ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2013
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 10-14

La termal in Sarvar

^Baile termale Sarvar

Sarvar orasel cu o populatie de aproximativ 16000 locuitori este alaturi de Heviz respectiv Buk una dintre cele mai importante statiuni balneare din vestul Ungariei care detine cea mai mare rezerva de ape termale din Europa.

Primele izvoare au fost captate in 1961 aici si aduse la suprafata dar exista locuri precum Hegyko langa orasul Sopron unde izvoarele sunt atat de puternice incat apa iese singura la suprafata de aici si un puternic miros de sulf.

Sarvar alaturi de Bad Loipersdorf din Austria sunt locatiile mele preferate pentru ca imbina foarte bine doua cerinte care le gasesc importante: proprietatile tamaduitoar ale apelor termale respectiv spatiile de recreere si distractie. Nu imi plac (inca) baile termale clasice unde nu faci altceva decat sa stai in apa si sa te "murezi"si sa mai joci un sah.

Sarvar inca de la intrare te intampina cu un aer modern si aerisit. Plata se face atat in forint cat si in euro la un curs chiar mai bun decat la casele de schimb, este unul din putinele locuri pe care il stiu unde nu trebuie aleasa moneda nationala. Preturile le aveti aici: sarvarfurdo.hu/entrance_prices. Noi platim pentru 2 adulti doi copii 26€ pentru o zii.

In subteran se gasesc cabine, sunt in pretul biletului incluse care se deschid cu ajutorul unui ceas. Numarul cabinel se afla scanand ceasul de unul din multele ecrane de citit aflate la fiecare rand de cabine.

Fiind vara am optat pentru sezlongurile de afara asadar am luat cele necesare si la soare. Am iesit in prima si ceea mai veche sala unde se afla trei bazine. cel din mijloc unde este preferatul persoanelor mai in varsta este si cel mai fierbinte timpul maxim de stat este de 1omin. oricum dupa ce reusesti sa intrii dupa un minut te ia cu transpiratii de-a binelea. Culoarea apei este si ea foarte tulbure neapetisanta. Celelate doua sunt mai "umane"unul dintre bazine are chiar masa de sah pe mijloc iar celalalt este prevazut cu multe jeturi si vulcani pentru hidromasaj. Ambele comunica cu bazinele exterioare prin apa. Acestei constructii i-a fost anexata de anul trecut o cladire noua ce are un coridor cu geamuri detasbile pe timp de vara unde se gaseste un bar si o ierasa exterioara precum si un restaurant tip autoservire. Intram in cladirea noua o mica gradina feng shui cu nelipsitul paraias (buna ar fii tastatura romana) Un bazin de inot rece ca gheata dar de dimensiuni olimpice, se inoata doar cu casca protectie. Mai incolo doua topogane foarte inalte care fac mai multe bucle pe afara si apoi te scuipa din nou inauntru cu tot felul de efecte video, audio. Trecem peste o mica pasarela si intram intr-un fascinant Baby land ce se gaseste aici greu de descris inovatii peste inovatii oare cand or creste copiii astia se vor mai mira de ceva? sarvarfurdo.hu/kids_world.

Bun continuam turul virtual: iesim si de aici direct pe o alee unde mai multe baruri, terase ne fac cu ochiul. Cel mai bun la unguri; Langos nu trebuie ratat aici incepe ala simplu cu usturoi dar mare diametrul mingii de fotbal, facut la mana nu de metro congelat e la 1,2€. iar de aici cu branza, smantana, nutela, zahar scortisoara in total erau 9 tipuri. Bere mica 1,5€mare2 ,,e cafea de la 1€, Mai departe gasim multa verdeata pomi, sezlonguri la fiecare pas:

Primul aqua park compus dintr. un urias bazin ondulat cu platforma de sarituri si deasupra lui pe o esplanada radio vacanta ungureasca, animatori. patru topogane de viteza in linie dreapta lungime cca. 40 m. In fata inca un kids world cu corabii ale piratilor scufundate, doar papagalul a mai ramas pe catarg, tunuri de apa etc, Urmatorul baby world exterior ceva mai linistit cu palmieri de plastic sau tabla ce canta si tot felul de tasnitori. Dupa vreo 300 de metri unde efectiv numai pajiste si sezlonguri +dusuri si cabine la 20metri, ajungem la super aqua parkul cu tot felul de centrifuge si topogane cu colaci chiar si de doua persoane (vezi aici): sarvarfurdo.hu/aussenberich. Langa acesta un bazin cu valuri de aproximativ: 30x15. Uitasem si inauntru la partea activa era unul ceva mai mic.

Urmeaza doua bazine foarte mari (preferatele au 32-34 grade) care sunt continuarea celor interioare cu apa termala ce sunt la cca. 4-500metri de parcul acvatic asadar liniste deplina sunt prevazute cu jeturi hidromasaj pavate cu faianta fina si au din loc in loc precum forma sezlongurilor dar subacvatice. Celalat bazin are si o grota o constructie interesanta deasupra se afla o terasa, unde sunt de jur imprejur banci cu diferite programe de hidromasj ce se schimba la 5minute astfel ca fiecare parte a corpului este masata. Imprejurul bazinelor plin de trandafiri in acest sezon. Toata gastronomia este asezata pe semicerc mult in afara spatiilor de plaja si recreere. Am uitat sauna si masaj la parterul cladirii principale. Masaj sedinta cca. 15€. impachetari felurite chiar si in ciocolata la ce-o fii buna? vezi aici: sarvarfurdo.hu/wellness_body_packages.

Paleta de servicii beauty respectiv wellnes este foarte larga eu mai fac masaj thai cand sunt acolo 30 min 18€. sunt profesionisti dupa o baie buna e indicat iar dupa aceea intr-un salon de relaxare un puiut de somn si incepe sa-ti placa in Ungaria.

Ajuns la sfarsit vreau sa reamintesc prima idee: Bai termale si distractie, adrenalina sunt combinate excelent aici. Sunt foarte bine delimitate spatiile copiii si prieteni lor ce mai vin cu noi mai trec sporadic pe la sezlonguri sau la "muratoarele"noastre in rest sunt la distractie la aqua parc sau pe terenurile de sport. Ne intalnim doar la terase la masa in rest"duelul generatiilor" cu toate ca si eu mai sar pe cate un colacel si alunec pe topogan si chiar imi place.

Daca aveti drum, prin apropiere sau chiar un concediu nu are cum sa nu fie ok in orice anotimp. Cazare usor si peste tot preturi incepand de la 10€/noapte, Un camping foarte fain in spatele termelor (sarvarfurdo.hu/camping_sarvar.

Asadar "Mindent jot"sau toate cele bune.

Trimis de claudiu 71 in 18.06.13 20:55:19
Validat / Publicat: 18.06.13 22:00:41

VIZUALIZĂRI: 3677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul din bazinele cu apa termala exterioara

[18.06.13 21:37:15]

claudiu 71AUTOR REVIEW
[18.06.13 22:22:32]

@webmaster: koszonom szepen, ha am nimerit-o m-am uitat de proba pe dictionar.

decebal12345
[23.02.15 20:30:01]

Mulțumesc, chiar eram curios sa vad dacă a postat cineva impresii.

Mi-am propus sa ajung la vara.

claudiu 71, decebal12345
Alte impresii din această RUBRICĂBăile Sarvar - Gyogy es Wellnessfurdo: