ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
DIN: slobozia
ÎNSCRIS: 01.11.10
JUN-2013

Vacanta in Halkidiki - Filippos Studios & Apartaments -Nikiti

Am revenit din vacanta petrecuta in Grecia, in regiunea Halkidiki -Sithonia, fiind cazati in complexul Filippos studios & luxury Apartaments din Nikiti. filippos-studios.gr

Filippos luxury aprtaments este un complex de vile P+1 situat pe plaja din Nikiti, oferind cazare in camere duble, triple si loft apartament de 4-5 persoane. Toate camerele sunt dotate cu bucatarie proprie, frigider, mobiler de buna calitate, LCD, A. C., baie proprie cu cada si dus, plasa de tantari la usa exterioara, avand o terasa exterioara pentru fiecare camera, cu masa si scaune pentru relaxare.

Gazdele noastre au fost Panagiotis si Anna Gatsoulias, doi frati care isi impart in totalitate administrarea complexului, fiind foarte receptivi, rigurosi si seriosi. Au fost foarte cooperanti atat pe timpul cat am purtat corespondenta privind rezervarea, raspunzand prin e-mail (info@filippos-studios. gr) la toate intrebarile si oferind toate informatiile utile, cat si pe toata perioada cat am fost cazati in complex. Complexul are in compunere 4 corpuri de cladire, de la A la D, primele fiind cu vedere totala sau partiala spre mare, fiind despartite de plaja de o soasea care strabate faleza statiunii.

In corpul A, intr-o gradina interioara, este dispus un berbeque avand toate dotarile necesare, o terasa acoperita cu o masa si canapea pentru mai multe persoane, unde se pot organiza activitati diverse pentru mai multe persoane sau grupuri de familii, avand inclusiv spatii de joaca pentru copii.

In tot complexul exista Wi+fi free, putand fi accesat cu parola primita la cazare, avand un semnal destul de bun pe tot intregul complexului.

In imprejurimi se afla mai multe taverne si terase dispuse de-a lungul falezei, printre care recomand taverna Kazanis, Arsanas, Kiani Akti... etc.

Nu am facut plaja in Nikiti, preferand plajele din zona, cele mai frecventate fiind cele de la Kalogria -Mango Beach, Lagomandra si Ag. Ioannis, Sarti.

In cele din urma am facut un tur al peninsulei, oprind in trecere pe plajele cunoscute din Sithonia: Karydi, Portocali, Fava, Sarti etc.

Despre traseu, am folosit traseul clasic atat la dus cat si la intors, prin Ruse Sofia (centura de sud) -kulata -Salonic - Nea Moudania -Nikiti si retur, alimentand in OMV Sandanski (Bg).

Recomand cazarea Filippos Studios & apartaments, fiind una confortabila in raport calitate /pret, avand la dispozitie toate facilitatile de care dispune o cazare de +3 *. Pentru alte intrebari referitoare la aceasta locatie si imprejurimi, va stau la dispozitie!

Trimis de adriatica in 01.07.13 11:24:25
Validat / Publicat: 01.07.13 12:48:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Potos - Thassos

VIZUALIZĂRI: 7107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriatica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Plasa la usa culisanta, catre terasa exterioara!

[01.07.13 13:34:33]

preţul (40 euro) este per cameră / noapte, probabil?

[01.07.13 13:41:39]

@webmaster:

40 euro/ camera dbl. / noapte -side sea view

50 euro/ camera tripla /noapte -side sea view

60 euro / loft apartament / noapte side sea view

supliment de 5 euro pentru sea view

[01.07.13 14:07:54]

@adriatica: mulțumesc, am modificat rubrica "Preț sejur" în consecință

[02.07.13 08:26:51]

@webmaster: Multumesc frumos! Adriatica.

doriana_s
[08.07.13 21:42:25]

cum sunt preturile la alimente? multumesc

[09.07.13 09:22:52]

@doriana_s:

Gasiti preturi accesibile in Lidl pentru produsele alimentare si nealimentare, un pic mai mari ca in Ro. Acum depinde ce anume va intereseaza... Gasiti si o piata organizata in firecare vineri in Nikiti, cu produse agroalimentare. un fel de bazar cu de toate. Preturile din taverne sunt ceva mai mari, pentru un pranz de doua persoane cu un fel de baza, bauturi racoritoare si o bere ajunge la aproximativ 15- 20 euro. Am completat aceasta postare cu cateva foto, avand la dispozitie cateva preturi din taverna Akti si Mango . Adriatica

calatorul
[20.01.16 14:59:26]

Felicitari, excelent gasita locatia, bine asezata, frumoasa si dotata, nu mai zic de pretul excelent. Noi am oscilat in alegeri intre foarte putine optiuni, ce/i drept full sezon, am gasit ceva bun si ieftin si ceva frumos dar mai scump. Am stat la amandoua cate 5 zile, fiecare a meritat vizita. Dar cand mai merg in zona am sa caut pensiunea asta. Multumim pentru informatii si vacante frumoase!

[20.01.16 15:33:03]

@calatorul50 - Am citit postarea dv. Recomand cu încredere aceasta locație tuturor celor interesați de o cazare in Sithonia, zoan Nikiti! Va răspund cu mare plăcere la orice întrebare referitor la cazarea din Filippos studios &apart.

Toate cele bune! @A.

calatorul
[20.01.16 16:07:04]

@adriatica - Multumesc pentru raspuns si atentia acordata, nu stiam ca ati vazut relatarea mea pe AFA. Ma bucur ca nu am scris degeaba si multumesc pentru informatiile oferite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

IulianPetru
[20.01.17 20:09:11]

@adriatica: Hello, multumesc pentru descriere, foarte detaliata; as avea o singura intrebare daca se poate: plaja din fata hotelului este in regula si pentru copii? Adica ii adanca foarte repede, strada este foarte aproape de plaja? ... copii mai alearga si na. Multumesc anticipat!

[22.01.17 12:06:05]

@IulianPetru:

Plaja din zona vilelor Filippos este ok... una cu nisip si pietricele fine, inrrare lina in mare, insa nu este amenajata cu sezlonguri. Pentru plaja noi ne deplasam catre Kalogria (Mango) la 3-4 km de Nikiti. Alta plaja super este cea de la Lagomandra. Dar pentru o plaja de cateva ore dupa amiaza va puteti cantona pe plaja din Nikiti! Toate cele bune si vacante frumoase!

[22.09.17 12:29:59]

@IulianPetru:

Sper ca acest raspuns sa nu vina prea tarziu.

Plaja de langa vilele Filippos nu era una amenajata cu sezlonguri si umbrelute, dar se putea face plaja fiind una cu nisip fin si intrare lina in mare. Zona de plaja amenajata era la o distanta considerabila fata de aceasta locatie, aproximativ 1500 m.

Am inteles de la cei care au vizitat Nikiti in acest an ca faleza si plaja au suferit modificari substantiale in bine!

Tcb.

adriatica, calatorul, doriana_s, IulianPetru