). Sejurul l-am cumparat pe 1 iulie si pe 3 am avut prima zi de cazare.

Desi in prezentarea hotelului se spune ca este la 20 m de plaja, informatia este usor denaturata: la iesirea din hotel se trece peste o strada cu sens unic, apoi urmeaza un bazar si in cele din urma se ajunge la plaja, numai ca nu este plaja hotelului. Plaja privata a hotelului se afla mai in stanga, dupa opinia mea, pt a ajunge la malul marii sunt cam 200 m cel putin.

Am facut aceasta precizare pt ca am 2 copiii si prefer sa ma cazez la un hotel cu plaja cat mai aproape, iar cand am cautat impresii, unul din punctele esentiale a fost distanta fata de plaja.

*Drumul din Slobozia catre Nisipurile de Aur a durat cam 4 ore (am trecut cu bacul pe la Chiciu). A fost destul de aglomerat la bac si la fel a fost si in vama, unde camioanele au fost cauza intarzierii. Odata trecuti de vama, nu am mai avut niciun obstacol, drumul a fost ok, am oprit o singura data la un rompetrol cred, sa cumpar vigneta, nu am gasit asa ca am cumparat-o din statiune la intoarcerea acasa (langa hotel International este posta si costa 10 leva). La intoarcere drumul a durat 3,5 h cu viteza legala. Nu ne-a oprit nimeni si nici la vama nu ne-a intrebat nimeni de vigneta.

Am ajuns la hotel, masinile doar ca nu erau parcate una peste alta. Am blocat 2 masini parcate pe aleea din fata intrarii si imediat s-a infiintat un barbat in varsta, slab, cu parul alb si cu barba tunsa scurt, ca scos din cartile cu marinari britanici. A vrut sa ma usuiasca, dar cum aveam temele facute de aici, i-am spus ca vreau sa parchez in parcarea subterana. M-a trimis la receptie iar acolo receptionera dupa ce m-a auzit ce vreau, m-a trimis la "security guy", adica la cel de care v-am povestit mai devreme. I-am replicat ca el m-a trimis la receptie. Atunci, mi-au dat un formular pe care mi-am trecut numele, nr camerei si cel de mobil pt a-l pune pe bordul masinii. Am lasat pasapoartele si voucherul si m-am dus sa parchez. "Security guy" s-a urcat cu mine in masina (vorbeste engleza) si m-a ghidat catre parcarea subterana. Acolo am parcat intre 2 masini, dar spatiul a fost prea stramt ca sa mai pot descide usa, asa ca am iesit pe geam. Ulterior cel din stg a plecat si urmatorul care a parcat in locul lui, a facut-o cu bun simt. I-am dat 5 euro si m-am dus la receptie. Era 13.20 si fetele mi-au spus ca nu este gata camera si mi-au atras atentia ca fie mancam acum de pranz si nu mai mancam pranzul din ultima zi, fie invers. Am spus ca alegem varianta cu pranzul din ultima zi, dar apoi am intrat la masa pana a fost camera gata.

Daca incercati sa ajungeti la hotel folosind un gps, incercati sa aveti o harta actualizata pt ca prin fata hotelului este o sosea cu sens unic si va trebui practic sa treceti de hotel si sa intrati dinspre hotel Marina, nu dinspre International.

Daca vreti sa aveti internet in camera, trebuie sa cereti de la receptie un cablu, sau luati-l de acasa.

*Camera a fost gata la ora 14,00. Foarte mare, cam 14x4 m, aflata la etajul 4 in aripa noua, la capatul holului, cu vedere la piscina si la mare, moderna, cu finisaje frumoase, climatizare, mocheta curata, mobila noua, baie spatioasa (cada, bideu, dus) si pe balcon suport pt rufe. In patul dublu am fi putut sa dormim toti 4 (cred ca aveau ~ 3-3,20 latime).

Curatenie zilnic, prosoapele se schimba daca le lasi pe jos (am lasat cameristei 2 lv in a doua zi si mi-a mai suplimentat prosoapele desi nu le lasasem pe jos). Vineri cand a venit seria noua de turisti, a venit pt curatenie mai tarziu. Am gasit in camera 1 sticla de vin, 1 sticla de apa si una de suc de mere. In fiecare zi a adus cate o sticla de apa si una de suc (de mere sau fanta) desi nu le-am consumat (am avut apa noastra). In ultima zi i-am lasat vreo 5 lv si nu a zis nimic de scrumiera pe care am spart-o (probabil nu ar fi zis nimic nici daca nu-i lasam ca chestiile astea ar trebui sa fie consumabile).

Deci, camera a fost de 4+ stele, iar service-ul de 4 stele.

*Sunt 2 restaurante la parter (Aqua si Rustic). Ambele sunt frumoase, curate si nu foarte aglomerate. Aici, personalul mai greu cu engleza, dar m-a surprins faptul ca sunt mai zambareti decat prin alte parti si parca si mai amabili. Pe mine personal nu ma afecteaza faptul ca personalul nu zambeste, important este sa-si faca treaba, dar stiu ca sunt persoane pt care conteaza si acest aspect.

Mai sunt si mici derapaje de genul celor semnalizate de cei dinaintea mea, dar pt mine nu sunt majore.

Mancarea a fost ok, cred ca cel mai potrivit cuvant este "corecta". Nu este variata, dar ai ce alege. Am avut ce manca in fiecare zi, cu mentiunea ca m-am ferit in general de tocaturi, ghiveci, supe si orice altceva ce putea fi preparat din ceea ce ramanea de la masa anterioara. Sambata a fost zi mai slaba, de la breakfast la dinner, cu chifle tari, ramase din zilele anterioare.

Salatele mi le-am facut singur (ai posibilitatea sa-ti tai rosiile, ceapa verde) ca sa evit rosiile taiate cu mult timp inainte si tinute pe la frigider sau pe langa. Branza a fost exact pe gustul meu. Inghetata de ciocolata a fost vedeta copiilor din intregul hotel. Bauturi de import la discretie (2-3 sortimente de gin, vodca, lichioruri, sampanie, whiskey, etc). Bauturi indigene - vin alb, rosu (nu le-am gustat), bere (poate fi consumata in loc de apa), sucuri la dozator, cafea tot la dozator.

De ce spun ca m-am ferit de anumite mancaruri - pt ca mancarurile reciclate sau sensibile care nu sunt procesate corect pot duce la toxinfectii alimentare. Niste cunoscuti au plecat mai devreme acasa, dupa ce baiatul lor (12-13 ani) a facut toxinfectie alimentara si a stat o noapte cu perfuzii in cabinetul hotelului.

*Barurile din hotel sunt deservite de cativa baieti care nu stiu sa lege 2 vorbe in engleza si vreo 2 fete care se descurca in engleza. Cine este dependent de cofeina, poate cumpara de la bar espresso cu 3 lv. La vitamin bar este unul mai tinerel cam tont. La pool bar chiar daca nu stiu engleza, se descurca prin semne, isi dau silinta. La barul de pe plaja incearca si sa ofere un pic de service, umpland paharele pt turisti si tin barul aprovizionat cu snacks-uri si fructe. Tot ei distribuie si prosoapele pentru plaja si aranjeaza si sezlongurile si au fost cei mai amabili.

*De la baraca de langa bar puteti lua prosoape pt plaja, iar in hotel de la centrul spa de langa vitamin bar. Prosopul se primeste in schimbul unui card albastru. La inapoierea prosopului, primesti cardul inapoi. Atentie la program, inchid la 19,30.

Piscinele sunt in stare buna. Cea interioara are apa incalzita, dar m-a cam durat capul de la clor pt ca nu se aeriseste bine incaperea). Are si jacuzzi, dar nu m-am prins cum se porneste. Sauna gratuita. Sala de forta dotata ok. Din pacate si la piscina exterioara de la etajul 1 cat si la mare, se practica un sport extrem - rezervarea sezlongurilor. A fost singura chestie care m-a deranjat intr-adevar in acest concediu pt ca unii rezervau cu prosopul sezlonguri si apoi plecau la masa, la bar, in statiune si foloseau sezlongul poate 1 h/zi. Da' probabil nimic nu se compara cu sezlongul aflat pe primul rand, eventual cu picioarele cat mai aproape de suprafata apei ca sa nu poata trece nimeni pe marginea piscinei.

*Echipa de animatori. Pentru copii exista un club/loc de joaca in hotel. Animatorii vin insa si pe plaja si ii antreneaza in ceva activitati. Toti animatorii au aratat o atitudine placuta fata de copii (si chiar si o parte din personalul feminin din bar si restaurant). Activitatile pentru adulti organizate de animatori au fost peste cele de la Nessebar Palace, Bay&Mare.

*Statiunea. Vad ca unii s-au simtit deranjati de multitudinea de copii mici, sau de adolescenti de prin Germania. Statiunea este zgomotoasa, cu multi tineri veniti in grupuri mari, iar bautura bineinteles ca este nelipsita. Totusi, cei cativa baieti (unii turmentati) care s-au ciocnit de mine in timp ce ma plimbam prin statiune, si-au cerut scuze. Sunt si ceva cluburi, un bazar deschis pana tarziu, care se intinde pe langa hoteluri, as spune ca este o statiune pentru tineret. Politia este vizibila si din ce am auzit vorbindu-se pe plaja, au avut cateva interventii ce i-au vizat pe nemtii turmentati.

*Vremea a fost buna, in conditiile in care in Romania ploua cu galeata. Temperatura minima a fost de 28 grade iar maxima de 32 grade. Apa marii ok din pct de vedere al temperaturii, dar cu valuri mari din cauza vantului. La intrarea in mare erau pietre si scoici, dar probabil din cauza valurilor. Valurile au afectat vizibil plaja. Intrarea nu este lina ca la Mamaia, dar este ok si pt copii. Nu va bazati pe salvamari, acestia dorm in majoritatea timpului pe sezlonguri, cu exceptia unei fete care a stat in picioare, pe mal, urmarind grupurile care se duceau un pic mai departe. Plaja, in general curata, dar este loc si de mai bine. Banuiesc ca eforturile de curatenie sunt zadarnicite de cei care beau noaptea pe plaja. Baietii care deservesc barul de pe plaja, dimineata pana in ora 9,00 aduna mucurile de tigari si sticlele goale. In timpul zilei, mai trec printre sezlonguri cu saci in care aduna gunoiul lasat pe plaja.

*In concluzie, a fost un sejur care mi-a lasat o amintire frumoasa, raportul calitate/pret mi s-a parut corect, cu mentiunea ca aceasta este o opinie personala, formata pe baza altor experiente mai putin satisfacatoare in BG si pe baza faptului ca am lucrat in aceasta industrie.

Imi cer scuze pt exprimarea dezlanata, este din cauza oboselii.

Trimis de g33k in 09.07.13 01:47:14
Validat / Publicat: 09.07.13 08:47:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar Mare, Nessebar Bay

VIZUALIZĂRI: 8802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g33k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Orientare

valeria2012
    [09.07.13 13:20:31]

un pret bun ati platit, camera este dementiala.

g33kAUTOR REVIEW
    [09.07.13 15:36:59]

@valeria2012: Ne-am trezit cam tarziu, cu cateva zile inainte fusese o oferta platesti 5 si stai 7.

Camera foarte frumoasa, materiale de calitate, asortate. Am cautat imbinarile placilor de rigips si nu le-am gasit, peretii erau coala de la un capat la altul. Gresia si faianta bine puse.

Singurul minus este ca in baie nu au reusit sa dea panta corecta catre sifonul din pardoseala, dar nu a fost un capat de tara (apa se strangea in fata sifonului).

g33k, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: