ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2013
    ÎNSCRIS: 20.05.13
    JUN-2013
    2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Relax Holiday Complex

Am fost intr-o mini excursie de Rusalii la Relax Holiday Complex in Sunny Beach in iunie 2013.

Dupa un drum enervant prin tara bulgarilor (vezi impresii), Bulgaria adica, am ajuns in Sunny Beach. Am facut rezervarea pe booking cu o seara inainte de plecare pentru doua nopti, un apartament cu un dormitor de cca 50m2 pe care am platit 100€ cu mic dejun. Mentionez ca era o locatie pentru patru persoane iar noi eram doar trei - mama, tata si copilu'. O sa vedeti mai tarziu de ce...

Ajunsi in Sunny, am purces la cautarea hotelului. Stiam ca bulgarii stau prost la capitolul indicatoare, asa ca m-am inarmat cu calm. Dupa ce am dat o tura de statiune, bazandu-ma pe faptul ca Ioana stie ce face, am ajuns la concluzia ca nu sunt bune coordonatele Gps de pe booking. Ma obisnuisem ca aparatul meu sa-mi arate inainte toata statiunea si abia apoi sa ma conduca la destinatie. De data asta ceva nu era in regula. Dupa primul tur, Ioana ma trimitea inapoi la Varna. La centrele de informare turistica nimeni nu stia unde e Strada (ulitsa) Nessebă, unde scria pe site ca trebuia sa ajungem. Incepusem sa-mi amintesc cateva cuvinte in bulgareste, alea, primele pe care e obligatoriu sa le inveti, ca sa nu razi ca prostu' cand te trimit aia la obarsie...

Zic: calm, a nimerit orbu' Braila, io-s galatean asa ca nu poate fi departe. Ok, cauta acul in carul cu fan. Si darul avea cateva sute de hoteluri. Una de la o agentie zice: mergeti spre Sveti Vlas! Hai spre Sfantu' Vasile, poate se indura si de noi ca suntem amarati si ne e foame!

Trecem de Hotel Majestic si facem stanga, sa ne cocotam pe un deal, in dreapta era marea. Dam peste un bulgar bun vorbitor de engleza, cu moaca de grec evazionist, care uda gradina. Se uita pe harta si zice: cred ca e un hotel nou, mergeti pe strada principala si faceti a doua la stanga. Spasiva si la drum.

Intr-adevar, inainte de Hotel Yalta, se face un drum la stanga, neamenajat care urca spre hotel Relax. Mai mult, din strada se vedea si sigla... Uf, am ajuns!

Prima impresie era ca zona a fost depopulata. Cateva cladiri moderne, unele parasite, altele ocupate, creau impresia ca suntem la capatul statiunii. Si asa era, la cativa metri se vede indicatorul de intrare in Sveti Vlas.

Intru in hotel, ma dau la bulgaroaica, fiindca sunt revoltat ca nu gasesc hotelul, ca nu raspunde nimeni la telefon, etc. Aia isi cere scuze si-mi cere voucher-ul. Il atat, arata deja ca harta lu' Robinson Crusoe, aia rade, mie imi vine sa latru, dar nu stiu in bulgareste. Relax, ai... ?

Tipa ia o cheie si-mi arata un apartament la parter, langa piscina. Krasavitsa (draguta), am io moaca de gogosar? Vreau o camera linistita, nu am chef sa-mi sara plozii din balcon in piscina si viceversa. Ok, sir, let me show you another room! Eeee, m-a facut Sir, asa mai vii de-acasa. Si s-a produs minunea: imi deschide un apartament la etajul 1, cu vedere la mare, pe partea opusa piscinei, unde se auzeau doar vrabiile si un pickhammer care canta la o vila in constructie in apropiere.

Da, asa da! Decartez 10 leva pentru deranjul bulgaroaicei, aia ca nu trebuia, blabla, texte...

Apartamentul arata ca in poze si mai mult: un living mare, cu doua canapele extensibile confortabile, cu tv catodic, programe bulgaresti, o bucatarie dotata foarte bine, numa' oala de ciorba de 10 kile a lu' soacra-mea lipsea, masina de spalat Ariston si frigider mare Liebherr. Balconul foarte fain, parchet pe jos. Dormitorul cu pat dublu, curat, un dulap de haine si nelipsita oglinda. Baia mare, cabina de dus, boiler, prosoape si sapunuri de-alea mici pentru colectionari. Foarte misto! Un apartament de nota 10 cu felicitari, care poate gazdui 6 persoane.

Masa la restaurantul hotelului a fost cam slabuta! Am comandat la sosire o portie de paste Carbonara (mediocre) si o mancarica de cartofi la cuptor cu branza si sunculita (buna, nimic deosebit). Din pacate, fetita a resimtit traseul virajat pe care l-am parcurs si, dupa ce a mancat pastele, a dat la boboci. Fetele care serveau au fost foarte amabile, au venit urgent sa faca curat si s-au oferit sa aduca chiar un medic daca situatia se agrava. Slava Domnului, n-a fost nevoie!

Micul dejun este a la carte. Sunt vreo patru combinatii din care alegi ce poti. Ori un platou cu ordefuri, ori musli cu lapte, etc. Noi aveam dreptul la 4 portii, am comandat doar trei, si, pentru ca eu nu sunt bautor de cafea, am comandat doua deaiuri si un espresso pentru nevasta. Cand am vrut sa mai comand inca o cafea, intrucat la ei portia e de 50 ml, mi-au adus la cunostinta ca trebuie sa o platesc. 1,50 leva. Asta nu mi-a placut, dar n-avea rost sa ma cert.

In rest, e un hotel care isi merita calificativul de pe booking. Totul arata ca in poze, piscina e curata, cu sezlonguri si dus, parcarea moca, personalul amabil. Te poti relaxa cateva zile.

Singura problema e distanta pana la plaja din fata hotelului. Zece minute de mers voiniceste pana la o plaja partial amenajata, cu nisip grosier, la care ajungi printre balarii, unde exista un bar obosit care inchiriaza sezlonguri si umbrele cu 8 leva bucata, pret valabil in toata statiunea. Intrarea in apa e cam nadoaka, poti sa aluneci pe pietre din cauza albelor de la mal iar dupa 15-20 de metri, apa are cam 1,20 metri adancime. Dupa ce treci de pietroaie, exista o zona cu nisip fin, excelenta, unde apa devine mai mica, cca 80 cm si apoi mergi mult si bine pana la geamandura galbena. Totul este inconjutat de doua diguri de piatra pe care poti sta si prinde pesti direct din apa limpede. Apropos, apa era cam rece, eu personal m-am avantat abia pe 24.06 spre seara in ea, dupa o zi torida, cand nu cred ca avea mai mult de 24 de grade.

Oricum, noua ne-a placut plaja asta, insa nesansa a facut ca aceasta criza artificiala si interminabila sa sisteze lucrarile de modernizare a intregii zone in care am stat, care are un potential turistic ridicat prin pozitionarea excelenta la poalele muntelui, departe de agitatia si tumultul centrului statiunii. Am trait o clipa de nostalgie atunci cand am simtit mirosul acela de Marea Neagra de pe vremea lui Ceausescu, de apa sarata, inconfundabil, pe care il savuram in fiecare vacanta de vara cand mergeam in tabere... Hmmmm, ce vremuri, ce Pepsi, ce Brifcor, ce inghetata... Dumnezeule, m-am intors in timp cu 30 de ani!

Am mai fost si pe plaja Alibi, insa acolo mi s-a parut aglomerat, kitsch-os si obositor. Multi rusi, multi romani si multa agitatie. Singurul lucru fain era parasailing-ul. Era bun pentru soacra-mea... Va dati seama, s-o dai cu parasuta! In rest, nimic deosebit, slalom printre prosoape, vanzatori de porumb, masaj la șale, tot tacamul de la Mamaia, dar mai civilizat.

Parcarea 2 leva pe ora. Am luat masa la taverna Malina. Mancare buna insa nimic deosebit. De fapt, cam toate tavernele din Sunny sunt niste pizerii care servesc pe langa produsul de baza, pizza, paste, grill si ceva bauturi, la mare moda fiind cocktail-urile. Mai putin am intalnit mancare traditionala bulgareasca - cum am mancat la Veliko Tarnovo. Mult turism. Multe servicii. Putin traditional.

In rest, nimic deosebit. Un bilet de autobuz 1,20 leva, preturi la supermarket (Zora) mari, la taverne la fel, la haine asisderea, din punctul asta de vedere, cred ca sunt la acelasi nivel cu grecii.

In concluzie, recomand hotelul, recomand statiunea dar cu rezerva ca nu e o statiune ieftina!

Dobre deni!

Trimis de cippp in 29.06.13 13:12:37
    Validat / Publicat: 29.06.13 14:16:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Tarnovo

VIZUALIZĂRI: 2438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cippp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bujorel
    [29.06.13 21:19:48]

@cippp: Amuzant comentariul, mai pe stilul meu. Intr-adevar, Sveti Vlas e inca in mare parte santier, mai ales la intrare e cam urat, insa m-am simtit bine acolo. Plaja din SV a fost chiar faina, nu au fost pietre, le scosesera probabil, nu imi dau seama unde ai facut tu baie... Oricum, o data in viata merita. In august am rezervat in Kiten, o statiune traditional-bulgareasca, cu taverne si sute de buticuri in care rar vezi sau auzi romani, asta daca iti place sa fii explorator si nu turist de masa... Oricum, pe unde apar romanii, bulgarii sar preturile, vezi Nisipurile unde nu mai e pomana ce era prin 2007... Asa si la Slancev Briag (Sunny), fata de 2010 cand am trecut pe acolo, acum e mai scump cam cu 20%, vorbesc de august in varf de sezon.

cipppAUTOR REVIEW
    [29.06.13 21:47:18]

Multumesc pentru incurajari!

Sa fim bine intelesi: hotelul Rilax Holidei Campliecs se afla in Sunny Beach, in nord, la iesirea catre Sv. Vlas! Acolo, in dreptul hotelului, mai exact prin fata hotelului Yalta, se deschide o poteca perpendiculara pe drumul principal care duce la plaja salbatica de care vorbeam. Toata actiunea se petrece in Sunny Beach, Sv. Vlas are aici doar rol orientativ. Apa era murdara din cauza de alge, drept pentru care fiica-mea i-a spus ''ciorba de zarzavat''. Deh, suntem in Bvlgaria...

[05.06.14 10:39:02]

bujorel, cippp