ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2013
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 și 13 ani

Plăcut impresionat

Din păcate, în ultimul an, timpul nu mi-a fost cel mai bun prieten, așa că nu prea am reușit să încarc review-uri din destinațiile pe care le-am atins în acest timp. Totuși pensiunea despre care voi scrie acum m-a surprins în mod plăcut și cum am văzut că nu există încă nici o referire la ea (e drept că a fost introdusă în circuit doar de o lună) am considerat că merită să fie amintită aici.

Totul a început în urmă cu 3 săptămâni, când niște prieteni stabiliți în Noua Zeelandă, au decis să revină după aproape 15 ani în țară, urmând să stea câteva zile în mai multe orașe din țară, unde aveau rude și prieteni, Oradea fiind ce-a de a doua destinație a lor. Așa că m-au sunat și m-au rugat să le găsesc o cazare pentru 5 zile în oraș. E drept că după ce le-am auzit și condițiile/pretențiile am fost un pic bulversat, dar am zis că totuși, e imposibil să nu găsesc ceva pe gustul lor. Doreau să nu fie central, să nu fie în Băile Felix sau Băile 1 Mai (nu am înțeles niciodată antipatia aceasta a lor față de băi, nici acum, nici în trecut), preferabil pensiune, iar zona să fie cât mai liniștită. După mai multe săpături și telefoane pe la prieteni am aflat de această pensiune, care era deschisă doar de aproximativ o lună, aflată într-o zonă liniștită a orașului, în zona dealurilor, la aproximativ 10 minute cu mașina de centru. Am luat legătura cu proprietarul telefonic, din păcate nu eram în oraș în acea zi, și după câteva minute de negocieri și asigurări în ceea ce privește condițiile, am rezervat 2 camere, o dublă cu pat matrimonial și o dublă cu paturi twin. Am avut câteva mici rezerve, având în vedere că nu am reușit să văd condițiile înainte, dar mă întorceam în oraș în ziua în care veneau și ei și nu mai aveam timp, așa că am mers pe mâna prietenului care îmi recomandase pensiunea, și recunosc că nu am regretat.

Așa că după ce i-am preluat de la intrarea în oraș ne-am îndreptat spre pensiune, gândindu-mă că în cel mai rău caz, dacă nu le place, îi cazez la mine până găsesc ceva mai convenabil. Am avut emoții chiar înainte să ajungem, drumul nu este asfaltat până la vilă, mai sunt cam 500 - 600 de metri pe care încă se lucrează, dar și acea porțiune e bine tasată neexistând denivelări.

Pensiunea este o construcție nouă, clasificată la 3 stele, aflată lângă casa proprietarului, dar despărțită de aceasta, cu o curte proprie destul de mare, cu vedere panoramică asupra orașului, care prietenilor mei le-a plăcut la nebunie din prima, așa că primul hop a fost trecut.

Dar nici interiorul nu e mai prejos, pensiunea are 3 camere, fiecare cu băi proprii, 2 camere fiind dotate cu pat matrimonial și una cu paturi twin, un living spațios cu o mică bucătărie, o baie de servici și o mică încăpere pentru servit cafeaua, iar din living se iese spre o mică terasă și spre curtea interioară. La parter se află și o mașină de spălat haine pentru turiști, ceea ce prietenilor mei le-a convenit, având în vedere că nu vroiau să ducă hainele murdare la spălătoriile din oraș. Totul este amenajat simplu, dar eficient și în principal cu mult bun gust, fiind toți impresionați de mobilierul nou din lemn masiv, aspect mai puțin întâlnit în ultima vreme prin cazările pe unde am fost. Dar cel mai important e că prietenii mei au fost încântați de condițiile găsite, ceea ce a fost o ușurare pentru mine.

Având în vedere că nu am fost cazat acolo după această mică descriere a pensiunii, voi aminti câteva plusuri și minusuri pe care le-am sesizat.

Plus:

- amplasament superb, panorama asupra împrejurimilor fiind deosebită;

- parcare proprie, unde încap lejer 3 mașini;

- curățenia, simplitatea și bunul gust;

- discreția de care au dat dovadă proprietarii pe parcursul șederii, dar și ajutorul oferit prietenilor mei, atunci când eu nu am putut fi alături de ei;

- curățenia s-a făcut zilnic (după cum mi-au spus prietenii mei);

- așternuturile de pat au fost schimbate după 3 zile, deși din câte știam pensiunile le schimbă la 5 - 7 zile de obicei;

- absența forfotei orașului și a poluării;

- loc de grătar pentru doritori.

Minusuri:

- internetul wirelles nu funcționa când am ajuns, dar proprietarul le-a dat un stick de la operatorul local de internet, care și-a făcut datoria cu brio, din câte am înțeles acest aspect trebuia să se remedieze în câteva zile;

- drumul de acces - se lucra la el, dar cred că în maxim o lună și acest aspect se va remedia;

- este necesară o mașină pentru deplasare, deși există o linie de autobuz care ajunge în zonă, până la pensiune trebuie mers pe jos aproximativ 10 minute de la ultima stație.

- lipsa unor centre comerciale în zonă, fiind mai mult o zonă rezidențială nouă a orașului;

- pensiunea nu apare încă pe site-urile de specialitate, din câte am înțeles, proprietarul era în stadiul de finalizare a contractelor cu diverși operatori, printre care se numără și booking.com.

Coordonatele GPS ar fi: Lat, Long:

47.07238522865088, 21.99206399917603.

Ca și concluzie generală mi-ar place să găsesc cât mai multe astfel de pensiuni în drumețiile mele prin țară.

Trimis de danoradea in 09.06.13 01:09:40
Validat / Publicat: 09.06.13 11:33:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA.

VIZUALIZĂRI: 1442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Hil, intrarea cu parcarea din față
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[09.06.13 11:32:54]

Prin excepție de la Regulament (care nu acceptă postarea unor impresii și recomandări de cazare din localitatea de domiciliu) și având în vedere posibila utilitate generală a recomandărilor (precum și absența oricăror suspiciuni de intenție de reclamă, autorul fiind vechi, apreciat și binecunoscut în comunitate), vom publica, cu titlu informativ, impresiile - fără note și fără PMA, însă.

• SOCIALs