ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2013
ÎNSCRIS: 28.06.13
APR-2013

Bangkok City of Life

O saptamana in Bangkok

Primul sejur planificat de mine, fara agentii de turism, a inceput in Bangkok urmand Phuket, Singapore si Kuala Lumpur.

Calatoria a inceput in München, zborul, desi serviciile au fost excelente (Emirates) a fost foate lung si obositor, am ajuns in Bangkok seara in jurul orei 22:00. O mare greseala a fost Visa on arrival, care se acorda in aeroport pt o perioada de 14 zile, o coada imensa, 2-3 ore pierdute, nervi, oboseala, nimeni nu iti spune ce si cum sa completezi, o harababura imensa. In fine, la iesirea din aeroport se poate inchiria o masina sau mai simplu un taxi, care spre surprinderea mea avea o suprataxa de 10%, pt folosirea aparatului de taxat, trebuie de asemenea sa platesti si autostrada.

Pot spune ca am inceput cu stangul, toata lumea alearga dupa bacsis, taximetristi iti fac pretul inainte sa porneasca la drum, trebuie sa te targuiesti si de fiecare data obtii cam 1/3 din pretul cerut de ei, vorbesc engleza foarte foarte putin, in prima zi ma intrebam deja daca am facut o algere buna, avand in vedere costurile sejurului.

Dupa o noapte de somn bun, am plecat la plimbare prin Bangkok. Orasul este extraordinar, zonele turistice curate, transportul in comun civilizat, curat, clima, mancare la fiecare colt de strada si in special fructe, care au un gust aparte.

Primul obiectiv, dupa o plimbare cu barca pe raul Chao Phraya, a fost Palatul regal, cuvintele nu pot descrie acest sentiment, parca timpul sta in loc. Palatul este imens, totul din aur, parca esti prins intr-o poveste si foarte, foarte multi turisti. Biletele au costat 120 Bht, permis de o zi pt plimbarea pe rau (poti folosi taxiul- vapor pana la ora 17:00 de cate ori vrei, are ore fixe pt plecari) si 500 Bht pt intrarea in Palat.

Localnicii sunt ambili si veseli, dar fiecare incerca sa obtina bani de la tine intr-un fel sau altul, dc. cineva va ofera pe strada o mini excursie sau spune ca templele sunt inchise din nu stiu ce motiv, refuzati amabil si mergeti mai departe, altfel o sa aveti parte de o plimbare pe la toate magazinele de confectii, bijuterii sau mai stiu eu ce, calitate foarte proasta, preturi bomba, timp pierdut.

Dupa visita la Palat am incercat ceva din faimoasa mancare Thai, va pot spune ca este foate gustoasa, atentie la mancarea picanta…extreme de picanta, apoi am vizitat Templul Wat Arun, de asemenea impresionant, in forma de piramida, se poate urca pana sus pt o priveliste superba – se poate vedea tot raul si Palatul. Problema este la coborare, treptele fiind foarte inguste si abrupte, dar merita incercat (pretul biletului a fost 60 Bht). O cina si o bere Thai au incheiat o zi incredibila.

Acesta a fost doar inceputul unei vacante de neuitat, a doua zi am inceput cu excursiile obtionale, se pot cumpara la orice colt, am preferat agentia hotelului pt siguranta.

Prima excursie a fost piata plutitoare, interesant de vazut nu neaparat de cumparat - preturile fiind uriase, pt turisti. A urmat o vizita scurta la un atelier de sculptura in lemn de tec, preturile sunt foarte bune, se poate cumpara si mobile, dupa care o pauza bine meritata si un pranz copios de care aveam nevoie.

Excursia s-a incheiat cu o visita la Rose Garden, unde am vazut elefantii jucand fotbal, un show total facut de 2 baieti cu vreo 10 crocodili – Crocodile wrestling show si o mica prezentare a istoriei tarii. Desi planuiam o noapte alba in Bangkok, dupa cina am adormit imediat.

In urmatoarea zi am avut planificata o excursie in afara orasului, am vizitat Calea Ferata a mortii costruita în timpul celui de-al Doilea Război Mondial de prizonieri. A urmat pranzul, mancarea extraordinara, locatia de asemenea restaurantul plutind de un rau. Ultima oprire a fost ceva ireal Templul Tigrilor din Kanchanaburi, unde poti atinge un tigru, poti face poze cu el, o senzatie de nedescris – o poza imbratisand un tigru de 200 de kg, la inchidere calugarii aduc un tigru si il hranesc cu biberonul un contrast extraordinar – un tigru urias este hranit cu un biberon de lapte. Drumul inapoi la hotel binenteles lung si obositor.

Zilele urmatoare am vizitat orasul de la un capat la altul, Jim Thompson Musem este un loc de vazut, de asemenea viata de noapte, care nu poate fi descrisa.

Prima parte a unei vacante de neuitat se incheia, urmatoarea destinatie Phuket.

Trimis de thomas_cristi in 30.06.13 12:53:21
Validat / Publicat: 30.06.13 14:00:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Phuket

VIZUALIZĂRI: 4670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thomas_cristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.13 13:59:59]

@thomas_cristi: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mariana.olaru
[30.06.13 20:38:14]

Interesant review și mai ales interesantă destinația. Poate n-ar fi fost rău să dai și câteva informații legate de subiectele fotografiilor, care nu sunt atât de cunoscute precum, să zicem, Turnul Eiffel sau Turnul Big Ben, încât să le recunoască oricine. Și unde e poza cu tine îmbrățișând un tigru de 200 kg?!

În plus, la fel de interesant și mai ales util ar fi fost să aflăm cum ți-ai planificat sejurul și cât a costat el, fără excursii opționale.

tonyec
[30.06.13 22:16:56]

@thomas_cristi: Foarte bune chestii Cristi si eu mi-am planificat plecarea tot din Munchen 2009 cu Thai si a fost perfect imi place ca scrii mai multe chestii faine de Bangkok pe care sper sa il "refac" anul viitor combinat cu o Cambodgia, Indonesia si Singapore. Adevarul ca si Pattaya a fost superok si sincer si sotia a zis ca s-ar re-intoarce acolo )

TraianS
[01.07.13 08:34:26]

Foarte interesanta destinatie.

Poveste-ne mai cu incetinitorul, ca eu unul nu m-as plictisi sa citesc.

Foarte frumoase pozele.

Mi-a facut pofta de vacanta "localnicul" din P10. De o vacanta din asta de tip "ma doare la basca", adicatelea...

Bine ai venit pe AFA.

[01.07.13 10:17:57]

Silviu Lache
[01.07.13 16:28:03]

Excelent rewiew.

Mă bucur că votul meu înseamnă şi suprbonusul de 2000 de puncte.

Te apreciez pentru faptul că ai plecat fără să apelezi la o agenţie de turism.

Ştiu, este mult mai complicat, fac "sportul" ăsta de 25 de ani, dar este şi mult mai plăcut. Intri astfel în categoria călătorilor - "cei care ştiu unde se duc" şi părăseşti categoria turiştilor - "cei care ştiu de unde vin".

[01.07.13 18:05:42]

Multumesc pt ecourile pozitive, nu ma asteptam ca review - ul sa fie atat de apreciat. Cred ca as putea scrie o carte, atat de mult ar fi de povestit.

Am postat si una din pozele cu tigrii.

Pt admin, http://www.youtube.com/watch?v=SXXK4P2Ogs0 - melodia preferata. Ms

[01.07.13 18:14:50]

@thomas_cristi: clipul indicat a fost adăugat ca ilustraţie video-muzicală a impresiilor.

pozele suplimentare vor fi validate cât de curând se poate (e o listă lungă în aşteptare)

Mikii
[07.07.13 20:15:51]

Buna Cristi, mi-a placut foarte mult review-ul tau! Noi planuim pentru la anul o vacanta asemanatoare si m-ai ajuta foarte mult daca mi-ai spune cat aproximativ te-a costat toata treaba asta- fara si cu tururile optionale si celelalte cheltuieli suplimentare. Si cat ai stat in fiecare locatie.

Merci anticipat si la cat mai multe vacante reusite!

Muffin2009
[15.11.13 15:13:28]

Nu ai urcat la sky barul hotelului Lebua unde s-a filmat Hangover 2?

[15.11.13 16:53:47]

@Mikii: Scuze ca nu raspuns la timp, nu am mai verificat site-ul de ceva timp. Am revenit... dc mai ai nevoie de informatii

[15.11.13 16:57:52]

@Muffin2009: Nu am ajuns acolo si imi pare rau ca nu am fost, dar anul viitor sigur ajung in Bangkok cateva zile.

Adina_adina
[22.04.15 08:44:53]

@thomas_cristi - Buna! Multumesc pentru tot review-ul, planuiesc si eu sa merg si mi-a fost foarte folositor sa citesc ce ai scris.

Ai putea sa imi recomanzi cea mai buna zona a Bangkok-ului in care sa imi caut hotel?

Multumesc!

monaserban
[02.11.15 22:27:54]

@thomas_cristi - buna Thomas as vrea sa te intreb cum a fost vremea in Aprilie (daca a fost f cald si a plouat). Eu as vrea sa plec pe 15 martie 2016 si m-ar interesa sa nu prind musonul.

[03.11.15 13:15:56]

@monaserban: am avut super vreme. A plouat câteva zile doar la prânz max o ora. Peste 35 de grade, asa ca ploaia a fost chiar binevenita.

monaserban
[03.11.15 13:20:27]

@thomas_cristi - multumesc pt raspuns

Adina_adina, mariana.olaru, Mikii, monaserban, Muffin2009, Silviu Lache, thomas_cristi, tonyec
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: