ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 03.03.13
AUG-2012

Un hotel decent la un preţ rezonabil

Aparţine colosului lanţ hotelier Steigenberger, care are zeci de hoteluri nu doar în Germania, Austria Benelux şi Elveţia, ci şi în Egipt sau China. Asta înseamă că există un management integrat, standarde de calitate precise şi o optimizare a costurilor în avantajul clientului.

Hotelul din Berlin este strategic poziţionat în gara de est, avînd chiar şi o intrare direct din holul staţiei de cale ferată. Aici este punctul de plecare şi final pentru trenurile ICE. Noi am venit cu trenul de la Copenhaga şi peste patru zile am plecat la Frankfurt, aşa că locaţia hotelului ne-a fost foarte folositoare. De altfel, toate aceste hoteluri sunt amplasate în apropierea staţiilor feroviare. De asta au şi fost botezate aşa.

Marele avantaj la zecile de hoteluri InterCity este faptul că în preţul camerei se oferă şi bilete gratuite pentru toate liniile de transport în comun din oraş, inclusiv pentru ziua sosirii/plecării. Am stat în condiţii excelente şi la acelaşi tip de hotel în Hamburg şi Viena.

Sunt doar două staţii de metrou/Sbahn până în Alexanderplatz şi linie directă de metrou până la Kurfűrstenstrase, trenurile având o frcvenţă remarcabilă şi o punctualitate germană.

Şi hop-on hop-of bus are o staţie în apropiere, lângă conoscuta O2 World Arena.

La mai puţin de 100 de metri începe o atracţie importantă a Berlinului - East Side Gallery – o porţiune de 1,3 km conservată din zidul care a împărţit în două timp de 31 de ani capitala Germaniei. Este cea mai mare galerie continuă din lume, destul de heteroclită, cu 105 tablouri, ca în benzile desenate, pictată de unii dintre cei mai importanţi artişti plastici contemporani în anul 1990. Sunt picturi înduioşătoare, comice, abstracte, naive sau absconse, un şir aparent nesfârşit de ilustraţii ale istoriei artei vizuale. Sărutul dintre Erich Honecker şi Leonid Brejnev sau Trabantul care “iese” prin zid sunt printre cele mai cunoscute.

Dacă veţi sta la acest hotel, veţi avea ocazia să le vedeţi în tihnă. Iar dacă veţi avea o cameră cu faţa spre intrarea în gară, le veţi vedea pe unele pe fereastră.

Vis-a-vis, adică la capătul tunelului pietonal care traversează liniile de cale ferată este o mică piaţă şi ditamai supermarketul Galeria Kaufhof pe 4 etaje. În jur sunt o droaie de fastfood-uri.

Gata cu împrejurimile, să revenim la oile noastre.

Un hotel de 3 stele adevărat, spre vârful de gamă, cu toate dotările necesare, adică uscător de păr, ustensile pentru preparat ceai/cafea, cu pliculeţele aferente, minibar, televior color LCD generos.

Tîmplărie din aluminiu cu o izolaţie perfectă. De altfel, zgomotul nu este ieşit din comun, cel puţin în partea spre intrarea în gară, unde am stat noi. Camerele au 18 mp, cu un decor minimalist, dar de bun gust. Paturile sunt foarte comode, lenjeria şi prosoapele impecabile, curăţenia nemţească.

Hotelul are 4 etaje şi este prevăzut cu lift. Parcarea acoperită costă 12 euro/zi.

WiFi cu plată.

Micul dejun este foarte variat şi săţios, având de toate: omletă, şunculiţă prăjită, cârnăciori, brânzeturi asortate, mezeluri, clătite, lapte, cereale, gemuri, miere.

Desigur, merită dacă îl luaţi direct la rezervare, în preţul camerei. Cu plata pe loc este 14 euro, ceea ce ar conduce direct la fastfoodul de alături.

Dacă veţi accesa din timp nişte motoare de căutare gen bookingadvisor.com, aşa cu am făcut noi, aţi putea găsi nişte preţuri foarte avantajoase. Şi pe saitul hotelului sunt reduceri pentru early booking.

Vă recomand acest hotel pentru avantajele enumerate anterior, ca o variantă la hotelurile de aceeaşi categorie – mai scumpe – din centrul Berlinului.

Trimis de Silviu Lache in 14.06.13 17:43:45
Validat / Publicat: 14.06.13 22:12:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silviu Lache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Grafitti Pe zidul Berlinului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.58 EUR pe cameră

webmaster [15.06.13 09:29:23] »

Silviu Lache [15.06.13 11:18:29] »

@webmaster: Poziţionarea este foarte bună.

Poate folosesc şi pozele pe care le am ataşat.

Din păcate, nu le mai găsesc pe cele făcute de mine.

webmaster [15.06.13 14:57:19] »

@Silviu Lache: din păcate, pozele trimise nu îndeplineau condițiile de publicare (mult prea mici, și nici măcar poze proprii) - au fost șterse la validare.

Silviu Lache [15.06.13 17:17:47] »

@webmaster: Nici o problemă. DEaceea nici nu am postat fotografii în faza iniţială.

Sunt convins că cei eventual interesaţi vor găsi uşor Ostbahnhof.

Silviu Lache
    Alte impresii din această RUBRICĂInterCity Hotel [Berlin Ostbahnhof]: