ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2013
ÎNSCRIS: 01.06.10
JUN-2013
4 AD. + 2 COPII -- v: 10-14

Terase si restaurante (Konoba) Opatija

Pentru cei ce vor ajunge pe viitor in Opatija am sa sugerez doua locatii pe care le am vizitat si care m-i sau parut demne sa faca parte din"patrimoniul"AFA.

Grill House Opatija: pe FB.

Adresa valabila doar pe facebook este situat pe bulevardul Marsala Tita char pe riviera la iesire din Opatija spre Lovran. Cu toate ca am avut un regim demipensiune la hotel am zis sa mai incercam si bucataria autentica croata mai ales ca conditiile meteo nu ne permitea decat sporadic sa facem altceva in afara de plimbari. Restaurantul are intrarea dinspre strada acesta fiind anexat unei vile cu apartamente de inchiriat. Terasa foarte idilic asezata cu vedere spre golf incadrata de palmieri. Suntem salutati de bucatarul rotofei ce intorcea de zor preparatele la gratar dupa care dinspre bar vine zambitor un tinerel ce surpriza mare ne primeste cu "buna ziua". Unul din cei doi asociati era roman stabilit in Croatia de vreo 15 ani care impreuna cu amicul sau croat, bucatarul, pusera pe picioare afacerea gastronomica. Mandru ne prezinta cartea cu meniuri scrisa si in limba romana. Majoritatea preparatelor se fac la gratar o mare specialitate a croatilor si in general a spatiului ex. Jugoslav. Si la sugestia lui Mihai am comandat plijeskavica gourmet preparat traditional un fel de burger din carne de vita si porc, mirodenii care se impatureste precum o pizza calzone si cu umplutura de caimac, garnitura asezat frumos pe o scoica ornamentala ajvar un fel de zacusca mai condimentata ceapa rondele si cartofi taranestei. Pentru copii: cevapcici (8) un fel de mici traditionali cu cartofi prajiti (aici dau clasa micii nostri). Dorada la gratar (biban de mare) cu cartofi naturi si mujdei de usturoi. Frigarui de porc la gratar cu 2 felii de branza speciala pentru gratar si salate diferite. Din partea casei: aperitiv: cate 2 felii de bruschetta (felii de ciabatta prajite cu o mixtura de rosii, ulei de masline, si busuioc verde peste care mai vin diferite combinatii: fructe de mare, sunca (jambon) peste afumat sau branza la alegere. Preturi bune pentru Opatija: Intre 4-8€ pentru preparatele principale, bineinteles lista de meniu foarte bogata, ciorbe diferite feluri de peste la gratar, carne porc, etc. Bauturi: vin alb la pahar 2,2€bere Karlovac preferata mea in Croatia, Slovenia 2€. localul are si un salon cu 6 mese mult mai mic decat terasa, privelistea este superba iar atmosfera tipic mediteraniana. Un local care il recomand cu caldura.

Restaurant Ruzmarin: Greu de gasit noroc cu indicatoarele, se afla in spate la Hotel Grand Palace. Bucatarie italiana si croata de inalta clasa un local mai inchis. elegant dar totusi prea sobru, old fashioned, aici gasim ceea mai buna pizza din Opatija preturi incepand de la 5€ cu Margherita, preferata ar fii pizza Ruzmarin la 7€. Diferenta intre o pizza mica si una mare era intre 0,5-1,5€asa ca pizza mare o varianta mai ok. Eu personal am incercat: Surlice, paste traditionale din Istria cu salata si carpaccio o portie uriasa lejer pentru 2 persoane costa pe la 9€, Sardele prajite sau afumate la5,5€portia. O varietate foarte mare de preparate (vezi meniu) un local cu preturi medii pentru Opatija am vazut unele mult mai scumpe spre exemplu; Vengola pe plaja Slatina, Lungomare sau La Mandrac. adresa ar fii: restaurant-ruzmarin.com/eng/menu.

In romanticul Volosko 2km de Opatija se gaseste un super restaurant dar din pacate mult prea mic are doar 8 mese dar preturi excelente precum si bucatarie buna dovada ca de doua ori am fost si nici o sansa sa gasim ceva liber: Vella Losco se numeste, am baut doar bere la masa tip bar fara scaune acestea sunt asezate efectiv pe trotuar (foto) Opatija si riviera ofera o foarte buna bucatarie in principal usoara, mediteraniana cu preturi ceva mai mici decat pe coasta italiana asemanatoare cu cele din Europa centrala.

Trimis de claudiu 71 in 16.06.13 21:53:12
Validat / Publicat: 16.06.13 23:05:01

VIZUALIZĂRI: 5010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa Grill House

[16.06.13 23:04:39]

loreda
[08.08.13 20:35:19]

Buna!

Ok! Ti-a placut dar la ce hotel ai stat?

Spune-mi, te rog daca in apa erau pietricele, intrarea este lina?

Umbrelele si sezlongurile de pe plaja se platesc?

Ce obiective turistice poti vizita?

Cat timp ai facut cu masina din tara pana acolo?

Multumesc.

loreda