ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUN-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Mirabilandia - in special pentru cei mici

piccolo coro dell'antoniano - VOLEVO UN GATTO NERO

Intr-un circuit prin nordul Italiei am ajuns si la Ravenna, tocmai pentru a merge in acest parc de distractii. Dupa ce ai fost la Disneyland Paris (cum era cazul nostru) acest parc pare…”de jucarie”. Dar pentru cei care nu au ajuns la Paris sau pentru cei care nu au termen de comparatie cu parcurile de distractii super-cunoscute, acesta este un loc de distractie excelent, la preturi super-accesibile, in special pentru cei mici (atractiile fiind mai mult moderate decat extreme).

Are si parcul niste mascote cu care poti face poze (desi au aparut destul de rar pe acolo cat am fost noi), “paradele” lor constau intr-o masinuta in care se plimba mascotele, care fac cu mana la copii si care coboara sa faca poze cu ei.

Exista loc de parcare, restaurante, toalete, magazinuri pentru suveniruri, adica sunt indeplinite toate conditiile pentru a petrece cateva ore minunate alaturi de cei dragi.

Parcul este impartit practic in doua parcuri, unul de distractii (Mirabilandia) si unul acvatic (MiraBeach), noi am fost doar in cel de distractii (despre care voi povesti in continuare).

Atractiile din parcul Mirabilandia se pot clasifica in 3 mari categorii:

1. Atractii pentru copii:

Fantasyland – Un loc de joaca pentru explorare, unde cei mici se pot urca, ascunde si alerga. Este distractiv, copiii pot alerga in voie.

Mini Rapide – O plimbare usoara cu o barcuta pe niste pante cu apa, la un moment dat, la coborare urmeaza si o mica “ploaie” dar este o atractie minunata pentru cei mici. Inaltimea minima este 90 cm.

Otoland - un loc de joaca amenajat unde copiii se pot da pe tobogan, se pot juca prin mingiutele de acolo sau pot sari in voie. Este asemanator cu locurile de joaca special amenajate de la noi. Nu exista limita de inaltime la aceasta atractie.

Santa Fe Expres - un traseu cu un trenulet frumos colorat prin lumea Bimbopoli. De jur imprejur sunt flori minunate si diverse animale domestice (jucarii) in marime naturala. Inaltimea minima pentru a merge cu acest trenulet este 90 cm.

2. Atractii pentru intreaga familie:

24 ore di Mirabilandia – curse de masini, pentru toata familia, viteza si distractie la maxim! Copiii mai inalti de 1,20 m pot conduce singuri masinutele.

Autosplash – o atractie care ne-a placut foarte mult! Copiii (si nu numai) pot “conduce” masinutele colorate prin niste piste cu apa, punctual culminant fiind coborarea brusca de la o inaltime de 15 m, care se lasa si cu un pic de “baie”. Am stat destul de mult la coada la acest obiectiv dar a meritat!

Blue River – se coboara pe tobogane cu apa in barcute de doua locuri. Foarte interesanta experienta pentru cei mici. Sa nu uitati sa zambiti in timpul coborarii, se fac poze automat si la iesire le veti vedea pe un ecran. Daca le vrei le cumparati (le listeaza pe loc si le pune intr-o rama de carton cu sigla Mirabilandia), daca nu plecati pur si simplu. Inaltimea minima este 90 cm.

Carousel – un carusel dragut, cu multi caluti viu colorati, o excelenta ocazie pentru a face poze si a surpinde fericirea de pe chipul celor mici. Si aici inaltimea minima este 90 cm.

Colazione da Papere – ratuste rotative, frumos colorate, muzica adecvata…un loc minunat pentru copii.

Delirium – te invarti la inaltime, cu viteza moderata in niste maini gigantice, maini ce se vor a fi de scheleti. Ne-am simtit extraordinar si aici, inaltimea minima pentru cei mici este 1,20 m.

Divertical – mergi, zbori si inoti in acelasi timp, banuiesc ca este un sentiment extraordinar. Noi nu ne-am dat pentru ca nu indeplineam inaltimea minima, adica 1,30 m.

Eurowheel – o roata gigant care ofera o imagine superb asupra parcului si a imprejurimilor. Se invarte destul de incet pentru a avea timp sa admirati sis a faceti si poze, desi geamurile nu sunt chiar curate…pentru a asigura o calitate ridicata a acestora. Este frumos!

Explorer – o plimbare la viteza moderata (as spune eu) intr-un trenulet, pe un traseu stancos, cu pesteri. Peisajul este foarte frumos, dar intensitatea nu este extreme de mare, deci inaltimea minima la care sunt primiti cei mici este 90 cm.

Flying Arturo – aceasta atractie este mai mult pentru cei mici. Te plimba intr-un cangur (desi mie imi semana mai mult a iepure), cu ajutorul manetelor te poti ridica sau cobori, interesant…pentru cei mici.

3. Atractii extreme:

iSpeed – foarte palpitant, copilul nu l-am dat aici (inaltime minima 1,40m), ne-am dat pe rand doar noi. Desi cand il vezi te ia ameteala, totul de intampla atat de repede incat nu ai timp sa iti dai seama ce se intampla, nici ca prinzi 100km/h in doua secunde si un pic, nici ca esti cu capul in jos la o viteza de 120 km/m, prin niste curbe intortocheate. Merita incercat, mai ales pentru iubitorii de senzatii tari.

Katun – descrierea de mai sus este valabila si aici, doar ca merge cu 110 km/h, se face o intoarcere de 360 de grade si o “cadere” de la 50 m. Ne-a placut foarte mult, nici aici nu am putut da copilul (inaltime minima 1,40m).

Discovery – cadere libera de la o inaltime de 60 de metri, super senzatie, super sentiment! Ne-am dat de mai multe ori, tot fara copil.

Mai sunt si alte obiective interesante care merita vizitate (insa nu imi amintesc exact cum se numeau). Cu cea mai mare placere imi amintesc niste barcute care se invarteau si care aveau niste pistoale cu apa. Oamenii se udau intre ei atunci cand aveau ocazia pentru ca la un moment dat unghiul la care puteau si rotite pistoalele devenea incomod. De acolo se iese ud, asa ca trebuie sa aveti haine de schimb. Exista, contra-cost, niste cabine pentru uscat.

Se poate face si o plimbare in jurul parcului cu un tren. O alta experienta placuta a fost plimbarea in niste oua uriase de dinozaur prin lumea dinozaurilor, sunete infricosatoare se puteau auzi pe acolo, spuneai ca esti in era dinozaurilor. Foarte frumos.

Am participat si la un spectacol de magie, incheiat de dansuri oferite de mascotele parcului.

Asa cum am spus la inceput, sa nu va asteptati sa fie ca la Disneyland Paris (in cazul in care ati fost acolo). Noi ne-am simtit totusi foarte bine, mai ales copilul care a fost foarte fericit. Noi am fost in luna iunie, nu este extrem de aglomerat, nu am stat la cozi foarte mari si ne-am putut da in obiective de cate ori am vrut. Recomand acest parc de distractie, in special celor cu copii mici. Cei mari, daca merg singuri, nu prea au ce face.

Trimis de cdiana in 06.07.13 12:59:09
    Validat / Publicat: 06.07.13 13:39:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Mirabilandia - intrarea in parc

Admin [06.07.13 13:28:26] »

webmaster13 [07.07.13 14:31:41] »

PISICAANA [11.07.16 13:44:39] »

@cdiana - Buna ziua. Imi doresc sa ajung si in acest parc de distractii si am nevoie de cateva informatii, daca se poate. Parcul are si hotel? As dori sa ma cazez pentru 2 sau 3 nopti. Mentionez ca nu am masina, vin cu trenul din Roma. Din ce am citit pana acum, am inteles ca se poate asigura cazarea in Ravenna, dar sunt cativa km intre cele parc si oras (statiune). Multumesc anticipat pt raspunsuri.

PISICAANA
    Alte impresii din această RUBRICĂMirabilandia (parc de distracții):