ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2013

Curat, parfumat si primitor!

Am rezervat o camera pentru 2 persoane la acest hotel inca de la sfarsitul lunii Februarie, pentru luna Iunie dorind sa impletim atat vizitatul obiectivelor turistice cat si cumparaturile.

Stiam de pe TripAdvisor ca este un hotel cotat destul de bine, de aceea se afla si pe un loc fruntas in topul hotelurilor din Istanbul, castigand chiar o distinctie pe anul 2013 de la situl amintit, dar au contat si parerile userilor de pe AFA, referitor la acest hotel, pareri care m-au ajutat in decizia de a rezerva camera aici.

Am avut marele noroc de a fi ajutat intr-o problema aparuta cu doar o saptamana inainte de plecare, de catre Guest Relations Manager, Miss Ayse Sancak, o persoana care a facut ca sejurul nostru sa nu fie un fiasco, datorita unei firme cunoscute de transport persoane la Istanbul, care si-a modificat orarul plecarilor din tara, fara a actualiza informatiile legate de plecari pe situl propriu. Riscand sa pierd o zi sau sa mai platesc 83 euro inca o zi, am sunat la hotel si am vorbit personal cu aceasta domnisoara careia i-am povestit problema. Cine a spus in review-uri ca personalul este foarte amabil, nu a mintit. Cu toate ca am luat cazarea printr-o agentie de turism, am fost ajutat sa imi schimb sejurul cu o zi mai devreme in conditiile in care hotelul era plin si nu mai erau locuri disponibile, totusi am fost norocos si m-au ajutat, ceea ce agentia de turism n-a putut si am fost sunat ca poate doresc sa fiu cazat la alt hotel deoarece la Erboy nu pot schimba sejurul din cauza faptului ca hotelul este plin. Domnisoara Manager mi-a dat un email in care m-a pus la curent cu situatia creata dar mi-a spus ca nici un client nu ramane nemultumit si ca m-a ajuta cu o camera, mutandu-mi sejurul mai devreme cu o zi. Am fost in culmea fericirii cand am primit mesajul si ne-am facut bagajele.

Hotelul este situat in vecinatatea parcului Gulhane, la 2 minute distanta de statia de tramvai cu acelasi nume si este un hotel mic, cochet iar cand intri pe usa rotativa, primul lucru pe care il simti este parfumul exotic degajat de catre un aparat profesional de improspatat aerul, lucru intalnit si in sala unde luam mic-dejunul. Cu toate ca noi am ajuns la hotel in jurul orei 6.30 am, cazarea urmand sa se faca la ora 14.30 am fost indrumati sa servim mic-dejunul care incepea la ora 7.00. Am ramas uimiti de aceasta amabilitate si am dat o bila alba pentru acest lucru. La micul dejun tip bufet care doar daca esti carcotas spui ca nu este indestulator, se serveau pe langa cateva tipuri de cereale, smochine, compot de caise, pepene rosu, halva, gemuri de mai multe fructe, lapte, mezeluri, oua fierte sau omleta, carnaciori, zacusca de ciuperci, briose, chifle vreo 3 feluri, rosii, castravete, branza condimentata, masline verzi si negre, cascaval fidea sau felie si fagure de miere in rama de lemn, care pentru o dimineata in forta inseamna un energizant natural. Mai serveau ceai de mai multe feluri, suc de portocale, cafea, apa plata si totul din ce am enumerat era proaspat si curat, iar cand produsele se deteriorau de catre turisti sau se terminau, erau inlocuite imediat. Pe fiecare masa gaseai chiar si un mini-ziar editat de catre grupul hotelier Sirkeci, in care gaseai tot felul de informatii interesante legate de orarul obiectivelor, obiective turistice, traduceri de fraze uzuale etc, lucru care ne-a uimit prin inventivitatea lui, pentru ca in timp ce luai mic-dejunul erai pus la curent cu stiri si informatii proaspete, pentru ca acest mini-ziar era zilnic.

Am fost cazati la etajul 4 la camera 1413, camera care nu avea nici o priveliste deosebita, doar acoperisuri si curtea interioara, dar tinand cont de faptul ca am fost scutit de plata a inca 83 de euro pentru inca o zi daca nu puteam muta sejurul, acest lucru chiar nu a contat, iar timpul petrecut in camera era scurt. Camera este micuta, un pat dublu, generos, un sifonier cu seif, o comoda cu oglinda, un televizor LCD, doua comode cu sertare si veioze si un uscator pliant de rufe. Aerul conditionat este Mitsubishi, foarte eficient iar unitatile uriase exterioare, le aveam noi ca priveliste, la geam... Pentru pornirea curentului era necesar sa introduci cartela magnetica intr-o priza speciala, asemanatoare cu dispozitivul de la yala. Pe comoda am gasit o cana fierbator, o sticla cu apa potabile, improspatata zilnic, cafea, zahar, coffee creamer si ceai. Camera mirosea a curat, la fel si baia, toate erau alb stralucitor, toaleta, cabina de dus, chiuveta dar si prosoapele si lenjeria de pat, care erau schimbate zilnic (prosoapele). Stiam ca existau si alte tipuri de camere in hote, le vazusem pe net, dar chiar nu am fost deranjat de marime, pozitionare sau priveliste iar daca am sa fiu subiectiv la acordarea notelor, sa nu va suparati. Tot ce vroiam era sa fie curata si linistita, fapt constatat pe tot parcursul sejurului.

Internetul era wi-fi si gratuit, semnalul puternic si pozele facute ziua, erau gata de postat pe Facebook, seara :). Tineti cont ca hotelul este pe locul 51 din 820 hoteluri in Istanbul iar restaurantul lor, Pasazade este cotat pe locul 6 din 10383 restaurante iar asta spune ceva, nu? Pe acoperisul hotelului este si un bar, de unde se poate admira o frumoasa priveliste, noi am fost ziua, cand pana la ora 15 este inchis, dar am facut cateva poze la plecare. Datorita faptului ca este aproape de statia de tramvai, din orice directie veneam, ajungeam imediat la hotel si la fel de repede o porneai in orice directie doreai, iar vecinatatea cu parcul Gulhane, Topkapi, Muzeul de Arheologie, este un plus si efectiv era in buricul targului, tot ce aveai de facut era sa le vizitezi una dupa alta... Hagia Irene, Hagia Sophia, Moscheea Albastra, Hipodromul...

Recomand acest hotel din toata inima, iar cei ce vor avea ocazia sa se cazeze aici, am sa-i rog sa confirme sau sa infirme aceste informatii. Sejur placut!

Trimis de ireedeejay in 08.07.13 03:18:20
Validat / Publicat: 08.07.13 09:05:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.64 EUR pe cameră

[11.03.18 20:14:41]

@ireedeejay: Am dori să mergem și noi la acest hotel! . Pentru rezervare platesti ceva înainte?

[11.03.18 20:33:06]

@Capruia: Anul trecut am avut neplacuta surpriza sa il vad inchis, atat el cat si restaurantul Pașazade unde am avut receptia nuntii din 2015...

In 2015 am stat la Hotel Ersu, la cativa zeci de metri distanta, si acela era tot inchis... multe hoteluri din aceasta zona erau inchise si greu mai gasesti inul bun si la bani ok...

Anul trecut am stat la Hotel Asur, tot in aceasta zona, undeva prin spatele hotelului Erboy si a fost excelent acolo... 7 nopti 1950 ron si il recomand calduros...

Gasiti cazare atat pe Booking.com cat si direct la Receptie... am contacte acolo si va pot pune in legatura cu receptionerii, sunt pe FB...

Daca nu tineti mortis sa stati in aceasta zona, va pot recomanda un alt hotel dintr-o zona istorica si mai selecta pe langa Arasta Bazaar, unde sunt numeroase vestigii de la palatele bizantine... Hotelul se numeste Big Apple Hostel&Hotel al carui manager este roman si a reusit sa ridice hotelul in primele topuri... Sunt prieten si cu acesta, va pot pune in legatura cu el pentru negocierea pretului si il gasiti tot pe FB... mai multe detalii va pot da, daca doriti!

Toate cele bune!

[11.03.18 20:41:42]

@ireedeejay: Multumesc mult pentru amabilitate. Suntem din Ploiesti și am dori să mergem pentru prima dată în Istanbul sunt in cautari și cercetări prin agentie 3 nopți imi par prea puține timp prea scurt de vizitat am dori să mergem pe cont propriu

Multumesc încă o dată și tinem legatura ????

[11.03.18 20:49:13]

@Capruia: Cu mare placere!

Tocmai de asta nu am mers prin agentii, doar pe cont propriu si nu am ratat nici un sejur, totul a fost perfect dar din pacate situatia economica este in schimbare permanenta in Turcia iar hotelurile trec de la un stapan la altul...

E trist ce se intampla si pacat ca la ce frumuseti au de oferit, un sejur de cateva zile e prea putin... noi am reusit in trei sejururi de 5 nopti, 8 nopti si 10 nopti, sa putem cuprinde o parte din ce este de vizitat si tot nu am reusit sa vedem totul...

La anul mergem tot acolo, suntem indragostiti de Istanbul iar daca doriti va pot da informatii, sfaturi, trasee si locatii pentru un sejur perfect. Ma gasiti cu numele Irinel pe un site de socializare si va vot ajuta daca doriti...

[11.03.18 20:51:58]

@ireedeejay: Multumesc... o să vă caut... A.M. Ramona mă numesc

[11.03.18 20:53:10]

@Capruia: Sigur, vorbim! ????????

[11.03.18 20:53:31]

@ireedeejay:

Anul trecut am stat la Hotel Asur

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[11.03.18 20:54:42]

@Capruia: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[11.03.18 20:57:51]

@webmasterX: Sigur am sa scriu, insa trebuie sa ma impart in mai multe locuri si stau cam prost cu timpul liber... Promit ca am sa imi fac timp sa scriu aici, unde ma simt ca acasa, despre mai multe locatii din Istanbul! Multumesc de intalegere si toate cele bune!

Capruia, ireedeejay
    Alte impresii din această RUBRICĂErboy Hotel: