ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2013
ÎNSCRIS: 28.01.12
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII

Un hotel de cosmar

In drum spre litoralul turcesc am rezervat o noapte intermediara la H. Zileli din Canakkale, pe care l-am ales deoarece se afla la iesirea din oras (m-am gandit ca va fi liniste si ne vom odihni noaptea) si avea review-uri f. bune pe booking si tripadvisor.

Cladirea este noua, camerele sun spatioase si curate, insa aceste avantaje n-au avut nicio valoare, intrucat scopul pentru care l-am ales nu a fost atins: nu ne-am putut odihni toata noaptea.

Hotelul se afla langa autostrada si se circula toata noaptea, iar masinile mari fac f. mult zgomot. Chiar langa hotel se afla un restaurant cu terasa, unde muzica e f. f. tare pana la 12 noaptea. Tot acolo e un cartier al localnicilor: au cantat cocosii TOATA NOAPTEA, nu doar dimineata, ca la noi; iar la 5 dimineata au transmis la un difuzor puternic, sa se auda bine in tot cartierul, o rugaciune (copiii s-au trezit speriati).

Cu geamul inchis nu se poate dormi, deoarece camerele sunt f. incinse de caldura, in cateva minute zici ca esti la sauna. Aerul conditionat e de proasta calitate, f. zgomotos, are o telecomanda rudimentara, nu poti umbala la jetul de aer rece, care e indreptat chiar spre pat. E imposibil de folosit in cursul noptii.

Nu am putut dormi toata noaptea, ne-am sculat buimaci si cu dureri de cap, ce ne-au fost amplificate de micul dejun.

Mancare de proasta calitate, fara gust, gen "din plastic". Nu am putut alege decat un ou fiert si un bol de iaurt cu cereale. Nu au apa si nici cafea, doar ceai turcesc si un suc la dozator f. f. dulce, imposibil de baut.

In baia din camera miroase a canalizare si e f. cald, abia rezisti cateva minute.

Am anuntat la receptie toate aceste probleme, iar raspunsul a fost naucitor: "De ce nu ati ales alt hotel pentru sederea dvs. ? " Asa au rezolvat deficientele (unele imposibil de remediat, cum ar fi galagia din jurul hotelului).

Pentru toate aceste conditii "minunate" ne-au incasat si 21 euro in plus fata de pretul rezervarii, deoarece am fost doi adulti si doi copii intr-o camera tripla; ne-au spus ca trebuie sa platim in plus pentru al doilea copil, deoarece camera e tripla. Nu am avut niciun succes cu explicatiile (ca dorm ambii copii intr-un pat, ca nu mananca mai nimic la micul dejun...). Au fost neinduplecati!

Noi am fost 3 familii si toti am avut aceeasi perceptie. Sa ne fi vazut ce fete aveam cand am plecat din hotel! Ne-am si intrebat daca turistii care au postat review-uri pozitive despre acest hotel, chiar au stat acolo, fiindca noi nu am inteles cum poate cantari mai mult o camera mare, intr-o cladire nou construita, decat o noapte buna, in care te-ai odihnit asa cum e normal si apoi ai servit un mic dejun decent?!

Deci, sfatul meu este: Nu va cazati in acest hotel daca vreti sa dormiti noaptea si sa serviti un mic dejun normal dimineata!

Trimis de redmari108 in 03.07.13 15:52:56
Validat / Publicat: 03.07.13 16:58:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Canakkale; Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 1782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [03.07.13 16:35:06] »

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

daidai [08.07.13 14:44:59] »

Asa cum am spus si in comentariul meu din descrierea vacantei voastre la Club Turban, voi cred ca ati venit cu o zi inaintea plecarii nostre... culmea e ca si noi la intoarcere am ales acelasi Zileli Hotel (3 camere).

Sunt de acord cu tine in privinta caldurii in camere (partenerii nostri de drum au reusit sa-si seteze aerul conditionat cum trebuie si nu i-a deranjat) care era nauzitoare obligandu-te sa dormi cu geamul deschis. Zgomotul e posibil sa deranjeze mai mult si in functie de latura in care ati fost cazati, e adevar ca e mare insa pe noi care eram la intoarcere si ceva mai obositi nu ne-a mai deranjat. De la terasa invecinata hotelului noi nu am auzit nimic, cocosii insa da... si mi-a placut (parere personala).

Mancarea la micul dejun e slaba (frumos spus), noi am avut ceva peripetii si e posibil sa plece chiar de la aceasta.

Fiind un hotel de tranzit, unde doar dormi, eu zic ca merita incercat, dar nu mancati acolo.

webmaster [08.07.13 14:46:07] »

@daidai: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

cris&vio [08.07.13 16:27:47] »

@daidai: as vrea sa intreb daca exista in camera facilitate pt ceai/cafea... in septembrie avem si noi rezervare la acest hotel si ma gandeam ca daca am putea sa ne facem o cafea in camera am evita neplacerile cu micul dejun... despre aer ma gandesc ca pana atunci ne vom putea descurca fara sa-l folosim...

redmari108 [08.07.13 20:03:28] »

@cris&vio: In camera nu sunt facilitati pentru pregatire ceai/cafea.

Va sfatuiesc sa va anulati rezervarea la acest hotel (daca aveti posibilitatea), mai ales pentru faptul ca adultul care sofeaza a doua zi va fi probabil f. obosit dupa o noapte in care nu se poate odihni. Oricum, din cauza oboselii noi toti am fost indispusi a doua zi.

Si am mai avut o experienta neplacuta: cei de la booking nu ne-au postat parerea despre acest hotel, desi ei ne-au cerut-o. M-au dezamagit; asta inseamna ca selectioneaza si posteaza doar ce vor ei; pe viitor nu mai pot avea incredere in notele date de ei si nici nu cred ca voi mai face rezervari pe booking.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.07.13 21:19:50] »

@redmari108: cum ai facut rezervarea pe booking cu 2 copii? Ai luat legatura cu hotelul?

Pentru eu am vazut ca au numai camere duble si triple pentru maxim 3 persoane.

daidai [08.07.13 22:31:31] »

@cris&vio asa cum a scris si @redmari108 nu au in camera ustensilele necesare prepararii cafelei, iar daca sederea ta se rezuma la o singura noapte nu cred ca vor fi probleme si fara: -) cumperi de pe drum, spre exemplu chiar in vecinatatea hotelului fiind o benzinarie.

in privinta somului nu sunt de acord cu @redmari, eu dormind destul de bine in conditiile jn care usa balconului a fost deschisa toata noaptea, am avut camera spre sosea si unde mai pui ca cel putin pt mine schimbarea patului inseamna chin...

@andox camerele din acest hotel sunt un fel de apartamente sau familly room, cel putin noi asa am avut, ai o camera principala cu pat televizor etc si un fel de "sufragerie" cu 1sau 2 canapele deci kinderii au unde dormi daca nu fac cei de la hotel scandal... repet asta a fost valabil in cazul meu si nu am avut copii sau cerinte de genul asta catre hotel

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.07.13 22:47:05] »

Mersi daidai, am dibuit pana la urma cum se face. Trebuie sa setezi de la inceput 2 adulti si 2 copii si iti da pretul/camera tripla +pat suplimentar (66+15 euro)

cris&vio, daidai, redmari108
    Alte impresii din această RUBRICĂZileli Hotel: