ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
DIN: Magurele, Ilfov
ÎNSCRIS: 27.03.10
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 si 1 an

Un concediu excelent pentru copii și părinți

Pe principiul „mai bine mai târziu decât niciodată”, am să încerc acum să scriu acel review pe care mi-l promisesem la întoarcerea din Turcia, mai ales că ne-am simțit atât de bine...

În 2010, cu ocazia târgului de turism din luna martie, am achiziționat un pachet la hotelul Lykia din zona Belek (spun din zonă întrucât hotelul este un pic mai izolat, noi fiind practic ultimii călători care am ajuns la hotel din microbuzul care ne-a preluat de la aeroport).

Pachetul a constat în transport cu un charter de la Tarom și cazare cu all inclusive în formulă de 2 adulți, 2 copii în vârstă de 10 ani și, respectiv 1 an și 8 luni. De la aeroport s-a făcut transferul cu microbuze în funcție de destinația fiecărui, noi mergând cu unul care avea ghid turc vorbitor de limba română cu un nume foarte sugestiv în română “Hai taci” (nu știu cum s-ar și scrie!). Alegerea acestei variante a fost datorită celei mici, iar pe parcursul sejurului nu am putut decât să ne felicităm pentru alegerea făcută.

Cu această ocazie am putut să compar (dacă se poate!) și litoralul românesc cu cel turcesc, deoarece în săptămâna precedentă am fost în Eforie, având o pauză de 2 zile între sejururi. Ce să spun... deși drumul de la aeroport către hotel nu impresionează cu nimic, ba chiar te aruncă puțin spre dezolare, condițiile oferite chiar și numai de plaje sunt incomparabile!

De cum am intrat în curtea hotelului am putut constata că acesta era diferit față de celelalte prin faptul că avea teren de golf (ceea ce presupunea și o întindere mai mare), pe care pot spune că am luat și eu prima lecție de golf, realizând astfel că nimic nu este chiar așa ușor precum pare... Dar cel puțin pot spune că m-am distrat și eu, dar și toți ceilalți bărbați prezenți la această lecție, mai ales că nu am fost chiar cel mai stângaci!

După călătoria de la aeroport, ne-am înregistrat la recepție și am mers la masă pentru că ajunsesem înainte de ora 14.00 când începea ziua de cazare și era deja ora de servire a mesei în restaurantul principal al hotelului, iar noi eram plecați din zori de zi de acasă. După masă am mers în cameră, iar sentimentul de satisfacție care mă cuprinsese de la intrarea în resort a continuat...

Întrucât li se comunicase din România despre vârsta celei mici, la sosirea în cameră am găsit și un pătuț inserat lângă pat, iar la solicitarea mea ne-au dat și un fierbător util la prepararea lăpticului, la care încă nu puteam renunța.

Camera nu era prea mare, având în vedere faptul că nici nu era destinată pentru a caza 4 persoane, însă totul era curat și bine întreținut. Între baie și dormitor era un perete din sticlă, care putea fi acoperit prin tragerea unui paravan, astfel încât să nu se vadă în baie atunci când nu e cazul de așa ceva. Minibarul reîmprospătat zilnic conținea apă plată, apă carbogazoasă, bere Tuborg, sucuri de portocale și lapte.

Adevărul este că din designul băii puteai să realizezi faptul că acest hotel era nou, întrucât era în tendințe și cu dotări care să-ți satisfacă cerința de confort. Practic în camera pentru baie (asta deoarece toaleta avea mini-camera sa separată) puteai beneficia atât de o baie relaxantă în cadă, dar și de un duș energizant.

Referitor la masă, aceasta putea fi servită în diverse locații, fără a avea însă pretenția de a le fi vizitat pe toate. Unele funcționau doar între anumite ore, dar nu puteai rămâne nemâncat indiferent dacă ratai ora mesei.

Noi am mâncat cel mai des în restaurantul principal Laziz, care foarte mare cu mai multe săli și ieșiri către terase, astfel încât nu erai pus în dificultate când căutai masă liberă. Era foarte bine că avea și scăunele pentru servit masa și pentru cei mici, astfel că am putut servi masa în condiții foarte bune, iar din punct de vedere al diversității chiar nu te poți plânge!

În cadrul resortului mai erau și alte restaurante cu servire a la carte cu plată, dar și fără. Fără plată erau 3 (turcesc, italian și brazilian), la care aveai acces câte 1 singură dată pe sejur și cu programare. Noi am reușit să mergem la cel brazilian, având în vedere că italian era accesibil și în România, iar specific turcesc puteam găsi în Laziz. La restaurantul brazilian mâncarea a fost servită conform unui meniu prestabilit de ei, dar a fost foarte bună și a putut mânca și cea mică. Foarte interesant a fost însă ritualul de servire a mesei, ceea ce puteți observa mai bine în foto decât să povestesc eu, mai ales că a trecut ceva timp de atunci, dar încă zâmbesc și acum când îmi amintesc de acea seară!

Am început prin a vorbi de masă, însă cred că acest concept de UAI presupune o mult prea mare risipă, regăsită pe bună dreptate în tarife, dar asigură și o mai mare relaxare pe durata sejurului.

Din punct de vedere al activității acvatice hotelul avea și piscină atât pentru adulți, cât și pentru copii, însă nu am petrecut prea mult timp pe aici întrucât plaja era foarte bine întreținută, iar marea a fost super în acea perioadă. Prosoapele le primeai la intrarea pe plajă în schimbul unor cartele pentru prosoape. Nisipul se încălzea chiar foarte tare, astfel încât era indicat să mergi cu papucii cât mai aproape de apă. Tot pe plajă aveau amenajată la umbră și o zonă pentru distracția copiilor, astfel că nu se puteau plictisi deloc.

Bineînțeles că și aici ne-am întâlnit cu țestoase, de această dată de apă Carreta-Carreta. Acestea își depuneau ouălele în zonă, iar în această perioadă deja ieșiseră puii...

De fapt cred că asta și era idea: “Nimeni să nu se plictisească! ”.

La prânz se putea merge la toboganele cu apă, însă datorită vârstei celei mici și nevoii de odihnă la acele ore, mergeam doar “noi băieții“ pentru a ne distra. Pot spune că cel mic a gustat din plin acest tip de distracție.

Seara era spectacole cu diverse teme la amfiteatrul din resort. Practic tot timpul încercau să îți găsească ceva de făcut pentru a nu te plictisi. După spectacol, începea distracția la Meltem bar.

Să nu uit de emoțiile întoarcerii, când după îmbarcare și poziționarea avionului pentru decolare a fost rechemat la verificări suplimentare! Însă până la urmă totul a fost bine, iar noi amfostacolo.

Și aici ar mai fi atâtea de povestit, dar cred că nu trebuie să scriu romane, așa că las loc la răspunsuri la întrebări suplimentare dacă există, mai ales că nu am văzut prea mulți români în acest hotel foarte relaxant.

La plecare ne-au dat un card de fidelitate pentru când vom reveni, iar periodic îmi trimit informații pe mail, dar și felicitări cu ocazia zilei mele de naștere. Am primit însă și mailul prin care anunțau cu mândrie închirirea pentru 10 ani a LykiaWorld Antalya de către Club Med.

Practic un sejur aici se bazează pe principiul oricând și orice pentru a te simți bine... Acum că am scris acest review, parcă mi s-a reaprins dorința de a reveni... Să vedem ce vom decide în cele din urmă... Mai avem și un Disneyland promis...

Trimis de VYK_CIVIC in 06.07.13 21:16:34
Validat / Publicat: 06.07.13 22:03:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VYK_CIVIC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balcon. Se putea coborî și pe afară direct!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 375.00 EUR pe cameră

ania [07.07.13 11:33:41] »

@VYK_CIVIC: Chiar daca sejurul a fost in anul 2010, impresiile sunt binevenite.

Eu urmaresc in ultima vreme review-uri ale celor cu copii, deoarece anul viitor vom merge in concediu cu nepotelul nostru, care atunci o sa aiba 2,5 ani.

Hotelul acesta merita retinut. Camerele sunt frumoase, plaja foarte buna, piscina superba.

Felicitari si tie pentru alegerea facuta si pentru review.

VYK_CIVIC [07.07.13 12:06:12] »

@ania: Pentru cei care au copii cu varste mici pot spune ca au avut toate conditiile. Aveau si club unde ii puteai lasa, insa noi nu ne prea putem desparti de ei asa ca am stat mereu impreuna. Pot spune ca si ei au gustat din plin vacanta, iar noi ne-am putut incarca bateriile din plin.

Pentru varsta respectiva consider ca avionul este necesar!

ania [07.07.13 13:59:19] »

@VYK_CIVIC: Da, probabil vom alege sa mergem cu avionul.

Multumesc pentru raspuns.

VYK_CIVIC [07.07.13 16:06:49] »

Pentru o mai bună reliefare a programului am scanat ceea ce am avut noi în a doua săptămână (partial căci noi pe 26 august ne-am întors). Sper să fie lizibil scrisul! Pozele 31 și 32...

ania, VYK_CIVIC
    Alte impresii din această RUBRICĂLykia World Antalya Links & Golf Resort [Denizkent]: