ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
DIN: Praga
ÎNSCRIS: 01.07.13
JUL-2013

Mancare vegetariana indiana in Praga - super bun si ieftin!

Stiu ca noi romanii nu prea le avem cu mancarea vegetariana, dar dupa cateva halci de vita / rata pe varza / genunchi de porc si alte asemenea, s-ar putea sa vreti o pauza. In plus, am intalnit grupuri de fete venite la mini-break care chiar nu aveau nimic impotriva unei mese vegetariene, mai ales la mini-buzunar.

Restaurantele Beas - Vegetarian Dhaba - au bucatarie 100% indiana - adica si bucatarii sunt de acolo, chiar daca vezi ca se straduie sa nu puna prea mult chili si alte mirodenii tari ca pe la ei. Ce m-a frapat prima data au fost tavile de metal compartimentate ca la caminele studentesti din Regie: -D.

In meniul de baza ofera urmatoarele variante la alegere:

- doua feluri de orez - alb simplu sau galben cu lamaie, recomand calduros pe acesta din urma, costa 10 coroane in plus dar merita. Tot orezul e Basmati

- doua feluri de fasole - ori linte, ori mungo, ori fasole normala - toate in sos

- doua feluri de tocanita de legume - de exemplu pe baza de spanac, de dovlecei, de ciuperci etc.

- o supa a zilei

- raita - iaurt sau chefir cu marar tocat, ceapa, usturoi sau alte aromate, bun de turnat peste mancarea cea mai picanta

- un desert delicios care este esential gris cu lapte doar ca e cu stafide si caramelizat fara lapte si cu un sos de vanilie deasupra.

Daca alegeti "meniu mic" / tava rotunda, aveti supica + orez + leguma + linte + salata + raita, totul la 95 coroane! Sau 105 daca luati orezul galben

Daca alegeti "meniu mare" / tava dreptunghiulara, aveti supica + salata + orez + leguma + linte + raita + desert, totul la 105 coroane sau 115 cu orez galben.

Am uitat sa spun ca la salata aveti optiune - de legume sau de fructe!

In functie de restaurant, mai au alte variante de menu si specialitati ca de exemplu paneer (un fel de branza de vaci de casa prajita), samosas (placintele cu legume) sau pachetele de primavara cu umplutura de varza.

De baut au apa GRATUIT o carafa plina pe masa, sau va storc sucuri proaspete de morcovi/mere in fata dvs sau chai indian (ceai negru cu lapte, zahar si mirodenii) sau lassi - bautura rece de iaurt simpla sau cu mango. Plus diverse deserturi indiene. Probabil ajungeti la 150 coroane de persoana si plecati ghiftuiti.

Cel mai central Beas este pe strada Tynska, in stanga cum intrati la Ungelt, sau pe strada Na Porici care duce de la Masarykovo Nadrazi la Florenc.

Eu lucrez pe langa un Beas si e plin de costume in fiecare zi la pranz, altfel intalnesti persoane mai flower-power cu dreadlocks si piercings. Atmosfera e super relaxata si serviciul rapid. Recomand mai degraba pentru masa de pranz, seara au deschis doar pana la orele 20. Dupa ora 19 cred ca gasiti mancarea chiar la jumatate de pret, si puteti sa luati si acasa / la hotel.

Puteti sa cautati pe google Beas Dhaba sau sa clicuiti pe link. Pofta buna!

Trimis de Pragheza_Gotica in 04.07.13 16:03:04
Validat / Publicat: 04.07.13 17:19:05

VIZUALIZĂRI: 2248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pragheza_Gotica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm, bem în Praga?: