ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2013
DIN: Tunari [IF]
ÎNSCRIS: 08.05.10
JUN-2013
2 ADULȚI -- v: -

Bucuresti - Thassos prin Stara Zagora si scurtatura Sredec - Simeonovgrad - Harmanli

Hello la toata lumea,

Intrucat site-ul mi-a fost mereu de folos in alegerile facute uneori pentru petrecerea vacantelor si pentru ca drumul spre Thassos este un subiect destul de “hot”, m-am gandit sa va povestesc si experienta mea, care a fost una placuta.

Ca si sumarizare a cheltuielilor totale a drumului dus-intors acestea au fost cam asa:

Taxe de drum: Bulgaria: 15 Euro vigneta / 1 luna, Grecia: 4,80 Euro taxa de autostrada,

Taxa ferryboat: 52 Euro

Motorina: 111 Euro (nu am mers prea economicos :D ).

Total: 182.8 Euro

Ca si durata, drumul nostru Bucuresti – Keramoti a fost de 9h15min (am plecat la ora 4 si am ajuns la 13:15 in Keramoti si la 15:15 in Skala Potamia la cazare). Opriri am facut in Bulgaria pentru vigneta, un mic snack, o cafea la Shell si pentru schimbarea unei sigurante bucuclase. Am ajuns dupa plecarea ferry-ului si am asteptat 45 min. pana a venit.

Pe traseul Keramoti – Bucuresti a fost de 8h11min (am plecat la ora 11 de pe plaja din Thassos si am ajuns la 12:24 in Keramoti si la 20:36 in curte acasa cu o bere rece in mana). Opriri am facut 15 min in port pana a plecat ferry-ul, 10 min la un Shell mai mare inainte de Soufli pentru motorina unde era ditamai panza de paianjen pe teava si motorina se terminase de mult, 15 min in Orestiada pentru 10l de motorina ca doar de atat am mai avut cash intrucat nu se platea cu card-ul, 30 min. la OMV pe autostrada catre Svilengrad pentru motorina si un snack si 20 min. la coada in vama la Ruse.

Drumul este unul ok, are 715 km, marea majoritate pe drumuri care permit rularea cu o viteza de 90-110 km/h constant. Pe alocuri, chiar si mai mult, in special pe bucata dintre granita Bulgaria – Grecia si intrarea pe autostrada catre Chrisoupoli unde se poate merge cu 130 – 150 km/h plus autostrada :p.

Deci, dupa impachetarile de rigoare, am plecat dimineata la ora 4:00 din Otopeni. Am bagat ceva motorina si am purces la drum (dupa ce am mai cumparat si o harta cu Bulgaria, just in case).

La intrare in Bulgaria am avut o mica problema cu GPS-ul care a clacat insa noroc cu tehnologia noua, asa ca am setat pe telefon destinatia si am plecat

Am mers pe ruta Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo – Gurkovo - Stara Zagora – Simeonovgrad – Harmanli – Svilengrad – Soufli – Alexandroupoli – Chrisoupoli – Keramoti – Skala Potamia.

Dupa Ruse, ne-am oprit sa luam vigneta. Intrucat intentionam sa stam mai mult de o saptamana, si mai planuim ceva excursii prin Bulgaria am luat pentru o luna. Deasemenea, stiam ca la intoarcere nu prea se gaseste vigneta la intrare in Bulgaria si prima este la OMV de pe autostrada si de obicei sub podul pe care intri pe autostrada mai sta politia la control am zis ca e cel mai sigur asa. Prin Bulgaria vitezele sunt de 50 Km/h in orase, 90 Km/h in afara lor si 120 km/h pe autostrada. Nu pot spune ca le-am respectat mai deloc insa nici nu am avut probleme. Motorina in Bulgaria este 2,60 – 2,80 leva/litru.

Drumul Ruse – Byala – Veliko Tarnovo nu prezinta mari problem si este bine semnalizat. La intrare in Veliko daca mergi pe GPS te baga prin oras ca e mai scurt (eu l-am avut setat pe cel mai rapid), insa daca mergi inainte si nu faci dreapta pe drumul principal este mai ok (asa am facut la intoarcere desi nici la dus nu ne-a deranjat prin oras, putand sa il admiram in voie si sa ne minunam de nodul rutier de la iesirea catre Gurkovo).

De aici am tinut directia catre Gurkovo. La aprox 15 - 20 km de Gurkovo, drumul se lateste la 4 benzi (gen DN 1 cu parapet de beton pe mijloc) si aici chiar la coborare intr-o curba mai accentuata este radar mereu (eu la dus nu l-am vazut insa la intoarcere era prezent, ascuns in tufisuri). De fapt, la dus nu am intalnit absolut deloc politie in Bulgaria.

Am mers tot catre Gurkovo, si inainte cu 2 km de intrare in Gurkovo am facut dreapta catre Kazanlak pe ceea ce s-ar vrea sa fie o centura a orasului, insa drumul e vai mama lui. La intoarcere am intrat prin Gurkovo si a fost ok, poate chiar mai rapid un pic.

In dreptul orasului Maglizh, am facut stanga catre Stara Zagora. Este un drum de legatura secundar ca sa nu te mai duci pana in apropiere de Kazanlak si sa revii pe E85, un pic mai nasol ca si asphalt, dar rapid si nu aglomerat. La iesirea din Tulovo, am revenit pe E85 pe sub un pod.

La intrare in Stara Zagora, am intrat pe centura orasului la stanga si am mers drept pe ea drept pana la indicatorul de Dimitrovgrad sau A1. Am traversezi autostrada si dupa ce am ajuns in cel de-al 3-lea sat / oras care se cheama Sredec/Sredets am facut stanga catre Simeonovgrad / Harmanli. Aici trebuie avuta grija sa nu se rateze intersectia unde faci stanga catre Simeonovgrad / Harmanli (se lateste drumul si vede intrarea la stanga), altfel te duci inainte catre Nova Zagora si dupa aceea Harmanli insa e mai ocolit.

Pe acest drum am mers drept inainte pe directia Harmanli, dupa ce am trecut de Simeonovgrad. Jumatate din drum este asfalt vechi, insa bun cu o mica bucata de aprox. 5 km mai deterioarata, iar dupa, din momentul in care treci peste un pod refacut si faci stanga (te duce drumul, este cel principal), este asfalt proaspat.

Ajungand in Harmanli, am intrat un pic prin oras dupa care am ajuns pe autostrada catre Svilengrad.

Am mers pe autostrada cam 28 km dupa care am facut dreapta catre Novo Selo / Grecia. Inainte de iesire pe autostrada este o benzinarie Shell de unde ar fi bine de facut plinul, cafea, etc. La dus nu am avut nevoie insa la intoarcere, pe aceeasi ruta, in Grecia am avut surpriza sa nu gasesc motorina decat daca te abati de la drumul principal prin vre-un orasel unde nici nu am putut plati cu cardul. Deasemenea, daca luati cafeaua in masina aveti grija ca la iesire de pe autostrada, la prima interesectie (este mare si se vede din timp) e ditamai denivelarea cu efecte negative asupra tapiteriei si hainelor :).

De aici drumul este drept catre Grecia si prin Grecia. Este drum rapid, gen E85, cu 1 banda jumatate pe sens. Au cateva radare fixe semnalizate, care insa nu prea au ce sa iti faca. Pe zona asta pana in Soufli mai stau politisti care te mai opresc si iti cer actele, insa doar la control. In Grecia limitele de viteza sunt la fel ca la noi, insa pe acest drum ai posibilitatea sa mergi cu 100 km/h, legal vorbind :).

Inainte de Soufli, cam cu 15-20 km, drumul se strica un pic, este in reparatie, pentru 15 km, insa dupa revine ok pana la intrare pe autostrada.

De la intrarea pe autostrada catre Alexandroupoli, se merge drept inainte pana la Chrisoupoli. Este posibil pe sensul de mers catre Chrisoupoli, la un moment dar sa fie in refacere asfaltul care era cam prost si sa fie inchisa o parte din autostrada si sa fie deviata circulatia prin Alexandroupoli. Eu cand m-am dus (15.06.2012) nu era, insa la intoarcere (24.06.2012) am vazut ca era oprita pe o bucata circulatia insa e posibil sa fi terminat, ca doar turnau nu refaceau complet carosabilul. Autostrada este in mare parte ok, nu am vazut politie, doar cateva radare fixe deasemenea semnalizate (atentie ca ei semnalizeaza zona cu radarul si nu ca in Ungaria-Franta, unde dupa semnalizare apare si radarul in 1 km). Sunt cateva limitari de viteza mai ales ca drumul traverseaza si niste mici munti, insa in mare parte se merge super.

Este si un punct de taxare unde se platesc 2.40 Euro, unde nu este aglomeratie.

Dupa iesirile catre Xanthi, ai indicatorul de Chrisoupoli la aprox 15 km (este si aeroport aici), se face dreapta pe bretea, insa traversezi podul si dupa te bagi dreapta pe sub el (te intorci cumva) ca sa mergi catre Keramoti, adica a doua iesire de pe bretea.

De aici drumul merge tot inainte catre Keramoti, este un singur drum principal care se termina in Keramoti. Unde sunt indicatoare catre ferry boats. Pentru ferry se plateste 20 Euro pentru masina si 3 euro de adult. In Keramoti se pot folosi cu incredere toaletele de la terasele din port sau chiar cele de pe vas intrucat sunt curate.

Odata ajunsi in Thassos, dupa ce se coboara de pe ferry boat, se ia un pic la dreapta ca sa intri pe drumul care te duce catre drumul principal care inconjoara insula, unde se face stanga catre Potamia, Panagia, etc. si dreapta catre Potos, Prinos, Limenaria, etc. La iesirea catre Potamia, este si o benzinarie Shell noua, de unde se poate baga motorina/benzina. Preturile sunt la fel ca si pe continent, nu sunt mai scumpe. Diesel-ul este 1,39 Euro/litru iar benzina parca era 1,59 – 1,80 Euro/litru.

Traversarea cu ferry-ul dureaza in medie 45 de minute. Acestea pleaca din ora in ora, la fix, insa cand este aglomeratie le suplimenteaza. La plecare, intrucat in Thassos nu era prea multa lume a mai intarziat si plecat la si jumatate (ceea ce pentru noi a fost super intrucat oricum plecasem la 11 de pe plaja ), in timp ce dinspre Keramoti ne-am interesectat cu 2 ferry-uri. La urcare pe ferry boat, in masina nu lasa decat soferul, pasagerii trebuind sa coboare din masini, intrucat se parcheaza super repede si foarte aproape una de alta.

Cam atat despre acest subiect, am sa revin cu un review si despre vacanta petrecuta in Thassos.

Sper sa va fie de folos si va urez drum bun si fara peripetii.

Trimis de quickmoro in 28.06.13 10:50:47
Validat / Publicat: 28.06.13 12:19:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (quickmoro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

OvidiuB
[02.07.13 22:25:10]

Salut,

Pentru ca eu nu am folosit GPS-ul mi-am facut temele cu harta (adica google maps si street view). Asa ca as avea urmatoarele sugestii:

1) nu iesi din DN55 inainte de Gurkovo, pentru ca aia nu e o centura. Travesezi orasul si o iei dreapta la intersectia cu DN6.

2) Nu parasesti un drum European (E85) ca s-o iei prin Simeonovgrad. Ambele “greseli” se datoreaza softului care nu “gandeste”. Asa ca mergi prin Dimitrovgrad si faci stanga la intersectia cu E85 (de fapt faci dreapta dupa ce treci pe sub el).

3) Pentru a parasi autostrada catre Keramoti folosesti IESIREA COMUNA Zarkadia/Crisoupoli. Dupa ce intri pe bretea nu o faci pe prima la dreapta (care e drumul spre Zarkadia) si mai mergi pe bretea inca 50m, paralel cu autostrada si apoi faci dreapta

Pentru orice alte detalii va astep cu un PM.

Mentionez ca eu am plecat pe 19 iunie si m-am intors pe 30.

quickmoroAUTOR REVIEW
[03.07.13 10:49:54]

@OvidiuB:

Salut Ovidiu,

In primul rand multumesc pentru sfaturi insa deja am facut drumul. Am sa iti raspund punctual.

1. Aici ai dreptatate, asa cum ziceam, "drumul este vai mama lui" si nu se merita.

2. Prin Simeonovgrad nu este nici o "greseala". Tocmai de aceea am si postat, pentru ca era o alternativa mult mai buna (cel putin asa a fost pentru mine ca si timp/distanta - este mai scurt cu aprox 36-40 de km si cel outin jumatate de ora) fata de cea descrisa de tine si care este de fapt traseul clasic si care nu avea nevoie de inca o descriere. Softul fiind actualizat, si dupa ce am facut acest drum, pot sa spun personal cu mana pe inima ca a "gandit" foarte bine.

Dupa cum spuneam, si drumul (ca si patura asfaltica) este foarte bun, este rapid ca si curbe, nu trece prin multe sate (cred ca sunt 2 sau 3) si nu este pic de aglomeratie.

3. Ar fi fost util ca sa nu se repete aceleasi informatii intr-un singur review sa faci unul separat.

OvidiuB
[03.07.13 11:14:28]

@quickmoro:

salut,

nu sunt fan gps pentru ca nu ma pricep la gizmo-uri

asa ca am incercat sa fiu de folos celor care sunt in aceasi situatie cu mine, si nu din dorinta de a critica.

dar stiu ca nu strica sa ai unul cu tine pentru momentele in care ai sentimentul ca nu stii unde te aflii.

zi buna

panif
[07.07.13 17:26:31]

va rog frumos daca se poate sa-mi da-ti si mie traseul catre Thasos de care a-ti fost multumit. plec pe 10 iulie si mi-ati fi de mare ajutor pentru ca am vazut mai multe impresii. cat mai in detaliu daca se poate.

va multumesc.

mie pe traseul scris de dvs. mi-au iesit la calcul mai mult de 715 Km .

[07.07.13 18:09:57]

@panif: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

quickmoroAUTOR REVIEW
[10.07.13 09:55:55]

@panif:

Salut,

Asa cum spuneam, ruta aleasa, atat la dus cat si la intors este aceasta:

Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Byala - Veliko Tarnovo – Gurkovo - Maglizh (adica directia Kazanluk) - Stara Zagora – Sredets - Simeonovgrad – Harmanli – directia Svilengrad – Grecia - Orestias -Didimoticho - Soufli – Alexandroupolis (autostrada) – Chrisoupoli – Keramoti.

Bucuresti (centru) pana in Keramoti sunt 685 km.

Detaliile le gasesti in review de mai sus.

Drum bun si distractie placuta.

Q.

OvidiuB, panif, quickmoro