ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
JUN-2013

WOW... Tel-Aviv vazut de pe mare, Old Yafo la pas

Pe mare... sau cum e Israelul din larg

Surpriza vizitei mele in Israel... una din ele, caci au fost mai multe, ... a fost ca in dimineata zilei 4* am avut aranjata o plimbare cu barca in largul Mediteranei. Sa vezi tarmul si Tel-Avivul de pe mare de la 3.5km... nu e la indemana oricui atat datorita costurilor cat si lipsei de oportunitati pentru astfel de plimbari.

Niste prieteni ai gazdei, iubitori de mare si liniste, care au statut de conducatori de ambarcatiuni mici si care pentru un abonament lunar pot inchiria din portul Netanyei o astfel de "barcuta"... capacitate de dormit 8 persoane... au facut frumosul gest de a ne invita si pe noi in calatorie... Ambele persoane sunt vorbitoare de romana... mai greut dar destul de coerent, asta aducand un plus de farmec plimbarii.

Din cate am inteles, ei ca si pensionari i-si permit acest "lux" la care noi inca nu visam si anume de a putea sa iasa in larg de cate ori vor si mai ales cand vor.

Cu un minim de bagaje, ... ca pentru un picnic dar pe apa nu pe uscat plecam inca de dimineata catre locul de imbarcare.

Facem repede cunostinta cu restul grupului, indentificam vasul cu care urmeaza sa ne plimbam si... gooooo

Totul bine si frumos... cam 30-40min pana ce stomacul meu isi rezerva dreptul de a face mofturi din motiv de instabilitate... cica nu e drumul drept... parca recunostea ceva gropi in asfalt... oare?

Am incercat o negociere... adica o pastila de rau de mare dar fara reusite fiindca a ajuns si ea repede mancare la pesti.

Am reusit sa admir tarmul, orasul Tel-Aviv in toata splendoarea lui de la un cap la altul al falezei, sa ma prajesc la soarele destul de puternic desi ceasul inca arata o ora de o cifra... dar cu regret a trebuit sa ne intoarcem mai devreme in port.

Pentru a nu strica farmecul intentiei cu totul, "soferul" barcii a facut o parcare stransa bine si astfel am servit masa pe apa doar ca la tarm nu in larg. Barca bine ancorata aproape ca nu se misca.

Asa ca deja informata despre felul lor de a mananca am vazut ca au fost servite doar branzeturi... o adevarata selectie demna de un festin francez... masline de mai multe feluri si ceva salate diferite.

Baietii au udat totul cu un vin, iar noi fetele plus un sofer de uscat cu suc si cafea... acea cafea oparita ca fiarta nu o pot numi.

Cele aproximativ 3 ore petrecute in barca... pot spune si 3 ore pe mare ca e destul de adevart doar ca juma in larg juma la tarm au fost o experienta de neuitat cel putin pentru mine.

Stiam ca am rau de mare, in Tenerife insa am mers cu barca dar in mare viteza si atunci nu m-a afectat tangajul, asta dandu-mi curaj acum, insa aici a fost altfel, atunci cand au pus pe pilot automat... i-au dat un curs si doar vantul era cel care propulsa ambarcatiunea odata cu dansul marii a inceput si dansul la mine in stomac.

Asta este, asa raman amintirile mai mult timp vii, totusi oamenii fiind invatati cu marea si adevarati domni m-au ajutat sa trec peste incident atat fizic cat si psihic... nu ca as fi eu tare rusinoasa insa si pe colegul de pe AFA abia ce il cunoscusem cu o zi inainte... ce sa spun de restul grupului.

Plecam noi, nu inainte de a venii schimbul doi de prieteni, unul chiar dupa ce am facut cunostinta si a aflat ca suntem romance a sunat repede o cumnata... tot romanca si i-a spus ca e atacat de romanii... GLUMA!!!

Ne intoarcem in Ra'anana sa ne odihnim putin, servim o gustare si ne pregatim de a doua surpriza a zilei... cazarea in Yafo, orasul vechi.

Plecam spre hostel, ne cazam si ne luam la revedere de la gazda, nu inainte de a stabili o ora de sunat/intalnit pentru a doua zi pe seara la final de shabat.

Old Yafo

O chestie de cateva stradute, cat centrul vechi din Bucuresti, poate ceva mai mare, cu un farmec aparte si o istorie demna de invatat la scoala.

cateva date din wikipedia

Mentionat pentru prima data la anul 1470 iHr. unde se mentiona cucerirea acestuia de egipteni in timpul faraonului Thutmose III. Este mentionat de mai multe ori in biblie, a fost cucerit si recucerit ata de musulmani, catolici si otomani.

Mai tarziu a fost administrat ca sat in sangeacul Gaza.

In secolul 18 multe dintre cladiri si turnuri au fost demolate pentru a putea fi facuta extinderea insa zidul ce margineste tarmul, numit si zidul mare a supravietuit pana in secolul 19. Atunci incepe o prospera parioada comerciala pentru Jaffa, cu precadere din comertul cu matase si portocalele de Jaffa care se pare ca sunt un soi ce pana nu de mult cresteau doar aici. Acum se cultiva si in Spania, gratie "spiritului de comerciant" de care evreii dau dovada.

Cam tot pe la secolul 19 au aparut si primi locuitori ai Tel-Avivului de astazi, evrei din Yemen, si incet incet, noii veniti se asociau in ferme de productie ce au dus la cresterea populatiei si aparitia orasului -capitala care este acum Tel-Aviv-ul

Cu stradute inguste, cu un port si o faleza demne de iesirea la Mediterana, Yafo este un oras/cartier care la orice ora e plin de turisti..

Mare parte din cei veniti pe litoral si cazati in Tel-Aviv care este unit cu Yafo vin seara fie intr-o plimbare pe faleza fie in port sau terasele din zona veche pentru a manca.

Promenada Tel-Aviv-ului se termina in str Marzuk Veazar unde gasesti Turnul cu ceas ce sta parca de veghe in capatul strazii Yefet. Pe stanga si dreapta acestei strazi, pe o lungime de max 300m gasesti doar terase si magazine. Aici am mancat falafel la farfurie, 9 bucati +salata de vara+humus+salata de muraturi iuti+lipii la 30 nis. Aici am gasit cam tot ce e necesat pentru o gospodarire in hostel unde poti gatii dupa cum am spus. O shaorma e la 24 nis fie de pui sau vita/oaie..nu am idee ce era carnea mai inchisa.

O multime de terase se gasesc si pe stradute precum Amiad sau Olei Zion, derivate din Yefet, unde o piza e in jur de 50 nis. Pe Yefet, o strada mai principala circula 2 autobuze ce fac legatura cu alte zone din Tel-Aviv... 10 si 41, nu le stiu traseul, dar asta cred ca se gaseste pe net.

Am facut o plimbare prin Hapisga Park, o zona mai inverzita si putin mai imalta, unse in unele zile ai parte de piete volante unde gasesti cam orice. In fata biserici Sf. Petru erau vanzatori de dulciuri, de articole bisericesti/suveniruri si o multime de bijuuri din pietre si metal.

Cam acelasi lucru insa la o scara mai mare am gasit si in fata "mall-ului" la figurat spus, din portul Jaffa, o cladire plina de terase si cafenele care culmea era plina si de oamenii, am crezut ca toata populatia orasului a venit aici. Nu am idee de preturi insa la cat era de full cu siguranta ca preturile sunt pentru toate buzunarele.

Asa cum am mai precizat si in alt rw si la ei timpul zboara pe nesimtite, ora tarzie si programul de a-2-a zi cand aveam tot Tel-Aviv-ul doar pentru noi... asta fiindca era shabat si ei nu ias in aceasta zi pe strazi, iar putinii oameni intalniti sunt aproape de neinregistrat la capitolul populatie. Autobuzele nu circula nici ele intr-o astfel de zi, doar sherut-uri si acestea foarte rare... de aceea am spus ca era doar pentru noi...

Am ajuns in camera **mare** de hostel, am facut dus, asta nu inainte de a savura inghetata cumparata in drum si gata.... somn. Am inchis geamul, am lasat aerul sa mearga putin... faci economie vrei nu vrei la cati mc are camera si asta a fost ziua.

Cheltuieli facute

suc pahar mediu 12 nis

inghetata 14 nis insa am mancat 2 persoane

costum de baie nou ca cel vechi nu mai vroia sa fie purtat si incepuse sa se decoloreze agresiv 160nis cu reducere de la 200.

Trimis de roth in 04.07.13 23:06:42
Validat / Publicat: 05.07.13 06:59:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte din parcarea... maritima, nu incapea toata nici in poza panoramica, noi fiind pe un... canal/alee in stanga

[07.07.13 20:51:59]

roth!

Am avut onoarea si placerea de a gazdui o membra AFA.

Cu yachtul am iesit din portul maritim Herthlia si nu din Natania.

D-l Admin, am speculat cu varsta dumitale pentru ca un skipper (sofer de barca la roth) exact sa intors din Timisoara dela o intalnirea de 30 anii dela sfarsitul liceului "Grigore Moisil " (fostul liceu de fizica si matematica).

Am votat si eu acest splendid review.

[07.07.13 21:00:36]

@haiduc: da, acel Liceu l-am absolvit și eu, în 1986

[07.07.13 21:13:22]

@Admin:

Ha, ha...

Eu am avut o presimtire! Ce mica e lumea!

Cu aceste preturi de la Wizz Air poate ne faci o vizita?

[07.07.13 21:17:50]

@haiduc: mi-aș dori, dar timpul nu cred să-mi permită prea curând.

Am rugămintea să continuăm, eentual, dialogul pe privat, nu are rost să încărcăm firul de discuție cu chestiuni de interes (mult) restrând, off-topic

[07.07.13 21:18:00]

Roth!

O mica corectare, shoarma se face din curcan sau oaie (culoarea mai inchisa).

Pofta buna!

rothAUTOR REVIEW
[07.07.13 21:30:08]

@haiduc:

Corectiile pertinente sunt de mare folos si ajutor asa ca nu pot decat sa spun Multumesc pentru ele si pt vot.

Saitul/turistul viitor si nu numai va avea doar de castigat din aceste corecturi.

haiduc, roth
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Tel Aviv: