ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2013
ÎNSCRIS: 25.04.11
JUN-2013

Foarte nemulțumit

Never, never, never again

Tinand cont ca voi scrie cateva cuvinte destul de dure, vreau sa pun lucrurile in context.

Este al 4-lea an in care am decis "pentru incalzire" sa fac un mini-concediu la sfarsitul lui Iunie.

In primul an, in 2010 am tot cautat un hotel la pret bun si aproape de plaja prin Mamaia, astfel am gasit Pescarus, conditiile nu erau extraodinare insa am revenit multumita locatiei si faptului ca in fiecare an se vedeau inbunatatiri (usi noi acum, mobilier partial schimbat etc).

In acest an datorita unei delegatii aproape am omis oportunitatea Rusaliilor.

M-am decis insa Sambata 22 Iunie sa incerc sa merg 2 nopti.

Fiind Sambata, multe agentii erau inchise, din telefoanele date nu am gasit la Pescarus cazare.

Alaturi de Pescarus in Mamaia mai sunt 2 hoteluri aproape identice (dpdv structura), unul numit Lotus si altul Delfin.

In cele din urma una din agentii a oferit varianta Delfin. In ciuda unor pareri negative de pe acest site, am acceptat.

Dupa cateva ore de la rezervarea facuta telefonic prin agentie, suna o persoana de la hotel sa confirme venirea: "aveti o rezervare, veniti da? ". S-a confirmat si lucrurile au mers mai departe.

Duminica dimineata 23 Iulie, se trezeste subsemnatul cu noapte-n cap sa mearga la Delfin.

Ajuns acolo incerc sa ma cazez, o domnisoara nevinovata de la hotel spune ca NU SUNT CAMERE LIBERE, ca inca nu s-au eliberat camerele, sa revin dupa 12 si intreaba daca nu cumva rezervarea era din 22. Se explica ca rezervarea a fost facuta in data de 22 cu intrare din 23.

Plec linistit la plaja, mananc si revin la hotel pentru cazare, acolo o doamna la mijlocul anilor 40 doar cand aude de numele persoanei care a facut rezervarea incepe sa tipe isteric de zici ca cineva a inceput sa-l unga pe ala necurat cu tamaie.

Printre tipete am dedus cateva cuvinte precum: ea nu ne primeste, ca rezervarea era din 22, ca a tinut o camera libera toata noaptea, ca ne-a pus pe lista neagra etc. (de remarcat ca mai devreme nu avea camera libera, acum sustinea ca o tinuse libera).

Acum panica, stres... tipic pentru litoralul romanesc, scot tableta (nu de ciocolata, aia fusese mancate pe drum) si ma uit pe factura proforma, ciudat era din 23, venisem bine, dupa atatea tipete incepusem sa cred ca am gresit eu ziua.

Deja speriat de doamna furioasa se revine la receptie. Doamna tot nervoasa, ca ea a dat telefon, ca a intrebat daca venim, ca a confirmat etc.

Pe o urma de iritatie mentionez ca imi asum dreptul de a reclama hotelul la protectia consumatorului.

Doamna se uita prin calculator si se lumineaza, rezervarea era din 23, dansa insa era decalata cu o zi.

Isi cere scuze pentru crizele facute si se ofera sa ne acorde o camera cu toate ca se declara total neafectata de o posibila sesizare la OPC. Hotelul, spune dansa isi poate selecta clientii.

Ciudat, ma uitam prin jur, nu eram parca nici cei mai urati, nici cei mai grasi, daca ma lepad de modestie pot spune chiar ca aratam bine, cam albi dar bine.

Bun, cu cheia in mana merg sa vad camera, etaj 3 din 4. Usa de placaj, asa cum se monta prin anii 80, mobila tot de atunci, un pat statea sa se dezmembreze dar cu lenjerie de pat si prosoape curate, televizor si frigider de la mijlocul anilor 90 si un aer conditionat nou 1-2 ani.

Baia cu o gresie de vreo 10 ani, fara cadita de dus, cu bateria de la chiuveta cu o stare vizuala ce te face sa nu te speli.

Daca aveam speranta ca apa sa se si scurga, am avut pretentii mari, gresia era astfel pusa incat apa sa balteasca cu zilele, faptul ca baia nu are aerisire inrautateste situatia.

Acum, nici pe fata nu era o idee buna sa te speli, chiuveta era montata pe niste suporti de metal, asa cum se puneau pe vremuri, partea naspa era ca erau extrem de ruginiti.

Camera emana un miros profund de igrasie, mirosul se aprofunda in momentul in care orice nepriceput deschidea dulapul.

Peronal am facut prostia de vreo 3 ori in 2 zile, sincer nici eu nu stiu de ce!

Una din "multiplele" renovari aduse hotelului consta in cartela utilizata pentru prize.

Nu iti face insa iluzii gresite, nu pune nimeni incuietoare cu cartela la o usa din placaj, usa se deschide cu cheia, cartela este separat, sa se aprinda si beculetul.

Bine e complicat cu carteluta, o pui in suport, se aprinde becul care se stinge dupa 20 secunde.

Aparent trebuia pusa cateva secunde si apoi scoasa, sau cel putin asa a mers la noi.

Frigiderul era scos din priza, l-am bagat si nu mergea.

Aerul conditionat nu avea nici telecomanda, nici buton buton de pornire.

In prima vizita pe la recentie se transmit aceste mesaj doamei roscate, telecomanda spune ca n-am cerut, aparent e doar "on demand" iar frigiderul asa e el, pe "silent", nu face sunete.

Revin in camera, nu doar ca era pe "silent" dar era si cald, am realizat ulterior ca priza de frigider nu functiona. Ghinion, fix priza ce mergea si in lipsa cartelei.

Bag frigiderul in priza televizorului si incepe pe vibratii sa raceasca.

Acum belea, aveam o priza si 2 consumatori, uite asa, ba mergea televizorul, ba frigiderul si asta doar cand eram in camera, sa fie cartela pusa, altef se opreau. Ce sa spun, macar n-am facut paguba la curent.

Ulterior am vizitat receptia hotelurilor din apropiere, cele de 2 stele aveau tarife intre 66 si 158 lei, cel putin la receptie toate aratau mai bine.

Dupa toata aceasta experienta cred ca este clar ca nu revin la acest hotel, consider ca merita cel mult o stea iar doamna cu functie de sef trebuie urgent pusa pe lista celor ce primesc ajutor de somaj.

Pentru ca doresc sa termin intr-o nota pozitiva, pot spune ca acest hotel beneficiaza de vreo 40 locuri de parcare, toate gratuite, daca te invarti vreo 2 ore prin parcare, cu putin noroc, chiar gasesti unul liber, lenjeria si prosoapele erau decente si curate, este aproape de plaja si iti ofera prin starea lui dorinta de a vizita cat mai mult litoralul si nu sa dormi asa cum se face in anumite cazuri.

Trimis de mihai_parvu in 28.06.13 21:53:10
Validat / Publicat: 28.06.13 22:54:45

VIZUALIZĂRI: 3299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai_parvu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDelfin Hotel: