ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.07.08
MAY-2013

Mai mult decat ma asteptam

Am vrut un sejur la Disneyland si cantarind varianta de a sta in Paris la prieteni+drum dus-intors Paris zilnic versus cazare ieftina+ore de magie in plus+ ore de odihna in plus, ca nu mai facem naveta la Paris.

Am ales cazarea la Hotel Cheyenne.

Am mers cu Blue air, apoi am luat naveta de la Beauvais pana la Disneyland (a costat cu 50 centi mai mult decat naveta pana in Paris + RER) si ne-a lasat in fata hotelului.

De la inceput am fost uimiti de eficienta personalului. Totul atat de bine pus la punct la receptie, incat desi era o coada imensa in 15 min aveam cheile camerei si era inainte de pranz... Am fost putin dezamagiti de hotel la prima vedere intrucat era tipic vestul salbatic, alei prafuite fara verdeata, nici vremea nu ne-a ajutat prea mult, dar cand am intrat in vila totul era foarte curat. Mochetele erau cam uzate, dar erau curate, la fel si camera, ca la un 3 stele normal. Am avut camera de 4 persoane, frumusica, nu am stat prea mult in ea, dar ni s-a parut extrem de primitoare cand ajungeam in jur de miezul noptii tremurand de frig si uzi de ploaie in camera gata incalzita si dupa un dus fierbinte... ni se parea paradis. Si baia era ok, aveai loc sa te invarti in ea...

Micul dejun era saracacios, nici nu ma asteptam la prea mult cunoscandu-i pe francezi... dar nu am vazut nici un personaj pe acolo. In schimb cand terminam masa pe la 8 fara ceva... era o coada de asteptare la masa incredibila... poate veneau personajele mai tarziu... nu stiu si nici n-am intrebat intrucat le vedeam prin parc... si nu le duceam dorul.

Si inca un lucru care m-a surprins placut a fost ca fiecare hotel era deservit de un autobuz. Autobuzul facea traseul doar Hotel Cheyenne - Disneyland si retur fara alta oprire. In cateva minute eram la destinatie.

Orele de magie in plus... au fost o dezamagire, pentru ca erau doar cateva distractii deschise, restul se deschideau la 10.

Per total a fost un hotel bun, raportul calitate pret a fost ok (am luat la reducere).

Un sfat: prindeti reducerile de la sfarsitul lui martie si luna aprilie cand puteti lua pentru orice perioada doriti cu 30-50% reducere. Eu mi-am cumparat biletele de pe site-ul lor, stiam dinainte cum sta treaba pentru ca nu e prima data cand merg.

Noi am prins si zile ploioase si zile insorite si ne-au bucurat mai mult cele ploioase pentru ca e mult mai liber parcul si nu sunt cozi. Si nu ratati spectacolul de final, e o adevarata frumusete.

Vreau sa specific ca in mod normal nu as alege 2 stele si am ajuns la hotel cu niste asteptari destul de mici, dar pentru ca e Franta si e alt standard fata de Romania am zis ca merge si 2 stele si chiar recomand pentru cei care cauta un hotel doar de odihna. Restul hotelurilor sunt cu piscine, cu distractii pentru copii, se vad stelele in plus...

Trimis de frumusata in 05.06.13 14:51:25
Validat / Publicat: 05.06.13 16:10:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Am fost peste tot, mai putin pe plajele din sud

VIZUALIZĂRI: 3221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (frumusata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [05.06.13 14:59:42] »

cecip [29.12.13 14:10:05] »

Buna. Am si eu doua intrebari, daca ai timp sa-mi raspunzi, iti multumesc.

Stii cumva daca se poate ajunge la hotel la orice ora? Ma gandesc ca e cineva la receptie toata noaptea, dar nu stiu daca se poate face check-in la orice ora, eu as ajunge pe la 10 -11 seara.

Si cat anume a-ti platit transferul de la Beauvais-Disneyland? Cu autocarul sau microbuzul?

frumusata [30.12.13 09:30:19] »

N-am idee, dar le poti trimite un mail sa le spui ora la care ajungi si iti vor raspunde cu siguranta. Sunt foarte eficienti si ma gandesc ca daca dimineata erau vreo 10 persoane la cazari, trebuie sa fie si seara, macar unul, ca nu e totusi noapte, ar trebui sa fie o permanenta asigurata cumva, mai ales ca ultima cursa de la aeroport ajunge la acea ora, deci vor mai fi si alti turisti de cazat.

De la Beauvais am mers cu VEA (autocarele VEA), am asteptat cam jumatate de ora in aeroport pana s-a strans lumea, am luat bilet direct de la sofer si a costat 24euro de persoana, copiii nu au reducere, si am facut cam 3ore si ceva pana la hotel. In primavara erau doar 2curse pe zi. vea.fr/horaires-tarifs/ho ... avette-beauvais

cecip [30.12.13 10:34:07] »

@frumusata: Multumesc mult de raspuns. Din pacate nu am unde sa le trimit mail, am cautat peste tot o adresa de mail a hotelurilor Disney, dar nu exista, doar nr. de telefon. Probabil o sa incerc printr-o agentie.

frumusata [30.12.13 14:13:09] »

@cecip: "le service est ouvert 24h/24", deci te poti duce la ce ora vrei, sau poti scrie pe site, e un formular unde pui intrebari la rubrica contact us, are diferite variante, alegi varianta inainte de sejur si trebuie sa dai nr de rezervare

cecip, frumusata
Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Cheyenne: