ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2013
ÎNSCRIS: 13.06.13
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII

Hotel Palace Bellevue, Opatija

Un hotel frumos, cladire veche, imperiala, cu camere inalte. Camerele pozitionate spre strada sunt, de fapt, camere cu "vedere" la mare. Strada este ingusta, pe un singur sens, deloc zgomotoasa. Ferestrele au obloane mari care asigura o izolare fonica buna.

Seara, pe terasa hotelului vecin, erau spectacole, miniconcerte cu tematica diversa. Imi amintesc seara ABBA, de exemplu.

Curatenia a fost exemplara, pe tot sejurul. Plaja betonata, intrarea in mare se facea pe scari, gen cele de la piscina.

Regimul de masa a fost cel de demipensiune, varietate mare de produse. Cina includea bufet de paste, pizza, aluaturi diverse, salate, fructe, prajituri, inghetata, doua sau trei meniuri cu carne, doua- trei feluri de peste si fructe de mare. (intr-o seara am primit chiar scoici...). Bautura (sucuri, bere, vin) inclusa.

Intr-un cuvant: un hotel cald, calm si primitor, cum rar am intalnit.

Copiii aveau program de animatie, o ora era destinata unor activitati de pictura si modelare, apoi un curs de "dans", (asta dimineata, nu retin daca era program si dupa-amiaza, noi nu am fost).

Promenada frumoasa, nu foarte aglomerata, cu artisti plastici si vanzatori deloc zgomotosi, hoteluri si restaurante luxoase, fete imbracate in costume de odinioara...

Singurul meu regret: la inceputul lui iulie apa era destul de rece (nu si pentru baiatul nostru de 10 ani), exista o piscina in hotel, am vazut-o, dar nu am testat-o

Parcarea era cu plata, cam 10 euro/ zi sau in fata hotelului, pe strada, putin mai ieftin, cu fise.

Sejurul l-am achizitionat de la un touroperator german care activeaza si in tara noastra.

Nu am la indemana poze, dar am sa ma ocup in scurt timp!

PS. Scuze pentru lipsa diacriticelor

Trimis de corneliar in 13.06.13 23:56:47
Validat / Publicat: 14.06.13 01:08:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corneliar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Grand Palace Bellevue.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 EUR pe cameră

webmaster [14.06.13 01:06:59] »

Bun, remarcabil review de debut

@corneliar: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

claudiu 71 [14.06.13 16:44:59] »

servus felicitari pentru debut si pentru locatia aleasa am avut prilejul sa o admir in urma cu cateva zile si chiar am fotografiat hotelul, care fata de pozele existente pe site arata momentan complet altfel, ma refer la fatada.

Imi permit sa ti-o iau inainte si sa postez 2 poze mai actuale. Daca corespund cu cele facute de tine e si mai bune daca nu le poti folosii pentru review-ul tau.

Hotelul a fost proaspat renovat dar nu stiu exact cand s-ar fii putut iarna aceasta.

Noi am stat la Admiral langa portul de iahturi.

corneliar [14.06.13 22:34:27] »

@webmaster: Multumesc pentru urarea de bun-venit!

corneliar [14.06.13 22:37:37] »

@claudiu 71: Multumesc pentru cuvinte si fotografii. Sunt perfecte. Ma bucur pentru renovarea hotelului (desi avea farmecul lui asa).

webmaster [16.06.13 10:22:54] »

fotografiile încărcate de claudiu au fost atașate manual articolului de față

loreda [08.08.13 20:38:37] »

Buna!

Spune-mi, te rog daca in apa erau pietricele, intrarea este lina?

Umbrelele si sezlongurile de pe plaja se platesc?

Ce obiective turistice poti vizita?

Cat timp ai facut cu masina din tara pana acolo?

Multumesc.

corneliar [23.08.13 01:32:53] »

@loreda:

Buna,

răspund punctual:

- in apa sunt pietre mari, intrarea se face pe scara, ca la piscina

- sezlongurile se plătesc, 70 kuna, aproximativ 10 euro pentru toată ziua. Lasam la amiaza prosoapele pe sezlong si reveneam după-amiaza...

-ne-am plimbat mult pe faleza Opatijei (Lungo Mare) iar cu mașina am făcut un tur al peninsulei Istria, Pola cu Amfiteatrul sau, Medulin cu plaja sa de nisip. Exista variante de excursii cu barca, zbor cu parapanta, excursie la Veneția. Pe faleza sunt muzicanti, pictori si o doamna care realiza portrete din hârtie decupata.

-pentru copii, exista tobogan gonflabil pe apa (50 kuna, parca, pentru o ora, erau si variante cu durata mai mare), program cu animatori, yoga si gimnastica in piscina, seara spectacol pe terasa cu implicarea copiilor participanți

- drumul a durat puțin peste 7 ore calculat din Oradea. (Cel mai greu a fost in tara...)

claudiu 71, corneliar, loreda
    Alte impresii din această RUBRICĂPalace Bellevue Hotel: