ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013
ÎNSCRIS: 17.06.13
MAY-2013

Hotel bun, raport preț/servicii foarte bun

Perioadă sejur 18 – 25 mai 2013

Preţ 2 adulţi + copil/infant 953 euro (inclusiv transport avion şi alte taxe).

De la aeroport până la hotel am făcut circa 1 şi 20 min, fiind al treilea hotel la care a oprit autocarul.

Cazarea s-a făcut în circa 15 minute.

Camera (nr. 206) a fost ok ca dimensiune, curată (ca minus la baie pe WC nu era pus semnul că s-a făcut curăţenie, nu că ar însemna aşa mult acel semn), cu un pat dublu şi unul single. Seiful a fost contra cost (1,5 e *7 zile), barul care conţinea sucuri, apă plată, apă minerală a fost gratuit. La alimentarea barului ne-au sărit o zi. Curăţenia se făcea zilnic, problema a fost că se făcea în jurul prânzului când cel mic dormea, aşa că pentru noi a constat în schimbarea rapidă a prosoapelor folosite, ridicarea gunoiului şi curăţenie rapidă la baie. Ne-au schimbat lenjeria de 2 ori. Aerul condiţionat era centralizat, dar îl porneau doar când era foarte cald afară, aşa că a fost pornit doar 2 zile din 7, după amiază – pe site – ul lor nu am văzut nimic referitor la programul aerului condiţionat. Referitor la camera, am văzut că sunt camere la parter care nu au o priveliște prea frumoasă, acea parte a hotelului fiind „îngropată” într – un mic deal, încât alea se afla oarecum deasupra balconului.

Restaurantul principal avea 2 părţi: una în interior şi alături o terasă acoperită. Am rămas cu senzaţia că s-ar putea ca în timpul verii să fie probleme cu găsirea unei mese chiar dacă restaurantul este destul de mare.

Micul dejun se servea în restaurantul principal şi erau clasicele ouă, brânzeturi, iaurturi, mezeluri, produse de patiserie.

Prânzul putea fi luat în restaurantul principal (supe, pui/grătar sau pane, vită, peşte pane/grătar, orez, paste, legume, dulciuri, fructe), restaurantul de lângă piscină (în general mâncăruri gen fast food pizza, kebab, plăcintă gozlem, clătite, îngheţată).

Cina: în principiu cam aceleaşi feluri de mâncare ca la prânz la care se adăuga colţul de grătare aflat în aer liber lângă restaurantul în aer liber, unde se putea găsi frigărui, curcan peşte, pui, calamari (nu toate în aceeaşi seară). Referitor la peşte nu cred că a existat o zi în care să nu fie peşte la masă.

Baruri: 3 baruri: lobby, la piscină şi pe plajă (mai degrabă lângă plajă).

Băuturile: berea Efes la dozator (pahare de circa 200 ml de sticlă sau plastic), vinul era servit de chelneri la prânz şi la cină în sticlă de 0,75 l, băuturile alcoolice locale (votcă, rom whisky, gin), sucurile la dozator. Aveau o problemă cu gheaţa – băutura lor favorită cred că era gheaţă cu gheaţă – puneau prea multe cuburi ….

Piscine. Sunt 2 piscine mari cu adâncime de 1,6 m, 1 piscină pentru copii adâncime circa 0,6 m, la care se adugă 2 topogane pentru adulţi şi in tobogan pentru copii (orele 10 – 12 + 14 – 17).

Parcul hotelului mare, îngrijit, cu palmieri, dar fără prea multă umbră.

Plaja hotelului largă, cu nisip cu excepţia ultimilor 3 metri spre mare, unde începeau pietricele. Intrarea în mare cu pietricele, marea ajungea cam la 1,5 m adâncime în circa 4,5 m... Existau destule şezlonguri cu saltele, umbrele, prosoapele se luau în baza unui card, duşuri la ieşirea de pe plajă. Marea era curată, liniştită dimineaţa şi cu valuri după amiază. Apa a fost mai rece la începutul şejurului, dar s-a încălzit (aşa a zis soţia mea, pentru mine a fost bună). În primele zile apa de la piscină a fost mai caldă decât în mare.

Nu pot să vă zic prea multe despre animație pentru că nu am participat decât la minidisco, cel mic parând încântat (are 1 si 10 luni).

Temperatura a fost în jur de 30 de grade ziua (35 grade la piscină), cu zile în care soarele a fost acoperit/filtrat de nori, dar era cald.

Hotel se află la 10 km de Side, preţul dolmusului fiind de 1 euro de persoană, numai că dolmusul se ia de pe partea cealaltă a lacului aflat la intrarea în hotel. Se poate ajunge uşor şi în oraşul Manavgat preţul fiind tot un euro, dar dolmusul se ia din faţa hotelului.

Recomand acest hotel.

Trimis de bamseif in 17.06.13 18:13:43
Validat / Publicat: 17.06.13 19:14:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi / Hotel Richmond 2008

VIZUALIZĂRI: 6767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bamseif); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 206

webmaster [17.06.13 21:58:35] »

Remarcabil review de debut

@bamseif: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂKaya Side Hotel [Titreyengol]: