ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.08.09
JUN-2013

Un hotel la care m-as intoarce cu placere

Dupa 4 sejururi consecutive petrecute in Turcia pe coasta Marii Egee la resorturi de 5 stele din Kusadasi, Didim si Ozdere, anul acesta am ales Marea Mediterana din mai multe considerente.

In primul rand pretul sejurului a fost unul neasteptat de rezonabil pentru un hotel din zona Antalya in conditiile in care ofertele de anul acesta pentru hoteluri din zona Marii Egee au crescut considerabil comparativ cu anii precedenti.

In al doilea rand, dupa 4 ani consecutivi petrecuti acolo doream o schimbare de peisaj.

In al treilea rand doream sa facem o comparatire din toate punctele de vedere asupra diferentelor dintre conditiile de petrecere a sejurului oferite de Kusadasi si Antalya-Alanya.

Nu o sa ma opresc asupra rutei de transport pana la acest hotel deoarece traseul este binecunoscut. Doresc doar sa mentionez faptul ca de anul acesta circulatia pe autostrada se face pe baza unei taxe platite de 35 de lire turcesti la unul din puntele de plata pe baza pasaportului si a certificatului de inmatriculare. Se lipeste un autocolant pe interiorul parbrizului sub oglinda care este citit automat in momentul trecerii printre bariere si se scade din credit.

Folositi intrarile cu titulatura HGS si nu OGS. Pentru detalii nu ezitati sa ma contactati.

Am ales ca ruta traseul Giurgiu-Ruse -Razgrad-Targoviste-Kotel-Hamzabeily-Istanbul- Izmit-Kutahya (unde ne-am si oprit pentru o noapte) -Isparta-Antalya (nu se intra prin oras) -Okurkalar.

Hotelul se afla amplasat chiar la sosea pe partea dreapta dupa ce se trece de un bazar situat pe partea stanga, la circa 500 de metri.

La intrare am fost intampinati de personalul de paza care ne-a preluat masina, a fotografiat-o si caruia i-am predat cheia in schimbul unui cupon. Masina este parcata de acestia iar in momentul in care doresti sa pleci cu ea, predai cuponul la poarta unde se tine cheia, pe care o primesti in schimb.

Am fost invitati in zona de lobby unde am fost intampinati cu sampanie si prajituri timp in care am completat formele de intrare. Formalitatile au durat cca. 15 min. dupa care am intrat in posesia cardului de acces in camera. Am primit camera la ultimul etaj- 9 si am fost placuti surprinsi ca sa vedem ca primisem o camera cu vedere la mare desi rezervasem un land view. Etajul 9 este un fel de mansarda cu peretele exterior construit complet din sticla. Singurul impediment este ca la acest etaj nu sunt balcoane dar dat fiind faptul ca vederea era superba si ca nu platisem aceasta optiune, nu am considerat un minus.

Camerele sunt foarte frumoase, toate fiind dotate cu cada cu jacuzii, a noastra fiind amplasata chiar langa geamul exterior. Dispune de aer conditionat, nenumarate oglinzi, frigider ce se umpea zilnic cu apa plata si minerala, doze de bere Efes, cola, fanta, sprite, cola light in mod gratis, ceai, cafea, ness, fierbator de apa, seif, geanta de plaja, diverse cosmetice, halate de baie, papuci, LCD cu TVRi, etc. In camera se facea curatenie zilnic existand doua comutatoare cu afisaj electronic exterior prin care solicitati sa nu fiti deranjati sau sa se faca curatenie.

Camerele erau foarte curate dat fiind faptul ca hotelul fusese deschis undeva in octombrie 2010.

Hotelul este decorat in nuante de crem, rosu si verde in stil otoman si asa cum am mentionat este construit din multa sticla si prevazut cu numeroase oglinzi. Chiar si lifturile sunt din sticla ceea ce confera o priveliste extraordinara asupra imenselor candelabre si a interiorului hotelului, camerele fiind pozitionate de o parte si de alta a constructiei in forma de semiluna, la interior fiind gol.

Masa oferita este unde extrem de diversificata. Din acverst punct de vedre se vede clar diferenta intre conditiile din Antalya -Alanya si zona Kusadasi, cel putin pentru acest hotel. Foarte multe preparate oferite, modul de aranjare este mult mai diversificat si atragator, foarte multe fructe oferite pe tot parcursul zilei (pepene, capsuni, banane, portocale, mere, caise, cirese, etc).

De altel tot timpul puteai sa servesti masa undeva. Intre mesele principale te putei delecte cu un doner kebab sau alte sortimente de acest gen, gogogsi, placinte, inghetata, apa plata oferita fiind la pet de 0,5 litri in conditiile in care in zona Kusadasi era la dozator.

Un alt lucru demn de admirat este faptul ca in fiecare seara erau diverse spectacole cu artisti invitati din afara hotelului. daca in precedente; le calatorii la Marea Egee am fost obisnuit cu spectacole oferite de animatorii hotelului, aici lucrurile au stat diferit in sensul in care am vazut acrobati mongolezi, dansatori de samba brazilieni, kenyeni, folclor turcesc, muyica live etc. focuri de artificii, fiind prezent chiar patronul hotelului.

Hotelul nu detine o plaja propriu zisa dat fiind tarmul abrupt insa pa langa piscinele existente, exista un imens ponton ce se intinde in mare in forma de arc de cerc pe care sunt asezate sezlonguri din piele sau plastic cu umbrelute. Intrarea in mare se face pe scari ce coboara de pe acest e pontoane insa adancimea este de cca 4 metri.

Ca si aspecte negative pot aminti faptul ca hotelul estre ocupat in majoritate de rusi care uneori sunt destul de galagiosi dupa ce consumau mai multe pahare de tarie. De altfel, limba uzuala este rusa atat in hotel cat si in bazar, engleza fiind o exceptie.

Exista chiar un animator care traducea tot ce se vorbea la microfon in limba rusa.

Un alt aspect negativ este internetul carea era total nesatisfacator acesta fiind accesat cat de cat satisfacator in zona de lobby, in rest in camere extraordinar de greu iar la plaja inexistent.

Pentru conditiile de lux ce ti le ofera, m-as intorce cu placere oricand la acesdt hotel.

Pe timpul sejurului am vizitat Alanya si din cate am vazut ca si hoteluri situate la sosea pe ruta Antalya -Alanya, Granada Luxury a fost de departe cel mai impozant alaturi de un altul Vikingen Infinity (nu l-am identificat in oferta agentiilor).

La plecare masina mi-a fost adusa la intrarea in hotel si nu am fost lasat sa plec pana aceasta nu a fost spalata.

Drumul de intoarcere l-am ales pe ruta Antalya- Denizli-Aydin-Canakkale-Edirne dat fiind manifestatiile din Istanbul dar in principal de a scapa din aglomeratia din Istanbul.

Sper ca acest review sa fie de folos celor ce vor dori sa petreaca un concediu reusit anul aceste in Turcia.

Trimis de aaaaa in 15.06.13 11:42:14
Validat / Publicat: 15.06.13 15:50:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ozdere-Onyria Claros, Kusadasi-Surmeli, Sea Light, Didim- Venosa

VIZUALIZĂRI: 7766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere de la etajul 9

[15.06.13 17:04:58]

@aaaaa:

Ești convins că TOATE camerele au jacuzzi?

Notarea cu 95% a unei plaje cvasiinexistente, cum singur recunoști, mi se pare exagerată. Familiile cu copii și persoanele care nu știu să înoate practic nu pot face baie în mare.

Pentru cititori ar fi util să precizezi care este diferența de kilometri în plus pe traseul de întoarcere.

Kalin7
    [15.06.13 18:24:49]

Vikingen Infinity dacă nu mă înşeală memoria a fost deschis anul ăsta şi întradevăr este impunător. Anul trecut cînd am trecut prin zonă turcii lucrau de zor la finisarea lui. Ce tine de plaja hotelului Granada, ştiam că au aproximativ 30 m de plajă... în partea dreaptă a hotelului.

[15.06.13 19:50:09]

@nicole33:: Da, toate camerele au jacuzii. Noi am luat o camera standard. Amicii cu care am fost au luat un family room si au o cada cu jacuzii mult mai mare, incap 2 persoane in acelasi timp.

In ceea ce priveste nota acordata la plaja si mare consider ca nu am exagerat cu nimic. Am luat in considerare nu plaja in sensul propriu zis ci modul ingenios in care puteai face plaja. Cine doreste nisip alege un alt hotel insa eu am apreciat acest concept.

Distanta de intoarcere e cu 50 de km mai lunga insa e mult mai liber

[16.06.13 03:13:30]

Dacă consideri că jacuzzi este o cadă/vană cu 4 găuri, este OK.

Dacă cineva știe ce este un jacuzzi, eu vă spun că la Granada nu găsiți așa ceva in cameră.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.06.13 08:39:52]

Și mie mi-a plăcut Granada, în ciuda plajei cvasi-inexistente. Apropo de plajă - trebuie spus că hotelul are un fel de plajă, atât în dreapta (privind înspre mare), cât și chiar în fața hotelului, însă este atât de îngustă (gen 2-2.5 metri; un singur rând de șezlonguri, dacă-mi aduc aminte bine) încât nu se poate practic folosi în zilele cu valuri.

Nu e deloc potrivit familiilor cu copii, însă poate fi o variantă bună sau foarte bună pentru cupluri care nu au "buget de Lara sau de Belek", care acceptă compromisul "fără plajă, doar ponton", în schimbul unui lux și unui răsfăț ușor aparte.

Arya
    [16.06.13 12:55:34]

@aaaaaaa

Nu-s 50 de km, ci 90 de km in plus, dar ce mai conteaza o mica plimbare ca doar benzina este ieftina tare in Turcia. Singurul avantaj ar fi ca poti vizita Pamukkale pe drumul de intoarcere. Si mai dai 29 de TL si pe ferry la Canakkale.

O colega mi-a zis ca a avut cada in baie si nu in camera dubla standard platita. Un jacuzzi fix in camera mi-ar placea si mie. Lipsa plajei nu ma deranjeaza.

[16.06.13 20:30:31]

@Arya: Din fata hotelului si pana in Ploiesti computerul de bord a aratat 1550 de km.

Mica plimbare la care te referi este destul de importanta in economia traseului tinand cont ca drumul de intoarcere a fost considerabil mai liber. Avand in vedere faptul ca prin Istanbul am traversat pe autostrada bara la bara in 2 ore jumatate in viteza I si a 2 a nu cred ca putem vorbi de o diferenta de consum.

Cada in baie e una iar cada cu jacuzii e alta.

[16.06.13 22:22:37]

@aaaaa:

Așa cum am bănuit din prima clipă, tu ai beneficiat de o cameră superioară, atât ca facilități, cât și ca preț celei rezervate și plătite din țară. Norocul tău pentru care mulți te vor invidia probabil.

Este grav faptul că tu insiști că așa arată TOATE camerele duble standard, ceea este total fals, dezinformând cititorii acestui site care vor alege acest hotel de acum înainte și vor căuta în zadar acel jacuzzi de lângă fereastră.

Tu ai avut un junior suite. Sunt 14 astfel de camere în tot hotelul, adică 2,34% din cele 598 de camere disponibile.

Mă miram să aibă turcii asemenea dotări în standard și să rateze momentul de a se lăuda cu ele.

[16.06.13 22:27:22]

@aaaaa:

Pentru edificarea tuturor, voi posta un extras de pe site-ul oficial al hotelului referitor la condițiile de cazare și tipul camerelor oferite.

Exclusive Hospitality

For our guests’ needs, in order to meet the highest level of comfort and quality expectations, we carefully designed 598 sophisticated rooms and services of the facility. Accommodation details can be found below

Rooms

Standard equipment for the rooms are the VRV air conditioning system, 32 “LCD screen, International TV channels, you will find variety of cold beverages in the minibar, Internet access, direct-dial phone, protect your valuables in a safety deposit box, laminate floor, bathroom, bathtub / shower, wc, hair dryer and bath kits are also available for personal care.

Standad Sea View

There are 309 rooms, they are around 24-36 m2, maximum 2+2 or 3+1 persons. Even if you lie in bed tired you cannot get your eyes of the wonderful view of the Mediterranean sea.

Standard Land View

There are 214 rooms, they are around 24-36 m2, the capacity of the room is maximum 2+2 or 3+1 persons.

Botanic Suite

There are 6 botanic suites, they are around 60-70 m2, maximum accommodation capacity is 6 persons. It has 2 bedrooms (with door between the rooms), Terrace (sun beds at the terrace) one Bathroom between the rooms, in some botanic suites there are Jacuzzi available on the terrace.

Lake House

There are 4 lake houses in our resort that has a tile floor. They are between 35-45 m2, maximum accommodation capacity is 2 persons. The lake houses has its own private pool and sun beds in front of the house.

Vip Terrace Suite

There are 10 VIP Terrace suites, they are between 50-60 m2, maximum capacity is 2 +2 or 4 persons, Bedroom, Living room furniture and a terrace. On the terrace it has a Jacuzzi and sun beds in the VIP Terrace category. A more spacious environment with sauna bath in some of the rooms and even a private pool only for the VIP terrace rooms is presented.

Junior Suite

The resort has 14 junior suites, the average room area is between 36-50 m2, maximum accommodation capacity of the suite is 3 +1 persons, one bedroom, some are with balcony and some are without balcony. In some of our Junior Suite rooms we also have a Jacuzzi in front of the window.

Family Deluxe Suite

There are 10 deluxe suites, they are 49-60 m2, maximum capacity is 2+2 or 3+1 persons, Bedroom and Living room furniture. In some of the deluxe suites there is a Jacuzzi to enjoy.

Family Duplex Suite

There are 29 Family Duplex Suites that are around 57-63 m2 per suite. The maximum capacity is 2+2 or 4 persons, it consists of two floors. On the first floor it has a bedroom, bathroom (with shower) and a balcony while on the second floor it has a French bed and a bathroom with a bath tub.

Îmi cer scuze că l-am postat în original în limba engleză.

[16.06.13 22:59:31]

@nicole33: Nu doresc sa dezinformez pe nimeni si nu te contrazic.

Am spus doar ca eu am rezervat si platit o camera standard cu vedere pe spate iar faptul ca unul dintre angajatii hotelului mi-a spus ca toate camerele au jacuzii m-a determinat sa trag concluzia ca toate au.

Eu nu am fost in fiecare gen de camera dar amicii mei care au rezervat un family room aveau un jacuzii dublu.

monicastredie
    [09.01.14 16:49:36]

Buna ziua Razvan ma numesc si as vrea sa merg la acest hotel la care at-i fost dvs si ma intereseaza daca plaja pe care o are hotel este cu nisip sau pietre iar in mare la fel daca au nisip sau pietre. Va multumesc frumos si astept un raspuns.

[09.01.14 17:05:13]

@monicastredie: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[09.01.14 17:13:52]

@monicastredie: care plaja?? Granada nu are plaja ci doar ponton.

[09.01.14 18:42:58]

@monicastredie: Acest hotel nu are o plaja propriu zisa ci acesta se face pe un ponton asa cum arata fotografiile. La coborarea de pe ponton apa are peste 2 metri asa ca trebuie sa stii sa inoti si nu ai de ce sa atingi fundul marii.

tudose cornel*
    [22.10.15 15:56:21]

Buna ziua, as dori sa stiu daca are macar o fasiuta mica de plaja cu intrare in mare. Multumesc!

[22.10.15 16:35:09]

Are! 2 m lata si 7 m lunga

[22.10.15 17:44:14]

@Andox -

Are! 2 m lata si 7 m lunga

Corect, dar doar în situația în care marea este total liniștită fără valuri. Când sunt valuri, plaja cam dispare.

În compensare, atât pontonul, cât și șezlongurile sunt de invidiat.

[22.10.15 21:22:17]

@monicastredie: Îți recomand acest hotel. Raportul preț calitate este unul foarte bun

aaaaa, Kalin7, monicastredie, nicole33, tudose cornel*
    Alte impresii din această RUBRICĂGranada Luxury Resort & Spa [Ocurkalar]: