ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013
ÎNSCRIS: 17.06.13
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 10-6

O alegere de criza, perfecta

deoarece bugetul de vacanta a fost in 2012 afectat de necesitatea de a inmatricula copiii, a caror valoare a crescut la 275 lei buc. pasaport... am apelat din nou la apartamente self care.

Principiul nostru de vacanta e urmatorul: de fiecare data in alt loc, nu inteleg de ce sa revii in fiecare an in aceeasi locatie. Asa ca am tras linie si am adunat 3100 lei pentru 1 sapt. in august.

Bun, unde mergem? Printre putinele locuri unde n-am ajuns de pe litoralul bulgar era Sveti Vlas, un fel de apendice al Sunny Beach-ului. Cautarile de oferte au inceput in ian. feb. si tot atunci am facut cateva rezervari. Unde n-am mai putut ajunge, le-am anulat din timp.

A ramas Magic Dreams apartments, clasificat oficial la o stea dar avand conditii cam de 3 stele, o piscina imensa si una separat pt. copii, pe scurt, foarte bine. O practica bulgareasca e aceea de a redenumi hotelurile dupa fiecare sezon, anul trecut se numea Dreamville apartments, in 2013 probabil se schimba iar.

Dupa masa, prefer sa stau pe la piscina decat sa ma mobilizez iar la mare cu calabalacul copiilor, le ajunge 4-5 ore dimineata.

Despre cazare, numai de bine, curatenie la 2 zile, camerele dotate cu lcd, inclusiv in dormitor, daca aveam cablul hdmi puteam vedea filmele de pe laptop pe care le pregatisem pentru orele pranzului cand era prea cald sa stai pe afara, bucataria avea de toate, pe inventar, pe care l-am primit la cazare si l-am verificat, lipseau niste chestii, le-am incercuit pe foaie si i le-am aratat tipului de la receptie care a zis ok, stiu ca nu le aveti sunt doar asa trecute... ma intreb la plecare le-ar fi taxat? oricum atunci a fost ok, nu a pus nimic la plata desi se sparsese o farfurie.

Distractia in Sveti Vlas nu prea este, in afara de o plimbare in port si cascat gura dupa pustoaice din tari slave venite in tabere, nu prea ai ce sa faci decat sa te urci in autobuz si sa pleci in Sunny Beach, dar sa te intorci pana la 1. Daca ai curaj de bucurestean si cauti sa pleci cu masina si mai ales sa parchezi moca pe undeva prin centru, ai nevoie de un pic de noroc, eu am gasit singura parcare fara plata undeva in spate dreapta la hotel Premier, in rest peste tot umbla ridicarile, iar in parcarile cu plata e destul de scump.

Aprovizionarea, de la un Penny la intrarea in Nessebar, sau de la supermarketurile mai mici.

Nessebar-ul nu m-a impresionat, aceleasi buticuri cu suveniruri inutile, singurul lucru bun a fost o placinta cu branza de la o patiserie din parculetul central si o repriza de snorkelling in nord estul peninsulei.

In Sunny beach-slancev briag, promenada de seara si eventual o pauza pe la tiribombe sunt obligatorii, nu mai vorbesc de sutele de terase si puburi pline de tineri euforici care beau ca in Ibiza, pentru ca nu e cazul cu 2 copii dupa tine sa faci ca ei. Bifam si magazinele de toale cu asteptatul pe bordura de rigoare, inghetata, bere si la iesire cam pe la jumatea statiunii, o patiserie imensa unde e dechis non-stop si de unde se poate lua pentru mic dejun cate ceva din fiecare, inclusiv iaurturi.

Inapoi la complex si din nou la plaja, care e printre cele mai bune de la Marea Neagra, vorbesc de cea de la intrarea in Sveti Vlas, care are cam 600m, amenajata printre stanci iar apa... limpede de nu mai iesi din ea... am gasit chiar si melci, calcai pe ei la prima ora, dupa 10 se ingropau in nisip, lume putina si linistita, in special rusi si polonezi. Nici vorba de romani sau bulgari, de fapt, Sveti vlas e o colonie ruseasca, proprietatile sunt ale unor consortii ruse, germane, etc. Magic dreams era administrata de norvegieni, de ex.

Un loc bun pentru o familie cu buget redus, in concluzie.

Trimis de bujorel in 17.06.13 23:26:01
Validat / Publicat: 18.06.13 00:20:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik, Albena, Sozopol, Tzarevo, Ravda, Veliko Tarnovo, Plovdiv

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bujorel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[18.06.13 00:04:35]

Un review de debut bun; also o recomandare interesantă, perfectă pentru vremuri - sau bugete! - mai "de criză"

@bujorel: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

printesa82
    [08.12.16 13:41:09]