ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2013
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 05.04.13
    JUN-2012

Un concediu reusit la VISTA HILL

Am plecat din Bucuresti la 3,30 am, am trecut usor vama la Ruse, traseul stiut: Ruse (Pyce) – Tsar Kaloyan (Цap Kaлoян) – Razgrad (Разград) – Targovishte (Tърговищте) – Omurtag (Омуртаг) – Kotel (Котел) – Yambol (Ямбол) – Elhovo (Елхово) – Lesovo cu iesire prin vama Hamzabeyli. (cumparaturi in free shop in vama tigari (trei cartuse de persoana poti trece vama in turcia: invers doua pachete) fara surprize in vama, foarte draguti vamesii turci.

In turcia Edirne – Havsa – Keşan – Gelibolu – Eceabat – Kilitbahir – Çanakkale – Ezine – Küçukkuyu cazare intermediara la Berk Apart la ora 17, deoarece in Bulgaria am ocolit vreo 40 Km (45 euro apartament cu o singura baie, fara nimic inclus)

A doua zi la ora 8 am plecat spre Kusadasi pe traseul: Edremit – Burhaniye – Ayvalik – Menemen – Izmir – Selçuk – Kusadasi hotel Vista Hill unde am ajuns in jur de ora 13,00.

Din parcare am fost preluati cu caruciorul de bagaje si condusi la receptie, unde dupa cateva cerinte privind etajul am primit bratarile, cardurile pentru prosoapele de plaja, parola pentru internet si am fost invitati la masa.

Am ales sa despachetam si sa luam masa la snak bar: hamburger, salate, paste, ghiuzleme, pepene, ayran cu sare si fara.

Camerele mari, mobilate modern, LCD (protv international), baia curata si mare cu cada si dus fix (naspa) dotata cu sampon, balsam, hartie igienica, feon.

Curatenia se face zilnic, se schimba prosoapele folosite si asternuturile (noi lasam 2 lire pe pat).

Frigider cu 2 sticle 500 ml apa (nu se umple zilnic), seif si internet.

Mancarea este foarte multa, pentru toate gusturile, carne la gratar zilnic.

Am facut doua rezervari la restaurantul chinezesc (nu stiu de ce nu se inghesuiau turistii) unde am mancat foarte bine.

Piscinele foarte curate, apa calda, se verifica ph-ul de cel putin trei ori pe zi, toboganele cu program, temperatura in timpul zilei 45,5 grade Celsius suportabila.

Animatia prezenta de dimineata pana seara, mini club, spectacole diverse.

Personalul zambitor, foarte draguti, gata sa te ajute, ne recunosteau si vorbeau tot timpul cu copiii straduindu-se sa rupa cateva cuvinte in limba romana. Toti inteleg si vorbesc engleza.

Bazar gasiti langa hotel inspre Soke cu preturi bune, in Kusadasi miercurea, in Soke gasiti outlet-uri cu produse originale la pret corect.

Plaja este mica, pe platforma, intrarea in apa se face pe scara, iar apa este plina de ……: vezi poze.

In hotel gasiti magazine cu diverse scumpe!!! Barul de la receptie este dragut, intr-o seara s-a urmarit un meci de fotbal (nu sunt fan) de cel putin 40 persoane pentru ca este foarte spatios.

Datorita faptului ca hotelul este situat pe o colina sunt foarte multe lifturi.

La parter si la -1 se afla restaurantul principal, la -2 se afla piscinele, la -3 snack bar-ul, la -4 restaurantul chinezesc si amfiteatrul, iar la -5 plaja.

Gradina este bine ingrijita si exista si un spatiu de relaxare in aer liber langa locul de joaca pentru copii.

Va recomand daca nu cautati luxul si fitele.

Trimis de gabitza* in 21.06.13 20:24:54
    Validat / Publicat: 21.06.13 21:37:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 1478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabitza*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cris&vio
    [24.06.13 09:48:32]

ai putea sa ne dai cateva detalii desre cazarea intermediara? ... berk apart a fost una din optiuni si pentru noi dar am ales in final hotel rena... multumesc

gabitza*AUTOR REVIEW
    [24.06.13 11:02:03]

@cris&vio: Camere curate, toate au o mini bucatarie (clientii sunt turci 99%) baia in apartamentul unde am stat foarte mica si se inunda de la dus. Toate camerele au aer conditionat split, televizor numai programe turcesti. Am platit numai cazare pentru ca nu au si restaurant. Nu prea recomand dupa ce am aflat ca se poate si mai bine, poate cu aceeasi bani in alte locatii.

cris&vio
    [24.06.13 11:13:21]

multumesc!!!... inseamna ca alegerea noastra (Rena hotel) 68E cam dubla demipensiune e buna... nu ca as fi avut dubii da vroiam sa ne convingem ca-i ok...

cris&vio, gabitza*
    Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: