ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Mistral - ocoliti sistemul DP!

Intorsi de curand dintr-un sejur de 3 zile din Balchik, hotel Mistral, am decis ca trebuie sa scriu si eu catava impresii despre acest hotel, care m-a dezamagit foarte mult in ceea ce privesc serviciile de masa. De aceea, recomand sa nu va luati nici macar MD la acest hotel.

Dar am sa detaliez pe rand toate aspectele, legate de acest hotel.

Cazarea- se face incepand cu ora 14, a fost foarte ok, am ajuns la hotel dupa aceasta ora, am primit o camera cu vedere laterala la mare, foarte curata, balconul sau mai bine spus terasa foarte mare cu o masuta de sticla si 2 scaunele de fier forjat, care se incadrau bine cu stilul hotelului, asta chiar mi-a placut! Erau doar 2 terase asa mari pe etaj-noi am primit una dintre ele!

Camera destul de maricica, cu un pat mare dublu si un fotoliu extensibil pentru copil, baia curata, prosoapele albe, curate, schimbate a 2 a zi, toate.

Personalul- mi s-a parut neprofesionist, nu vorbeau bine engleza si cel mai important nu au stiut sa ne spuna cum se procedeaza cu masa de seara, (noi avand DP), spunandu-i sotului ca o sa intrebe si o sa ne comunice mai tarziu.

Cel putin receptionera care ne-a primit pe noi, era foarte ametita, de zambet... nu mai vorbim!

Am hotarat sa nu ne inervam doar din atat, pentru ca am asteptat cu mare nerabdare sa vinim in Balchik, sa vedem marea si sa ne simtim bine.

Nu suntem nici foarte pretentiosi, asa ca am trecut peste faptul ca receptionera era ori neprofesionista, ori nou angajata.

Am fost intr-o scurta plimbare, apoi am luat masa de pranz la una din frumoasele terase de pe faleza.

Nu eram pentru prima data in Balchik, dar ne bucuram ca am ajuns din nou aici, in aceasta minunata statiune, in care muntele si marea alcatuiesc un peisaj superb.

In jurul orei 18.30, am decis sa mergem din nou la receptie si sa intrebam cum procedam cu cina. Spre norocul nostru, se schimbase tura si am fost informati ca trebuie sa avem un tichet pentru masa, cu numele noastre si camera... tichet primit de la ei in momentul formalitatilor de cazare. Nu-l aveam, pentru ca receptionera care ne-a cazat, nu stia. Asta este, am primit acel tichet si am mers catre terasa, unde un ospatar ne-a primit cu zambetul pe buze, ne-a adus imediat 3 meniuri... In momentul in care sotul meu a scos acel tichet de DP, totul s-a schimbat! Aaaa aveti DP??? A schimbat cateva vorbe cu un alt ospatar, apoi a venit la noi, ne-a smuls meniurile de pe masa... Fara nici o alta vorba, in 2 min ne-au adus 3 ape plate si 3 farfurii cu salata. Ne uitam mirati unii la altii si nu intelegeam, ce se intampla.

Suntem umblati prin lume si nu ni s-a mai intamplat sa ne aduca pe masa ce vor ei, fara sa fim intrebati. Stim ca atunci cand nu exista sistemul de autoservire, clientii sunt intrebati ce doresc sa serveasca, din 3 optiuni. OK... nu ai 3 optiuni, dar macar 2 optiuni, in orice caz, nu asa... sa mananc ce hotarasc ei!!! Cam in 5 minute, apare un alt ospatar care ne pune pe masa 3 farfurii, toate cu peste si cartofi natur.

Nu vreau sa fiu carcotasa, farfuriile aratau bine, dar poate eu nu mananc peste, sau copilul... Nu voi discuta aici despre preferintele noastre culinare, pentru ca nu este cazul, este vorba de atitudinea lor si de politica de luat masa, in sistemul DP, care eu una consider ca lasa mult de dorit si trebuie facut ceva!

M-am ridicat nervoasa de la masa si m-am dus sa vorbesc cu receptionera despre acest lucru. A dat din umeri, a zis ca-i pare rau si a promis ca va vorbi cu menagerul...

Credeti ca in urmatoare seara s-a schimbat ceva? Nu, bineinteles ca nu.

Stiind deja cum se procedeaza, am intrebat totusi sa stim si noi... ce au hotarat dansii sa mancam noi in aceea seara, sa stim daca ne asezam sau nu la masa.

Meniul era fix, fara alte optiuni!!! Vestita salata, cartofi prijiti cu frigarui de porc... ok, asta vom manca!

Micul dejun a fost mai mult decat saracacios, 2 feluri de branza, cascaval, rosii, niste mezeluri prajite, cereale, oua fierte, omleta era terminata si nu se oboseau sa aduca alta.

Cestile pentru cafea erau murdare, lucru sesizat si de alti turisti... intorceau cana apoi o puneau la loc... cred totusi ca le-a facut cineva observatie ca au aparut si cateva cesti curate, dar cafeaua era apa chioara. Sucul de 2 feluri, apa colorata.

Ospatarii se plimbau ametiti pe langa bufetul cu platouri goale, bazaite de muste, dar nu sesizau nimic... pentru ei totul era perfect!

Deci dupa parerea mea, nu se merita nici macar micul dejun la acest hotel.

Sau poate am nimerit noi o tura, care nu-si da interesul... oare?

Este experienta noastra, dar las pe fiecare sa decida acest lucru.

In alta ordine de idei, desi am avut acest incident cu masa si am fost nevoiti sa cheltuim niste bani in plus pentru mancare, a fost un sejur frumos, ne intoarcem oricand cu mare placere in Balchik, dar nu la hotel Mistral.

Raspund cu placere daca aveti intrebari, va doresc vacante frumoase, lipsite de incidente!

Trimis de Katy 20 in 01.07.13 12:01:13
Validat / Publicat: 01.07.13 14:32:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Nisipurile de aur, Sunny Beach, Balcik.

VIZUALIZĂRI: 4398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katy 20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Mistral- asezare buna pe faleza, in centrul statiunii

webmaster [01.07.13 14:31:43] »

Cu ocazuia primului set de impresii încărcat, @Katy 20: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Katy 20 [01.07.13 14:46:20] »

@webmaster

Multumesc pentru urarea de bun venit pe site, dar nu sunt noua! Mai am si alte impresii postate... nu conteaza, sper ca este totul ok si sper sa fiu de ajutor celor care aleg acest hotel.

O zi frumoasa tuturor!

webmaster [01.07.13 14:58:22] »

@Katy 20: iertare -- în graba / viteza cu care trebuie să ne ocupăm de validarea multelor reviews-uri postate "la foc automat" în aceste zile, se mai intâmplă să spunem bun venit membrilor vechi - și viceversa, să-i "sărim" pe cei nou--inscriși...

La urma urmei (în cazul tău), mai bine de două ori "welcome"-ul decât niciunul

FCHRISTEA* [12.07.13 11:24:20] »

@Katy 20:

Ma sperii - am mai scris si lui "KORWIN" - ma duc de pe 24 iulie 10 nopti mic dejun inclus... cu masina si am insistat pentru parcare. M-au sunat de la Booking.com si au zis ca nu sunt probleme, o rezolv la fata locului. Nu pun mare baza pe mic dejunul lor... am bugetat 100 leva pe zi pentru mancare 2 persoane... crezi ca e suficient... ??? .

In alta ordine de iei ai fost multumita de curatenie si conditiile de cazare... asta ma intereseaza. Am mai fost in Balchik de 5-6 ori dar pentru perioade scurte, atat vara cat si toamna tarziu, mancarea la restaurante si terase - asa cum imi aduc aminte - era f buna si nu f scumpa... depinde ce comanzi, si ce bani ai.

Ai gasit ceva piscina in zona... ??? .

Multumesc.

Katy 20 [15.07.13 20:33:44] »

@FCHRISTEA:

Buna! Si noi am mai fost in Balchik, am stat la hotel Selena si am fost multumiti.

La Mistral, asa cum am scris de conditiile de cazare am fost multumiti, doar de ceea ce inseamna serviciile de masa nu am fost multumiti. Noi am avut si cina inclusa, DP, pentru ca asa a fost biletul. Mi-a parut rau, pentru ca a lasat mult de dorit tot ce inseamna masa, la acest hotel, dar asa cum ai zis se poate manca foarte bun si ieftin la terasele din jur, cum de astfel am procedat si noi. Daca aveti doar mic dejun, nu stiu cat de multumiti o sa fiti, pentru ca au putine sortimente, platourile... greu de umplut, cestile de cafea cu urme pe ele...

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar asta am gasit noi.

100 de leva pe zi, pentru 2 persoane este suficient.

Noi am fost 3 (cu baietelul) si cam tot atat am cheltuit pe zi.

Daca mai poti renunta la masa, ar fi bine!

Despre piscina nu stiu ce sa zic, am facut baie in mare, pentru 2 zile, cat am stat. Parcare are, (in spatele hotelului) este mica, se plateste, dar este OK.

Vacanta placuta!

FCHRISTEA* [15.07.13 20:41:31] »

@Katy 20: Multumesc mult pentru info furnizate.

FCHRISTEA* [15.07.13 21:33:44] »

@Katy 20: Am uitat sa intreb... frigider exista in camera... ?? . Multumesc.

Katy 20 [17.07.13 18:05:17] »

@FCHRISTEA:

Exista un minibar, cu produse de ale lor. Ai putea sa-l folosesti pentru cateva produse alimentare, doar ca al nostru din camera nu racea mai deloc... asa ca am renuntat.

FCHRISTEA*, Katy 20
Alte impresii din această RUBRICĂMistral Hotel: