ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2013
JUN-2013

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Aspecte negative si pozitive

Abia am revenit din vacanta si trebuie sa scriu pentru ca eu n-am gasit decat foarte putine impresii despre acest hotel.

Este un hotel cu doua corpuri (Magnolia 1 si Magnolia 2) situate teoretic in Nisipurile de Aur, practic intr-o zona aflata la 9 km de Nisipuri, extraordinar de greu de identificat, cu drum prost, blocat la un moment dat... in fine, o aventura sa ajungi la destinatie.

Am ajuns, ne-am cazat imediat, desi era doar ora 11.30, dar surpriza la camera a fost de mari proportii. Hotel de 4 stele, catalogat pe net cam de 3 + la capitolul camere dupa parerea noastra nu merita nici 2+.

Am fost cazati la Magnolia 2 in camera "park view", un fel de "parking and disaster view", adica in susul acestui hotel se gaseste un Hotel Atlantic, lasat in paragina, destul de inspaimantatoare vedere. Camerele de pe acea parte (am descoperit ulterior pe planul de evacuare afisat pe usa) sunt meschine, camera rezervata pentru 2 adulti si 1 copil avea 3.5m /3.5m, 2 paturi de o persoana individuale (nici macar pat matrimonial), baia nu are cada si nici cabina de dus, are o amarata de imprejmuire din gresie a unui patrat cu latura de 60-70 cm deasupra caruia este atarnata o perdea de dus, cand o foloseai curgea pe podeaua baii o gramada de apa care ramanea in mijlocul baii pana cand era impinsa cu mopul (si nu prea des) - conditii de 4 stele..., dar are uscator de par pe perete.

In camera ne-am asteptat sa gasim un mini-bar, un mini-frigider... aiurea, spatiul de sub televizor unde ar fi trebuit sa se gaseasca acesta era gol. Recunosc sincer, socul cand am vazut camera a fost major. Nu m-am dus sa cumpar camera dar speram la un minim de confort, totusi.

Camera are balcon, cu o masuta si 2 scaune, ar fi trebuit sa aiba si un uscator de rufe pliabil dar se mai vedeau doar diblurile de unde fusese cu ceva vreme in urma scos (la Magnolia 1 balcoanele aveau uscatorul respectiv).

Am iesit din camera sa mergem spre restaurant iar pe drum sa vorbim la receptie. La receptie am solicitat frigider si initial ni s-a spus ca "sigur ca da, da' costa", dupa o mica discutie s-a ajuns la concluzia ca ni-l vor aduce in camera.

Cert este ca pana dupa ce am revenit de la masa camera deja arata atlfel, ne lipisera paturile si adusesera un fotoliu-pat pentru copil (asta fara sa mai solicitam noi) si mini-barul.

In camera in primele 3 zile ne-au facut curatenie la modul schimbau sacii de gunoi si probabil maturau, camera a avut parhet iar baia gresie, o zi da si una nu dadeau cu mopul in baie sa impinga apa la scurgere, prosoapele nu au fost schimbate niciodata in cele 6 zile. E drept ca in ziua a 5-a nici n-a mai trecut nimeni prin camera, sa stim clar cum sta treaba.

Masa se serveste doar la Magnolia 1 si intre Magnolia 2 si Magnolia 1 sunt 129 de trepte si o pasarela.

Pana aici au fost aspectele pe care noi le-am avut de reprosat (practic totul tinea de camere si de confortul din ele).

Aspectele pe care noi le-am gasit pozitive sunt multe:

- hotelurile sunt situate intr-un parc natural, plin de copaci si verdeata;

- intre cele doua ai sansa sa faci miscare cat sa nu te poti simti cumva sedentar;

- piscina de la Magnolia 2 are sectiune pentru copii;

- activitatile care se organizeaza de care o echipa de 2 fete si 2 baieti privesc atat copii cat si adultii, se tin cat e ziua de lunga pe plaja (water-gym pentru doamne, darts, table, karaoke si tot felul de alte jocuri la barul de pe plaja, activitati pentru copii la malul marii si concursuri de desene tematice la terasa de pe plaja) iar seara se organizeaza la Magnolia 2 spectacole, concursuri, pool party si se vorbeste in: bulgara, rusa, poloneza, ceha, germana si engleza;

- plaja alocata Magnoliilor se intinde cam pe 200 m la mare si are doua "cabine" de salvamar cu cate 2 posturi fiecare, baietii sunt la datorie zilnic de la 8 la 18 si sunt extrem de atenti si de activi;

- se poate servi masa la pranz si pe plaja, unde se gasesc pizza, paste, peste, o garnitura si o salata, cateva fursecuri/biscuiti, fructe si inghetata;

- umbrela este gratuita, sezlongurile de platesc 4 leva/zi/buc;

- plaja este foarte buna, apa la fel, am vazut o apa atat de limpede cum n-am vazut de prea multe ori, desi destul de adanca iti vedeai degetele de la picioare;

- masa foarte ok; o gama foarte mare de salate de tot felul, 4-5 feluri de mancare (cu carne si garnituri), 2 supe, 2-3 feluri de prajiturele si 2-3 feluri de fructe;

- parcarea este gratuita si nepazita;

- zona foarte putin dezvoltata pe partea de distractii, buna de mers cu copii (am vazut atat de multi copii de ziceai ca suntem in tabara), de plimbat de plaja si facut aerosoli;

- in Nisipurile de Aur se poate ajunge foarte comod cu doua autobuzuri 109 si 409 care se iau din fata hotelului si cu care mergi cam 3 sau 4 statii DAR trebuie sa fii atent in ce directie merg, directie indicata de o placuta afisata pe bordul autobuzului Varna/Zl. Pyasatci (Nisipurile de Aur).

La plecare am intalnit la receptie o dra care vorbea foarte bine engleza si care ne-a solicitat un review despre sederea noastra la ei si normal ca ne-am prezentat opinia si am rugat daca s-ar putea sa vedem un studio si un apartament, din pacate nu se putea, totul fiind ocupat, dar ne-a precizat ca pe viitor daca vrem sa revenim la ei in rezervare sa scriem toate detaliile legate de ce vrem sa aiba camera in ea pentru a nu mai avea nemultumiri (respectiv vedere la mare, unde camerele sunt mult mai mari si mai incapatoare, pat matrimonial si canapea pentru copil...).

De la strada care desparte Magnoliile de drumul de coboara catre plaja mai sunt de coborat 99 de trepte (informatii despre care noi nu am avut cunostinta si care pot conta daca mergi cu copii foarte mici, cu carucior sau gravida fiind).

Trimis de kitty_nic in 29.06.13 14:24:24
Validat / Publicat: 29.06.13 15:26:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Golden Beach Park Hotel

VIZUALIZĂRI: 3827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kitty_nic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.06.13 14:36:03]

@kitty_nic: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂSunshine Club Magnolia & Spa Hotel:

• pagină generată în 0.044665098190308 sec