ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2013
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 15.08.12
JUN-2013
single

Piscina de la complexul Cozia, cu bune si rele

Stiti cu totii cum arata odata piscina exterioara aferenta complexului hotelier Cozia. Cum arata acum... in ceea ce urmeaza.

S-au efectuat investitii majore, asa ca am avut placerea sa constat ca in loc de un bazin, acum sunt 3 bazine. Mai mult de atat, toate bazinele sunt prevazute cu dusuri subacvale (lombar si cervical) de diferite intensitati. Din punctul meu de vedere puteau sa lase macar un bazin strict pentru inot, dar cine sunt eu sa decid??? Apa are temperatura diferita, asa ca puteti alege bazinul care va convine mai mult. Renovata este si portiunea aferenta wc-urilor/garderobei. In exterior s-au construit 15 cabine de dus prevazute cu usi, iar in interior aproximativ 7 wc-uri/ 7 vestiare. Vestiarele constau in 2 parti separate printr-o perdeluta... si aici dus (prevazut cu gel de dus/sapun lichid) si o parte cu cuier pt. haine. Exista 2 uscatoare de par, asa ca... nici o sansa sa va imbolnaviti, decat daca alegeti sa nu le folositi!!!

Sezlonguri de 2 tipuri: clasice, din plastic si unele din material textil. Pretul unui sezlong: 6 ron, pretul de intrare: 10 ron/ adult si 6 ron/ copil peste 7 ani.

Restaurantul este destul de bine aprovizionat cu bauturi, inghetate, snacks-uri si exista posibilitatea de comandare de mancare calda: pui la gratar, mici, etc. Preturi normale.

Complexul este si acum in constructie (fara a afecta in mod special clientii) pentru a se putea realiza trecerea din interiorul hotelului in exterior.

Si acum sa trecem la minusuri. La toaleta nu exista nici un cos de gunoi langa chiuvete, asa ca... daca aveti ceva de aruncat, trebuie sa folositi unul din cosurile aflate la wc. Langa bazine ar fi trebuit sa fie construite niste santulete cu apa, deoarece toata lumea are tendinta sa intre dintr-un bazin in altul, iar daca este aglomeratie... intr-un timp f. scurt acestea se umplu cu nisip (dar de... n-am fost eu arhitectul). Iar de ceva vreme nu stiu ce tot fac la ultimul bazin (cel de-al treilea, aflat complet sub tavan, ca sa zic asa), ca e mai mult de nefolosit. Prima surpriza neplacuta de acest gen am avut-o sambata, 1 iunie... si am ajuns pe la ora 12, deci nu au avut nici o scuza!!! Pe la ora 15 era aproape plin bazinul, asa ca “l-am atacat” (tinand cont ca are cel mai lung culoar de inot). Nici nu m-a oprit nimeni sa intru in el, dar dupa aceea au existat nemultumiri, mai ales ca dupa mine s-au mai luat vreo 20 de persoane. Miercuri, 5 iunie, aceeasi distractie... de data aceasta bazinul era plin, dar un furtun serpuia prin el dintr-o parte in alta. Nu m-am mai deranjat sa intreb de ce nu poate fi folosit... probabil as fi primit un raspuns “ ametitor” Personalul mi se pare rigid, mai ales un barbat care pare a fi paznicul bazinelor (nu mi-am dat seama prea bine care este rolul lui). Restrictii, ca peste tot: nu sari, nu deranja, dar exagerat... la un moment dat te simti si prost. In definitiv, mai vii sa te si relaxezi!!!

Acestea fiind spuse... va puteti simti bine intr-un anumit grad (mai ales daca nu e prea mare inghesuiala). Las pozele sa vorbeasca.

Trimis de lorelei34 in 07.06.13 13:38:41
Validat / Publicat: 07.06.13 15:30:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 7765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vechea piscina... renovata

makuy* [17.06.13 21:16:00] »

În aprilie încă lucrau de zor. Au terminat nesperat de repede. Acum ar trebui să se ocupe de renovarea hotelurilor şi să investească în entertainment turiştilor.

lorelei34 [18.06.13 13:42:54] »

@makuy: acum au terminat si trecerea din interior spre exterior si au pus si 4 cazi de jacuzzi!!!

lorelei34 [06.07.13 17:07:59] »

Revin cu impresii noi legate de piscina de la complexul hotelier Caciulata-Cozia- Oltul (desi poate ar fi trebuit sa scriu un nou review). Am revenit dupa o absenta de 3 sapt. (timp in care am fost la piscina OK si la mare). Pentru a avea neplacuta surpriza sa descopar ca s-a ales praful!!! Ce-or fi crezut... ca ofera asa conditii nemaipomenite, incat sa creasca brusc pretul (azi, prima zi cu pret marit). Intrarea este 15 ron pt. adult (fara sa poti iesi din incinta) sau 25 ron (!!!) daca vrei sa dai o fuga pana in camera... numit simbolic abonament de o zi (!!!???). Si nu e clar ca ai sezlong in banii astia (daca gasesti bine, daca nu... ce mai conteaza...). Problema e ca au insirat sezlonguri peste tot (inclusiv pe spatiul cu iarba de la intrare... asa ca, nu ai gasit sezlong... esti in plop!!!). Aceleasi variante si pt. copii: 10 sau 15 ron. Poate isi inchipuie ca se pot compara cu Apollo din Baile Felix. Vrei jacuzzi (care, in prostia mea, mi-am inchipuit ca e moca)... 5 ron o tura. Vrei sa ti se ia tensiunea: 1 ron. Azi era sa faca un domn mai in varsta heartattack doar cand a auzit ca trebuie sa plateasca (chiar daca era doar 1 ron).

Este aberant. Nici la mare nu costa atat!!! In 20 ron pe zi... ai sezlong cu saltea si umbreluta. Ca sa nu mai zic ca daca stai pe nisip nu te costa nimic!!! Iar tensiunea iti este luata gratuit.

A fost instalata o boxa imensa intre bazine... e ok, fiindca e oricum pe Europa FM. Inutil, din moment ce angajatul de la poarta considera ca e mai cool sa-si porneasca la maxim manelele de pe telefonul mobil!!! In timp ce canta Vama!!! (imi vine sa ma duc sa-i dau una si incep sa cant tare oricum melodia pe plaja). E molipsitoare oricum... am ajuns sa o cant si in autobuz. Iar la Europa FM rade prezentatorul emisiunii: cica a innebunit lumea si o canta pe strada ("Perfect fara tine"). Pai si eu sunt pe calea cea buna!!!

De maine ma mut la piscina Ok Summer Land (na, asa, de smechera)... nu ma mai prind astia pe la Caciulata!!! Si nici pe alti nemultumiti!!!

Dar si mai bine... tot la mare.

makuy* [06.07.13 22:50:38] »

@lorelei34: Hm... Păcat...

lorelei34, makuy*