ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2009
    AUG-2009
    [?] AD. + 1 COPII

Nu ratati excursia in Delta Dalyan

"RAMO RAMO"

Cine alege ca destinatie de vacanta Turcia, Marmaris, nu trebuie sa piarda excursia pe raul si in delta Dalyan. Aceasta se poate face fie cu autocarul cum am facut-o noi, pt. ca ghidul ne-a recomandat-o “pe uscat” in prima parte, pt ca dupa-amiaza cand se fac valuri mari pe mare, este problematic mersul cu vaporasul la intoarcere si au loc “rauri de mare” printre multi turisti. Asa ca noi am ales drumul pe uscat, si apoi cu barcutele orca. Am ajuns in oraselul Dalyan, care se afla in provincia Mugla, intre Marmaris si Fethiye. In aceasta zona, cele mai importante activitati au loc pe raul Dalyan Cayi, batut de multe ambarcatiuni ticsite cu turisti din toata lumea. De aici am luat si noi o barcuta si am pornit in adevarata noastra aventura in delta Dalyan. Peisajul ni s-a dezvaluit in toata splendoarea lui. Canale unele inguste, mai timide, altele mai largi si primitoare, cu stufaris care ascunde din cand in cand barcutele cu noi, turistii sau cu oamenii acestor locuri. De o parte si de alta a deltei ne inconjoara muntii de o frumusete unica. Mie mi s-a parut foarte interesant sa vad si sa ma plimb pe ape cu stuf pe o parte, si pe de alta parte sa vad muntii destul de inalti si plini de stanca, patati de vegetatie specifica zonei, cu pini sau arbusti pitici. La un moment dat, pe partea dreapta, pe munte sapate in stanca ni se arata mormintele lyicene de la Kaunos. Aceasta a fost o cetate kariana, situata la granita dintre Karya si Lycia, infiintata prin anii 900 IHr. (unii zic anii 3000IHr). Mormintele mi-au parut foarte interesante, dand impresia de intrarea prin stanca in temple...

Drumul continua prin stuful si apele limpezi, tulburate doar de zgomotul barcutelor pline cu turistii entuziasmati care nu mai contenesc privind in stanga si-n dreapta si fac poze multe, multe...

In delta Dalyan esti surprins de tot felul de surprize, aparute din “cotloanele” stufarisurilor. Pe drum se intalneste un mic strand natural, unde te poti rasfata cu 2 feluri de terapii naturiste: o baie de namol natural si apoi o alta intr-un bazin cu apa calda si sulfuroasa. “Balacitul”in noroiul gri-albastru este benefic pt. intretinerea pielii, mai ales daca-l cauti pe cel de pe fundul bazinului, acesta are capacitatea de a intinde pielea dupa ce se usuca si inchide ridurile fine (asa se spune, cel putin, dar cred ca trebuie sa faci o cura de mai multe zile pt. a da rezultatele adevarate). In baia sulfuroasa nu este bine sa stai mai mult de 10 minute si nu este recomandata celor cardiaci. Dupa ce ne-am balacit in noroi, ne-am “sulfurit” destul si ne-am uscat la soarele dogoritor, am pornit mai departe in aventura noastra in delta. Spre pranz, am tras la mal la un restaurant cochet, unde am luat o masa bogata in peste, salate si altele, la un pret de 12 LT. Apoi iar la drum.

Punctul culminant al excursiei a fost punctul terminus, plaja “turtle beach”, Izusu, si locul unde cele doua mari, Egee si Mediterana, se saruta si se contopesc intr-una singura. Acest loc mi s-a parut super interesant, sa vad cum apele dulci ale raului se unesc cu valurile inspumate si sarate ale marii... Mie, una, mi-a dat un sentiment de unitate a naturii, de “intelegere” totala a acesteia cu toate formele existente pe acest pamant de o incredibila perfectiune si inegalabila frumusete... Si acum cand scriu aceste randuri, ma cuprind fiori de placere si bucurie imensa ca Mama Natura are grija de toti “copilasii”ei si-i aduna de cate ori poate si este lasata, pt. a ne incanta si bucura si noua, oamenilor, sufletele si privirile asupra Ei. Plaja este intinsa, cu nisip fin, dar si cu sezlonguri si umbrelute din stuf, bineinteles contra cost, 6 LT/zi. Si aici, in acest colt de rai, patrund afacerile. Ce pacat!... Dar aci este locul unde vin de fapt turistii, pt. plaja super si marea calda, dar cu valuri inspumate si chiar periculoase. Este si un indicator care atrage atentia turistului ca acolo se produc curenti puternici si este interzisa intrarea in apa. Plaja este deschisa pana la ora 5 dupa-amiaza, pt. ca seara vin broscutele testoase si-si depun ouale. Exista o fasie de nisip unde nu este permisa deloc intrarea, fiind pusa sfoara. Acolo sunt deja depuse in nisip ouale. In luna mai acestea vin si-si depun ouale si spre sfarsitul verii ies puisorii care intra in apa. Din acest motiv, plaja a fost declarata rezervatie naturala. Oricum sunt convinsa ca turistii sunt incantati daca au norocul sa vada broastele testoase uriase in actiune. Noi n-am avut norocul acesta. Dar pe mine nu m-a deranjat acest lucru. Am preferat sa stiu in siguranta aceste fapturi ale naturii si am fotografiat doar o broasca facuta de cineva din nisip pe plaja. Dupa vreo 2-3 ore de prajit la soare si balacit in valurile marii, am plecat inapoi spre casele noastre, la hotel. Drumul de intoarcere a fost pe alta parte printre canale mai inguste si mai pline de stufaris. Poze, poze si iar poze, impresii impartite in toate zarile, bucurii si zambete, oboseala care nu se simtea inca... Cam aceasta a fost excursia noastra in alt colt de Paradis terestru...

Trimis de ileanaxperta* in 02.09.09 21:50:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 6501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pornind in delta Dalyan

dandy_pete*
    [19.10.09 12:09:50]

Poate ca exagerez cu atatea ecouri azi, dar am ceva mai mult timp, fiind luni. si impresiile acestea mi-au ajuns la "corazon" (poate am gresit cum se scrie). Felicitari si pt. reviewul asta.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [19.10.09 20:26:31]

Multumesc pentru aprecieri si iti doresc si tie sa calatoresti in cat mai multe locuri, acolo unde vei dori. Numai bine!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [09.11.09 20:18:46]

Si aici am gasit o melodie de super dance: ii zice turceasca RAMO RAMO, buna de dansat pe vapor sau la petrecerile pe plaja. E cam lunga dar poate se mai scurteaza. Ce zici, Boss WM? Cand ai timp, te rog, poate o inserezi. Eu deja dansez cu scaun cu tot. Multumesc din inima.

[09.11.09 20:34:52]

adaugat fragmentul muzical indicat de ileana. Enjoy

dandy_pete*, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Marmaris: