ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2013
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
JUN-2013

Din nou pe insula Zakyntos

Așa cum mi-am anunțat intenția într-un articol anterior, în perioada 3 – 13 iunie, am fost pentru a doua oară în Zakyntos. De această dată am fost cazați la hotelul Noula Studious. De fapt cred că mai de grabă am putea să îi spunem ”vila” Noula Studious pentru că acest hotel, are numai șaptesprezece camere de cazare, situate în două corpuri de clădiri dispuse în formă de ”L”, în jurul piscinei.

Hotelul se află în stațiunea Argassi, la o distanță mică după intrarea în localitate și este așezat pe partea dreaptă a drumului dinspre Zante Town, către stațiunea Vasiliki, sens de mers care are marea, pe partea stângă. Am făcut această precizare, pentru a nu se înțelege că hotelul ar fi așezat pe malul mării, așa cum s-ar putea crede dacă avem în vedere faptul că în ofertă se vorbește că toate camerele au vederea la mare, lucru care de altfel este adevărat. Distanța de la hotel la țărmul mării, în linie dreaptă, este de maximum 60 m, dar pentru a ajunge pe plajă distanța este ceva mai mare, pentru că se ajunge acolo pe un drum ușor ocolit dar care nu durează mai mult de 5 – 7 minute.

Când am sosit destinație, am fost puțin dezamăgit de locație, pentru că accesul în hotel se face pe o alee desul de abruptă. Pentru vârsta noastră aceasta era un incovenient, mai ales că bagajele nu erau tocmai ușoare. După ce ne-am cazat însă nu am regretat că am ales acest hotel deoarece deși este la stradă este un loc foarte liniștit și oferă o priveliște panoramică deosebită, începând cu portul și clădirile orașului Zante și terminând cu cele mai îndepărtate zone ale stațiunii Argassi.

Așa cum spuneam, hotelul are piscină proprie, cu apa având adâcimea între 1,20 m. și 2,20 m., foarte curat și apa suficient de caldă chiar și la începutul lunii iunie. Programul de înot este între orele 08.00 – 19.00. Imediat lângă piscină se află barul acesteia unde în tot cursul zilei se pot servi bături din toate categoriile, iar dacă oaspeții se simt bine, gazdele stau la dispoziția lor, cât este nevoie.

Noula Studios este o afacere de familie, tată, mamă și fiul lor în vârstă de până la 40 ani. O familie de oameni foarte prietenoși și atenți cu toți cei cazați acolo.

Camerele de cazare sunt spațioase, având baie cu duș și chicinetă proprie fiecare dintre ele. Curățenia este desăvârșită, întreținută zilnic, cu lenjeria de paturi și prosoapele schimbate la mijloc de sejur.

La cerere, se asigură contra cost și mic dejun. Pentru masă există foarte multe posibilități, începând cu aceea de a găti să zic așa în regie proprie la chicineta din cameră și terminând cu servirea mesei la una dintre nenumăratele taverne existente în stațiune. Când am sosit acolo ni s-a recomandat taverna Peperment situată în imediata aproapiere a hotelului și Papillon, aflată în centrul stațiunii. În ceea ce mă privește, eu recomand taverna Green Frog situată la aproximativ 1 km. de hotel unde mâncarea este mult mai ieftină. Spre exemplu, în meniu există o serie de produse la prețul de 7 euro, dar dacă se comandă două porții prețul este de 10 euro pentru amândouă.

În ceea ce privește petrecerea timpului, totul depinde de dorința fiecăruia în parte. Plajă se poate face foarte eficient la piscina hotelului, sau la țărmul mării aflat, așa cum spuneam la început, foarte aproape.

Pentru alte moduri de divertisment, în principal excursii și vizite la anumite obiective, se poate apela la ghidul local român, în ale cărui atribuțiuni și organizarea de excursii pe timul sejurului.

Cred că este necesar să precizez că ghidul român din zonă, locuiește chiar la acest hotel și că este o persoană deosebit de competentă pentru acestă calitate. Imediat ce am sosit la hotel, ne-a adunat și ne-a prezentat liste de excursii pe care le putem efectua acolo, ne-a dat indicații cu privire la obiceiurile locului și ale zonei, și ne-a sfătuit în legătură cu ceea ce este indicat să facem și ceea ce nu este rcomandat.

Nu pot să trec mai departe, fără să spun despre cel de care vorbesc, că s-a dovedit a fi un profesionist în materie, bine pregătit, un bun cunoscător al istoriei locurilor de acolo, precum și al legendelor care însoțesc viața localnicilor și a insulei. Nu mai puțin este de menționat faptul că el însuși este o persoană foarte cunoscută de cei pe care i-am întâlnit în drumețiile noastre fiind tratat cu foarte multă prietenie și respect de către aceștia.

În aceste condiții, noi ne-am simțit foarte bine pe tot parcursul sejurului și cred că dacă lucrurile vor evolua așa cum ne dorim ne vom întoarce acolo. Aceasta cu atât mai mult cu cât, pe timpul șederii noastre acolo între noi și gazdele noastre s-a legat o prietenie sinceră.

Trimis de Ioan Raita in 15.06.13 20:06:11
Validat / Publicat: 16.06.13 00:36:41

VIZUALIZĂRI: 3340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Noula Studios.

vivas71 [16.06.13 01:05:28] »

Miercuri vom pleca si noi, dar ininte de asta doresc sa va rog sa-mi spuneti cum este apa marii, daca ati intrat la scaldat.

Despre masa, cred ca vom merge si noi la Green Frog, asta pentru ca toata lumea lauda acest loc.

Vom vedea la fata locului. Despre pretul excursiilor imi puteti spune ceva? - au mai crescut preturile comparativ cu anul trecut?

Eu incerc sa-mi adun informatiile din -nainte ca sa am un sejur cat mai placut, la bugetul meu.

Despre bautura si preturi la bere imi puteti spune ceva?

Multumesc anticipat! Sanatate!

webmaster [16.06.13 08:28:04] »

Mutat în rubrica "Noula Studious Hotel [Argassi]" (nou-creată pe sait)

Ioan Raita [16.06.13 09:04:32] »

@vivas71: Vă salut și vă ofer cu multă plăcere informațiile solicitate.

Apa este foarte bună, respectiv caldă și în mare, adâncimea se accentuiază pe o distanță foarte lungă astfel că se poate intra și înota pâna la cel puțin 75 m. în larg.

Cu privire la excursii, prețurile sunt următoarele:

Turul insulei cu autocarul: - miercuri - 22 eur/pers; merită să fie făcut. Se viziteză o mulțime de locuri interesante, ex: o fabrica de ulei de măsline; Calinico, o cramă unde se produc vinuri excelente. Se lasă cu o degustare pe cinste. Cine dorește poate să cumpere, la prețuri rezonabile. De asemenea multe locuri istorice etc. ;

Kefalonia: - joi - autocar + ferryboat – 40 eur/pers + pentru cine dorește 4 eur/pers. intrare peștera Drogarati și 7 eur/pers. intrare peștera Melissani;

Croaziera la Navagio: - vineri - 25 eur/pers. – autocar + vapor;

Croaziera în golful Laganas și peninsula Keri: - 20 eur/pers.

Tur de oraș Zante Town (autocar și pietonal): 12 eur/pers.

În program pot interveni schimbări de date.

Băutura

La Green Frog, bere 2,5 euro/sticlă – Amstel sau Mithos, 2 eur/pahar vin roșu sau alb ori 4 eur/ ½ l. În magazinele alimentare bere se găsește la1,2 - 1,35 eur/sticlă, din care 0,15 reprezintă garanție.

Vă rog să-i transiteți lui Cristian, ghidul local, salutări din partea familiei din Sinaia.

Vă doresc vreme bună și distracție plăcută.

webmaster33 [16.06.13 11:31:06] »

Ioan Raita [16.06.13 15:25:10] »

@webmaster33: Locul este punctat exact.

În ceea ce privește Agoullos Inn Ionian Hill și alte câteva din zonă există erori. De ex. în realitate Ionian Hill este mai la sud de Agouls Inn. și ambele sunt ultimele hoteluri din Argassi, pe direcția de mers către Vasiliki.

rybackro [19.06.13 22:02:52] »

multumim pentru informatii, si noi o sa mergem in 22 iulie tot la Noula Studios si va fi prima vizita a noastra in Grecia si din cate vad o sa fie o vacanta placuta.

sa aveti o vara frumoasa

Ioan Raita [20.06.13 08:17:05] »

@rybackro: Mă bucur să vă fi fost de folos. Vă rog să transmiteți salutări lui Cristian.

rybackro [20.06.13 09:03:16] »

@Ioan Raita: inca o intrebare daca puteti sa imi spuneti cat a costat fery si cu ce agentie ati fost? si daca e posibil sa se modifice preturile in iulie?

va multumesc

webmaster22 [20.06.13 09:11:14] »

@rybackro: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Ioan Raita [24.06.13 20:13:11] »

@rybackro: Ferryboatul costă 10 Euro de persoană pe sens de mers. Adică 10 la dus și 10 la intors. În ceea ce privește agenția pot să vă spun ca este din București, dar pentru că regulamentul ”Am fost acolo” nu permite referirea la numele firmelor cu care s-au efectuat deplasările nu vă pot informa pe această cale.

Cu stimă.

Ioan Raita

webmaster [24.06.13 20:40:10] »

@Ioan Raita: AmFostAcolo.ro nu permite afișarea PUBLICA a acelor informații, dar (în conformitate și cu textul scris cu rosu de mai jos), absolut nimic nu împiedică membrii sa facă schimb de astfel de informații folosind mesaje private.

Ioan Raita [24.06.13 22:15:21] »

@webmaster: O. K. Tocmai am transmis în privat informațiile solicitate.

DARIA [27.06.13 20:18:56] »

@Ioan Raita: copii platesc in excursii, de ex copil 7 ani

Ioan Raita [27.06.13 21:47:48] »

@DARIA: La peștera Melissani intrarea a fost 7 euro/pers incluzând și plimbarea cu barca, iar la Drogarati, 4 euro/pers. Nu pot să vă spun nimic depre copii pentru că în seria noastră nu au fost părinți cu copii.

DARIA [28.06.13 08:17:47] »

@Ioan Raita: Foarte frumos reviews-ul tau defapt toate le-am citit si mi-au placut f mult... si f utile plec si eu pe 7 iul 2013 in Zakynthos Laganas

Le-am citit cu interes ptr ca vreau sa fac si cateva excursii, mergem cu autocarul si speram sa ajungem in Kefalonia, plaja de la Navagio, tur cu autocarul si croaziera insulei Zakynthos

Am observat ca difera preturile la exc deaceea v-am intrebat... noi suntem doi ad si o fetita 7 ani

Exc le-ati luat de la ag cu care ati plecat in exc cu ghid in romana? se fac red daca iei mai multe exc... anul trecut nu am platit ptr fetita in Halkidiki si la trei exc am avut bonus una...

Multumesc mult ptr toate raspunsurile si FELICITARI PT REVIWS-RI...

Ioan Raita [28.06.13 23:05:41] »

@DARIA: Mulțumesc pentru apreciere. Vreau însă să precizez ceva pentru că am impresia că în răspunsul la primele două ecouri am greșit ceva.

1. Excurisia în Kefalonia, costă 40 euro/pers;

2. Intrarea la Melissani, costă & euro (probabil 6 euro, nota red) / pers;

3. Intrarea la Drogarati costă 4 euro /pers.

Dacă asta s-a înțeles din primul meu răspuns la ecuri, mă bucur că nu am greșit.

În Zakyntos există un ghid local pentru pentru fiecare firmă turistică din România, care primește fiecare grup de turiști. Acesta vă va prezenta programul de excursii. Pentru mai multe lămuriri, pot să vă dau relații în modul privat de comunicare, pentru a nu fi interpretat ca reclamă pentru o anume firmă.

DARIA [01.07.13 11:18:15] »

@Ioan Raita: multumesc f mult deci exc Kefalonia este 52 euro... agentia cu care plec are ag ei acolo nu colaboreaza cu alta deaceea cred ca difera, puteti sa-mi raspundeti de adresa de email daria231105@yahoo.com

Nu a fost nimeni la H Canadian Laganas?

nanaadi [12.01.16 17:44:15] »

Vom merge si noi pe aici la final de iunie 2016. Citesc pana atunci tot ce gasesc despre acele locuri iar dupa voi scrie impresii.

DARIA, Ioan Raita, nanaadi, rybackro, vivas71