ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
ÎNSCRIS: 31.03.12
JUN-2013

Impactul cu Albania

- Mendo Nje Cast-

Mentionez ca textul apartine sotului meu care in timpul vacantei a relatat zilnic pe facebook impresiile de calatorie:

JURNAL DE CALATORIE - ziua 7

Dupa ce ne-am invirtit citeva zile printr-un spatiu destul de frecventat de turisti pe coasta Dalmatiei am hotarit ca e momentul pentru putina aventura asa ca am patruns intr-o tara destul de exotica si despre care aveam putine informatii: Albania.

E adevarat ca ne-am documentat putin pe net citind despre experientele unor romani care calatorisera in Albania cu masina. Unele relatari nu erau de loc incurajatoare, E adevarat ca alea mai nasoale erau vechi de 3-4 ani. Dupa un drum scurt dar imbirligat rau pe o sosea ingusta din munti am ajuns la iesirea din Muntenegru, unde niste politisti plictisiti si fara chef de munca au reusit sa ne faca sa asteptam cam 30 minute desi eram doar a cincea masina de la coada. Verificatul pasapoartelor si pusul unei stampile au durat in medie cam 5 minute/masina. Ma rog... munca de raspundere.

Dupa ce am scapat de astia ne asteptam, ca la toate trecerile, sa oprim la punctul de frontiera albanez. Prima surpriza din Albania: un asemenea punct nu exista! Adica intri intr-n sat, apoi in altul si nu te opreste nimeni. Nu tu steag, nu tu vreo placuta cu "Welcome to Albania"... nimic. Sper sa nu fi trecut pe linga el si la iesire sa am probleme ca n-am intrat oficial. Se merge prin niste sate amarite pina ajungi in primul oras, Shkoder.

Dupa care intrind pe drumul principal spre Tirana peisajul se cam schimba fundamental. Nu mai sunt atitea case amarite, ba sunt chiar o multime da case noi si dichisite si se construieste peste tot. Prima particularitate este ca de-a lungul soselei sunt puzderie de benzinarii si de spalatorii auto. N-am vazut in nici una din tarile strabatute pina acum benzinarii si spalatorii atit de dese. Cred ca nu sunt masini cite benzinarii si spalatorii sunt.

Sunt si ceva masini de data mai recenta dar predomina Mertzanele tip "vapor" de prin anii 80-90 si BMW-urile tot de pe atunci, d-alea cam cum au unii de pe la noi.

La un moment dat pe drumul spre Tirana, care e destul de scurt (in jur de 150 km de la granita) am intrat si pe o tentativa de autostrada care incepe semnalizata pompos si se termina brusc in mijlocul cimpului dupa vreo 15 km. Probabil pina acolo or fi ajuns banii.

Tirana e un oras aglomerat si pestrit, cu multe cladiri moderne bagate printre clasicele blocuri comuniste si case de peste 100 ani. L-am vazut din masina si am facut poze "just for the record" pentru ca pur si simplu nu am considerat ca merita efortul de a cauta un loc de parcare.

Asa ca am pornit spre Durres pe litoral, la o distanta de numai 22 km de data asta chiar pe autostrada. Care autostrada e chiar buna cu exceptia faptului ca n-are gard lateral si e traversata in fuga destul de frecvent de diversi cetateni grabiti, parca ai fi intr-un joc video.

La Durres am mai mers 10 km in plus pe autostrada dupa ce am ajuns in dreptul hotelului, aflat la 15 metri de autostrada dar pe un drum paralel cu aceasta spre care nu era nici o iesire. Evident cei 10 km i-am parcurs inapoi pe drumul cu pricina. In sfirsit, am constatat ca aia aveau rezervarea, deci booking.com functioneaza si in Albania, deci functioneaza peste tot!

Mai mult, acum scriu in camera unde am netul pe 4 "dungi" din 5, in timp ce la majoritatea hotelurilor de la greci sau turci netul functioneaza doar in spatiile comune de la parterul hotelului.

Prima inspectie la supermarketul din colt s-a soldat cu vesti bune: berea la 2 litri doar 1 euro, tigarile 1,20, viata tata in Albania!

Trimis de karma1 in 07.07.13 11:26:49
Validat / Publicat: 07.07.13 12:35:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 8440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tirana

[07.07.13 12:35:35]

Articolul (împreună cu continuările sale) a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[07.07.13 12:48:50]

roth
[07.07.13 16:43:35]

Frumoasa si haioasa descrierea cu autostrada semnalizata pompos si terminata brusc... parca revad scene tv de pe meleagurile noastre cand se taie panglica si autostrada inca nu este.

Albania e intrata in circuitul 'turistic" de masa de curand insa, si se straduiesc destul de mult sa faca turism la cote bune, pribabil aiu realizat ca fiind destul de inchisa ca destinatie pana acum potentialul turistic e major si aducator de banuti la buget.

maldini38
[07.07.13 17:38:29]

Karma,

apreciez modul frumos in care ai descris impresiile tale de calatorie in Albania, dar personal nu sunt de acord cu unele afirmatii facute de tine. A compara Mamaia cu orice statiune din Albania este o jignire pentru Mamaia. E mizerabil litoralul albanez. Acu 20 minute m-am intors de acolo. Din Durres. Sunt in clipa asta in Tirana. Am plecat dupa o ora jumate de vizitat Durres-ul. Ai uitat sa mentionezi ca plaja din Durres PUTE!!! Miros de alge cu namol. Miros gretos.

De magarii care circula pe plaja ai amintit? Dar de hotelurile de langa plaja, unde strazile sunt neasfaltate si pline de gropi-capcane??

Nu mai jigni litoralul romanesc, comparandu-l cu cel albanez. Oricat de naspa e la noi pe litoral, e mult peste cel albanez. Ca strain am fost taxat la fiecare terasa cu preturi mai mari decat pt albanezi. Personal nu mai calc niciodata in tara asta

Nu cred ca sunt rautacios cand afirm cele de mai sus. Am sa postez in curand, cand o sa am timp, toate impresile mele despre Albania si am sa pun multe poze. Pe curand!

[07.07.13 17:51:09]

@maldini38: se pare ca n-ai nimerit unde trebuie exact ca un strain care intra-n Bucuresti prin Ferentari si pleaca dupa juma' de ora. Astept impresiile tale si voi continua cu ale noastre. Cred ca am avut noroc pur si simplu. Iar daca ai fi citit mai cu atentie, ai fi observat ca nu am stat in Durres

maldini38
[07.07.13 18:08:49]

@karma1:

Da, te cred ca nu ai stat in Durres. Totusi, cred ca esti prea draguta cu Albania

Eu am venit ieri Tirana, azi am vizitat Durres-ul si maine plec spre Ohrid, Macedonia.

O sa postez despre Tirana, in curand, pt ca aici am stat mai mult decat in Durres.

Sincer, am fost in mute tari, dar nu mai vreau sa revin in tara asta. Traficul e cel mai mizerabil lucru din tara asta. Eu ma consider un sofer f bun dar nu mi-a facut placere deloc sa conduc in Tirana si Durres. Era sa fiu lovit de 2 ori din spate. E haos total in trafic!!!

Senzatia de saracie lucie, mult mai saracie ca la noi, e peste tot. La fiecare terasa unde am mancat am fost napadit de muste, non stop. Cersetori (tiganusi) mai agresivi (tupeisti la maxim) ca a noi. Si multe altele.

Am totusi si cateva impresii pozitive despre locurile de aici

Cum spuneam, o sa revin cu mai multe amanunte despre Tirana cand o sa am timp. Pe curand!

P. S

Am fost f curios sa vizitez tara asta. N-am nimerit intamplator aici. Chiar am vrut de mult timp sa vin aici. Am citit mult, pe forumuri despre Albania, inainte sa vin aici. N-am avut asteptari f mari si TOTUSI is f dezamagit de ce am vazut.

[07.07.13 20:40:00]

@roth: multumim pentru aprecieri. intr-adevar, cred ca are mari sanse turistice pentru litoral.

Acolo unde am stat noi, asa cum am spus "Mamaia lu' Durres", e plin de hoteluri si blocuri noi. Sunt multe in constructie.

Blocul in care am stat e bloc normal, de locuinte, unde albanezul cu pricina are cateva apartamente (specific ca mai sunt finisaje de facut: de montat liftul- noroc ca stateam la et. 1, interfonul, in rest pare finisat-n-am observat alte vicii).

Un alt albanez venit la plaja ne-a spus ca frate-sau tocmai isi cumparase cu 30k euro un ditamai apartamentul de 3 camere intr-un asemenea bloc.

[08.07.13 19:59:45]

@roth: Impresia cu segmentul de autostrada "spre nicaieri" a fost complet atenuata dupa citeva zile, cind am mers pe o autostrada superba prin munti, cu zeci de tunele si viaducte, care culmineaza cu "bomboana de pe tort" - un tunel rutier (de fapt... doua paralele, cu cite doua benzi pe sens) cu o lungime de 5,8 km.

Dupa care tunelul de "numai" 2,8 km prin care am trecut in aceeasi zi prin alta zona a Albaniei, pe o alta autostrada, n-a mai parut chiar asa de impresionant.

Cu parere de rau constat ca am ramas mult in urma si a "saracilor" astora la autostrazi. Din cite am citit anterior se pare ca autostrazile albaneze au fost construite tot de firma care trebuia sa faca autostrada Transilvania. Dar la ei probabil ca pe aia care au semnat contractul i-o fi interesat macar putin-putin si autostrada, nu numai spaga...

Dragoș_MD
[08.07.13 20:03:58]

@dan_calatorul: de fapt, americanii ăia au făcut probabil un fel de Caritas (schemă piramidală); banii albanezilor i-au băgat la teșceherea, iar autostrada lor au făcut-o cu banii... noștri! Cum n-au reușit să găsească un prost și mai mare ca noi... România a rămas fără autostradă, la fel cu ultimii „cotizanți” de la Cluj...

[08.07.13 20:05:42]

@maldini38: Inclin sa-i dau dreptate si lui maldini. Pentru ca daca judecam dupa conditiile initiale si n-am fi beneficiat de un strop de noroc, probabil ca am fi scris si mai rau decit el acum despre Albania.

Primul impact a fost o masa de prinz de 25 euro care s-a dovedit ulterior a fi pe lista de preturi in moneda locala doar vreo 15 euro.

Ca patronul circiumii s-a revansat ulterior, dupa ce ne-a inchiriat si apartamentul si ca teapa n-a ramas teapa e doar o chestiune de conjunctura.

[08.07.13 20:14:12]

@Dragos: Misto comparatia cu "Caritasul". Am ris de m-am stricat!

[09.07.13 00:27:12]

@dan_calatorul: pacat ca n-am fost acasa

pe autostrazile albanezior, sau hai sa nu intru in polemica cu maldini- acele autobandurisunt facute perfect, nu-ti salta apa/sucul din pahar in timpul mersului

[09.07.13 02:19:22]

@dan_calatorul: ma bucur ca n-ai uitat sa spui despre tunelul de 5,8 km, insa poate voi scrie eu despre autostrazile si tunelurile amaratilor de albanezi

[09.07.13 12:21:44]

@dan_calatorul, karma1:

Vă rugăm să vă setaţi în usercard relaţia dintre voi.

Mulţumim!

[09.07.13 13:39:32]

@webmaster87: Cu respect rog explicatii suplimentare. Nu stiu ce inseamna asta si ce trebuie sa facem.

[09.07.13 14:01:56]

@webmaster87: Intre timp m-am prins si am procedat in consecinta. Mersi de atentionare!

[09.07.13 14:29:54]

@dan_calatorul: probail ai inițiat corect solicitarea de relaționare; este însă necesar ca userul cu care vrei să fii relaționat să accepte solicitarea respectivă (click pe un link de confirmare, trimis prin email pe adresa acelui user)

dan_calatorul, karma1, maldini38, roth
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre și prin Albania: