ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
prieteni
PREȚ SEJUR 212 eur ?

Floral Hotel3

Cazare la hotelul Floral din Hersonissos

Oferta sejurului in statiunea Hersonissos (vezi impresii) din insula Creta includea in cei 212 euro si cazarea la hotelul de 3* FLORAL.

Sa fim bine intelesi: 3* stele in Grecia nu corespund cu aceeasi clasificare de la noi. Poate 2 *. Acest lucru nu a diminuat insa impresia buna lasata de personalul hotelului.

Ajunsi la o ora destul de tarzie (21,30), am fost intampinati de proprietarul hotelului, care s-a oferit sa-mi duca bagajele in camera. Am cerut o camera cu paturi separate si am primit fara nicio obiectie. Stefanos ne-a devenit prieten in cele cateva zile de vacanta in Hersonissos.

Camerele sunt curate, in stilul celor din Grecia, cu gresie pe jos, avantaj contra caldurii, baie cu dus. Am avut camera la un demisol, ceea ce a fost foarte bine, pentru ca era mai racoare. Aerul conditionat functiona doar contra cost si nu l-am folosit, pentru ca nu am simtit nevoia. Camera avea si o terasa, ca o mini curte, cu plante decorative, un hibiscus, un asparagus urias, muscate mari, o masuta si doua scaune din plastic. Seara tarziu, dupa ce ne intorceam "acasa", stateam pe terasa si ne bucuram de adierea vantului, de cerul instelat, chiar daca nu si de liniste.

Vis-a vis, locatarii altui hotel voiau sa se simta bine ascultand muzica mai tare decat ar fi trebuit, razand, discutand cam zgomotos, dar, fiind vacanta pentru toata lumea, i-am iertat.

Hotelul se afla in centrul statiunii, pe o stada perpendiculara pe artera principala si in imediata apropiere de aceasta, avand in vecinatate magazine, statii de autobuz, taverne. Marea este la aproximativ 200 m , numai bine pentru o plimbare.

Unii turisti poate nu au fost prea incantati de ceea ce oferea hotelul. Eu consider ca pentru cei 212 euro, a fost O. K.

Micul dejun, in sistem bufet suedez, a fost cam monoton, dar suficient: un ou fiert, cascaval (bun), salam, gem (3 feluri), margarina, cafea, ceai, suc de portocale. E un hotel mic, cu personal putin, dar deosebit de amabil. Pentru acesta ii dau o nota buna.

Avertizare: Sunt tantari! In Grecia nu se foloseste insecticid, pentru a proteja mediul.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Rodel in 26.06.13 17:05:49
Validat / Publicat: 26.06.13 18:11:55

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

webmaster15 [26.06.13 18:11:42] »

Mutat la rubrica "Floral Hotel" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

adrianaglogo [24.01.14 18:18:16] »

Pretul de 212 E includea toate taxele? Eu am gasit la acest hotel cu 300, incepand cu 4 iunie. Ai fost cumva in mai de a fost asa ieftin?

Rodel [26.01.14 17:35:04] »

@adrianaglogo: Sejurul a fost începând cu 10 iunie, 7 nopți. Prețul a inclus toate taxele. Am beneficiat de o ofertă lansată și valabilă doar 3 zile în luna aprilie. În același hotel, aceleași condiții, alți turiști au plătit 330 euro, unii chiar 400, depinde când au făcut rezervarea.

adrianaglogo [26.01.14 21:14:56] »

@Rodel: Multumesc pentru raspuns.

Si eu am prins acum vreo 2 ani in Corfu o oferta la fel de buna, era la sfarsitul lunii mai.

adrianaglogo, Rodel