ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
DIN: arad
ÎNSCRIS: 25.06.11
JUN-2013

Pine Bay la rascruce de vinturi...

Pentru inceput doresc sa fac o precizare. Sunt cazat in acesta locatie pentru a treia oara. Ultimele doua cazari sunt consecutive. Astfel, analiza mea va fi una comparativa si s-ar putea sa nu corespunda cu parerile celor aflati acolo pentru prima data.

Incep cu cazarea; sunt camerele din hotelul propriu-zis in care nu am fost cazat dar din spusele celor cazati acolo cu care am schimbat impresii la plaja am inteles ca nu se ridica la nivelul de 5 stele doar d. p. v. al marimii lor.

In privinta bungalow-urilor unde am fost cazat de fiecare data pot afirma ca sunt de trei tipuri.

A) - unele mici si inghesuite in care clima de tip split emana mirosuri grele. Sunt de cel mult 3 stele, mai mult datorita vegetatiei inconjuratoare. Recomand ocolirea acestora sau shimbarea lor prin metoda turcesca- mica atentie la receptie.

B) - unele mai generoase ca si spatiu dar cu mobilier de tip vechi, clima tip split dar care merge fara mirosuri. Recomand acceptarea acestora in functie de pozitionarea acestora fata de restaurant.

C) - cele moderne cu clima normala. T. V. de tip LCD, mobiler nou etc. Sunt cele mai convenabile.

Oricum, in decursul timpului nu am observat nici o imbunatatire adusa conditiilor de cazare.

Restaurante si bucatarie: Restaurantul principal si doua a la carte care servesc 5 tipuri de bucatarie: turcesca, chinezeasca, italiana, pescaresc si mexican. Oricum anul acesta nu am reusit sa fac nici o rezervare in ciuda celor trei tentative din varii motive. (avem nunta, nu se face rezervare pentru bucataria turceasca deoarece avem aceasi tema la restaurantul principal). Dupa parerea mea doar cel turcesc merita efortul, restul fiind doar asa de dragul reclamei. Bucataria e buna, chiar se simte o imbunatatire a meniului (singura chestie in crestere). Bauturile tot mai slabute.

Animatia in scadere fata de ani trecuti. Se tot schimba animatorii dar se pare ca schimbarea e in sens economic. Nu se mai simte implicarea lor. Ii simti ca trag chiulul cum pot. De adus trupe din exterior nici vorba.

Plaja si marea sunt la inaltime. Aqua parc-ul la fel. Piano bar isi pastreaza farmecul. Sauna, masajul si baia turcesca sunt la inaltime dar sunt extraordinar de scumpe.

In incheiere am sa incerc o analiza PROPRIE care s-ar putea sa starnesca ceva reactii adverse dar repet este analiza mea proprie si, prin excelenta total subiectiva.

Motivul pentru care cel mai frumos resort din Kusadasi este in scadere fata de ani trecuti este schimbarea proportiei cetateniilor celor care populeaza resortul.

Romanii, contrar tuturor asteptarilor sunt printre cei mai civilizati. Belgieni sunt aproape ireprosabili. Englezii, betivani joviali si placuti atit ei cit si ele. La capatul celalalt al scalei de apreciere se afla turcii si rusii. Turcii prin dorinta lor de a arata ca sunt acasa si stapini (se baga in fata la fiecare coada, doamnele lor umbla mindre in ceva port islamic chiar si la plaja (seamana cu scafandri sau cu ninja in funtie de imaginatia fiecaruia), vorbesc si se manifesta zgomotos si sunt intr-o permanenta stare de conflict cu personalul resortului. Rusi... ce sa spun. Veneau la masa de seara in restaurant ca de la schimbul trei din mina. Comportament social undeva la limita tolerantei.

Si... ca sa nu va mai plictisesc inchei cu cireasa de pe tort. Pine Bay a deveni o imensa gradinita combinata cu cresa. Cu mina pe inima va spun ca una din trei familii aveau copii mici sub 6 ani. Apreciez ca 35 la suta din turisti erau copii. Am vazut si sugari care erau hraniti la sin pe plaja la 40 de grade minim. Plaja era plina de carucioare de copii inclusiv la orele amiezii. Incercati un exercitiu de imaginatie despre cum putea sa urle un copil tinut in soare o zi intreaga si adus seara la restaurant si mai apoi la Piano Bar. Vasile Roaita se rasuceste in mormint de invidie.

Ce sa spun... una peste alta nu cred ca voi mai merge la Pine Bay degraba.

Pentru cei care doresc ceva mai detailat va stau la dispozitie. Oricum, pentru un turist ce merge prima data la Pine Bay e impresionant.

Trimis de kento68 in 05.07.13 12:22:00
Validat / Publicat: 05.07.13 12:49:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-Richmond, Kustur, Pine Bay; Didim Elegance Resort

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kento68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danamandache
[05.07.13 14:42:44]

Credeam ca doar baietelul meu a vazut femeile turcoaice ca niste scafandrii, dar se pare ca nu. Intrau in apa in acele costume si vorbeau intre ele de parca s-ar fi aflat la kilometrii distanta, iar sotii lor scoteau niste sunete asemanatoare strigatelor de lupta atunci cand vorbeau cu animatorii. In privinta rusilor cred ca am spus destule in review ul meu despre VI.

Vacante reusite va doresc!

wyo*
[08.07.13 09:30:19]

Aceleasi probleme sunt si la Aqua Fantasy. Ne am intors pe 7 iul de la hotel si intradevar sa pulsat la mincare in schimb animatia anul acesta a fost zero. Si spun asta deoarece am mai fost de 2 ori la acest hotel.

cristipetra
[08.07.13 14:36:32]

@kento68: in ce perioada ati fost?

[10.07.13 10:12:32]

@cristipetra: Am fost in perioada 20.06-30.06.2013

romeo-george
[10.07.13 10:38:43]

@wyo: asteptam impresii de la acest hotel... cu nerabdare...

[10.07.13 14:57:53]

@romeo-george: In plus fata de cele descrise mai sus mentionez faptul ca, dupa parerea mea, este cel mai bun resort din Kusadasi avind in vedere raportul calitate-pret. Aspectele negative sunt o analiza a evolutiei in timp a resortului respectiv. Repet... prima oara e impresionant.

Din punct de vedere al curateniei e impecabil. Daca doresti lamuriri suplimentare iti stau la dispozitie.

Alexandra13
[28.07.13 15:37:08]

@kento68: De la ce agentie de turism ati achizitionat biletele?

va rog raspunsul sa fie cu ajutorul mesajelor private -PM . Pe AFA nu permitem referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE ! - web26

[29.07.13 09:01:52]

@cristipetra: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

rmb2000
[15.12.13 17:30:45]

@kento68: buna ziua:

am gasit acest resort pentru concediul de anul viitor,

am mai fost in turcia zona kusadasi de doua ori si mi-a placut, vreau neaparat ca hotelul unde merg sa aiba plaja in regula din imagini am observat pa pine bay e cam mica si cu sezlonguri dinacelea de lemn. daca imi puteti da cateva detalii v-as fi tare recunoscator.

multumesc.

mymysu
[06.01.14 12:00:14]

@kento68: Buna. te rog sa-mi spui si mie cum sunt camerele si daca ati avut probleme cu aerul conditionat? multumesc

danezu008
[25.03.14 09:50:49]

@kento68: salut

am stat ptr. a doua oara la Pine Bay in septembrie. Prima oara am stat in 2010 de paste. Atunci aveau nota 8,8 pe Booking. In 2013 dupa ce am rezervat am vazut ca au ajuns la nota 5,7 si m-am speriat. Dar nu a fost asa. Eu le dau nota 9,2 pe total. Camera cu vedere la mare de fiecare data. Oricum regula era sa nu scrii impreiile altora despre camere. Nu stiu ce ti-au spus cei cu care ai vorbit, dar eu iti spun ca se face curat zilnic, se schimba prosoapele, se alimenteaza mini barul cu apa si cola, si conditiile sunt de 5 stele, iti spun asta ptr. ca am mai stat si in alte camere de 5 stele, in Grecia, Italia, Elvetia si Austria. Am stat 7 nopti si in fiecare seara dupa mini discoteca era cate un spectacol. Au avut trupa de africani, trupa de dans folcloric, spectacol cu flacari. Bautura slabuta, nu stiu cum sa o comentez ca eu nu prea beau. Insa ca si client asa zis fidel, am primit o multime de cadouri si am participat la o cina speciala cu muzica, dansatoare din buric si altele. Din pct. -ul meu de vedere, singura problema a resortului este plaja, prea mica ptr. un complex asa mare. In iunie am rezervat iar. Nu stiu daca tu le-ai spus ca ai mai stat la ei. Cand le-am spus ca suntem ptr. a doua oara ne-au schimbat bratara. Noi am avut posibilitatea sa luam masa a la carte in fiecare seara, dar am optat numai ptr. masa pescareasca. Tematica meniului in fiecare seara fiind alta, ptr. noi a fost deajuns si diversificat. Si am gasit mereu cu ce sa hranim copilul de la adulti, ca ce dau ei la sectiunea copii nu recomand, fata de 2010 cand ne chinuiam sa gasim ceva sanatos ptr. copil. Cred ca conteaza mult si perioada in care mergi.

Te rog sa nu te superi ptr. ce am scris si sper sa ne intalnim la o intalnire AFC sa mai discutam

Iti doresc concediu placut pe 2014

[02.05.14 18:40:13]

Scuze pentru intirzierea cu care raspund dar chiar nu ma mai asteptam la vreun ecou. Fara vreun resentiment tin sa punctez anumite lucruri: 1-Toate afirmatiile vis-a-vis de cazare le-am facut in urma experientei proprii si NU am dat curs unor informatii oferite de alti turisti. 2-Pine Bay e superb, e cel mai bun resort din Kusadasi, dar merge in jos... nu evolueaza. Asta este umila mea parere. De fapt intreaga Turcie turistica involueaza. Daca pina acum, in Turcia te simteai musafir... de anul acesta am inceput sa ma simt... client. Cauzele sunt multiple si necesita o dezbatere mult prea complexa pentru a avea loc aici si... acum. Oricum, iti multumesc pentru gindurile tale bune si sper sa mai avem ocazia sa schimbam citeva vorbe.

cata_mincu
[14.01.15 13:40:37]

@kento68 - Apropo de plaja. E plaja cu nisip fin sau plaja cu pietre? Cat de mult mergi pana ajungi la apa mare (peste 1.5m)? Anul trecut am fost la Ephesia Beach si nu prea ne-a placut plaja, dar restul parea ok.

manoiuflorin
[14.01.15 14:13:17]

cata mincu plaja este lunga si ingusta in mare parte dar in dreptul barului de pe plaja este lata cu multe randuri de sezlonguri cu nisip si la intrare cu pietre, este si o portiune in partea inspre aquaparc cu intrare lina, dar niciodata n-am reusit sa o gasim neocupata.

Apa marii este adanca dupa cam 2m de la mal.

Alexandra13, cata_mincu, cristipetra, danamandache, danezu008, kento68, manoiuflorin, mymysu, rmb2000, romeo-george, wyo*
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: