ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2013
DIN: Chiajna [IF]
ÎNSCRIS: 28.06.13
JUN-2012

Excelent la Maria

Va salut, dragi prieteni!

Inainte de a posta impresiile despre recent incheiata vacanta de la hotel Suzie as vrea sa scriu cateva randuri si despre vacanta de anul trecut de la hotel Maria din Potos. Anul trecut (fiind pentru prima data in Grecia) am gasit pe internet o super oferta last minute in insula Thassos despre care auzisem numai lucruri bune, la hotel Maria. La debarcarea ferryboatului in Limenas ne-am suit in autocar asteptand cu nerabdare sa ajungem fiecare la locurile de cazare rezervate. Mai aveam putin sa ajungem si imi faceam tot felul de griji: la suma mica platita o sa fie " o teapa " (obisnuiti cu turismul din Romania); o sa stam in vreun subsol insalubru; ca personalul o sa fie arogant si necomunicativ etc., etc. Si iata-ne in sfarsit coborand din autocar in dreptul hotelului impreuna cu 4-5 cupluri. Temerile si indoielile mele s-au risipit inca din receptia hotelului cand am fost intampinati cu amabilitate si bucurie de catre proprietarul hotelului impreuna cu sotia acestuia.

Rand pe rand ne-au repartizat camerele si ajungand in dreptul nostru si-au cerut scuze spunand ca mai dureaza aproximativ 20-30 min pentru a fi pregatita camera si ne-au rugat sa mergem la barul frumos amenajat la marginea piscinei servindu-ne din partea casei cu suc natural, bere, chipsuri si alune. Dupa cca. 10-15 min ne-au invitat sa vedem camera cerandu-si din nou scuze pentru intarziere.

Camera era perfecta: de o curatenie exemplara si un miros foarte placut de flori proaspete care te intampina inca de la intrare; aceasta era dotata cu chicineta echipata cu toate ustensilele de bucatarie necesare unui voiaj; doua paturi pe care le-am unit ulterior, televizor cu 7-8 canale, aer conditionat contra cost - pe care nu a fost nevoie sa-l folosim pe perioada vacantei si un balcon foarte generos unde serveam micul dejun (achizitionat de la numeroasele magazine din apropiere) si prajiturile specifice zonei de la cofetaria locala.

La baie apa calda a fost non stop, prosoapele de calitate, numeroase si impecabil de curate care se schimbau la 2-3 zile.

Curatenia se facea zilnic si in tot hotelul era un miros foarte placut.

La piscina nu am fost pentru ca fiind pentru prima data in Thassos eram dornici sa vedem si sa descoperim cat mai multe plaje ale acestei minunate insule.

La barul de la piscina am fost sa urmaresc finala Campionatului European dintre Italia si Spania unde in timp ce-mi savuram delicioasa bere Mythos am fost servit din partea casei de barman cu chipsuri si paine prajita unsa cu ulei de masline si mirodenii locale- a fost delicioasa.

Tot timpul sejurului patronul impreuna cu sotia ne intrebau daca avem nevoie de ceva sau ne pot ajuta cu sfaturi privind atractiile turistice din imprejurimi.

Pentru cei foarte pretentiosi ar fi un singur minus: dimineata devreme sunau clopotele bisericii de vis a vis care era in constructie - pe noi nu ne-a deranjat, a fost orologiul nostru.

Anul acesta am vrut sa revenim la hotel Maria dar din pacate locurile erau epuizate si am ales hotel Suzie din Skala Potamia despre care o sa va povestesc alta data.

Trimis de veteranu in 28.06.13 23:20:48
Validat / Publicat: 29.06.13 08:03:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: tot in Thassos

VIZUALIZĂRI: 2806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (veteranu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asteptand sa preluam camera

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.07.13 09:26:29] »

te-as intreba acum, dupa ce ai scris despre cele doua locuri pe care le-ai vizitat unde te-ai duce din nou , in Potos sau in Skala Potamia?

veteranu [02.07.13 23:17:17] »

@sandu. 53:

Amandoua sunt super cu un mic plus pentru Skala Potamia.

Pare un mic Busteni cu iesire la mare, privelistea e de senzatie, totusi as incerca si insula vecina Samothraki!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.07.13 08:16:54] »

@veteranu: ai perfecta dreptate, asa am perceput si eu locul mare dar si Busteniul aproape... excelent ai scris in toate rev. despre Thassos!

veteranu [03.07.13 17:31:15] »

@sandu. 53: Salut

Da imi place Thassos foarte mult.

Inca ceva despre Potos:

-la 3-4 km. de Potos inspre Limenaria se afla plaja care pentru mine este numarul 1 din insula : METALIA

ile07 [15.07.13 23:26:45] »

@veteranu: Buna seara, imi spuneti va rog care din cele 2 (Potos si Skala Potamia) este mai animata? Va multumesc

veteranu [17.07.13 17:47:01] »

@ile07: Salut

La animatie un mic plus pentru Potos (pentru terasele de pe plaja si cele dintre Potos si Pefkari)

si la cadru natural (peisaj) un plus pentru Skala Potamia!

flaviana77 [19.06.14 12:48:46] »

buna, imi poti spune si mie cand ai fost la Maria? in anul 2012??? stii de ce intreb?pentru ca am citit un rewiev din 2014 aici pe AFA si nu am identificat decat lucruri negative in acel rewiev.

in alta ordine de idei, imi poti spune prin comparatie, care dintre cele doua locatii a fost mai pe gustul tau, adica intre Susie si Maria??? (aici ma refer si la statiunile in sine ca modalitati de a petrece timpul, taverne, muzica, etc. nu cluburi ca nu le avem noi cu astea, dar parca atunci cand este mai animata o statiune altfel te simti in concediu).

multumesc anticipat si imi cer scuze pentru deranj.

veteranu [19.06.14 22:34:38] »

@flaviana77: Buna Flaviana

Am fost cu sotia in iunie 2012 la hotel Maria si a fost foarte bine, acum depinde si ce pretentii aveti dvs, dar pentru doua stele este mai mult decat bine, acum 5 - 6 ani in Eforie sud si Neptun se dezmembrau hotelurile la doua stele, deci nu exista comparatie.

Hotel Maria are un mic plus in ceea ce priveste aspectul interior. Susie are avantajul de a fi situat aproape de frumoasele plaje ale insulei (golden beach, paradise, marble) si de varful Ypsario, piscinei i-as acorda o nota in plus celei de la Susie. Taverne bune unde se putea asculta si muzica erau langa ambele locatii dar pe la 1 - 2 noaptea se inchideau toate. Daca as putea sa va mai ajut cu ceva nu ezitati sa ma intrebati, ciao

flaviana77 [23.06.14 10:49:10] »

@veteranu:

Mersi frumos pentru raspuns, in ceea ce priveste piscina pot sa iti spun ca atunci cand suntem la doi pasi de mare, chiar nu ne intereseaza sa stam la piscina, preferam baia in mare.

In Skala Panagia am ajuns eu in anul 2012 si mi-a placut foarte mult Golden Beach o plaja superba si o apa cum nu am cuvinte sa spun.

Dar Skala Potamia este mult mult mai animata pentru ca sunt mult mai multe taverne magazine etc.

Vacanta placuta, anul acesta ce destinatie ati ales? Sa nu uiti sa ne povestesti impresiile tale.

veteranu [24.06.14 18:20:17] »

@flaviana77:

Anul acesta aveam planificata o vacanta in insula Samothraki (o combinatie de drumetii montane cu leneveala de la plaje) dar intre timp am devenit fericitul tatic al unui baietel de doua luni si minunata vacanta in insula s-a amanat pentru 2015, pana atunci o sa mai facem scurte ture de o zi-doua pe la munte sau chiar pe litoralul romanesc.

calatorul [14.01.15 21:19:16] »

Utila si interesanta relatarea, plaja Metalica n/am vazut/o dar data viitoare o caut. Si un vot mai aproape de superbonus. Vacante frumoase.

calatorul, flaviana77, ile07, sandu.53, veteranu
    Alte impresii din această RUBRICĂMarialena Hotel și Maria Hotel: