ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2013
ÎNSCRIS: 18.04.13
JUN-2013

Taverna IRENE (Potos) - Magnific!! Nu o ocoliti

Taverna Irene din Potos este dupa opinia mea cea mai buna din Potos. Spun asta deoarece in primul rand personalul, incepand cu patronul Kostas, sunt foarte amabili, cu zambetul pe buze desi stau in picioare peste 12 ore pe zi, Otilia este nemaipomenita are un fel de a fi astfel incat te convinge imediat, in sensul bun, si bineinteles are avantajul ca fiind romanca atrage multi romani la mese. Apropo de mese, dupa ora 8 seara greu gasesti o masa libera.

Mancarea este excelenta, Otilia iti recomanda daca nu stii exact ce sa mananci, portiile sunt foarte mari, desertul e din partea casei, preturile variaza intre 6 euro meniul zilei (musacka...) pana la 12 euro. De exemplu o portie cu file de somon, cartofi prajiti, tzazichi salata costa 8.5 euro.

Asa cum bine cred ca stiti la greci salata si garnitura sunt incluse.

Trimis de AndaLogan in 09.06.13 17:31:18
Validat / Publicat: 09.06.13 19:04:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndaLogan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa arata o portie de musaca la Irene Pret 6 euro

cippp
[09.06.13 21:34:42]

Vom pleca si noi la Skala Potamia, undeva la jumatatea lui cuptor si mi-am facut deja un. pdf cu toate informatiile necesare culese de aici, de pe nelipsitul forum AFA.

Vazand insa pozele interzise celor care se tin de cure de slabire, am ajuns la o concluzie socanta: mancarea de baza in Grecia nu este nici maslina, nici portocala, nici macar banalul tzatziki! ESTE CARTOFUL PRAJIT! El apare in farfurie sub diferite forme si arome: piept de pui, cotlet de porc, file de somon, musaca sau fructe de mare. Noroc ca nu se serveste si sub forma de inghetata sau baclava, dar mai stii...

AndaLoganAUTOR REVIEW
[10.06.13 09:45:49]

@cippp: Ai mare dreptate si ai observat foarte bine. Ni s-a spus de catre ghidul agentiei locale ca grecii au descoperit cartofii prajiti si le-au placut atat de mult incat a ramas la baza. La anumite taverne poti cere cartofi natur sau la cuptor, dar nu am vazut de loc garnitura de orez, piure sau legume sote. Sa stii ca in ciuda portiilor imense grecii nu sunt grasi (mai sunt exceptii).

lupul negru
[10.06.13 21:09:21]

AndaLogan, poti sa-mi spui pe unde se afla taverna Irene? am fost in Potos si voi merge si anul acesta si as vrea sa-mi dai un reper pentru a putea sa o gasesc. Am trecut seara la plimbare pe stradutele unde sunt magazinele cu tarabe si am vazut cateva taverne cu terasa, dintre care una cu specific romanesc, meniu in limba romana, dar pentru ca aveam si cina inclusa in sejur nu am intrat sa mai servesc altceva si nu mi-am dat seama daca sunt romani. Cred ca serveau si mici si sarmale cu mamaliguta

AndaLoganAUTOR REVIEW
[10.06.13 21:39:06]

@lupul negru: Sper sa intelegi exact cum este pozitionata. oricum nu sunt prea multe taverne in Potos. Mergand din intersectia cu hotel Olimpion si parcul de distractii catre plaja intri pe straduta cu magazibe de suveniruri si britaria maginifica cu prajituri si placinte dementiale, treci de pizzeria Casa di Pizza si faci dreapta imediat dupa ea. Dupa ce ai facut dreapta ai o taverna cu mese si scaune albastre nu mai retin numele, apoi este Poseidon care are meniul afisat in romana, apoi mai sunt 2 beach bar-uri si imediat este taverna Irene. Ai grija ca imediat dupa Irene la 50 m mai este Restaurant Pizza Irene 90 care nu este acelasi lucru.

Vezi ca am atasat acum si 2 poze cu taverna si mesele ca sa retii si din poze cum arata sau macar culoarea verde a meselor si culoarea fetelor de masa. sper sa te ajute.

Svet
[04.07.13 00:22:11]

salut.

intamplator am ajuns si noi la taverna Irene si subscriu la cele scrise de AndaLogan. Pe noi tot Otilia ne-a servit si sfatuit ce sa alegem.

Am mancat aici calamar umplut cu branza, insotit desigur de cartofi prajiti. delicios; a fost prima data cand am incercat combinatia asta. calamar mai mancasem dar e altceva... Recomand, la randul meu, aceasta locatie

Enjoy!

stroecristian83
[16.09.13 12:33:07]

Subscriu, la Irene am mancat excelent:

- un tzatziki pe post de aperitiv; cu paine prajita pe gratar, stropita cu ulei de masline si condimente

- sotia un calamar pe gratar (imens) si garnitura;

- eu un platou imens de scoici.

- bere + apa.

Desertul din partea casei.

Total = 25 de euro si nu au vrut sa accepte bacsis.

[10.07.15 01:27:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în sudul Thassosului (Potos, Limenaria etc) " -- nou-creată, între timp, pe sait.

AndaLogan, cippp, lupul negru, stroecristian83, Svet
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Potos: