ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
ÎNSCRIS: 12.03.11
JUN-2013
2 AD. + - COPII -- v: -

Un sejur de VIS la Hotel Andreolas Beach

BUNA ZIUA la toata lumea. Vreau sa va spun ca era cat pe ce sa ratez vacanta din anul acesta dar pe ultima suta de metri am cei de la ******* cu care am plecat au bagat o oferta de nerefuzat, zic eu, si anume platesti UNU si merge toata familia. Cum am vazut am si dat tel pentru rezervare mai ales ca aveau camere disponibile la hotelul la care vroiam eu (foarte aproape de plaja si ferit de harmalaia din inima statiuni (nu ca nu mi-ar place harmalaia, dar noaptea vroiam sa dorm si eu linistit... bine... se mai gaseau cativa straini (englezi) care sa cante pe la 4 dimineata... dar a fost ok, se distrau oamenii)

Si uite asa am plecat la drum pe data de 24-iunie-2013 cu transport din Pitesti ora 11,30 (10 euro de pers Mc Donald"S gara) la Bucuresti unde ne astepta autocarul spre Zakynthos in parc Izvor. Un drum foarte obositor si ma repet foarte obositor (daca plecati la drum cu copii mici ganditi-va de doua ori) s-au facut opriri pe drum din 3 in 3 ore dar sa mergi 24h nu-i usor (parerea mea) Am ajuns in portul din Zante la ora 9,15 unde am luat feryy pana in Zakynthos si la ora 11 eram in fata hotelului, ne-am cazat imediat... si sa-nceapa distractiaa.

Vreau sa va spun ca de obositi ce eram de pe drum cand am ajuns in Zakynthos ne-a disparut orice urma de oboseala si nu exagerez cu nimik... imi povestea un prieten ca daca exista un al doilea rai, numele lui este ZAKYNTHOS... si asa e. Am desfacut bagajele... si la plaja. O plaja foarte frumoasa cu nisip fin, si lata si mai ales lunga Am platit 5 euro ptr doua seslonguri si umbreluta chiar daca erau in fata hotelului se platesc, asa ne-a zis administratorul hotelului doar cele de la piscina sunt gratuite. Am ales sa luam excursiile de la ghida noastra dna Elena Voaides chiar daca au fost cu 2-3 eur mai scumpe sa meritat... si va spun si de ce... am facut croaziera spre NAVAGIO am vazut blue caves (pesterile albastre) cand sa ne ducem spre Navagio marea fiind prea agitata atunci capitanul a decis sa ne intoarcem sa nu riscam, chiar daca am fost cu toti suparati atunci ne-am dat seama pe urma ca a fost mai bine asa. Atunci ghida noastra a anuntat prin statie ca la coborarea de pe vapor o sa ni se dea banii inapoi... si facusem jumatate din excursie... un gest frumos care zic eu daca luam de la o agentie din statiune si se intanpla asa sigur nu ne mai dadea bani inapoi. In alta zi am ales o seara greceasca unde a fost super frumos mancare si vin la discretie. Avand doua excursii obtionale ni sa mai dat una gratis la Porto Zorro -Vassilikos... minunat si acolo. In alta zi am ales sa ne ducem pe insula AGIOS SOSTIS unde a filmat Liviu Hodor si Mona clipul sweet love. Vreau sa va spun ca dintre toate insula asta ne-a pus capac, ne-am indragostit de ea, este atat de frumos acola incat nu am cuvinte sa spun cat de minunat este numai daca te duci acolo sa simti pe pielea ta. Se plateste o taxa de 4 euro de pers unde ti se da un fel de card, care pe baza cardului acesta ti se dagratuit pe insula la unul din cele 2 baruri, un cocktail de fructe... la alegere., poti face plaja acolo s-au sa admiri peisajul de sus de pe insula... este ceva incredibil de frumos. Tot acolo dupa ora 18 s-a organizat si o nunta finca ni sa spus ca este ceva privat si trebui sa parasim plaja, dar puteai sta sus sa admiri privelistea... si cred de ce nu si nunta... noi am ales sa plecam. Seara se termina la una din sutele de taverne din statiunea Laganas, un pic de shopping dupa buget si in jur de ora 1 noaptea ajungeam si noi la camera A doua zi o luam de la capat... ce vreau sa spun ca 6 nopti pentru mine au fost insuficiente imi mai trebuiau inca 6 sa plec de acolo multumit... dar poate la anu. Acum vreau sa intru in mai amanuntit cu unele detalii legate de hotel, plaja, mare

Despre Hotelul Andreolas am citit multe comentarii si pro si contra, parerea mea este ca daca vrei de 7* dute in Dubai, Andreolas este un hotel micut curat si cu personal foarte dragut cu turistii. Se facea curatenie in fiecare zi in camera si la 2 zile se schimba lenjeria de pat, se puneau prosoape curate la baie si hartie igienica. Noi nu am avut nevoie de prosoape ca ne luasem de acasa dar o familie de langa noi tot romani cu copii mereu solicita prosoape. Apa de la chiuveta a fost curata (multi spuneau ca mai curge si cu rugina) mie nu mi sa intanplat, am avut apa calda mereu iti puteai face dus la orice ora, ogata mi-am facut dus la 1 noaptea si curgea fara probleme

In schimb apa de la piscina cat am fost eu pe acolo nu am vazut sa o fi schimbat-o sau sa puna pliculete de clor in ea, oricum apa era curata m-am balacit si eu pe acola 2-3 zile in rest numai in mare. Apa mari fff curata iti vedeai picioarele indiferent cat mergeai in larg era foarte calda. Plaja era si ea de asemenea curata, mai existau unele locuri mai putin curata dar in general era ok. Singurul inconvenient era acela ca atunci cand vroiai sa te duci pe malul mari trebuia sa o ei pe la vecini care facusera o alee pana aproape de plaja si nu te ardea nisipul de la picioare daca nu aveai papuci. oricum nisipul de pe plaja ardea foarte tare la ora pranzului.

In rest ce sa va mai zic pentru mine a fost ok si mai mas duce si alta data, oricum nu sunt genu cu pretentii si merg pe un principiu... cand imi aleg ceva... prima data ma uit in buzunar si dupa aceea ma ridic cu pretentii. Daca am omis sa adaug ceva spuneti-mi voi si am sa va raspund cat pot de repede. Fotografii am sa adaug imediat

Sa ne scriem cu binee

Trimis de flllo in 06.07.13 16:22:52
Validat / Publicat: 06.07.13 18:17:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flllo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina din fata hotelului

[06.07.13 17:08:06]

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

[06.07.13 18:17:16]

@flllo, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

vivas71
    [06.07.13 23:26:36]

Adevarat... si pot sa sdaug ca eu am trecut de vreo doua -trei ori prin Laganas si este extraordinar. Mai ales viata de noapte si stilul enlezilor de a se distra, orasul este de petrecere, tot ce ofera in afara cluburilor este extraordinar.

Merita traita experienta Zante, noi am stat 10 zile dar parca tot nu mi-a fost de-ajuns.

Mi-a placut coentariul tau si va urez mai multe zile de vacanta.

cory84
    [09.07.13 14:37:00]

@flllo: Buna! Ai putea sa ne dai niste preturi la excursiile optionale? Multumesc!

[10.07.13 20:33:34]

@cory84: Croaziera la Navagio si pesterile albastre-26 euro adult, copil-13 euro

traseul insulei cu autocarul -25 euro adult, copil 12,5 euro

Olimpia-57 euro adult, 39 copil

Jeep Safari-49 adult, 31 copil

Sailing pe marea Ionica- 65 adult, 49 copil

Scuba diving -60 euro adult, copii nu au voie

La cumpararea a minimum 2 excursii aveti un transfer GRATUIT la plaja PORTO ZORRO in peninsula Vasilikos

pentru rezervari cautati-o pe dna Elena Voaides tell -0030/6978831598 o doamna de nota 10 o recomand cu incredere

Laganas-ul mie mia placut, hotelul super bun cu personal dragut, wi-fi gratuit iti dau ei de acolo parola

VACANTA MINUNATA ITI DORESC

sa ne scriem cu bine

[10.07.13 20:37:00]

@vivas71: multumesc, eu am stat doar 6 nopti dar cu siguranta la anu imi iau 10 sau 12 nopti

GRECIA e minunata

cory84
    [11.07.13 08:39:29]

@flllo: Multumesc frumos pentru raspuns!

cclaudiustefan
    [13.07.13 01:10:41]

Am o intrebare. Este de ajuns 600 de euro pentru 2 persoane pentru cheltuit 7 nopti de cazare. Am cazare cu demipensiune.

[15.07.13 19:47:30]

@cclaudiustefan: da da cu siguranta mai ales ca ai cu demipensiune.

distractie placuta iti doresc... si sa ne scriem cu bine

kyky
    [28.07.13 19:29:46]

Buna,

Am si eu un sejur cumparat la sfarsitul lui august la acest hotel si te-as ruga daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre el.

Poti sa-mi spui daca ai platit pentru frigider sau acesta a fost inclus in pretul camerei?

Si te mai rog sa-mi spui daca pentru a merge in centru trebuie sa o iei pe plaja, prin nisip, asa cum scria cineva intr-un alt review cealalta optiune fiind o strada pustie si intunecata.

Este departe de centru?

multumesc anticipat pentru raspuns

[28.07.13 20:33:07]

@kyky: buna, pentru frigider nu platesti nimik este in fiecare camera, noi am stat la camera 107 si am avut un frigider micut... prietenii nostri au stat in camera 104 si au avut un frigider mai mare decat al nostru iar in baie aveau cada si noi cabina de dus... cat despre centrul statiuni intradevar sa ajungi mai repede mergi pe plaja pe nisip ca daca te duci pe straduta alaturata hotelului ocolesti mai mult si este si prost iluminata... nu trebui sa-ti fie frica, ca e destul de populata chiar daca este slab iluminata... noi am folosit mai mult plaja cand ne duceam in centru si ne intorceam la hotel pe straduta., ,,oricum e foarte frumos in Laganas

Hotelul este curat si cu personal amabil, piscina Ok cu sezlonguri gratis iar pe plaja le platesti (noi am dat 5 euro pe doua sezlonguri) plaja este cu nisip fin si cu intrare lina in apa... altceva ce sa-ti mai zic sper sa-ti placa

Dute si pe insula Agios Sostis... e minunata si fa si excursii ca nu ai sa regreti

Distractie frumoasa... si sa ne scriem cu bine

kyky
    [03.08.13 16:56:24]

@flllo: Buna,

Multumesc frumos pentru informatii. Cu siguranta ca voi lua cat mai multe optionale pentru ca nu vreau sa ratez nici una din frumusetile acestei insule.

Spune-mi si mie te rog cum se poate ajunge pe insula Agios Sostis. Si poate si ceva preturi la mancare (de la taverne, magazine)

Oricum, abia astept sa plec, numar zilele...

Inca o data multumesc anticipat pentru raspuns,

[03.08.13 20:18:13]

@kyky: Buna

la Agios Sostis se poate merge pe plaja si este la aprox 1500m de la Andreolas la insula (o portiune de 200m ai sa mergi prin apa care este foarte mica ca adancime) oricum isi merita toti bani dupa parerea mea, 4 euro de pers si ti se da un card cu care poti servi un cocktail de fructe acolo pe plaja

... cat despre mancare ce pot sa zic, cam pe la majoritatea tavernelor preturile sunt aceleasi... oricum noi 2 pers cheltuiam in jur de 20-maxim 30 euro la o masa cu tot cu bautura (acum depinde si ce mananci)

Sejur frumos si linistit iti doresc, si sa ne scriem cu bine

iuli_k84
    [03.08.13 21:11:17]

Buna

Si eu plec pe 17 August la acest hotel si voiam sa te intreb cam cati bani iti trebuie aproximativ ca in aceste 6 nopti sa poti face si cateva excursii optionale plus mancare... etc. Ai inchiriat cumva si masina, ce preturi sunt? Cu aerul conditionat cum este, am inteles ca se plateste separat dar voiam sa te intreb daca este nevoie de aer sau nu?

Ms

[04.08.13 12:38:07]

@iuli_k84: salut, ... bani?? ... acum depinde si cate pers sunteti oricum cu cat mai multi cu atat mai bine mai ales ca in Zakynthos sunt multe ispite.

Aerul conditionat se plateste separat, eu cand am fost pe 24 iunie nu am avut nevoie mai ales ca am avut camera si la parter, ca tu daca stai pe la etaj si mai pleci si in plin sezon cu siguranta o sa ai nevoie de AC... acum vezi si tu cum este... oricum nu plati AC din prima zi

Eu nu am inchiriat nici masina si nici scuter... si nu iti pot spune un pret... imi pare rau

Sejur frumos si linistit iti doresc... si sa ne scriem cu bine

iuli_k84
    [05.08.13 15:43:55]

@flllo: Multumesc pentru raspuns!

[31.03.14 10:59:49]

@flllo: Buna,

as dori sa intreb ceva

am tot citit rewiev despre acest hotel si am nelamuriri. lumea spune ca romanii sunt cazati la demisol, imi poti da cateva detalii despre aceasta locatie, de genul daca exista balcon acolo, daca se vede marea... etc... ma intereseaza un sejur cu agentia cu care ai fost si tu si imi caut informatii.

de asemenea as dori sa intreb (tot pentru ca cineva spunea pe site acest lucru) ce imi poti spune despre drumul pana in centru de la hotel pana in centrul statiunii adica, am citit ca trebuie sa mergi prin nisop pana ajungi acolo ca sunt numai balarii etc... te-as riga frumos daca ma poti lamuri si in legatura cu acest aspect.

De asemenea as vrea sa stiu daca exista prin apropiere ceva statie de bus care sa o poti folosi daca vrei sa vizitezi si alte locuri.

astept un raspuns. o zi buna.

De asemenea as vrea sa te intreb de frigider, in oferta celor de la agentia respectiva este scris clar ca frigiderul se plateste 3 euro pe zi ceea ce nu mi se pare totusi normal sa fie asa, hai de ac mai zic dar sa platesti si pt frigider......

[01.04.14 20:59:08]

@flaviana77: numai daca te duci cu fitze de 5***** nu are sa iti placa la Andreolas... dar te asigur ca o sati placa... si acum hai sa o luam cu inceputul. nu stiu daca cei de la hotel cand afla ca esti roman te cazeaza la demisol... nu cunosc acest aspect... dar sati zic ceva... daca te duci in lunile iulie si august si esti cazata la demisol nici nu iti trebui AC, la demisol este o temperatura placuta si cred ca nu ai nevoie de AC (este fff cald in aceste 2 luni... si nici nu vreau sa ma gandesc la cei de la etaj) asa ca e mai bine sa stai la demisol... vezi si tu cum ti se pare prima zi si pe urma te hotarasti sa platesti AC (nu plati din prima zi AC) balcon exista la toate camerele de la demisol, si toate camerele au frigider in camera si este gratuit NU platesti nimic (eu am fost la sfarsitul lui iunie si nu am platit nimic)

AC se plateste separat indiferent in ce luna te duci. In-tradevar la demisol nu exista nici o camera cu vedere la mare... doar la etaj exista camere cu vedere la mare. statia de autobuz este la vreo 500-600m de hotel... in schimb daca te duci in centrul statiuni se poate si pe plaja si pe o straduta alaturata hotelului... exista cateva buruieni in fata hotelului dar nu exista si pe plaja... plaja este cu nisip fin si cu pietricele... te asigur ca o sati placa hotelul si locatia... daca mai ai nelamuriri...

astept

[02.04.14 09:10:48]

@flllo:

multumesc foarte mult pentru raspunsurile tale.

astept si eu o oferta din aia de care povesteai tu sper sa mai fie si anul acesta ca au fost in fiecare an, daca nu asta e... om vedea noi, stiu ca e drum lung si obositor pana acolo, dar cred ca se merita.

apropos de frigider... nu inteleg de ce ei spun ca este contra cost in oferta lor de la agentie daca tu spui ca este la liber e super asa mi se pare corect.

as vrea o plecare la sfarsit de iunie daca oi mai prinde ceva asa cum ai fost tu mi se pare perioada ideala apoi vin caldurile mari.

pe masura ce o sa mai am nelamuriri te mai intreb ok? aha... inca ceva... ce imi poti spune despre autocarele lor? adika era foarte cald era acceptabil aveau aer conditionat cum trebuie etc... soferi de buna calitate? mi se pare esential ca la un asemenea drum sa fie soferi cum trebuie.

[02.04.14 09:17:12]

@flaviana77:

cat de departe este Porto Zoro de Andreolas???

se poate ajunge acolo si pe cont propriu de exemplu?poti sa ne dai niste detalii? multumesc.

[02.04.14 20:58:22]

@flaviana77: si eu urmaresc aceiasi oferta... dar in Thassos, anul acesta vreau sa schimb un pic insula, deabi astept.

Drumul a fost obositor dar sincer, când am ajuns acolo... nu exagerez cu nimic... ne-a disparut orice oboseala am fost super multumit (in comparatie cu bani pe care-i platisem pe bilet) Autocarul a fost OK din punctul meu de vedere, cu doi soferi foarte de treaba... am avut doua televizoare in autocar (unul in fata si celalalt pe la mijloc... nu de alta dar sa ai ce face pe timpul nopti, ) am avut si AC functional (ptr fiecare pasager... reglai de sus cum vrei... stii tu ca la autocare, in colo ce sa-ti mai zic uitate si pe fotografiile mele poate te pot ajuta sa-ti faci o parere.

Am fost si la porto zoro... am avut aceasta plaja ca bonus deoarece peste trei excursii cumparate de la ghida noastra aceasta excursie a fost gratis... a fost super si acolo. Daca pleci cu autocarul ia-ti o pernita din aceea care se pune in jurul gatului... de voiaj, o sa-ti fie de mare ajutor in autocar daca vrei sa atipesti un pic (noi nu am avut dar am vazut pe foarte multi care aveau si lea fost de folos)... in acolo distractie placuta iti doresc si sa ne scriem cu bine... daca te mai pot ajuta cu ceva... cu cea mai mare placere

ancastam
    [02.05.14 12:10:32]

Buna tuturor!

Eu si sotul meu am decis sa alegem hotelul Andreolas pentru ca este intr-un loc animat. Nu am dorit 4,5 stele pentru ca nu avem de gand sa stam in camera. Ce imi puteti spune despre temperaturi?? Sejurul e de pe 22 iunie.

@fillo:

Am vazut ca vrei sa mergi in Thassos, am fost anul trecut si a fost plictisitor rau. Daca mergi alege zonele Limenas sau limenaria ca sa ai ce face atunci cand nu esti la plaja!

[02.05.14 20:16:52]

@ancastam: parerea mea este ca ai ales o perioada foarte buna pentru ati petrece vacanta in Zakynthos si mai ales la hotelul Andreolas (te invidiez in privinta asta), atat temperatura din aer cat si temperatura din apa sunt excelente pentru plaja si balaceala cred eu, asa cum mai cred ca daca iti alegeai lunile Iulie s-au August te loveai de o zapuseala infernala. vacanta placuta sa aveti.,

multumesc si am sa tin cont de sfatul tau... dar apropoo... ce parere ai de Golden Beach. si aici ma refer la cazare, plaja si distractie, ,,ai idee? ai fost pe acolo?? multumesc inca o data

ancastam
    [02.05.14 20:21:46]

@flllo: Golden Beach e una dintre cele mai frumoase plaje si am niste prieteni care an de an merg doar acolo si sunt foarte multumiti, distractie... noi nu am avut parte nici in limenaria, nu am vazut nici un club doar mici restaurante cu muzica, si doar unul la care era live.

AlexandraT
    [23.03.15 16:23:32]

@flllo - Frigider in camera exista?

[27.03.15 20:14:53]

@AlexandraT - da... si este gratis, uita-te cu atentie la pozele postate de mine si ai sa-l vezi

mircea rpd
    [31.03.15 09:16:42]

Salutare! pe 14 iunie, plecam si noi pentru un sejur de 14 nopti la Andreolas si v-as ruga sa ne spuneti si noua, daca:

-sunt tantari

-cu transportul lor in comun, putem ajunge pe plaja Banana, Porto Zoro si celelalte din zona aceea,

-market pe langa hotel avem?

-excursiile optionale, n-ar fi mai bine sa le achizitionam de la agentiile locale.

Va multumesc mult de tot si daca o sa mai am intrebari nu o sa evit sa le pun

AlexandraT, ancastam, cclaudiustefan, cory84, flaviana77, flllo, iuli_k84, kyky, mircea rpd, vivas71
    Alte impresii din această RUBRICĂAndreolas Hotel:

• pagină generată în 0.087261915206909 sec