ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 07.07.13
JUL-2013

Foarte nemulțumit

Aventura in Tirana

Nu stiu daca sunt cel mai bun narator in materie de impresii de calatorie dar am sa incerc sa-mi expun parerea pur personala legata de Tirana dupa o experienta de 2 zile avuta in acest oras. Nu e f mult 2 zile dar cred ca mi-am facut o impresie, zic eu, destul de obiectiva legata de acest oras. Evident ca toti cei care posteaza aici sunt convinsi ca parerea lor e obiectiva, asa ca n-am sa fac nici eu exceptie :)

Vreau sa subliniez faptul tot ce voi povesti in urmatoarele randuri este doar opinia mea si nu incerc sa conving pe nimeni ca nu merita sa viziteze Albania. Fiecare percepe tara asta in felul lui. Eu personal nu cred ca mai calc aici pt ca pur si simplu NU MI-A PLACUT.

Am mai vizitat si alte tari sarace precum Macedonia, Bosnia sau Bulgaria dar, sincer, mi-au lasat impresii mult mai bune decat Albania.

Am intrat in Albania venind dinspre Muntenegru, (care fie vorba intre noi e o tara superba), via Podgorica si trebuie sa recunosc ca prima impresie, dupa ce am trecut de vama supraaglomerata de tiruri, a fost una placuta. Un drum nou, bine marcat si destul de pustiu a fost prima surpriza placuta pt noi odata intrati in Albania. Drum care duce spre Shkodër si mai departe spre Tirana. Peisajul e ok, casele marea majoritate, din ce am vazut in drum spre Shkodër sunt nou construite cu minim un etaj desi par destul de pustii. Sunt destul de razlet insirate de-a lungul drumului si nu neaparat facand parte din vreun sat.

F multe benzinarii de-a lungul drumului, unele moderne altele vai de ele.

Odata intrati in Shkodër incepe si nebunia. Traficul se aglomereaza si incep sa-mi dau seama cata dreptate au avut predecesorii mei care caracterizau traficul in Albania ca unul nebun. Aici am reusit sa vad primele masini oprite in mijlocul drumului si cu soferu plecat la naiba cu treburi. Da nu-i stres pt albanezi le ocolesc si pleaca mai departe. !!

Am fost cat pe ce sa fiu lovit din spate in timp ce asteptam sa treaca un tir de pe celalat sens, ca sa pot ocoli si eu o rabla parcata in mijlocul drumului. Cu 2 -3 secunde inainte sa plec aud un scrasnet de roti in spatele meu si o alta rabla a carei sofer a tras de volan puternic in ultima clipa ca sa nu ma loveasca.

Din frana, alunecand, m-a ocolit prin drepta in ultima clipa. Minunat...

Tot aici am vazut o masina oprita in giratoriu care acorda prioritate celor care intrau in giratoriu!!! In alt giratoriu era sa fiu spulberat de un alt ****** care a intrat in viteza din dreapta in timp ce eu eram deja in giratoriu!!

Exact cum spunea cineva intr-o postare mai veche: mi s-a dat prioritate cand nu aveam si nu mi s-a acordat cand aveam... !!

Sincer, nu-mi aduc aminte daca am vazut vreun semafor in tranzitul meu prin Shkodër. Eram atent sa nu lovesc vreun pieton care traverseaza aiurea sau sau sa fiu lovit de vreun *******. Deja, cel putin pe mine, nu stiu si daca pe prietena mea, incepuse sa se zbarleasca parul.

In fine, dupa inca cateva zeci de km, ajungem in final in Tirana. Ma distreaza cei care spun ca intre Durres si Tirana e autostrada. Nu exista asa ceva. E un fel de drum expres cu doua benzi pe sens separat de betoane, in unele locuri nemarcat si latit la vreo 3 benzi.

E o adevarata placere sa mergi pe un drum nemarcat (benzile nemarcate) cu soferi albanezi in juru tau!!! Fiecare merge cum vrea!

Odata intrat in TIRANA, incep sa fiu si mai ingrozit de trafic. Iures total!!! .

Pietonii trec pe oriunde si oricand. La stop, in fiecare intersectie exista mereu cel putin o masina care, in timp ce celelate stau, se strecoara incet pe rosu.

Am vazut faza asta destul de des in cele 2 zile cat am stat in Tirana. Nu se semnalizeaza, nu se acorda prioritate DAR, f important, toti stiu sa se fereasca!

Altfel ar iesi un macel.

Nu se circula neparat tare, dar e un haos total!! Ce n-am inteles eu este ce rol au politistii care i-am vazut destul de des, grupati cate 2-3, pe marginea bulevardelor stand la taclale cu toate ca sub nasul lor pietonii traversau care pe unde si cand destule masini treceau pe rosu.

Cineva spunea intr-o postare mai veche ca nu exista semafoare in Tirana.

Probabil ca acum cativa ani nu erau, dar acum sunt cateva in pricipalele intersectii, desi doar 75% le respecta, restul...

Alt soc pt mine a fost sa vad ca majoritatea motociclistilor, fie ei pe scutere sau chiar motociclete de viteza nu poarta casca. In 2 zile am reusit sa vad doar 2 purtand casca. Probabil nu erau albanezi...

N-am reusit sa gasesc hotelul desi aveam GPS. Am apelat la bunavointa localnicilor care au reusit sa ma indrume la adresa cautata. Aici, trebuie sa remarc ca intr-adevar par f dispusi sa te ajute, chiar daca rar gasesti un vorbitor de engleza.

In final, cand am ajuns la hotel am vazut ca numele hotelui se schimbase recent, desi pe booking.com figura cu vechiul nume. Trecusem cu masina pe langa el dar eram covins ca nu e cel cautat de mine... !

Dupa ce am parcat si facut un dus rapid, am plecat prin oras sa mancam ceva pt ca eram rupti de foame.

Am gasit o terasa, in centru, mai degraba o gradina de vara, f cocheta si cu o bere si mancare buna. Terasa respectiva n-am retinut cum se numeste dar e singura care, din ce mi-am dat seama, isi produc singuri berea (buna de altfel) - se numeste Svejk! Dupa celebrul soldat Svejk! O bere chiar buna!!

Singurul inconvenint pe terasa asta au fost mustele. E ceva obisnuit in Tirana, daca mananci afara, sa fi asaltat de muste.

Luat la pas orasul, nu e cine stie ce. Cladirile sunt marea majoritate blocuri de 4 etaje, f vechi si cu fatada f urata. La parterul lor, pe bulevardele principale, e plin de buticuri.

Incepand de la cele care vand haine second hand, papuci second hand (f multe de genu asta am vazut) pana la unele care se dau drept reprezetante H&M :)))

In unele intersectii, tiganusii cu pirandele la cersit, mai agresivi decat la noi. La mine mi-au batut cu pumnii in geam si n-am reusit sa-i potolesc nici cu amenintari.

Mercedesul este cea mai populara masina aici. Fie ca e vechi de 25 de ani sau ultimul racnet, fie ca e cumparat sau furat :)

Multe stradute din centru, adiacente bulevardelor principale, asa zisele stradute de cartier nu sunt asfaltate. Cablurile sunt trase cu sutele haotic peste tot. Nu mi-e f clar de ce-s cu atatea cabluri pt ca impresia mea e ca nu exista cablu tv in Tirana. F multe "oale" de satelit atarna pe fiecare bloc. Chiar si la hotel, camera f cocheta si noua avea doar posturile receptionate prin atena de satelit a hotelului.

F multe internet cafe-uri desi peste tot pe unde am fost exista wi-fi.

N-am vazut insa, nici macar un om, plimbandu-ma doua 2 zile prin centrul orasului, sa foloseasca un laptop sau tableta pe vreo terasa. Si nici pe cineva cu vreun smartphone. Nu zic ca n-or fi existand. Spun doar ca n-am vazut pe nimeni folosind asa ceva. La noi, e imposibil sa nu vezi asa ceva pe terasele din centru, in orice oras.

Albanezii, in special cei tineri sunt f ingrijiti si curat imbracati. Fetele mi s-au parut f dragute, desi prietena mea n-a impartasit aceeasi parere... :)

Personal cred ca seamana cu romancele...

Tirana nu mi-a lasat impresia un oras neaparat ieftin. Cand spun asta compar preturile de la terase cu cele de la noi de la terase, mancare si bautura. N-am studiat preturile din supermarket-uri.

O masa in doi cu un singur fel de mancare fara desert + 2-3 beri se invarte pe la 20 de euro pe teresele din centru Tiranei. Ceea ce nu mi se pare mai ieftin ca in Romania, parerea mea. Am mai baut bere pe vreo 3-4 terase centrale unde in medie am platit cam 2 euro si ceva pt o bere. Sau poate m-au "ars" pt ca eram strain? Nu inteleg cine isi permite sa bea la ei bere cu 2 euro si ceva la o terasa in centru, la ce saracie e. Vorbim de terase normale.

Turistii sunt f rari in Tirana din cate mi-am dat seama.

Nu exista mall-uri propriu zise iar magazinele de firma prezente de obicei in fiecare capitala europeana lipsesc cu desavarsire. Deci pt cei amatori de cumparaturi - nu e locul potrivit pt asa ceva.

Ca si pietoni, vizitand orasul, n-am avut nici o clipa senzatia de nesiguranta, dar e drept ca ne-am plimbat doar prin zonele centrale si in miezu zilei sau seara.

Cladirile noi sunt destul de rare si mai mult la marginea orasului. Senzatia de saracie lucie si haos pe mine m-a urmarit peste tot pe unde am fost in cele doua zile.

Eu personal nu cred ca mai revin in tara asta. Nu e un loc relaxant pt mine. Si nici frumos. Deci nu cred c-am sa ma mai intorc vreodata.

N-a fost o intamplare vizita mea aici. De ani de zile vroiam sa ajung aici. M-am documentat inainte sa vin in Tirana. In general review-urile gasite pe internet au fost bune [pozitive], de la majoritatea celor care au postat. Poate de aceea si dezamagirea mea vis a vis de aceast oras. Nu cred ca pot fi acuzat de prejudecati. Unii spun ca Tirana seamana cu Romania de la inceputl anilor 90.

Eu zic ca e sub Romania de atunci.

Totusi, cred ca pt oricare poate fi o experienta interesanta. Nu neaparat si placuta.

Nu cred ca in viitorul apropiat au sanse sa dea lovitura in turism... asa cum spunea cineva... nu mi se pare un loc incredibil de ieftin cu atat mai putin civilizat. PAREREA MEA!

PS. Pt cei interesati: se poate intra in Albania cu buletinul. Nu e nevoie de pasaport.

Am sa pun si poze zilele urmatoare dupa ce le descarc.

Trimis de maldini38 in 08.07.13 04:18:47
Validat / Publicat: 08.07.13 09:07:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 9449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maldini38); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Tirana, primul stop... la care numai eu am oprit...

[08.07.13 09:10:10]

@maldini38: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[08.07.13 09:59:40]

[09.07.13 00:46:05]

Mi se pare ca te pierzi cam repede. Ma intreb in sinea mea ce te-ai fi facut in Marrakech la ceas de sambata seara Chestiile-astea cu "era sa ma loveasca" nu le-am mai trecut la catastif ca nu tineau de mine. Daca ma loveau plateau si, in fond, am CASCO. Si da, albanezii cu sange-n cravata parcheaza unde vor ei ca si in Romania ai nostri cu cravata. Nu am fost impresionata de astfel de chestii. Unde-i frica, sau pentru ce? i Te invit in Bucuresti sau in Constanta cand intr-o mare intersectie nu merge semaforul si sa te vad cum iesi, daca in Albania ti s-a parut greu

Amendament repetat: ce te loveste din spate plateste.

PS. Am inteles ca cel mai mult te-a suparat circulatia, care cu magarii, care cu scuterul, care cu bicicleta si care pe jos )

[09.07.13 00:58:38]

@karma1:

Te inseli daca crezi ca ma pierd cam repede. Nu ma judeca pt ca nici eu nu te judec. E problema ta daca-ti place Albania. Mie, NU!

Da, ai dreptate, toata lumea are CASCO si mai ales toti albanezii au RCA la masini.

Poti sa ridici in slavi Albania cat vrei e problema ta. Daca si pe astia am ajuns sa-i laudam atunci suntem o natie chiar patetica.

Nu mai doresc nici un dialog pe tema Albania. Is satul.

Numa bine!

[09.07.13 01:14:10]

Tirana, dupa cum am mentionat in alt articol, am "bifat-o" din masina. In sensul ca am constatat ca nu are rost sa ma deranjez sa cobor din masina sa fac fotografii profesionale "pe corso".

E un oras in reconstructie, in care, normal, fiecare construieste ce/cum il taie capul pe unde are loc. Centrul e centru ca in orice oras si e amenajat dupa buget. Si care-i problema? In Bucuresti n-ai vazut magazine SH?

In ceea ce priveste plata am spus intr-o postare a mea, a spus si marocanu anu' trecut, scoti leke de la bancomat si nu te mai fura nimeni.

In ceea ce priveste magazinele de firma, sunt convinsa ca cei ce ajung pe-aici isi doresc un iz de Ada-Kaleh pe care tu, datorita varstei, nu ai cum sa-l poftesti si nicidecum un costum cumparat intr-o parcare.

In concluzie lasa rautatile si lasa-ne pe noi babalacii sa ne bucuram de liniste si parfum oriental asa cum ne duce capul si gps-ul

[09.07.13 01:18:09]

@maldini38: Tu ai judecat primul impresiile mele, asa ca si eu am dreptul sa le postez p-ale mele. Aici chiar am incheiat ca vad ca te-a obosit amarata aia de Albanie rau de tot

Si inca o observatie: faptul ca tot timpul esti atent sa nu te loveasca-n spate???????????? Bre(turceste), fii atent in fata, in spate te intereseaza doar daca mergi in MA!

[09.07.13 01:28:49]

@karma1:

Esti minunata Kharma... tu-mi vorbesti de rautati? da cine a fost primul rautacios??? ...

[09.07.13 01:31:02]

@maldini38: Tu, la articolul meu! Sau...din cauza varstei te-a lasat memoria ?? Glumesc, nu te supara!

Am uitat sa spun, nu te votez tocmai pentru ca ai fost rautacios. asta e un loc in care fiecare isi posteaza impresiile, fie ele bune sau rele dar nu tre-sa ne luam de par pentru asta

Fie vorba intre noi, scrisesi frumos

Data viitoare iar nu ma dau jos din masina in Tirana

[09.07.13 01:37:41]

Ok, uite cum facem. Eu sterg impresiile mele NASPA, si te las pe tine sa scrii numa de bine la adresa lor. OK? Imi sterg si contu asa ca nu te mai obosi cu glume rasuflate. PA

[09.07.13 01:46:38]

@maldini38: chiar nu-mi doream asta! Ramai cu noi si participa la constructia saitului. Vrei sa ma simt vinovata? Participa si la polemici, ca asta-i soarta! Cine citeste p-aici s-aleaga ce-i place.

Nu-mi doresc sa iesi, nu te-am jignit, nu ai de ce. Discutii contra are toata lumea. Trebuie sa le acceptam.

[09.07.13 01:51:49]

@maldini38: Sa nu mai spun ca asteptam fotografiile promise

[09.07.13 02:00:25]

Si nici macar cu titlul de "AVENTURA" nu-s de-acord, parc-ai fi fost in "SAFARI"

[09.07.13 12:14:09]

Văd că discuţiile au deviat mult de la subiectul propriu-zis şi cei doi participanţi la ele s-au înfierbântat peste limitele normale. Mă aşteptam la mai multă maturitate din partea lor.

Ca să nu fiu nevoit să le aplic sancţiuni (meritate, de altfel), voi închide firul de discuţie.

El va putea fi redeschis la solicitarea celor interesaţi, numai pentru probleme strict legate de subiect.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tirana și împrejurimile: