ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2009
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2009

Budapesta, un oraş apropiat geografic, dar foarte departe de noi, ca civilizaţie

Budapesta (şi, în general, Ungaria) este locul cel mai apropiat de România, care înseamnă CIVILIZAŢIE.

Cine are posibilitatea, să meargă la Budapesta, să vadă ce înseamnă acest lucru, ce înseamnă promovarea turistică a unui oraş.

În primul rând, pentru aceasta vă recomand să intraţi pe site-ul oficial al oficiului de turism maghiar, click aici (cu variante în 8 limbi, inclusiv română), unde veţi găsi toate informaţiile de care aveţi nevoie pentru a vă organiza un sejur de câteva zile, aşa cum vă doriţi. Descărcaţi în format pdf Budapest Guide (au şi varianta în limba română), o broşură de vreo 80 de pagini, care vă spune tot ce vreţi să ştiţi despre ce e de văzut şi făcut în materie de turism şi distracţie în Budapesta.

Acest ghid se găseşte şi la recepţie în toate hotelurile.

Puteţi să vă luaţi şi Budapest Card (comandat on-line, sau cumpărat de la hotel sau punctele de informaţii turistice din Budapesta), care vă oferă transport gratuit pe toate mijloacele de transport (metrou, tramvai, autobuz) în Budapesta şi reduceri la diferite obiective turistice. Detalii, găsiţi la aceeaşi adresă.

În loc de acest card, puteţi să vă cumpăraţi un abonament de la BKV (regia de transport în comun budapestană) pentru trei zile, de exemplu, pentru toate liniile şi toate mijloacele de transport în comun (detalii pe click aici).

Dacă vă duceţi cu maşina personală, lăsaţi-o la hotel sau la o parcare P+R şi folosiţi transportul în comun, e mai ieftin. Oricum, Budapesta merită văzută mergând pe jos.

Alte recomandări nu vă mai fac (găsiţi suficiente în ghid), doar atât vă sugerez, să observaţi ce curăţenie este în metrou, sau în hala centrală şi veţi vedea distanţa enormă ce ne separă de ei în materie de civilizaţie.

Trimis de Costi in 03.09.09 11:48:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Balaton

VIZUALIZĂRI: 5002 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Focuri de artificii în seara zilei de 20 august (sărbătoare naţională maghiară), de sfântul Ştefan, patronul Ungariei

[03.09.09 13:09:09]

Interesant review....multumim! O sa plec si eu pe 20.09 la Budapesta....voi sta la Hotel Luna (3*). Te rog sa-mi spui daca stii ceva de el sau daca imi poti da detalii aici sau pe mail (bogdan2677@yahoo.com) despre ceea ce se merita vizitat si daca se poate si ceva costuri pentru a putea estima un buget. O sa plec cu masina personala din Bucuresti si ma gandeam sa ies prin Nadlac...sa plec din Buc pe la 12 noaptea. Multumesc

CostiAUTOR REVIEW
[04.09.09 11:34:27]

Draga Bogdan2677

ma bucur că review-ul meu ţi-a stârnit interesul şi îţi doresc un sejur cât mai plăcut la Budapesta.

Eu am stat la un hotel (Botel Lisa) cam în aceeaşi zonă, deci la aceeaşi distanţă de centru şi la acelaşi preţ.

În privinţa costurilor, depinde de pretenţii. Pe mine, toată cheltuiala pentru 6 zile (cinci nopţi cazare), două persoane, adică transport cu maşina personală, cazare, mâncare, Budapest Card, intrări la muzee şi alte mici cheltuieli, vreo 2500 lei, adică oricum, mai puţin decât o excursie organizată.

Ah, am uitat, în banii ăştia intră şi 126 euro, o excursie de o zi la cotul Dunării, două persoane (se găsesc informaţii pe net dar şi la hotel despre ea, eu zic că a meritat). De asemenea, tot în banii ăştia au intrat şi 10. 000 forinţi (cam 150 lei), intrarea la Parlament. Aici, pentru cetăţenii din UE este gratuit, dar eu am preferat vizita ghidată, pentru evitarea cozilor şi pentru explicaţiile oferite (în franceză, l-am găsit acolo pe Patrick, un băiat pe jumătate francez, jumătate ungur, de toată isprava; organizează vizite ghidate şi la Operă).

Alte informaţii despre costuri: mâncarea este ca la noi, eu am intrat şi la un supermarket Tesco (cred că vei trece şi tu pe lângă el) şi am constatat că preţurile sunt cam ca la noi.

Pentru că vei merge cu maşina personală, îţi recomand să o laşi la hotel şi să faci aşa cum am explicat mai sus, cu transportul în comun, pentru că parcarea în Budapesta (ca peste tot, în lumea civilizată) este costisitoare şi dacă nu vrei să dai banii la o parcare subterană (eu am plătit pentru 4 ore 1500 forinţi ~ 20 şi ceva lei), locuri de parcare pe stradă sunt greu de găsit, în plus, de regulă, nu poţi lăsa acolo maşina decât maxim 2 ore.

O chestiune în plus, legată de mersul cu maşina: pe majoritatea străzilor, există o bandă rezervată pentru mijloace de transport în comun, marcată "BUSZ". Aceasta nu trebuie folosită decât atunci când faci la dreapta, în rest foloseşte celelalte benzi, pentru că poliţia supraveghează şi dă amenzi. De asta, in Budapesta nu e ca în Bucureşti, unde ori mergi pe jos, ori cu autobuzul, tot atât de repede ajungi.

Despre hotelul la care vei sta, nu ştiu decât ce am văzut pe booking. com (click aici) : este un hotel OK, cu toate facilităţile de care ai nevoie, inclusiv parcare şi internet wireless gratuite, aşa că eu cred că e o alegere bună. Doar poziţia (la vreo 15-20 minute de centru, cu autobuzul), ar putea fi un minus, dar el este compensat de zona liniştită unde se află hotelul.

În sfârşit, ultima problemă: ce ar fi de vizitat. La hotel vei găsi cu siguranţă o mulţime de broşuri şi hărţi turistice, inclusiv ghidul Budapestei, de unde poţi afla toate informaţiile despre numeroasele puncte de atracţie ale Budapestei. Este bine să descarci de pe net acest ghid şi să-ţi faci dinainte un plan de vizitare pe zile, pentru a nu pierde timp. Oricum, nu rata tot ce se găseşte în Varosliget, inclusiv Piaţa Eroilor, apoi, tot în Pesta, Opera, Sinagoga, Parlamentul, catedrala Sfântul Ştefan, strada pietonală Vaci, podurile peste Dunăre, iar în Buda, cele trei dealuri cu tot ce se poate vizita acolo, în special dealul Gellert (statuia libertăţii, citadela, statuia Gellert) şi Dealul Castelului, cu Palatul Regal, apoi Bastionul Pescarilor şi Biserica Matthias. De fapt, toată zona este splendidă. Şi, bineînţeles, insula Margareta.

Cam atât. Oricum, fă-ţi încă de acasă un plan pe zile. Pentru a vedea ce e mai important în Budapesta (fără a putea spune că ai epuizat totul) e nevoie de minim 4 zile, asta dacă nu insişti să vezi toate muzeele.

Este bine să pleci noaptea, traficul în România este mai puţin intens. Eu am plecat într-o joi la 4 şi jumătate dimineaţa (din Piteşti) şi am ajuns la 16 (17 ora României) la hotel, mergând pe acelaşi traseu: Sibiu, Deva Arad, Nădlac, Mako, Szeged, Budapesta.

Nu ştiu ce maşină ai, dar dacă ai un rezervor de 50 litri, nu ai nevoie să cumperi benzină în Ungaria, unde este mai scumpă (cam 5 lei litrul). Eu am un Logan şi plinul făcut la Nădlac mi-a ajuns până la întoarcere, tot în Nădlac, inclusiv cu folosirea intensivă a aerului condiţionat şi cu viteză mare (acolo unde se poate, pe autostradă - limita legală este tot 130 km/h, ca la noi). Dacă nu vrei să mergi repede, pe autostradă, poţi folosi şoseaua naţională, nu e aglomerată şi astfel nu mai trebuie să plăteşti e-vigneta, pe care eu am dat 53 lei pentru 10 zile. Aceasta se poate plăti în lei sau euro, dacă o cumperi la noi, respectiv în forinţi sau euro, dacă o cumperi din Ungaria.

Ultimă recomandare: dacă nu ai, cumpără sau împrumută un GPS: te va scuti de multe încurcături şi vei economisi timp. De exemplu, în Szeged, pentru a ieşi spre Budapesta, este foarte util. Poţi să te încrezi în el, chiar şi atunci când ţi se pare că greşeşte. Eu am o experienţă bogată în toată Europa şi pot să spun că nu m-a dezamăgit niciodată (sistemul GPS-ului meu este iGo). Atenţie la setare, mai ales la tipul de drum, în funcţie de ce vrei: economic, cel mai rapid, cel mai scurt.

Călătorie plăcută! Sunt convins că vei veni cu impresii minunate de acolo.

P.S. Uite de ce iese din România atâta valută (3 miliarde euro, în august), pentru că alţii ştiu într-adevăr să facă turism. Pe când vor veni şi la noi alţii să-şi cheltuie banii în concediu? Poate când nu vom mai avea minister de turism!

[04.09.09 14:00:36]

Salut Costi,

mii de multumiri pentru sfaturile tale extrem extrem de utile. Am inceput sa ma documentez pe net si mi-am scos niste brosuri cu ce e de vizitat. O sa stam 5 nopti deci o sa avem timp sa vedem cam tot ce o sa ne propunem.

O zi o rezervam pt ZOO... am inteles ca e o minunatie. O sa avem si GPS ca de altfel la orice drum mai lung.

Hotelul l-am ales din 2 principii: ofera si mic dejun la un pret acceptabil si are parcare care e si gratuita... in majoritatea cazurilor pretul pe zi pt parcarea era de min 8 euro... ceea ce mi s-a parut enorm pt un hotel de 3*.

Rezervarea am facut-o chiar pe booking... e mult mai rentabil decat prin agentie... am mai fost de cateva ori tot la fel si in alte parti si nu am avut probleme.

Mai spune-mi te rog... unde ai schimbat forinti. In Ungaria din euro...?

Numai bine!

CostiAUTOR REVIEW
[04.09.09 14:26:54]

Salut bogdan2677

Eu am folosit direct cardul ING cu cont în lei, dar care îmi permite să fac plăţi internaţionale oriunde şi indiferent de monedă, la paritatea zilei, inclusiv scos bani la bancomat.

Dacă nu ai un astfel de card, după părerea mea, cel mai bine este să cumperi forinţi, sau orice altă valută direct de la bancă (de exemplu, BCR). Este cel mai sigur şi cel mai avantajos.

Am uitat sa-ţi recomand, dacă subiectul te interesează, Parcul Statuilor, unde au adunat toate statuile trecutului comunist. Este ceva mai departe, dar dacă te interesează, merită văzut. Legat de acelaşi subiect, este House of Terror.

Îţi mai dau un site foarte bun (cel mai bun, pentru Budapesta), de care uitasem: http://www.budapestinfo.hu/en

Ghidul Budapestei în română se poate descărca în format pdf de la adresa http://bthflash.alfanet.hu/guide/rom/

Toate cele bune!

[04.09.09 14:42:02]

Multumesc inca o data... o sa revin cu un review dupa concediu... adica dupa 26 septembrie!

Bafta!

dananecula
[02.08.10 00:38:46]

@costi

Desi review-ul tau are ceva vechime, eu abia acum l-amdescoperit si citit, deoarece sper ca intr-o saptamana voi reusi sa-mi fac constiincios lectiile si sa-mi culeg destule informatii de la colegii de pe site, deoarece in august (12-17. 08) vom petrece si noi 5 nopti in Budapesta.

Sorb cu nesat orice informatie legata de aceasta locatie absolut fascinanta si abia asteptam sa ajungem s-o vizitam.

Foarte utile informatiile tale, la fel si linkurile recomandate, iar pozele suuuuuuper.

Pentru toate acestea eu iti ofer al 7 lea vot, cu SB bine meritat!

tuscuta
[16.08.10 10:34:51]

Felicitari! Acest review va ajuta multi turisti români. Inclusiv pe mine, pe la mijlocul lunii septembrie Intentionez o excursie, impreuna cu sotia, spre Balaton. Va multumim !

dananecula
[16.08.10 14:25:28]

@tuscuta

In Budapesta e superb! Noi suntem intr-un mini-concediu de 5 zile la hotel Ramada Resort, langa Aquaworld si azi trebuie sa profitam la maxim de ultima zi plina, caci maine la ora pranzului gata, distractia va lua sfarsit. Trebuie sa ne reintoarcem acasa cu regretul ca... n-a fost mai muuult.

Cu siguranta vom reveni, caci iti trebuie pe putin o saptamana numai sa aloci pentru vizitarea celor mai importante obiective turistice, atat cele din Buda cat si cele din Pesta.

Oricum la intoarcerea in tara intentionez sa postez un review si eu, care sper ca-ti va fi de folos. Pana atunci iti poti face destule idei legate de minunatiile Budapestei, avand in vedere ca sunt peste 70 review-uri despre aceasta locatie.

Tuturor, vacante frumoase oriunde v-ati afla!

tuscuta
[17.08.10 08:33:49]

@dananecula

Din tara va trimit un gând bun si rugamintea ca, la intoarcere, sa asterneti cateva poze si rânduri despre impresiile Dvs, despre locurile vizitate, despre preturi, transport. Orice [sfat] care ne-ar ajuta sa realizam o calatorie frumoasa. Noi intentionam ca pe la mijlocul lui septembrie sa avem o excursie de [7] [zile] in Ungaria, in care, pe cât posibil, sa imbinam baile termale cu incarcarea de frumos Zilele inca nu stim cum sa le partajam (1-2 zile in Hajduszoboszló, 2-3 zile la Balaton-Siofok, Heviz-, 2-3 zile in Budapesta? ). Orice sugestie este binevenita!! Va multumim!

Costi, dananecula
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: